Povratak

Strah od veterinara

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button


Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb

P: Imam doma 2 mačke u kući i još nekoliko njih vani. Uglavnom hranim ih pretežno Whiskasom i mali mačak od godinu dana (kućni, ali izlazi van u naše dvorište gdje dolaze druge mačke) je bolestan. Ne jede već par dana, samo liže hranu, par puta je povraćao i počeo je gubiti dlaku na glavi i leđima. Odvela sam ga danas kod veterinara i dobila Stronghold ampulu i neku mast za usta za apetit. Trebala bih za par dana opet otići da testiraju kožu i tu sada imam problem. Inače je mačak užasno miran i umiljat i skroz je smotan, ali ne želim ponoviti odlazak kod veterinara. Nakon što sam ga stavila u kavezić počeo je divljati i udarati glavom, a kada smo došli tamo nisu ga uspjeli zadržati te se počeo bacati u staklo i ludio je.

Isto tako sam i ženku macu prije vodila na sterilizaciju i isto je ludila. Dakle mene zanima kako pomoći svojem bolesnom mačku kada je za njega odlazak veterinaru grozan. Ima li neki način da ga se umiri, jer ne želim da prolazi koz sve to. Inače mi je veterinar 2 min. od kuće s autom, ali i taj put je predugačak. Hvala, Korana

O: Osjećaji poput straha i brige štite mačku od prijetnji i opasnosti. Strah djeluje poput kemijskog seta za prvu pomoć. Kada kora mozga Vaše mačke utvrdi postojanje stresa, putem limbičkog sustava stupa u kontakt s ostatkom mozga i pokreće cijeli niz kemijskih promjena koje imaju utjecaj na cijelo tijelo. Um i tijelo sastaju se u limbičkom sustavu koji se nalazi u mozgu. Ova primitivna paukova mreža međusobnih veza orkestrira instinktima i emocijama. Limbički sustav kontrolira živčani i hormonalni sustav pomoću kemijskih glasnika (neurotransmitera) koje sam stvara.

Fobija predstavlja iracionalan strah. Mačke razvijaju racionalne strahove, primjerice od veterinarske ambulante, ali također i iracionalne strahove od neprijetećih zvukova ili situacija. Strah, dio prirodnog odgovora borba ili bijeg, u mnoštvo je slučaja normalan, ali isto tako može postati iracionalan. Primjerice, posesivna mačka osjeti strah kada vlasnik napušta prostoriju.

Sve češće se emocionalni poremećaji kod mačaka liječe kombinacijom obogaćivanja okoliša, vježbom i novim lijekovima koji mijenjaju raspoloženje. Preporučila bih Vam Sedalin dražeje koje možete nabaviti u veterinarskim ljekarnama Pet centara na veterinarski recept. Sedalin dražeju aplicirate Vašoj mački prije odlaska u veterinarsku ambulantu. Aktivna tvar Sedalin dražeja je acepromazin. Djeluje prije svega na retikularnu formaciju moždanog debla umanjujući psihomotoričku aktivnost. Nakon aplikacije Sedalin-a životinje se umire, nisu razdražljive i agresivne, postaju nezainteresirane za okolinu, oslabe im obrambene reakcije, zatome osjećaj straha, umanje motoričku aktivnost i istodobno im se opusti mišićje. Budući da ovo sredstvo istodobno djeluje blago analgetički, olakšano je obavljanje dijagnostičkih i terapeutskih zahvata u veterinarskoj ambulanti.

POSTAVITE PITANJE NAŠIM VETERINARIMA

Postavite pitanje našim veterinarima na adresu e-pošte: veterinar@pet-centar.hr