dragan_vesovic

 
Odgovara:
Dragan Vešović, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb 

P: Zanima me zašto mi se na psiću na stomaku pojavljuju gnojni prištići? Imao je neka četiri pa su prošli, ali, evo, danas sam primjetila prave se dva nova. Psić je star neka dva i pol mjeseca, mama mu je pekinezer tata maltezer. Nisam ga još cijepila protiv štenećaka, planiram ovaj tjedan.
Unaprijed hvala i nadam se da ćete mi pomoći. Jasna

O: Uzroci za pojavu prištića kod ljubimaca mogu biti raznoliki. Tako, promjene na koži štenaca se najčešće dovode u vezu s padom otpornosti organizma ili nedovoljno razvijenim imunološkim sustavom, npr. stres radi promjene okoline (prerano odvajanje šteneta iz legla), invadiranost kožnim nametnicima, te promjenom načina ishrane.

Uz promjene na koži, najčešće je prisutan i svrbež s posljedičnim češanjem ljubimca te dodatnom iritacijom na koži.

Svrbež kože (pruritus) parestetički je osjet na površini tijela, što nastaje pod utjecajem raznovrsnih vanjskih ili unutarnjih podražaja: alergije (preosjetljivost na ugriz buhe, preosjetljivost na hranu, atopički dermatitis, kontaktni alergijski dermatitis, ugriz pčele), ektoparaziti (krpelji, ušni i kožni šugarci, ubod komarca, buhe,...), infekti (bakterije, gljivice), upala analnih vrećica, upala uha, loše njegovano krzno, psihička stanja (dosada, prinova u obitelji) te bolna stanja izazvana promjenama na koštano-mišićnom sustavu (artritis, displazija kuka).

Svrbež se očituje češanjem, lizanjem ili nagrizanjem kože, općim nemirom i drugim simptomima. Osim toga, treba napomenuti da svrbež redovito uzrokuje sekundarne promjene na koži kojima se često pridruži i infekcija pa prvobitna slika dermatoze bude prikrivena sporednim simptomima. Svrbež kože javlja se i neovisno o kožnim bolestima (ima svrbeža, ali na koži nema promjena) i takav svrbež uzrokuju nametnici što gmižu po koži ili izlaze iz tjelesnih otvora (u tom slučaju svrbež je lokaliziran na okolinu otvora tijela). Svrbež je ponekad posljedica hormonalnih poremećaja, izlučivanja autotoksičnih tvari, npr. kod bolesti bubrega ili jetre, promjena u sastavu krvi, želučano-crijevnih oboljenja, primjene različitih lijekova, draženje kože sekretima tijela. Često se uzrok svrbežu i ne može pronaći.
 
Kod Vašeg ljubimca je vjerojatno riječ o juvenilnoj piodermiji. Kožne bolesti izazvane bakterijama (piodermija) najčešće nastaju nakon oštećenja površinskog sloja kože. Predisponirajući faktori mogu biti pad imuniteta ili alergija. U štenadi mlađe od 6 mjeseci javlja se juvenilna piodermija.
 
Općenito, kožne infekcije mogu izazvati stvaranje manjih uzdignuća (papula) ili prištića (pustula). Pustule su ispunjene gnojem, a papule sadrže upalne stanice. Oštećenjem i pucanjem prištića nastaju erozije, a ako se prostiru i u dublje slojeve kože, nazivaju se ulceracije. Aknama se nazivaju samo oni upalni čvorići koji su vezani uz upalnu bolest žlijezda lojnica.
 
Liječenje piodermija mora se često provoditi kompleksno, tj. u obliku lokalnog i općeg liječenja. Za lokalno liječenje upala i infekcija na koži koriste se antibiotici u obliku kreme, gela ili masti. Kod težih slučajeva veterinar će propisati i opće, ciljano liječenje onim antibiotikom koji je na osnovi bakteriološke pretrage i antibiograma najviše indiciran. Uz prikladnu terapiju, podiže se ili ojačava imunološki sustav. Također, prikladnim prehranama (dodatno obogaćenim elementima za kožu i dlaku - biotin, omega 3, 6 masne kiseline,...) dodatno se potpomaže organizmu u smislu poboljšavanja regenerativnih procesa kao i same kvalitete kože i dlake.
 
U svakom slučaju, savjetujem Vam da s ljubimcem posjetite svojeg veterinara. Isti će biti u mogućnosti pregledati ljubimca te postaviti dijagnozu, odnosno odrediti najprikladniji način tretiranja postojećeg stanja.
 
O podizanju imuniteta pisala je kolegica u svom odgovoru Vitaminsko–mineralni pripravci za "podizanje" imuniteta.

OZNAKE: