PDA

View Full Version : Cane Corso

Ninna
08.12.2007., 12:36
Porijeklo:

Italija

Namjena:

Pas čuvar, policijski pas i tražilac

Povijesni sažetak:

Direktni nasljednik "Canis Pugnixa" ( starog rimskog molosa ), nešto lakše graðe, korišten za lov krupne divljači i kao pomoćni ratnik u borbama. Godinama je bio dragocjen pratilac talijanskog naroda. Korišten je kao čuvar imovine, stoke, osobni čuvar i za lov. U prošlosti je ova pasmina bila uobičajena u cijeloj Italiji kao što dokazuju iscrpna ikonografija i povijesni dokazi. U skorašnjoj povijesti pasmina je pronašla izvrsno područje za opstanak u južnoj Italiji.Ime pasmine potječe od latinske riječi "cohors" što znači čuvar.

http://www.dogbreedinfo.com/images11/Cane%20Corso%20Burgwald1.jpg

Izgled:

Srednje velik pas, snažne graðe ali elegantan sa snažnim i dugačkim mišićima. Vrlo istaknut, izražava snagu, agilnost i izdržljivost. Generalna struktura je kao kod mezomorfnih životinja čije tijelo je dulje nego visina grebena.

Proporcije:

Duljina tijela je oko 11% veća nego visina grebena. Ukupna duljina glave iznosi 3.6/10 visine grebena. Duljina njuške je jednaka 3.4/10 ukupne duljine glave. Visina thoraxa je 5/10 visine grebena.

Ponašanje i temperament:

Inteligentan, aktivan, ravnodušan, on je čuvar ( zaštitnik ) bez premca. Pažljiv i odan vlasniku, nježan prema djeci i obitelji. Ako je potrebno, postaje strašan i hrabar zaštitnik osoba, kuće i posjeda. Lako ga je trenirati.

Visina i težina:

Visina u grebenu je za mužjake od 64-68 cm, za kuje 60-64 cm uz toleranciju ± 2 cm. Težina za mužjake iznosi 45-50 kg ( odnos težina/visina je 0.710 kg/cm ), a za kuje 40-45 kg ( odnos težina/visina je 0.680 kg/cm ).

http://www.cieloblucanecorso.com/images/echo3.jpg

Ostale značajke:

- širina njuške je jednaka duljini
- donja čeljust preklapa gornju ( predgriz )
- kratka dlaka ( oko 2 cm )
- boje su crna, olovno siva, svijetlo siva, svijetlo žuto-smeða, jelenje žuto-smeða, tamno žuto-smeða i tigrasta na sivoj ili žuto-smeðoj podlozi

http://dl.dogomania.com/pics/23/aragorn-6weeks2.jpg

Paula
08.12.2007., 14:41
Da, lako je to sve napisati... Mene je jedan takav napao bez razloga... Sjedila sam na klupi s dečkom i samo se zaletio na nas, a vlasnica (mršava plava žena, možda 50kg) ga nije mogla zadržat. I njena isprika je bila: 'Još je beba...', a imao je barem pola metra visine i ne bi rekla da se tako ponaša štene... No nisu loši ti psi, ali nisu za svakoga i nije ih lako trenirat...

Ninna
08.12.2007., 15:42
Paula, "lako je to sve za napisati"... hm, pa baš i nije iskreno jer informacije moraju biti istinite al' znam u kojem tonu si to rekla pa ti neću uzeti za zlo. Inače, nije svaki pas za svakoga čovjeka i činjenica je da smo svi različiti... puno ovisi o samome psu al' ponajviše o gazdi tj. vlasniku ( znači odgoj i autoritet ). Meni je žao što si imala tako neugodno iskustvo al' ja mogu reći o dotičnoj pasmini samo sve najbolje... http://ljubimci-forum.com/Smileys/default/g094h1.gif

yapa
03.01.2008., 01:56
Paula, a kako je izgledao pas kada se zaletio prema vama, kako se ponašao?

Je li režao ili lajao na vas? Možda se samo znatiželjno zaletio prema vama i htio vas ponjušiti. Vrlo lako moguće, pogotovo ako je mlad i neiskusan pas. S druge strane - sasvim prirodno je prepasti se takvog ogromnog psa.
Ako je i režao i lajao vjerojatno se on vas prepao i nije vas želio napasti, ako je samo lajao vjerojatno se htio igrati, a ako je režao i kezio zube onda je to za zabrinuti se.

