Povratak

Sterilizacija

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button


Odgovara:
Davorka Balantin, dr.vet.med.,
Pet centar Heinzelova 60, Zagreb

P: 9 mjeseci stara mačka tjera se već nekoliko dana, po danu spava a po noći mijauče glasno i neprestano. S obzirom da je imala zbog pada puknuće zdjelice savjetovano nam je da je steriliziramo i da nema niti jedan okot, recite mi molim vas može li se mačka sterilizirati sada u razdoblju kada se tjera? Mi je naime planiramo sterilizirati negdje početkom siječnja tako da nakon operacije možemo biti s njom kod kuće.
Unaprijed vam zahvaljujem na odgovoru, Ksenija

O: Mačke spolno sazrijevaju u dobi od pet do devet mjeseci.

Ženke se počinju tjerati s produženim trajanjem dana, tako da porod bude u proljeće i ljeto kada ima hrane u izobilju. Mužjaci su stalno spremni za parenje.

Mačka je sezonski poliestrična životinja, što znači da se tjera više puta godišnje, ovisno o duljini trajanja dana. Mužjaci su obično krupnije građe i nešto duže rastu i sazrijevaju pa se njih može kastrirati i nešto kasnije (između 8 do 10 mjeseci starosti). Obično se preporučuje kastrirati mačka prije puberteta, u dobi od 6 mjeseci starosti. Međutim to nije pravilo i Vi nikako niste zakasnili s kastracijom jer se ona može obaviti u bilo kojoj životnoj dobi. Ženke spolno sazrijevaju ranije - već sa 6 mjeseci - kada se obično i prvi put tjeraju. Mačka štrcanjem urina označava svoj domaći teritorij. Nekastrirani mužjaci označavaju češće od drugih, a nesterilizirane ženke pojačano obilježavaju urinom kada se tjeraju, a sve mačke, bilo sterilizirane ili ne, mogu štrcati urin kada se osjete ugroženima od nove mačke u kućanstvu, kada vide mačku u dvorištu ili kada se poveća razina stresa ljudi u kućanstvu.Radi smanjene aktivnosti nakon operacije, sterilizirane mačke su sklonije nakupljanju prekomjerne težine, osobito ako jedu istu količinu hrane kao i prije.

Rezultat kastracije može biti samo jedan - ljepši i sretniji dom, jer energija koju bi mačka potrošila na pronalaženje partnera, preusmjerava se na čovjeka i odnos s njim.

U fazi tjeranja mačke, nije preporučljivo izvršiti sterilizaciju jer je u toj fazi spolnog ciklusa maternica izrazito punokrvna i prilikom operacije bi došlo do nepotrebnog gubitka krvi. Stoga treba pričekati mirnu fazu spolnog ciklusa. Sterilizacijom se uklanjaju žlijezde koje proizvode hormone estrogen i progesteron odgovorne za stimulaciju i kontrolu spolnog ciklusa, a imaju i značajnu ulogu tijekom graviditeta.

Sam postupak obavlja se u općoj narkozi. Sterilizacijom mačke uklanjaju se reproduktivni organi. Kod ženki je operacija nešto kompliciranija, jer su maternica i jajnici smješteni u trbušnoj šupljini, zbog čega je potreban rez na trbuhu, a nakon zahvata postoje konci koje će vaš veterinar izvaditi kada rana zaraste; zato se mačke malo duže oporavljaju.

Nakon sterilizacije, prvih sedam dana svakako biste maci trebali omogućiti mir i tišinu. Treba obratiti pozornost na ranu i voditi računa da maca ne liže ranu, kako bi što prije zacijelila. Savjetujem Vam da macu nekoliko dana hranite specijalnom medicinskom hranom za kvalitetniji i brži oporavak. Nažalost, postoperativno kod mačaka se smanjuje apetit. Vrlo je važna količina bjelančevina u hrani kako bi rana što brže zacijelila. Rani unos odgovarajućih količina hranjivih tvari je od velike važnosti za poboljšanje odgovora organizma u oporavku.

U ljekarnama Pet Centra možete kupiti medicinsku hranu za oporavak i to:
- Hills a/d konzervirana hrana, koja se može koristiti u razrijeđenom obliku, ako je potrebno životinju hraniti špricom na usta
- Royal Canin Convalescence s/o support u mokrom obliku i u obliku praha koji se razrijeđuje vodom.
- Eukanuba High Calorie u konzerviranom obliku.

Sve tri linije ovih medicinskih hrana izuzetno su ukusne, visokoenergetske, s lako probavljivim proteinima kombiniranim s povećanim količinama aminokiselina, vitamina, omega-3 kiselinama i mineralima, da bi se održao imunološki sustav i spriječila mogućnost komplikacija tijekom oporavka. Danas je sterilizacija mačaka u svim veterinarskim ambulantama rutinski postupak.

Za sve dodatne informacije možete se obratiti veterinarima u Pet Centru.

POSTAVITE PITANJE NAŠIM VETERINARIMA

Postavite pitanje našim veterinarima na adresu e-pošte: veterinar@pet-centar.hr