PDA

View Full Version : Kost u prehrani psa

Lily
18.12.2007., 11:23
smiju li i koje?
i jel istina da kosti sadrže chondroitin koji je potreban psima za hrskavice i zglobove?:welcome:

ivana
18.12.2007., 14:25
smiju li i koje?
i jel istina da kosti sadrže chondroitin koji je potreban psima za hrskavice i zglobove?:welcome:

može se davati goveđa koljenica kuhana zato što je tvrdo pa je nemože slomiti ni progutati

AmStaff
18.12.2007., 21:20
Pa ja ti sad po tom pitanju nisam siguran, činjenica je da kad žvače kosti vježba žvačne mišiće te čisti zube, pa ja svome tu i tamo "jelovnik obogatim" kojim cijelim pilećim batkom koji obožava, a dosad je sve OK tako da ti neznam baš reći.:hihihi:

Paula
19.12.2007., 10:40
Psima je u genima da oštre i čiste zube žvačući. To im je nagonski. Zato si većina pasa ne može pomoći i grizu granje, kamenje i slično. Iz svog iskustva i iskustva mojih poznanika koji imaju, a neki i uzgajaju pse, mogu reći da je ček potrebno davati psu veću goveđu ili svinjsku kost. Neće pokušavati gristi nešto drugo, a čistit će si zube i zadovoljiti svoju potrebu za 'griženjem' (ne mislim na ono agresivno). Pileće i pureće kosti su male i šuplje pa se velike pasmine mogu lako ugušiti ili ozlijediti kad pregrizu kost. To ne mora biti tako, ali je rizično. No male pasmine ih smiju dobivati. Nisu loše ni one kosti koje se mogu kupiti u pet shopovima, no vjerujem da je psima draže dobiti prirodnu kost.
A dal imaju taj sastojak koji si pitala, nisam sigurna, no ako kost nije šuplja i u sebi sadrži leđnu moždinu, to je itekako zdravo za pse.
Mislim da je dobro davati te kosti psu kao nagradu jer će biti sretan što je uspješno obavio zadatak koji ste mu zadali i vidjet će da vam je to bitno jer je dobio tako lijepu poslasticu.
A nije ni loše dati mu to dok ga ostavljate samog doma, on će se zabavljati time i neć ebiti jako usamljen.
Eto, to je moje mišljenje.

Ninna
19.12.2007., 18:27
Paula je sve rekla što bi i ja rekla tako da nema smisla da ponavljam rečeno... http://www.semenka.com/smf/Smileys//classic/thumbup1.gif

Lily
23.12.2007., 19:45
upravo sam danas dobila rodezijskog goniča,sad ja imam labradoricu,a moj buraz rodezijskog,bas kull malac je jako slatki ima rodovnicu i sveee,možda stavim slike(ako saznam kako?)

Lily
24.12.2007., 10:07
ljudi,zadnji post nije od mene nego mog tupavog i glupavog buraza.:angry2:kako je došao do ovoga,neam pojma.

koji ga rodezijski spopao:yikes:...

sandra
24.12.2007., 17:55
ja ti svom psu dajem vec vise od tri godine kosti,jer ih stvarno obozava...narocito voli pilece i nih jako cesto jede...do sada nikada nisam primjetila da mu nekako skode niti su mu ikada zapale u grlu pa da se pocene gusiti...veterinara sam isto pitala da li je ok da mu ih dajem a on je rekao da moram jer tako ostri zube...pa ti sad odluci sama:blush:

Glumza
28.12.2007., 17:03
Ja nikada ne dajem svojim psima kosti:nono:.Apsolutno nikada,po strogom savetu veterinara jer su neretki slucajevi gusenja ili prejedanja kostiju pa im onda bukvalno stane stomak,ne mogu ni kakiti,stolica se zapece...uzas.
Slazem se sa veterinarom i mislim da im prirodna kost nije potrebna niti zbog hranljivih supstanci niti zbog ostrenja zuba i potrebe za grizenjem,sve te stvari se mogu veoma lako zadovoljiti na druge nacine adekvatnim zamenama a da pri tom nema rizika po zdravlje psa.

Hanna
09.08.2009., 16:23
Prije par dana kad sam Tobiju kuhala hranu bila sam u žurbi pa sam zaboravila iz mesa izvaditi kost.
Uglavnom, on ju je pojeo (al baš pojeo) i sad je postao lud za kostima.