Vjerujem da nije baš zgodno kad se takvo tele zaleti na tebe iznenada, ali to ne znači da pas želi napasti. I moj golden se tako zaletava na ljude jer je jako druželjubiv po prirodi. Ali on je manji i izgledom puno dobroćudniji od CCa i ljudi ga se rijetko kada prepadnu. Nemoj me krivo shvatiti, ne odobravam to što se moj pas tako zaletava, blesav je 100 na sat i moja je krivica što ga od toga nisam odučio.

Glumza
03.01.2008., 09:49
Razlog za brigu je kada se pas iskezi prema tebi ,onako preteci pokazujuci zube,e tad se uplasi jer je to znak za opasnost.Koja ne mora uvek znaciti i napad psa,jer oni napadaju jedino ako su saterani u mat poziciju i nemaj kuda pobeci ili iz straha.

Medjutim, prijateljsko zaletanje na tebe tesko da mozes da protumacis kao psecu agresiju ili napad.
Mozda tebi to deluje strasno ali oni se samo igraju sa tobom.Skoro svi psi imaju tu naviku da se radosno zalecu na ljude i onda u poslednjem trenutku samo zakoce i pocnu te njuskati ili cak i pocnu veselo skakati na tebe i smarati te dok ih ne pomazis i na zadovoljis njihovu paznju...Takvi su ti psi...:skok:

Nemoj se bojati i nemoj praviti histericne uzvike i pokrete jer ces time samo uplasiti psa i onda nista od upoznavanja,zbunices ga.Umesto straha prihvati njegovu igru,ma koliko ti on izgledao nezgrapno i strasno,veruj mi da nije tvoj neprijatelj.

Moji psi vecito smaraju tako ljude i motaju im se oko nogu dok ih ja ne opomenem,jer im je to prirodni nagon i to je tako.U tome nema niceg opasnog.

Dunja 24
09.01.2008., 19:41
Moja teorija je da pričaš psu koji laje na tebe jer ga tako zbuniš pa na kraju odustane, ali nevaži ako je pas bijesan ili agresivan. I najvažnije je da pas osjeti ako ga se bojiš.I mislim da ljudi nebi trebali šetati psa kojeg nemogu kontrolirati jer to zna biti opasno.Moj je pravi vrag dok je zavezan, ali kada ga pustim neferma nikog pa ni susjede koje inače nepodnosi jer ga izazivaju.

Paula
11.01.2008., 19:15
U početku je samo mirno hodao, a onda kad su nam se susreli pogledi se zaletio i iskesio zube i počeo mi grist noge i to snažno. Sreća da sam imala traperice pa me nije jače povrijedio, ali ipak sam imala otisak ugriza i bilo mi je crveno, a nakon dan-dva sam imala modricu na tom mjestu. A kad sam ga odgurnula mi je zgrabio ruku i išla mi je krv s jednog prsta. Vlasnica ga nikako nije mogla povući nazad jer je imala triput manje kila od njega, a isprika joj je bila da je 'štene' :wtf:, a imao je po mojoj procjeni bar 8 mjeseci.
Pouka: nije svaki pas za svakoga. :pleasantry:

Glumza
12.01.2008., 14:32
Ma trebala si isprebijati tu plavusu!!! :Mrtvac:

yapa
16.01.2008., 01:31
Psi inače direktan pogled oči u oči sa osobama u koje nemaju povjerenja smatraju prijetnjom i ako je pas problematičan može reagirati agresivno.

Rekao bi da je u ovoj priči ipak vlasnica ta koja je kriva jer nije znala reagirati. Nije bitno zapravo biti toliko fizički jači od psa premda mi muški imamo tu prednost češće nego žene, nego treba kod psa imati autoritet. To je stvar na kojoj se konstantno od dana kad pas uđe u kuću mora raditi, rekao bi čak da ga moraš i zaslužiti.
Samo se nadam da je žena naučila nešto iz tog događaja i razmislila o tome da psa odvede na dresuru.
Jesi ih srela još koji put?

