Odgovara:
Marko Vincek, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Imam ženku koja se nije parila, koliko ja znam, a spušta joj se vime -zadnje sise, a i ostale su nabrekle malo. Da li to znači da se ona možda parila dok ja nisam obraćao pažnju na nju ili je to neka lažna skotnost, tj. trudnoća ako se nije parila? Unaprijed hvala! Marko

O: Lažna trudnoća je normalan fiziološki fenomen koji se javlja kod kuja koje nisu gravidne i to 6 do 12 tjedana nakon tjeranja. Klinički, simptomi lažne trudnoće mogu varirati, od jedva primjetnih pa do ozbiljnih problema, koje prati upala mliječnih žlijezdi i velike promjene u ponašanju kuje.

Ponekad toliko sliči pravom graviditetu da vlasnici očekuju okot.

Neke se kujice udebljaju, a glavni je simptom oticanje mliječnih žlijezda, pojavljuje se mlijeko, a ponekad i vaginalni iscjedak. Ono što najviše zabrine vlasnike jesu promjene u ponašanju takvih kuja. One postaju bezvoljne, ne žele jesti, ponekad su iznimno nemirne. Pokušavaju iskopati rupu u parketu, vrte se, ne spavaju po noći. Zapravo se ponašaju kao gravidne ženke kada se pripremaju na koćenje. Javljaju se i materinski instinkti pa nerijetko odaberu neki objekt koji tretiraju kao svoje mlado. Najčešće odaberu neku igračku koju nose sa sobom svuda po stanu, čuvaju je i jako su nesretne ako im taj predmet pokušate oduzeti.

Laktacija može biti vrlo obilna. Važno je znati da se mlijeko ne smije istiskivati jer to onda ima jednak efekt kao da kujica stvarno ima mlade koji sišu. Posljedica izdajanja je još veća produkcija mlijeka. Neke kujice same se izdajaju pa ćete ju uhvatiti kako si neprestano liže dojke i samu sebe siše. To treba spriječiti, a najjednostavniji je način da je obučete. Dobro će poslužiti i, npr. rukav ili nogavica (ovisno o veličini kuje) stare trenirke na kojem probušite rupe za noge i jednostavno navučete psu preko glave.

Terapija je potrebna kada dođe do mastritisa zbog zaostajanja mlijeka u dojkama, no u većini slučajeva lažna trudnoća prođe sama bez ikakvih komplikacija. Traje obično od 7 do dvadeset dana. Pomoći će i mlaki oblozi te smanjen unos tekućine i hrane kako bi se smanjila produkcija mlijeka, kao i Permammas emulzija koja isušuje mlijeko nakupljeno u mliječnoj žlijezdi. Postoje i hormonalni preparati kojima se može obustaviti laktacija, no njihova primjena je rijetko kada potrebna.

Kod ženki koje jednom dobiju lažnu trudnoću nakon tjeranja, vrlo je vjerojatno da će se to ponavljati nakon svakog spolnog ciklusa. Jedino trajno rješenje jest sterilizacija.

No, moguće da je riječ i o graviditetu, a to možete primjetiti u zadnjoj trećini graviditeta, na ultrazvuku ili pak 65. dan kada bi se štenci trebali okotiti.

O utvrđivanju graviditeta pisao je detaljno kolega Dragan Vešović, dr.vet.med. ovdje.

OZNAKE: