Povratak

Tjeranje mlade mame

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button


Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb

P: Imamo mačku staru oko 9-10 mjeseci. Okotila se prije 2 tjedna i ima jednog mačića. Prva dva-tri dana nakon okota bila je umiljata i smirena, ali onda je opet postala nemirna. Puštali smo ju van i sada se ponovno počela tjerati. Inače se brine za mačića, daje mu sisati i mali brzo raste. Ali jučer je gotovo cijelo popodne nije bilo, niti cijele noći. Već smo pomislili da joj se nešto dogodilo jer inače svake noći spava unutra. Vratila se tek idući dan u podne. Uhvatili smo ju vani kako "ofira" s mačkom i nekako smirili. Sada je ponovno s mačićem, ali bi i dalje išla van. Ima sve simptome tjeranja, valja se, mijauče, spušta na prednje šape i sl. Nije li prerano za macu da se nakon 10 dana od okota počne tjerati?

Sada je više ne puštamo van. U slučaju da opet postane gravidna, jer je vjerojatno već bila s nekim mužjacima, hoće li se i dalje brinuti za mačića sve dok mu bude potrebno dojenje? Hoće li i mati mlijeka i sl.? Hvala, Marina

O: S obzirom da je mnoštvo mačaka koje držimo kao ljubimce sterilizirano rano u životu, nekolicina vlasnika, koji nisu uzgajivači, imaju mogućnost promatrati spolno ponašanje kod mužjaka i ženki. Ženka kontrolira vrijeme parenja, dopuštajući mužjaku parenje tek kada je emocionalno i biološki spremna. Parenja se ponavljaju tijekom cijelog dana, a potrebna su da izazovu otpuštanje jajne stanice iz jajnika. Bez ponovljenih parenja ne bi došlo do otpuštanja jajne stanice, nego bi, unutar nekoliko tjedana, uslijedio sljedeći ciklus tjeranja.

Prvi znak nadolazećeg tjeranja kod ženke je sve veći nemir i pojačana želja putenog trljanja svoga tijela o predmete ili druge životinje. Ona češće mokri pri čemu vjerojatno koristi svoj urin kao mirisnu oznaku koja lokalnim mužjacima ukazuje na njeno skoro tjeranje. Često prede, "gnječi" prednjim šapama i proteže svoje tijelo.

Graviditet kod mačaka traje oko devet tjedana, ali tijekom prve polovine tog vremena, tipična noseća mačka pokazuje malo znakova graviditeta. Ona lovi, odmara se i općenito normalno ponaša. Pod utjecajima progesterona, hormona trudnoće, i sa sve većom težinom u svom trbuhu, uskoro mijenja svoje ponašanje, smanjujući postupno razinu aktivnosti i više se odmarajući.

Ubrzo nakon poroda, njezin je prvi instinkt da leglo drži na okupu i čuva od opasnosti. Dobro se materinstvo temelji na genetici, emocionalnoj zrelosti i iskustvu koje mačka ima s vlastitom majkom. Tijekom poroda ženka stvara više hormona prolaktina koji potiče stvaranje i otpuštanje mlijeka. Sisanjem se potiče kontinuirano otpuštanje prolaktina koji sprečava aktivnost drugih hormona. Kada mačići prestanu sisati, smanjit će se koncentracija prolaktina kod mačke koja se može početi tjerati unutar sedam dana. Kako započinje padati razina prolaktina i količina majčinog mlijeka, smanjuje se i njena majčinska briga.

POSTAVITE PITANJE NAŠIM VETERINARIMA

Postavite pitanje našim veterinarima na adresu e-pošte: veterinar@pet-centar.hr