Povratak

Problem s mačićima

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button


Odgovara:
Ivan Marić, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb

P: Imam male mačiće već 10 dana. Maca je okotila 4 mačića i nakon 3 dana je uginuo. Sada se događa isto još s jednim koji je star 10 dana. Trebam li hraniti mačku posebno? Sada je hranim Whiskasom.
Hvala, Veronika.

O: Teško je na osnovu podataka koje sam dobio od Vas utvrditi razlog uginuća mladunčadi kod Vaše mačke. Vrijeme graviditeta i prvi dani nakon poroda osjetljivo su razdoblje i za mačku i za njeno potomstvo. Cijeli je niz razloga koji su mogli dovesti do uginuća novorođenih mačića.

Graviditet kod mačaka traje od 56 do 65 dana. Tijekom prva tri tjedna razvoja u maternici, vrijeme je najvećeg rizika za nerođene mačiće. Ukoliko je majka u vrijeme graviditeta bila izložena uzročnicima određenih zaraznih bolest (što se kod mačke ne mora manifestirati vidljivim simptomima) ili je za vrijeme graviditeta mačka primala pojedine lijekove, to može dovesti do nepravilnosti u razvoju plodova. Takvi mačići se rađaju s teškim oštećenjima, i obično uginu u prvim danima nakon poroda.

U prvim danima nakon poroda imunološki sustav mačića nije još razvijen i jedinu zaštitu mu pružaju antitijela koja je mačić dobio od majke. Proljeće je vrijeme velike pojavnosti mačjih virusnih bolesti kojima su najizloženiji upravo novorođeni mačići. Mačić može doći u dodir s virusom iz okoline od drugih mačaka, ali i od svoje majke koja može biti nosioc virusa iako sama ne pokazuje simptome bolesti. Količina pasivne zaštite (antitjela koja je dobio od majke mlijekom u prvim danima nakon poroda) ovisi o imunološkom statusu majke i razvijenosti i snazi njenog organizma. Posljedično o tome ovisi i koliko će se uspješno mali mačić oduprijeti izvorima infekcije s kojima dolazi u kontakt.

Zbog gore navedenog jako je bitno da se mlade mačke ne pare prije nego dostignu fizičku i emotivnu zrelost da bi mogle dati zdravo i jako potomstvo.

Zrelost majke bitna je i zbog brige za potomstvo jer mladi mačići dolaze na svijet potpuno bespomoćni i ovisni o brizi majke. U prvim tjednima majka svojom brigom stimulira sve njihove tjelesne funkcije. Odmah nakon poroda mačka svojim lizanjem stimulira mačića da napravi prvi udah, a kasnije svojim lizanjem potiče pražnjenje crijeva i mokraćnog mjehura. Neiskusna i nezrela mačka možda neće uspjeti pružiti svom potomstvu svu potrebnu brigu, što će kao posljedicu imati rana uginuća.

Prehrana mačke za vrijeme graviditeta i laktacije (produkcija mlijeka) jako je bitan faktor za pravilnom razvoj plodova i za preživljavanje novorođenih mačića. U prva tri tjedna života majčino mlijeko je jedini izvor hrane i ima dvostruko veću hranidbenu vrijednost nego mlijeko krave. Visok udio proteina i masti bitan je za intezivan rast tako da dominantniji mačići koji pronađu produktivniju mliječnu žlijezdu obično i bolje napreduju. Ukoliko mačka ima previše mačića ili premalo mlijeka potrebno je leglo prihranjivati zamjenskim mačijim mlijekom. Mačka koja nije dobro hranjena ili nije dovoljno brižna da nahrani sve svoje mačiće, imati će veću smrtnost u svom leglu.

Ukoliko sumnjate da Vaša mačka nema dovoljno mlijeka ili da je nedovoljno iskusna, potrebno je nadohranjivati mačke zamjenskim mlijekom, a mačku hraniti hranom s većim udjelom proteina i većom energetskom vrijednošću. Moja preporuka je da koristite neku od superpremiun hrana tipa Royal Canin, Eukanuba, Hill's ili ProPlan.

POSTAVITE PITANJE NAŠIM VETERINARIMA

Postavite pitanje našim veterinarima na adresu e-pošte: veterinar@pet-centar.hr