Evo, danas sam mu opet kuhala piletinu i naravno izvadila sam kost, ali on više uopće ne želi meso već nešto za grickanje (pretpostavljam da znate na što mislim).

Kako da ga odučim od kostiju? Mislim, ne brine mene ako ih on gricka, ali on ih baš jede.
Također, moram napomenuti da mu je ishrana ok i da nema nikakvih problema. Znači, u redovitoj prehrani dobiva sve što bi trebao.

ogy
09.08.2009., 16:25
daj mu kospice :gathering:

Anamaria
09.08.2009., 17:32
Ja mislim da nema veze što on jede kosti...moja kuja isto jede kosti od malena...i ništa joj nije....to je njoj poslastica....

leprechaun
09.08.2009., 19:04
Psu kosti ne škode,naprotiv zdrave su za njega,samo treba paziti da nisu pileće,one velike šuplje koje se lako zacepe.Najbolje je dati psu neku veliku govedju kosku iz supe pa nek glodje do mile volje!Neki misle da bi pas tako mogao da ozledi zube ali retko koji pas bi bio tako nepažljiv.Znam mnogo pasa koji celog života jedu kosti,i da,pojedu celu kost,a zdravi su.

Hanna
09.08.2009., 19:16
Hvala na odgovorima.
Brine me to što dosada nije jeo kosti već je one velike i debele samo glođao, a sada i njih nekako polomi pa pojede.

p.s. znam da nema veze s kostima, ali smije li se psu davat ljudska riža. Odnosno, ubacim ju u vruću vodu, skuham, ohladim i to je to.

Tinolina
09.08.2009., 21:18
ja dajem rižu.
dosad nije imala nikakve probleme,a s užitkom je pojede

*Tea*
10.08.2009., 00:15
životinje nebi smijele jesti pileće kosti zato jer su šuplje pa se mogu udaviti s njima

~dzingis kan~
10.08.2009., 07:50
probaj sa slatkisima u obliku kostiju mozda ih zavoli...
ili mu kupi Gumenu kosku postace mu omiljena igracka...
A i za psa je normalno da Jede i lomi kosti jer Pas mora jacati svoje zube
Ako je do zuba kupi mu pedigree denta stix
http://www.pedigree.com/oralcare/dentastix.aspx

Tinolina
10.08.2009., 08:52
Pileće kosti ne dajem,ali znam dati one velike,ne pileće,nego druge vrste mesa.
Trudim se da na tim kostima ima i mesa,tako da ona to s užitkom smaže. :derisive:

Hanna
10.08.2009., 09:17
Probala sam s onim umjetnim, ali ništa. Nemaju isti miris, nemaju isti okus.
Ne brine mene to što ih on grize već što ih baš pojede.

Anamaria
10.08.2009., 12:21
Pa psim ne smeta ako pojedu kost....to je čak i zdravo za njih...

leprechaun
10.08.2009., 13:01
Evo odgovora iz prve ruke-pitala sam teču koji je uzgajivač poentera i stvarno se jako brine o svojim psima i obožava ih,svi su zdravi,snažni i dugovečni pa mislim da mu vredi verovati:svaki pas sme da jede kosti,osim šupljih ptičijih jer se mogu zacepiti i povrediti unutrašnje organe,mada se to izuzetno retko dogadja ne treba rizikovati.Dobro je da pas jede koske jer pri izbacivanju izmeta tvrde koske "masiraju" i sprečavaju upalu parianalne žlezde.Takodje čiste zube od eventualnog kamenca i pospešuju varenje. Pirinač u psećoj ishrani,samo skuvan,je zdrav i dobar za psa ali naravno ne može da bude osnovna hrana.On takodje kuvani pirinač daje psima ako dobiju blag proliv(za sve što traje duže od jednog dana ili je jako tečno odmah zove veterinara) i kaže da je to dobar lek za blage poremećaje crevne flore.

Hanna
10.08.2009., 13:16
Hvala.
Sad mi je puno lakše i nemoram se brinuti.
Kosti obožava i ujutro mu dam uz kuhano meso koje dobije za doručak.

p.s. prvo pojede kost pa onda meso.

dado_500
10.08.2009., 14:47
p.s. znam da nema veze s kostima, ali smije li se psu davat ljudska riža. Odnosno, ubacim ju u vruću vodu, skuham, ohladim i to je to.

