Povratak

Oteklina na glavi i suzenje očiju hrčka

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

 
Odgovara:
Slađana Trutin, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Moj hrčak je star 1 god. Ima otekline oko očiju i slabije vidi. Da li je to bolest ili je to od starosti?
Nejra

O: Hrčci svojim simpatičnim, velikim, okruglim očima ne vide baš najbolje. Kratkovidni su i gotovo ne razlikuju boje. Najbolje razlikuju tonove zelene i žute boje, što je korisno za skupljanje hrane.

Uglavnom se oslanjaju na ostala osjetila, sluh i miris su im vrlo razvijeni.

Kod hrčaka je karakteristična pojava oteklina na glavi uslijed punjenja obraznih vrećica te se iste često zamjenjuju za neka patološka stanja.

Hrčak ima obrazne vrećice u koje posprema do 20 grama žitarica. Prazni ih tako da se prednjim šapama gladi po obrazima. Dajete li hrčku slatkiše, to neće biti samo problem za njegov želudac, već će izazvati i probleme s obraznim vrećicama jer šećer, primjerice, može uzrokovati sljepljivanje obraznih vrećica. U tom slučaju, životinja bez uspjeha pokušava isprazniti obrazne vrećice. Ako to primjetite, morat ćete potražiti pomoć veterinara. U suprotnom može doći do upale ili nastanka gnojnih čireva.

Kako mi niste naveli kakve su otekline kod Vašeg ljubimca i koje ste još promjene oko njegovih očiju možda zapazili, navest ću neke promjene na koje je dobro obratiti pažnju.

Znakovi koji upućuju na neko oboljenje u hrčaka su: gubitak apetita, inaktivnost, zadržavanje pretežno u kućici ili jednom kutu kaveza, nezainteresiranost za okolinu. Naravno, vidljivi znakovi poput ozljeda i rana, oteklina, proljeva, iscjetka iz nosa ili očiju su očiti znaci da sa zdravstvenim stanjem nešto nije u redu, te je potrebno posjetiti veterinara kako bi se pomoć pružila što prije.

Infekcije oka relativno su česte u hrčaka.

Najčešći znak upale oka je nakupljanje sadržaja u unutarnjem kutu oka različite konzistencije (vodenast, sluzav, gnojan), a posljedično tome mokra dlaka ispod donje vjeđe jednog ili oba oka, ispadanje ili obojenost dlake. Po svim vanjskim znakovima čini se kako je hrčak zdrav, no s početkom suzenja jednog ili oba oka svakako bi trebalo posjetiti veterinara jer se stanje može komplicirati, kada su vidljive i opće promjene organizma (potištenost, inaktivnost, odbijanje hrane i vode..).

Mnogo uzroka rezultira pojačanim suzenjem i očima koje izgledaju staklasto.

Bakterijske infekcije (Pasteurella sp., Bordetella sp., ili Staphylococcus sp.) jedan su od najčešćih uzroka problema s očima, a potrebno ih je odmah liječiti jer se infekcija može proširiti na vilicu i respiratorni sustav. Upale očiju često se javljaju kao nastavak infekcije sinusa i ponekad ih je potrebno liječiti i lokalno i sistemski antibioticima. Ovo je važno iz razloga što su oči povezane živcem s mozgom pa se, nakon neliječenih očnih infekcija, može kao komplikacija javiti upala mozga s mnogo težim posljedicama.

Sljedeći mogući uzrok suzenja jednog ili oba oka je opstrukcija suzonosnog kanala, kao posljedica upale ili urođene mane. Ovaj kanal služi za protjecanje suza od oka u nosnu šupljinu. Ako je kanal neprohodan, otjecanje suza je otežano, pa suze teku preko ruba kapaka niz obraz. Ako se radi o upalnom procesu, problem se liječi ispiranjem kanala i antibiotskom terapijom.

Također, javlja se i urođena nepravilnost kapaka (uvrnuće ili izvrnuće kapka) što ima za posljedicu suzenje oka. Ovisno o nalazu poduzima se i kirurško liječenje.

Alergija na prašinu sijena, stelje ili suhe hrane isto je jedan od čestih uzroka suzenja. Komadići piljevine mogu dospjeti u oko i mehanički ga dražiti što rezultira suzenjem.

Također, ako se kavez dovoljno često ne čisti, nakupljaju se štetni plinovi (amonijak) koji draže sluznicu oka. Kavez mora biti postavljen na mjesto koje je zaklonjeno od direktnog sunčevog svjetla, vlage i propuha. Upravo propuh može biti uzrok suznog i zatvorenog oka.

Savjetujem Vam da provjerite je li njihova nastamba u dijelu stana koji je izložen propuhu ili koristite klima uređaj, pa ukoliko je, pokušajte nastambu smjestiti u dio prostorije gdje neće biti izložena strujanju hladnog zraka.

Svakako je potrebno oči hrčka i njegovu neposrednu okolinu držati čistim, a to možete učiniti tako da svom ljubimcu ujutro obrišete područje očiju toplom vodom, otopinom acidi borici ili vlažnim maramicama za čišćenje očiju (Canina).

Također, smatram da je za potpuno ozdravljenje potreban posjet veterinaru kako bi se odredila adekvatna lokalna te, eventualno, sistemska antibiotska terapija , ako prepoznajete ove simptome.

Bilo bi uputno i davati hrčku vitamine za glodavce u vodu za piće. Savjetujem Vam da koristite multivitaminske kapi za glodavce koje u svom sastavu sadrže visoki udjel vitamina C. Takve kapi možete nabaviti i u trgovinama Pet centra, gdje će Vas naši veterinari rado savjetovati o načinu davanja i preporučenim dozama ovog preparata.

POSTAVITE PITANJE NAŠIM VETERINARIMA

Postavite pitanje našim veterinarima na adresu e-pošte: veterinar@pet-centar.hr