Promjenio bi samo jednu riječ u tvojem zaključku - ne samo da nije pas za svakoga, neko nije svaki pas za svakoga.

kathy
20.01.2008., 20:16
Lijep je ali nebi ja to za svog ljubimca!

polly3
20.01.2008., 21:18
dok taj skoči na tebe................:lol::lol::lol::lol::lol:

dogy_cool
28.12.2008., 20:24
Porijeklo:

Italija

Namjena:

Pas čuvar, policijski pas i tražilac

Povijesni sažetak:

Direktni nasljednik "Canis Pugnixa" ( starog rimskog molosa ), nešto lakše graðe, korišten za lov krupne divljači i kao pomoćni ratnik u borbama. Godinama je bio dragocjen pratilac talijanskog naroda. Korišten je kao čuvar imovine, stoke, osobni čuvar i za lov. U prošlosti je ova pasmina bila uobičajena u cijeloj Italiji kao što dokazuju iscrpna ikonografija i povijesni dokazi. U skorašnjoj povijesti pasmina je pronašla izvrsno područje za opstanak u južnoj Italiji.Ime pasmine potječe od latinske riječi "cohors" što znači čuvar.

http://www.dogbreedinfo.com/images11/Cane%20Corso%20Burgwald1.jpg

Izgled:

Srednje velik pas, snažne graðe ali elegantan sa snažnim i dugačkim mišićima. Vrlo istaknut, izražava snagu, agilnost i izdržljivost. Generalna struktura je kao kod mezomorfnih životinja čije tijelo je dulje nego visina grebena.

Proporcije:

Duljina tijela je oko 11% veća nego visina grebena. Ukupna duljina glave iznosi 3.6/10 visine grebena. Duljina njuške je jednaka 3.4/10 ukupne duljine glave. Visina thoraxa je 5/10 visine grebena.

Ponašanje i temperament:

Inteligentan, aktivan, ravnodušan, on je čuvar ( zaštitnik ) bez premca. Pažljiv i odan vlasniku, nježan prema djeci i obitelji. Ako je potrebno, postaje strašan i hrabar zaštitnik osoba, kuće i posjeda. Lako ga je trenirati.

Visina i težina:

Visina u grebenu je za mužjake od 64-68 cm, za kuje 60-64 cm uz toleranciju ± 2 cm. Težina za mužjake iznosi 45-50 kg ( odnos težina/visina je 0.710 kg/cm ), a za kuje 40-45 kg ( odnos težina/visina je 0.680 kg/cm ).

http://www.cieloblucanecorso.com/images/echo3.jpg

Ostale značajke:

- širina njuške je jednaka duljini
- donja čeljust preklapa gornju ( predgriz )
- kratka dlaka ( oko 2 cm )
- boje su crna, olovno siva, svijetlo siva, svijetlo žuto-smeða, jelenje žuto-smeða, tamno žuto-smeða i tigrasta na sivoj ili žuto-smeðoj podlozi

http://dl.dogomania.com/pics/23/aragorn-6weeks2.jpg

Ovaj mi ej se pas dosta svidio, po kojoj se cijeni nalazi sa rodovnikom

BoyanCC
24.03.2009., 14:06
Da li se to meni cini ili ovde neko vrsi podelu na opasne,manje opasne pse i bezopasne???? Po cemu je to CC agresivan pas i po cemu to nije pas za svakoga? Mozda zbog kupiranih usiju i opasne face??? Hmmm!
Svakom psu se mora dati do znanja da ste vi alfa... Cane Corso je naj pouzdaniji pas i najlakse se dresira... Brzo kapira stvari i nikad ali nikad se ne odvaja od vlasnika vise od 5 metara. Ja mog psa setam bez povodnika osim kad vidim da je neko uplasen zbog toga. Nece potrcati prema gomili drugih pasa koji se igraju u parku, nece preci ulicu bez mene, nece prici bilo kome ako ga doziva i sve to bez neke specijalne dresure. Jednostavno su jako privrzeni vlasniku i jedini problem koji se zbog toga moze javiti je ako neko krene da vas udari(na***ao je) ili ljubomora ako ste sa devojkom ili drustvom a ne obracate paznju na njega.
Pricam moje iskustvo ali i iskustvo mnogih drugih vlasnika i odgajivaca sa kojima sam u kontaktu...

boxerica
02.05.2009., 20:17
Lijep je ali nebi ja to za svog ljubimca!

