Povratak

Upotreba soli u liječenju u akvaristici

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button


Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Prije par dana su mi se razboljele zlatne ribice. Na internetu sam pročitao da se u akvarij stavi nejodirana sol. To sam i učinio, ali jedan dan poslije vidio sam Corydorasa uginula. Otišao sam u pet shop i ponovno kupio Corydorasa. Pitao sam prodavačicu da li je Corydoras otporan na nejodiranu sol i rekla je da je. Stavio sam ga u akvarij i par dana poslije je uginuo. Da li je Corydoras otporan na nejodiranu sol i da li je pametno držati ga samog u akvariju? Jole

O: Sol je jedan od najraširenijih i najjeftinijih lijekova koji se koriste u liječenju u akvaristici.

Sol je prirodno sredstvo i nema utjecaja na biološku filtraciju, za razliku od drugih lijekova (antibiotici, formalin...). Učinkovita je kao dezinfekcijsko sredstvo za rane i ogrebotine riba, a djelotvorna je i kod većine parazitskih oboljenja te olakšava osmoregulaciju tjelesnih tekućina. Naime, ribe dišu pomoću osmoregulacije, tj. razmjene molekula u tekućini.

Kod liječenja se obično upotrebljava 10 - 30 g soli na litru vode (jedna jušna žlica na svakih 50 litara vode), dok se kod prevencije koristi 1 - 3 g.

Postoje različita mišljenja o upotrebi jodirane ili nejodirane soli. Pokazalo se u praksi kako u umjerenim i preporučenim količinama te prethodno otopljena u vodi jodirana sol (najčešća u ponudi) nema štetnih utjecaja na ribe i akvarijsko bilje. No, kako većini riba i bilja suvišan jod uzrokuje zdravstvene probleme, savjetuje se upotreba nejodirane soli u svrhu praktičnosti i izbjegavanja komplikacija.

Uslijed, pak, neadekvatne upotrebe soli, dolazi do poremećaja u osmoregulaciji, koji zovemo osmotički šok i često ostavlja teške posljedice već za kratko vrijeme. Do ovakvog poremećaja dolazi i kod stresa, loše kvalitete vode, parazitskog ili virusnog oboljenja i često kao popratna otežavajuća okolnost.

Sol se najčešće upotrebljava kao lijek ili dezinfekcijsko sredstvo kod ribica živorotki i zlatnih ribica, a činjenica je da su nešto više od ostalih ribica corydorasi osjetljivi na razinu soli u vodi u kojoj borave.

No, kako su ribice corydoras čistači toplovodnih akvarija, teško je reći nisu li uvjeti okoline doveli do stresa i posljedično uginuća, a ne sama upotreba soli. Također, inicijalno oboljenje zlatnih ribica (najčešće su u pitanju oboljenja bakterijske prirode) moglo je dovesti do težeg oboljenja i corydorasa pa i posljedičnog uginuća.

U svakom slučaju, dobro je držati ribice corydoras odvojene od hladnovodnih zlatnih ribica, s obzirom na njihove različite uvjete života, a osim toga ribice su koje po prirodi vole živjeti u grupi.

Također, prilikom liječenja preporuka je oformiti karantenski akvarij u koji se smještaju oboljele ribice pa se tek nakon izliječenja vraćaju u matični akvarij, a sve u svrhu sprječavanja širenja infekcije.

U akvaristici postoji velik izbor specifičnih lijekova pa se u mnogim slučajevima bolje odlučiti za takav vid liječenja po preporuci proizvođača.

Za čistača hladnovodnog akvarija preporuka je ribica misgurnus.

Za sve dodatne informacije možete se obratiti akvaristima Pet centra.