Povratak

Bolesni mačak - postavljanje dijagnoze i liječenje antibioticima

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button


Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Imam mačka starog dvije godine, steriliziran je. Prošle godine je prebolio panleokupeniju, zdrav je i razigran mačak. Prije tri dana počeo je kunjati, ne uzima hranu samo malo vode. Kod veterinara mu je jučer ujutro imjerena temperatura 41,1. Dobio je injekcije antibiotika, vitamina i kortikosteroida. Nakon toga malo je živnuo, ali i dalje uglavnom leži, ne jede niti pije. Danas je terapija ponovljena,  još uvijek nema poboljšanja. Molim vas za pomoć. Hvala unaprijed, Lidija

O: O panleukopeniji mačaka pisala je kolegica mr. Ljiljana Vrhovac-Uzur, dr.vet.med. ovdje.

O povišenoj tjelesnoj temperaturi u mačaka pisala je kolegica Slađana Trutin, dr.vet.med. ovdje.

Simptomi koje ste naveli u Vašeg ljubimca ne upućuju na konkretno oboljenje, već bi za dijagnozu trebalo napraviti dodatne pretrage (kompletna krvna slika i biokemija krvi, po potrebi RTG-snimka i UZV trbušnih organa).

Općenito Vam mogu reći kako terapija antibioticima u prosjeku traje 5 dana, a najčešće još 2 dana poslije povlačenja svih kliničkih znakova bolesti. Liječenje kroničnih infekcija može trajati i duže vrijeme.

Kako djelovanje lijeka ovisi o brojnim čimbenicima (opće stanje organizma, osjetljivost ili rezistencija mikroorganizama, resorpcija lijeka iz probavnog sustava i sl.), tako će i vrijeme poboljšanja stanja organizma nastupiti kroz različito vrijeme. Osim toga, isti lijek će akutnu infekciju dovesti do ozdravljenja tek kroz 5 - 7 dana, dok za kronične oblike je potrebno i dulje vremena (oko 2 tjedna pa i dulje).

Nažalost, ne preostaje drugo nego pričekati djelovanje lijeka. Mačku možete osigurati mirno prozračno mjesto, lakoprobavljivu prehranu, voditi računa da uzima dovoljno hrane i vode za podmirenje osnovnih hranidbenih potreba. Kako ste naveli da sam ne uzima hranu, možete ga hraniti sondom ili brizgalicom direktno u usta. U ponudi su medicinske hrane koje su namijenjene bržem oporavku od bolesnih stanja, obogaćene energijom i vitaminima i mineralima. Takve hrane možete u željenom omjeru razvodniti do te mjere da sadržaj može prolaziti kroz brizgalicu. To su: Hills a/d, Royal Canin Recovery pašteta ili Convalescence prah te Eukanuba High Calorie konzerva. Također, istu namjenu ima i pasta Calo-pet (Vetoquinol) koja je spremna za upotrebu. Navedene preparate možete pronaći u ljekarnama Pet centra.

Svakako Vam savjetujem da posjetite veterinara ukoliko bi se stanje Vašeg ljubimca pogoršavalo.

POSTAVITE PITANJE NAŠIM VETERINARIMA

Postavite pitanje našim veterinarima na adresu e-pošte: veterinar@pet-centar.hr