Intenzivno češanje i osjetljiva koža štenca

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
GabrijelaGaurina Joomla 2017


Odgovara:
Gabrijela Gaurina, dr. med. vet.
Pet centar, Put Mostina 8 (Dujmovača), Split

P: Imam štene francuskog buldoga. Star je 4 mjeseca. Do sada sam ga hranila Royal Canin hranom za francuske buldoge. U zadnje vrijeme jako se češe, bili smo kod veterinara oni su našli buhe, stavili mu ampulu i za početak ostali na tim buhama. To je bilo prije 3 dana. On se i dalje češe, ne onako jako kao prije, ali češe se i grize šape. Na par mjesta ima onako kao da mu je dlaka zbrijana. Pa me zanima preporuka za hranu, možda mu ne odgovara ova. Na veterinarskoj su mi rekli da podloga za hranu treba biti janjetina i riba. Ne znam više ni sama koja bi mu bila najbolja, on jede bez problema, ne odbija hranu. Hvala, Vinka

O: Problemi  koje ima Vaš ljubimac su vrlo učestali. Uzroka češanju ima jako mnogo; među najčešćima su alergijske reakcije na hranu, reakcije na cjepiva, autoimune bolesti, ubodi buha, grinja i drugih insekata, no isto tako i stresne situacije koje vode do hormonalnih poremećaja kao i brojni alergeni iz okolice. Pas, naime, u šetnji svojim šapama dotiče različite kontaminirane površine, pesticide, herbicide u travi, prašinu i čitav niz različitih tvari koje mogu izazvati alergijsku reakciju. Zbog toga je dobro nakon svake šetnje psu namočiti šape u otopinu blagog dezinficijensa; povidon jod je odličan kod gljivičnih tretmana. Isto tako možete  kupki dodati ekstrakt zelenog čaja ili kamilice ukoliko je koža upaljena ili iritirana. Mjesta koja pas intenzivno liže i češe možete mazati cinkovom masti sa ribljim uljem.

Što se hrane tiče, preporuke su uvijek prijeći na neku hipoalergenu formulu, namijenjenu liječenju dermatoza; u ponudi Pet centra dostupan je raznolik izbor veterinarskih dijeta za ovu namjenu. Što se vrsta mesa tiče, losos kao izvor proteina pokazao se  najprimjereniji dok piletina često zna  biti uzrok alergija, osobito u hrani koja kombinira meso  više životinjskih vrsta. Znači, preporučljivo je birati  monoproteinski proizvod dok se simptomi ne povuku. Uz navedeno psu možete u hranu dodavati odabrani imunokompleks za osnaživanje kože kao obrambene barijere organizma te nastojte da su ležaji, prostirke i predmeti za igru uvijek čisti i dezinficirani te izrađeni od prirodnih materijala.

 

Dohrana štenaca zamjenskim mlijekom, uvođenje dehidrirane hrane | Dehelmintizacija malih štenaca

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
Adela Smajlovic web 2017


Odgovara:
Adela Smajlović, dr. med. vet.
Pet centar, Škurinjska cesta 1, Rijeka

P: Molim Vas za savjet. Imam kujicu yorki koja se parila s maltezerom. Okotila je 5 psića koji su danas stari 3 tjedna. Rado bih im dala neku hranu, ali nisam sigurna što. I još me zanima što da im dam za čišćenje. Mama je dobila pola tablete, ali oni su mi toliko mali da se njima ne usudim. Pozdrav i hvala. Željka

O: U prva dva tjedna života, prije nego što otvore oči, štenci provode 90% svoga vremena hraneći se majčinim mlijekom i spavajući. U tom periodu poželjno bi bilo vagati ih jedan puta dnevno i bilježiti promjene u tjelesnoj težini. Ukoliko primjetite da jedan ili više štenaca slabije dobiva na težini, treba posumnjati na malnutriciju. U takvim slučajevim potrebno je prihranjivati ih nekom od zamjena za mlijeko koji sadrže sve hranjive tvari kao i majčino mlijeko s pravilnim omjerom masnoća, bjelančevina, vitamina i minerala. U ponudi Pet centra možete pronaći  Beaphar, Canina ili Dr.Clauder's Pro life zamjensko mlijeko za štence. Svaki od navedenih preperata dolazi s uputama o načinu pripravljana i količini koju je potrebno primjeniti ovisno o tjelesnoj masi šteneta. S obzirom na to da tako maleni štenci nemaju još dobro razvijenu sposobnost održavanja tjelesne topline, pripremljena zamjenska mlijeka moraju se davati topla (temperature 35-37 stupnjeva) te u više navrata (svaka 2-3 sata). Takva zamjenska mlijeka mogu se koristiti i kao dodatak ili zamjena za mlijeko u dobi do 3-4 tjedna starosti štenaca, te kao dopunska hrana kujama koje su u laktaciji.

