Povratak

Kožna bolest kod mačića

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button


Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb

P: Imam oko 2 mj. starog mačića, mješanca običnog i perzijskog mačka, tako da već sada ima dosta dugu dlaku. Kako je pronađena na ulici obavili smo veterinarski pregled gdje je dobila injekciju zbog upale oka i onu smjesu protiv glista. Jučer kod češljanja primjetili smo da na uhu ima nešto skoreno. Kada sam to primila i htjela joj to počešljati otpao joj je cijeli pramen veličine par mm tako da joj se sad vidi koža. Kao mala ja sam stalno natezala mačke po cesti i na kraju dobila mikroskopiju (?) tj. otpala mi je kosa i bila sam u bolnici, pa me je sada strah da i moja djeca neće imati problema. Ima dosta prhuta koji se vide tek pri češljanju pa me zanima je li to povezano s opadanjem dlake na uhu. Snježana

O: Koža je mački prva linija obrane, koja onemogućava štetnim mikroorganizmima ulazak u organizam. Stoga je, zajedno s dlakom, sklona brojnim poremećajima. Kožni problemi postaju očiti kada dlaka postane lomljiva, suha, bez sjaja ili počne otpadati. Preosjetljivost na ugriz buhe predstavlja uvjerljivo najčešću kožnu promjenu.

Na kožnu bolest kod mačke može ukazivati: češanje, gubitak dlake, promjene pigmentacije, vidljive otekline, upala, nabori, suho prhutanje i kraste, vlažna površna i dublja oštećenja. Većina oblika kožnih bolesti karakterizirana je mnoštvom tih kliničkih znakova.

Pustula je malen, iznad razine kože uzdignut i gnojem ispunjen prištić, a papula je malen, uzdignut, na dodir tvrdi prištić ispunjen upalnim stanicama. Kada oni propadnu, na koži nastanu plitka oštećenja. Alergijska reakcija, a ne primarno bakterijska bolest kože, najčešći je uzrok nastanka pustula i papula. Prhut predstavljaju odljuštene komadiće površinskog sloja kože. Prhutanje je ponekad povezano sa seborejom, kod koje je povećana aktivnost kožnih žlijezdi lojnica. Posljedica oštećenja kože je krasta, koja se sastoji od seruma, krvi i upalnih stanica. Do prhutanja, nastanka krasti i dubljih defekata kože dolazi u slučaju: gljivica, mačjih akni, ušnih grinja, bakterijskih infekcija kože (piodermija), šuge uzročnikom iz roda Cheyletiella, lišmanioze, topline, kemijskih tvari i opeklina od sunca, imunoloških bolesti, virusa boginja. Dermatofitoze su gljivične infekcije (npr. mikrosporoza) dlake i dlačnih folikula, koje mogu zahvatiti bilo koji dio tijela. U usporedbi s drugim mačkama, češće su kod dugodlakih. Mačke mogu biti asimptomatski nosioci, što znači da šire uzročnike, ali same ne pokazuju nikakve kliničke znakove infekcije. Gljivice obično ne izazivaju svrab, ali se stvaraju kraste, koje mačka liže i češe.

Alopecija ili gubitak dlake obično je lokalna ili parcijalna. Ona može nastati zbog izostanka rasta dlake, lizanja ili grebanja ili spontanog opadanja. Najčešći uzrok gubitka dlake kod mačaka je pretjerano lizanje i češanje koje potiče svrab. Drugi uzroci su: nametničke ili gljivične infekcije, uzročnici šuge, dermatofiti, okolni razlozi i promjene ponašanja, opekline, urođeni ili hormonalni razlozi.

Bez pregleda kože i dlačnog pokrova nemoguće je točno utvrditi što je uzrokovalo promjene na uhu kod Vašeg mačića. Kao što u navedenome stoji, simptomi su vrlo slični kod različitih kožnih bolesti i promjena. Kako bi iskljičili mikrosporozu, savjetujem Vam posjet veterinaru koji će na temelju pretraga kože dijagnosticirati bolest i primijeniti odgovarajuću terapiju.

POSTAVITE PITANJE NAŠIM VETERINARIMA

Postavite pitanje našim veterinarima na adresu e-pošte: veterinar@pet-centar.hr