Smijes davati rižu skuhaš je cca 20-ak minuta i pustis je da se hladi!

ivana
11.08.2009., 09:57
ljudska riža, a kaj postoji riža za pse?
a što se tiče kostiju ne da psu ne škode nego su obavezne u prehrani!1/4 hrane moraju biti kosti!
psu bez straha možeš davat pileće i pureće vratove i kokošja leđa.
i uz kosti kao "žvakalice" potrebno je davat goveđe grkljane koji su odličan izvor hondroitina.

Tinolina
11.08.2009., 12:08
Moja osobito obožava pileće vratove. :hihihi:

Hanna
11.08.2009., 21:18
Evo, danas smo opet papali kosti i puno mesa.
Dehidrate opet pomalo odbija, ali me i nesmeta puno jer mislim da je meso bolje.

Oliva
12.08.2009., 12:00
Rižu možeš pomješati sa suhom hranom, jer je to puno bolje nego da jede samo rižu, jer je premasna.
Ne mora te zabrinjavati, to zbog kostiju, moj ih pas uvijek pojede i do sad nisam imala loša iskustva sa time.

Jamie
12.08.2009., 12:45
Riža je ok,ali nije ju dobro mješati sa suhom hranom,tj nije dobro u istom obroku da pas jede dehidrat i nešto drugo,već smo to negdje baš komentirali.
Bolje rižu u jedan obrok,npr naveče a ujutro dehidrat ili obratno.

Hanna
12.08.2009., 12:59
OK. Mogu li mu onda rižu pomiješat s kuhanim mesom?

Tinolina
12.08.2009., 14:13
Možeš.Ja mješam rižu s tim.

Jamie
12.08.2009., 18:01
Naravno,meso i riža = dobitna kombinacija:pleasantry:

Još ako dodaš malo povrća....mmmmmmmmmmmmmm:coolthumb:

Hanna
12.08.2009., 18:09
Samo što gospodin izbirljivi ne želi jesti povrće. Pomiješam mu s mesom, ali povrće uopće ne jede već ga njuškom odvaja od mesa.

p.s. Mislim da smo stvar oko kostiju razriješili i ako netko ima još nešto za dodati oko te teme neka napiše i neka se onda tema zaključa.

Oliva
13.08.2009., 12:23
Imam jedno pitanje, vezano uz meso!
Čula sam da psi mogu jesti i sirovo mesoo, naime, moj je uzgajivač štencima redovito davao, sirovo meso...
No drugi mi iskusni ljudi također kažu kako se prilikom davanja psu sirovo meso, stvara agresija, da li je to točno, ima li itko kakva iskustva sa time?:rtfm::berba:

Tinolina
13.08.2009., 12:27
Iskreno mislim da je odgoj presudan što se tiče agrsije,ali ja svojoj ne dajem sirovo.Većinom joj kuham.Nekako mi je to sirovo onako...

Hanna
13.08.2009., 12:44
Hmmmm... pa sve ovisi o odgoju, ali da, može se javiti agresija kao kod psa mojeg prijatelja.
Ne samo da je postao agresivan nego i lovi žive kokoši pa ih kolje. Uh, grozno!
No sve je stvar odgoja.

p.s. zar ne bi bilo bolje kuhat to meso, ali naravno ne začinjeno.

leprechaun
14.08.2009., 13:42
Postoje mišljenja da je "prirodno" tj sirovo meso zdravije za pse-naravno ako je sveže i zdravo! Priča o agresiji je ostatak starih plemenskih verovanja, ne pecajte se na to!Vaspitanje je najbitnije.Moje bebe,kuca Bubica i maca Zvrki uvek dodju da zure u mene kad pripremam ručak(naročito piletinu) i ne mogu da odolim da im ne dam po koje parče sirovog mesa kad me tako željno gledaju-one su najmirnije i najneagresivnije na svetu!Totalne maze!

Hanna
14.08.2009., 16:03
Ali ti ih ne hraniš stalno sirovim mesom, a moj prijatelj svog psa hrani i ujutro i navečer, svaki dan.

Oliva
15.08.2009., 13:39
Ja ga ne hranim uopće sirovim mesom, ali bi htijela probati, pa sam zato postavila pitanje, hvala svima na odgovorima!