Nakon što štenci navrše 3-4 tjedna života nužno bi bilo početi uvoditi u prehranu neku od dehidriranih hrana prilagodenih dobi i pasmini šteneta. Ovisno o preferencama, u Pet centru dostupan je širok izbor raznovrsnih dehidriranih hrana prilagođenih malim pasminama pasa tjelesne mase 1-10 kg. Puppy ili junior hranom štenci se mogu hraniti do dobi od 12 mjeseci, ili nešto duže ovisno o pasmini, kada postaju odrasli psi. U početku je potrebno dehidrat razmočiti, a za to možete koristiti toplu vodu koja će razmočiti i nabubriti dehidrat, koji po potrebi  možete još malo usitniti i žlicom. Tako pripremljenu hranu ponudite štencima 3-4 puta dnevno, pridržavajući se uputa o dnevnoj dozi navedenoj na svakoj vrećici hrane. Postepeno smanjujete količinu vode i stupanj razmočenosti dehidrirane hrana kako štenci rastu, kako biste kasnije u potpunosti mogli prestati namakati hranu.

Štenad je potrebno tretirati sredstvima za čišćenje od parazita svaka dva tjedna od 3. do 12. tjedna starosti, te nakon toga svaka četiri tjedna od 12 tjedana od 6 mjeseci starosti. Osim tableta, koje je teže primjeniti tako malim štencima poput Vaših, možete primjeniti i Drontal Puppy suspenziju za peroralnu primjenu. Doza za jednokratnu dehelmintizaciju je 1ml/1kg tjelesne mase. Osim glistama, psi mogu biti invadirani i drugim crijevnim nametnicima od kojih su najčešće trakavice. Čišćenje pasa od trakavice provodi se uz cijepljenje protiv bjesnoće. Pse se preporuča tretirati sredstvima protiv trakavica 3-4 puta godišnje.

 

Dnevna količina Rustican hrane za štene mješanca

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
ljvu 2013


Odgovara:
Ljiljana Vrhovac Uzur, univ. mag. med. vet.
Pet centar, Našička 144, Zagreb

P: Udomili smo kujicu koja sada ima oko 2 mjeseca. Hranimo ju kombinacijom hrane u konzervi (cca 40%) i suhe hrane (60%) oboje Rustican junior. Jednu konzervu podijelimo na tri dana i tri obroka. To sve skupa izađe recimo oko 300 g dnevno. Odlučili smo se za tu količinu jer kujica liči na labradora, ali ima bijele cape i rep i očigledno je, u najmanju ruku, križanac labradora i nečeg drugog sto može biti bilo što, od maltezera do doge. Kako se količine hrane po uputama određuju ovisno o veličini odraslog psa, a ja nemam pojma u što će izrasti moj pas, ne znam kaj da radim. Svaki put kad dobije klopu navali kao gladan vuk, pa smo joj bili malo podebljali porciju, ali sad mi se čini da se malo zaokružila, pa smo vratili na opisanu porciju. Molim savjet za određivanje veličine porcije. Pozdrav, Ivo

O: Udomili ste prekrasnu kujicu, za koju po obliku tijela i tipičnim bijelim obilježjima procjenjujem da bi mogla biti križanac labradora i graničarskog psa (Border Collie). Ovakvo štene je idealan pas za djecu. Obje pasmine se odlikuju iznimnom inteligencijom, lako uče i privržene su obitelji.

Težina odraslih ženki labradora je oko 30 kg, a graničarskog psa 15 do 20kg. Zavisno o tome koji će geni prevladati, Vaša kujica se može svrstati u srednje do velike pasmine čija bi očekivana težina mogla biti oko 25 kg.

Ukoliko prevladaju geni labradora trebate pripaziti na njihov "veći" apetit i sklonost debljanju. Pri procjeni gojnog stanja pasa Vi kao vlasnik najbolje ćete uočiti promjene u tom smislu. Važno je da se štene ne udeblja u prvoj godini života jer mišičje nije dovoljno razvijeno i tijelo nije čvrsto,  pa su svi zglobovi (a naročito kralježnica i kukovi) opterećeni preko mjere.

