Povratak

Cijepljenje protiv zaraznih bolesti

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button


Odgovara:
Ivana Mlinar-Gruja, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb

P: Imamo leglo od 11 štenaca starih 6 tjedana. Bliži im se prvo cijepljenje protiv zaraznih bolesti, no moram priznati da sam vrlo zbunjena, jer sam u zadnjih par tjedana, koliko se raspitujem za cijepljenje, čula za nekoliko različitih shema cijepljenja. Svi mi kazu drugacije, vise niti sama ne znam po kojoj shemi da ih cijepimo. Što vi preporučujete?
Matea

O: Jedno od najvažnijih mjera zaštite pasa od zaraznih bolesti je svakako cijepljenje.

Iako se čini jednostavnim, cijepljenje zahtjeva posebnu pažnju, pa bi svaki vlasnik trebao režim cijepljenja provesti u dogovoru sa svojim veterinarom. Svrha cijepljenja je stimulacija humoralnog i/ili staničnog odgovora imunološkog sustava u stvaranju imunološke memorije, koja će kod izlaganja bolesti zaštiti životinju.

Kod pasa nema prijenosa majčinih antitijela kroz placentu u fetus, pa se štenci rađaju s vrlo malo antitijela, osim nekih antitijela grupe IgM, pa zaštita nije dovoljna za večinu infekcioznih agenasa. Zaštita se postiže ingestijom kolostralnih antitijela (sisanjem majčinog mlijeka) tijekom prvih dana života. Kako titar antitijela raste, razvija se i neonatalni imunološki sustav. Odnosno, životinje kojima je uskraćen kolostrum (koje nisu sisale) trebale bi teoretski biti cijepljenje u dobi od 2-3 tjedna, a oni koji su dobili kolostrum u dobi od 6-9 tjedana.

U mladih životinja prisustvo majčinih antitijela mogu blokirati imunološki odgovor na cijepivo, pa se serije vakcina daju u pravilnim vremenskim razmacima i na taj se način stvara aktivni imunitet protiv cijepnih antigena i drugim antigenima.

Interval između prve i druge vakcinacije treba biti između 3-4 tjedna, jer vakcine mogu interferirati jedna sa drugom, što znači da na taj način može doći do uništavanja atenuiranog virusa koji se nalazi u cijepivu, pa ne dolazi do imunološkog odgovora odnosno do stvaranja imuniteta.

Cijepe se samo zdravi psi, što znači da psi s povišenom tjelesnom temperaturom, imunodeficijencijom, kroničnim bolstima i dr., ako se i cijepe neće pravilno reagirati na cijepivo. Preporučljivo je cijepiti pse prije graviditeta, no ako nismo u mogućnosti cijepiti prije graviditeta preporuča se cijepljenje s inaktiviranim vakcinama (mrtvim virusom) i to dva tjedna prije poroda.

Prvih pola sata nakon cijepljenja vlasnik bi trebao promatrati životinju koja je vakcinirana, zbog znakova akutnih alergijskih reakcija. U slučaju reakcija odmah treba kontaktirati veterinara.

Štenci se prema klasičnoj shemi cijepe s 8, 12 i 16 tjedana starosti polivalentnom vakcinom protiv štenećaka, parvoviroze, leptospiroze i hepatitisa. Nikako nije preporučljivo cijepiti pse mlađe od osam tjedana protiv parvoviroze atnuiranom vakcinom, zbog potencijalnog oštećenja stanica (u tom slučaju koriste se "mrtve" vakcine). Revakcinacija se obavlja svake godine, bez obzira na životnu dob psa, jer virusne zarazne bolesti mogu biti jednako fatalne u bilo kojoj životnoj dobi pasa.

POSTAVITE PITANJE NAŠIM VETERINARIMA

Postavite pitanje našim veterinarima na adresu e-pošte: veterinar@pet-centar.hr