Odgovara:
Davorka Balantin, dr.vet.med.,
Pet centar Heinzelova 60, Zagreb

P: Poštovani veterinaru, moja kujica (gordon seter) ima 5, 5 godina. Nismo je nikad parili i zanima me: je li za njezino zdravlje bolje jednom je pariti i da ima jedno lego ili da je damo odmah sterilizirati. Dvoumimo se.
Hvala na brzom odgovoru.
Tamara

O: Razvoj kuje do spolne zrelosti ne manifestira se nikakvim posebnim znacima. Žensko se štene normalno razvija sve do dobi od oko 7 mjeseci, kad se u većine kuja javlja prvo tjeranje.

Ono se u nekih kuja javlja i nešto ranije, ili dapače, češće i nešto kasnije, kadšto je veoma slabo, jedva primjetljivo, ili, obrnuto, veoma burno i izrazito.

Razvoj mužjaka do spolne zrelosti teče drugačijim putem. U relativno ranoj dobi, što ovisi o pasminskim osobinama brzine razvoja, mladi pas počinje pokazivati interes za svoje spolovilo koje učestalije nabrekne, a koje tada liže. Mužjak nije podložan cikličkim promjenama kao kuja. Čak i spolni nagon spolno zrelog odraslog psa budi se tek na mirisni podražaj iscjetka kuje koja se tjera. Razvojna faza spolnog dozrijevanja traje različito dugo, ovisno o pasmini, no u prosjeku s 15 do 16 mjeseci mladi je pas spolno zreo i sposoban imati potomstvo. U nekih kasnozrelih pasmina i mnogo kasnije.

Kinološkim propisima regulirana je i dob psa u kojoj je parenje dozvoljeno. Tako se patuljasti psi smiju pariti nakon 12 mjeseci starosti, srednje veliki psi nakon 15 mjeseci, a veliki psi nakon navršenih 18 mjeseci starosti. To je najniža dobna granica nakon koje je parenje dozvoljeno.

Budući da je Vaša kuja stara 5,5 godina mogla bi imati potomstvo iako je već tzv. "stara prvorodilja", ali Vam ne preporučam da je parite zato što je to "prirodno". Manje je prirodno jedanput dopustiti parenje i nakon toga očekivati da se više neće htjeti pariti. Osim toga, jedno parenje ne garantira bolji zdravstveni status reproduktivnog sustava kod Vaše kujice. Bez obzira na parenje, kuja može oboljeti od tumora maternice i mliječnih žlijezda, upale maternice (kronični endometritis, akutni endometritis, pyometra...) i od drugih raznoraznih bolesti vezanih za spolni sustav kuje. Preporučuje se kuje, ako su fizički zrele kastrirati prije ili nakon prvog tjeranja. U općoj anesteziji uklanjaju se oba jajnika, a u nekim slučajevima i maternica (ovariotomija-ovariohisterektomija). Kastracija kuje se može obaviti u bilo kojoj životnoj dobi.

Prednosti kastracije kuje su, osim što nema tjeranja odnosno krvarenja i neželjenog potomstva, u tome što kuja neće oboljeti od neoplastičnih tvorbi spolnih organa i mliječnih žlijezda, te gnojnih upala maternice (pyometra).

Nedostaci kastracije kuje su što su kuje nakon operacije sklone nakupljanju suvišnih kilograma, pa je potrebno stalno paziti na prehranu koja mora biti kvalitetna i po mogućnosti neka od light varijanti. Hranu je potrebno davati u određeno vrijeme i u određenoj količini, a zbog nakupljanja tjelesne težine može doći do diabetesa mellitusa (šećerne bolesti), te oboljenja lokomotornog sustava.

Prilikom same kastracije se mogu oštetiti živci koji inerviraju mokraćni mjehur ili mišići koji održavaju tonus sfinktera mokraćnog mjehura, što se vrlo rijetko javlja, te kod nestručno obavljene kastracije postoji mogućnost stvaranja adhezija (priraslica).

OZNAKE: