Povratak

Kihanje i sluzavi iscjedak / Bakterijske infekcije i virusi kao uzročnici kihanja / Rinitis

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
dragica_nemes


Odgovara:
Dragica Nemeš, dr. vet. med.,
Pet centar, Našička 144, Zagreb 

P: Prije 1 mjesec i oko 15 dana udomila sam malu macu nađenu kod vikendice blizu Kkašine. Od tada teže diše kroz nos, neprestano kiše sa iscjetkom koji je uglavnom čist, rijetko s primjesom žute sluzi, a sada 2 dana ima krvavi iscjedak. Nije imala temperaturu osim jednom, mjereno pod pazuhom 39 stupnjeva jer je nemoguće izmjeriti rektalno pošto je hiperaktivna. Normalno jede i živahno se kreće,nema ostalih simptoma. Ukapavala sam joj otopinu kuh. soli (pola žličice na 2dcl vode) i iscrpinu sljezovog korijena, ali uz slabo poboljšanje. Bila sam u dva navrata kod veterinara, zadnji put  prije 3 dana, koji je mišljenja da je virusna bolest i da ne treba terapiju. Dobila sam recept za antibiotike ako se stanje pogorša, temp. 38 stupnjeva (?) uz  jaču upalu (?). Pošto po meni to sve previše dugo traje, a problem je i što je držim u kući pa sluzi ima na sve strane i ne znam čime da čistim sve površine gdje se kreće, lijepo vas molim za savjet što da radim. Po mojoj procjeni maca ima sada 3-4 mjeseca i težinu 1kg i 70dkg. Inače sam čitala na internetu sličan problem gdje ste naveli da se kihanje javlja kod mačaka koje imaju plosnat nosić, a ona je jedna od njih pa me zanima hoće li onda kihati cijeli život jer će u tom slučaju nažalost morati biti vani?

Problem mi je i cijepljenje jer bolesne mačke se ne mogu cijepiti? Bojim se i eventualne zaraze ostalih ukućana, posebno djece koja bi mogla doći u kontakt s njom. Za opsežnije pretrage nažalost nemam financijske mogućnosti pa vas molim za osnovne neophodne savjete. Unaprijed zahvaljujem! Jadranka

O: Mlade, necijepljene mačke vrlo često obolijevaju od infekcija gornjih dišnih puteva jer je njihov imunološki sustav još slab.  Uzročnici infekcija su virusi, a komplikacije se mogu razviti u smislu sekundarne bakterijske infekcije, što utječe na opće stanje ljubimca i produžava tijek oporavka.

Infekcije bakterijske etiologije najčešće su uzrokovane bakterijama vrste Pasteurella, Bordetella, Streptococcus i Pseudomonas. No, vrlo često infekcije dišnog sustava istovremeno uzrokuju dva ili više mikroorganizama.

U mačaka, dva najčešća uzročnika kihanja su virusi: calicivirus i rhinotracheitis virus (Herpes-1). Vrlo često je kihanje jedini znak bolesti, no može se javiti i konjunktivitis i blago povišena tjelesna temperatura. Osim navedenih virusa, kihanje uzrokuju i mikroorganizmi Chlamydia psittaci i mycoplasma. Oba mikroorganizma uzrokuju iritaciju nosne sluznice i konjunktivitis.

Rinitis je upala nosne sluznice, a osim mikroorganizama uzrok ovom oboljenju mogu biti različiti alergeni. U tom je slučaju, uz edem sluznica prisutan proziran iscjedak i svrbež. Katkad u etiologiji rinitisa sudjeluju i različite traume, plijesni, nedostatna prehrana (nestašica vitamina A), kongenitalni defekti nepca, povraćanje, upale sinusa i dr. Bolest počinje temperaturom i kihanjem, zatim se javlja slinjenje, potištenost, iscjedak iz nosa i suzenje. Kasnije nastupa otežano disanje, mršavljenje i iscrpljenost životinje.

Radi sprječavanja sekundarne bakterijske infekcije obično se primjenjuju antibiotici širokog spektra djelovanja, a za sprječavanje dehidracije i nadomjestak tekućine ponekad je potrebna intervencija veterinara. Također, svakako preporučam neki od vitaminsko-mineralnih pripravaka za mačke (VMP pasta, Calo-Pet pasta ili Feli Immun tablete) koji će pomoći i ubrzati proces ozdravljenja.

Liječenje navedenih poremećaja, naravno, ovisi o samom uzroku i općem stanju. Potrebno je i vršiti toaletu nazalnog područja, a ako se produži vrijeme bolesti svakako je potrebna terapija i posjet veterinaru.
 
Djecu je potrebno, u međuvremenu, držati na distanci od maca i pojačati higijenu ruku radi dodatne sigurnosti, ali u pravilu bolesti dišnog sustava mačaka nisu u grupi zonoza (bolesti koje se prenose s životinja na ljude).