Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Htela bih nešto da vas pitam. Imam zeca, nekih godinu i po dana. Do sada je bio živahan, jeo je, pio je vodu. U poslednjih nedelju dana, sve je manje i manje jeo, a sad ne jede uopšte. Čini mi se kao da nema snage. Da li biste mogli da mi kažete šta bi to moglo da bude i šta da uradim pre nego što ga odvedem kod veterinara? Sandra

O: Simptomi koje ste opisali u Vašeg ljubimca, na žalost, nisu specifični ni za koje oboljenje. Karakteristično je da smanjen apetit ili gubitak apetita upućuje da sa zdravljem nešto nije u redu, no ono prati niz bolesti zarazne i nezarazne prirode.

Također, redovito je nedostatak apetita popraćen i povišenom tjelesnom tempraturom koju, pak, prati smanjena aktivnost i nezainteresiranost za okolinu.

S obzirom na njihov prirodni instinkt da su lovina, kunići iznimno stoički podnose stanja boli ili bolesti. U prirodi, predatori osobito vrebaju životinje koje su bolesne, instinktivno znajući da će ih biti lakše uloviti. Nepoželjna posljedica ovakvog ponašanja je potreba pomnog praćenja ponašanja Vašeg ljubimca kako biste primijetili da nešto nije u redu s njegovim zdravljem.

Simptomi su nekad vrlo suptilni, poput skrivanja na neobičnim mjestima, sjedenje u pognutoj poziciji ili odbijanje omiljene poslastice. Kad uočite ovako suptilne znakove, nekoliko stvari možete učiniti kako biste uvidjeli da li se radi o nekoj ozbiljnoj bolesti: ponudite mu omiljenu poslasticu, a ako je odbije pokušajte s nekom drugom.

Ako uopće ne jede, prijeđite na drugi korak: izmjerite tjelesnu temperaturu kuniću plastičnim termometrom. Normalna tjelesna temperatura kunićima je 38,3°C "- 39,4°C. Lagano povišena tjelesna temperatura (39,9 °C) može biti posljedica emocionalnog stresa ili od vrućine ili pak ranog stadija infekcije. Visoku tjelesnu temperaturu (40,5 °C ili viša) treba shvatiti ozbiljno i hitno posjetiti veterinara. Teperatura niža od normalne također predstavlja razlog za jednaku zabrinutost. Preniska temperatura može upućivati na šok ili sistemsku infekciju. U kasnijim stadijima infekcije, bakterije ulaze u cirkulaciju i troše zalihe glukoze od organizma tako da više ne može održavati normalnu tjelesnu temperaturu. Ovo stanje se mora hitno liječiti infuzijama i antibioticima.

Zatim, obratite pozornost na njegovu probavu. Pokušajte uočiti da li je trbuh napet, kakva je stolica, koliko često. Vrlo često upravo probavni problemi uzrokom su potištenosti i nedostatka apetita u kunića. Probavne probleme treba liječiti odmah kako bi se izbjegle komplikacije.

O bolestima probave u kunića pisala je kolegica Tanja Krulc, dr.vet.med. ovdje.

Ako se stanje Vašeg ljubimca nije popravilo, savjetujem Vam da ga hitno odvedete veterinaru na pregled kako bi se ustanovila dijagnoza i poduzela primjerena terapija.