Štene ili mladi pas ne bi trebali imati okrugao, izbočen, trbuščić ili imati npr. poteškoća sa ustajanjem.  Prema snimci koju ste priložili kujica izgleda optimalno.

Dnevni unos hrane u različitim kombinacijama, suha hrana uz konzervu, odredit ćete prema gojnom satanju vaše kujice, a orjentacija Vam je svakako očekivana tjelesna težina od 25 kg. Štenetu u dobi od 2 do 4 mjeseca ukupnu količinu hrane treba podijeliti u 4 obroka. Količina kojom ste je hranili odgovara njenim potrebama, ali treba uzeti u obzir i to da dnevni potrebe zavise i o aktivnosti životinje.

Stoga je najbolji način određivanja količine hrane upravo taj da se pridržavate uputa proizvođača, ali isto tako i da pratite potrebe i opći izgled šteneta. Tako nikad nećete pogriješiti. Uz navedeno potrebno je uzeti u obzir i količinu poslastica kojom nagrađujete psa te nastojati da ne dobiva hranu "sa stola ili usput nešto iz sendviča".

Rustican program odličan je odabir superpremium hrane čija holistička receptura, bez glutena i s mesom kao prvim sastojkom osigurava optimalan unos svih nutrijenata psima od najranije životne dobi kao i tijekom cijelog života.

 

Slabost i nedostatak apetita tijekom liječenja - dijetetske konzerve za oporavak | Domaća juha

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
martina k


Odgovara:
Martina Kuzmanić, dr. med. vet.
Pet centar, Škurinjska cesta 1, Rijeka

P: Imam malu kujicu, mješanac je. Počelo je u nedjelju, u ponedjeljak sve što je pojela je povratila. Jučer i danas odbija svu hranu, ali popije malo vode. Nije imala temperaturu ni proljev. Brine me jer već četiri dana ne jede ništa. Veterinar joj daje ljekove i infuzije, ali je jako slaba. Zanima me dali ju mogu s nečim nagovoriti da jede? Ne znam što da radim. Hvala. LP, Lora

O: U veterinarskim ljekarnama možete nabaviti posebne konzerve za oporavak, Recovery od Royal Canina, a/d od Hill'sa i Convalescence od Purine. Navedeni proizvodi su za pse i mace koji su u peridou oporavka, odnosno svojom malom količinom daju dovoljno energije pacijentu, polako povećavaju i vraćaju apetit, ubrzavaju oporavak podizanjem imuniteta, lako su probavljive.

Također možete probati i s juhom od piletine (ili govedine ako pas ne podnosi pileće meso), pripremljenom na sljedeći način: mali komadići sirovog mesa (bez masti i kože) stavljaju se u taman proključalu vodu, kuha se oko par minuta, možete dodati malo soli (npr. himalajske); ovako pripremljenu juhu ponudite svom psu u malim obrocima, više puta tokom dana.

 

Ovulacija kuje i koncentracija progesterona

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
Josipa Sadaric Joomla v2


Odgovara:
Josipa Sadarić, dr. med. vet.
Pet centar, Av. V. Holjevca 62 (Supernova), Zagreb

P: Radio sam progesteron ženki njemačkog ovčara u humanoj laboratoriji i rezultat je bio 10.4 nmol/L. Obzirom da se radi o psu, zanima me da li je ovo konačan rezultat na kojemu je ženka ovulirala te spremna na oplodnju ili je ovaj rezultat potrebno dijeliti sa nekom vrijednošću koja se koristi u veterini, kako bi se temeljem njega utvrdio stvarni nivo progesterona kod psa... Hvala, Mario

O: U veterinarskoj medicini ravnamo se po koncentraciji ng/ml u krvi, osim u slučaju kada Vas Vaš veterinar uputi u privatan laboratorij pa Vam on može preračunati referetnu vrijednost i odrediti kada bi nastupila ovulacija.

Spolni ciklus kuja ima 4 faze i to proestrus, estrus, diestrus i anestrus. Proestrus  je faza prije samoga estrusa i može trajati 1 do 27 dana nakon čega dolazi do estrusa u kojem raste razina hormona progesterona. Nakon estrusa nastupa diestrus gdje razina progesterona ostaje povišena skoro 60 dana. Prije ovulacije razina progesterona u serumu se kreće oko 2 ng/ml. Kako se ciklus odvija, tako postepeno ta razina odnosno koncentracija progesterona raste. Kada je razina progesterona izad 4 ng/ml (od 4 do 10 ng/ml) trebala bi taj dan biti ovulacija.

Više o temi pogesteronskog testa je pisao moj kolega, pod naslovom Progesteron test.