Također! :coolthumb:

Monty
20.08.2009., 13:11
Pozdrav svima ... :)

Vidim da je ova tema nepravedno zapostavljena, pa da je malo aktiviramo ... :)

Cane Corso je rasa koja je nekada davno, a i danas u pojedinim mjestima Italije, sluzila obichnom radnom chovjeku, seljaku, da mu bude od pomoci u svakodnevnim poslovima koje je obavljao. Chuvanje stoke, chuvanje imanja, pomoc pri sakupljanju stoke, posebno velike itd.
Generacijama je ovaj pas obavljao, manje - vishe, iste zadatke, ali uvijek uz chovjeka. Stenad su, uglavnom, u periodu odrastanja, sluzila da budu lijeva smetala, ali su u toku tog svog zadatka uchila od starijih shta treba, shta mora, a shta se ne smije. Vremenom se kod njih iskristalizovao karakter koji ih krasi i koji je jedan od najljepshih karaktera kod pasa.
A to je bezrezervna ljubav prema gazdi i njegovoj porodici, podanichka poslushnost i zelja za uchenjem, nepovjerljivost prema nepoznatima ...
Svakodnevni radni zadaci, svakodnevno kretanje i fizichki napor koji je takav zivot iziskivao, doveli su do formiranja izuzetno skladne, tako reci - sportske gradje kod Cane Corsa, koja danas dolazi do izrazaja u boljim uslovima zivota, kvalitetnije ishrane ...
Samom selekcijom, shto prirodnom, shto ljudskom, primjerci koji su ostajali u zivotu su morali da budu sposobni za duznosti koje su ih chekale, pa je Cane Corso, uglavnom, ostao onakav kakav je nekad i bio, i izgledom i karakterom.

Cane Corso nema u svom karakteru nagon zvijeri, niti ima crtu nepotrebne agresivnosti ... ne bi smio da ima.

Na zalost, danas vishe nije tajna, da su u usponu popularnosti rase Cane Corso, pojedinci koristili i neke druge rase u uzgoju za "popravljanje" same rase Cane Corso i time unijeli promjene u rasu, kako izgledom, tako i karakterom. Svjesni toga, "ENCI" - asocijacija matichne zemlje Cane Corso je donijela pravilo da se za dozvolu za priplod jedinki Cane Corso mora uzeti na analizu DNK. Koliko to i sami Italijani poshtuju, zavisi od odgajivachnice do odgajivachnice, ali u svakom sluchaju, to je jedan jako vazan i ispravan korak ka chishcenju krvi kod Cane Corso rase, kao i odrzavanja rase u buducnosti.

Onaj ko nikad nije imao Cane Corsa moze na osnovu njegovog izgleda da zakljuchi da je pas opasan i da kaze ... a ne, ovo ja ne bih u svom dvorishtu ...
Onaj ko se makar upoznao sa pravim primjerkom te rase ... makar se druzio sa njim u parku ili kod komshije, svega 10-tak minuta, sigurno bi pozelio takvog psa.
Jer od svih specifichnosti koje ovaj pas ima, svakako bi se svima dopala jedna, a to je da ... ovaj pas voli svoju porodicu do smrti i odrastao pas se ponasha kao shtene ne bi li od gazde i ukucana izmamio paznju, mazenje, igru ...

Evo, raspisah se ja u prvom mom postu na ovom forumu, ali sam morao da predstavim ovu rasu u pravom svijetlu.
Da je sve ovo istina vrlo lako cete se ubijediti ...
Pronadjite nedje nekog Cane Corsa ... kod komshije, prijatelja ili mozda u parku, ukoliko vam njegov gazda dozvoli, pridjite mu, pomazite ga i desice se, vama, neshto vrlo chudno, neshvatljivo ...
Pozeljecete da toga psa odvedete kuci ... zaljubicete se ...

Jednom rijechju ... uci cete u MAGIC WORLD OF CANE CORSO ... ;)

*Katy*
26.08.2010., 12:07
Sviđa mi se pas.
Ako sam dobro videla,moj komšija ima ovu rasu.Dobrica prava!Nije nimalo opasan,voli da se igra i ogroman je!:D Mislim da treba još da raste.
Tako da je moje mišljenje o ovoj rasi pozitivno.

Lillo
03.06.2011., 13:38
Vidjela sam tog psa. Predivan je. :hihihi:

calpurnia
30.12.2011., 11:00
Moje 2 najdraže pasmine - bokser i cane corso! Trenutačno imam boksera, a jednog dana (možda i zajedno, ali sigurno ću ga imati) cane corso! Divna pasmina!