Sara Jovanovic
18.08.2009., 15:39
Prije par dana kad sam Tobiju kuhala hranu bila sam u žurbi pa sam zaboravila iz mesa izvaditi kost.
Uglavnom, on ju je pojeo (al baš pojeo) i sad je postao lud za kostima.

Evo, danas sam mu opet kuhala piletinu i naravno izvadila sam kost, ali on više uopće ne želi meso već nešto za grickanje (pretpostavljam da znate na što mislim).

Kako da ga odučim od kostiju? Mislim, ne brine mene ako ih on gricka, ali on ih baš jede.
Također, moram napomenuti da mu je ishrana ok i da nema nikakvih problema. Znači, u redovitoj prehrani dobiva sve što bi trebao.
zasto ti to predstavlja problem da on ne jede...moja tviti obozava kosti....jela bi ih dan noc....pas bas treba da jede kosti:berba:

Hanna
18.08.2009., 17:22
Ma nije problem što oh on gricka. To mu ne branim. Već kad ih jede bojim se da će imat problema s probavom.

aldijana_nt
19.08.2009., 18:33
nece mu nista biti. ja povremeno odem do prijatelja u mesnicu i ako ima da mi goveđih koscura. to mu fino prokuham i merly se zabavlja cijeli dan. ne dajem mu samo pilece i purece kosti a ostalo glaba po cijeli dan. naravno pazim da mu ne dajem precesto ali do sad nisam imala nikakvih problema.

leprechaun
20.08.2009., 21:38
Rekla sam vam već da je to ustvari zdravo za varenje-i veterinar mi je rekao isto to.

Jamie
24.08.2009., 23:48
Moj Mali,ako pojede srž iz tih velikih kostiju kad skuham(iako nikada neću skužiti kako dođe do toga,kroz cijelu kost:zlocko:) dobije malo mekšu stolicu,ali opet to traje samo taj dan,ili npr jutro,ako je naveče to smazao..a obožava ih,tako da mi ipak dajemo povremeno..pogotovo zbog hrskavice.

Idy
30.09.2009., 21:56
Joj,moj Gandhi je prekjučer pojeo cijelu teleću goljenicu.Ostavim ja njega sa kosti u vrtu i vratim se za pola sata on je već sve pojeo i onda je cijelu večer i jutro sljedeće rigao:doh:

Tea&Luxy
23.07.2010., 22:54
eh pa mi često imamo pileću juhu za jelo i možda ostanu kosti ali te mu ne damo jer su male...

ali kada jedemo janjetinu(ja ne jedem),dobije kosti,isto kao i piletina,te kosti da,i tak ali jednom tjedno dobije goveđu kost i jedva ju pojede,ali vježba zube i ne grize moje prste :)

pup girl
24.07.2010., 20:27
Kao i obično, nisam "uhodana" u temu razgovora, ali prema nazivu teme, mogu priložiti ono što znam : da kosti i nisu baš najbolje što se tiče probave psa, ali ukoliko već to mora da jede, onda je najbolje kosti i meso ne začinjene pripremiti svom psu. Toliko od mene:derisive:

ZekalicaXD
26.07.2010., 19:06
Kosti sigurno nisu najbolje, prjateljičina haskica je jednom dobila kosti, a automatski je i imala probavne smetnje (povraćanje, proljev, pa onda nije kakila dosta dugo itd...)

Tea&Luxy
26.07.2010., 20:04
pa lux nikada nije imao problema...

ZekalicaXD
26.07.2010., 20:11
Ha čuj, ovisi od psa do psa... Iako smatram kao i mnogo ljudi da kosti nisu primjerene za pse... Kao što se u crtićima odrasle mačke prikazuje da vole mlijeko u stvarnom životu nije baš tako....

Ajujana
26.07.2010., 22:47
Kosti nemaju nikakvu hranjivu vrijednost, a u većim količinama izazivaju ozbiljne probavne smetnje. Smiju se davati samo povremeno i u manjoj količini i to samo velike govedske kosti s kojima se pas igra i jača zubalo, a ne može ih pojesti. Pileće, riblje i kosti krmenadli nikako ne davati jer mogu izazvati perforaciju probavnog trakta.

ZekalicaXD
27.07.2010., 00:13
A i pas ih može progutati, što sigurno nije poželjno...

PetLover
19.09.2010., 16:11
Ja svojima dajem samo velike kosi,sa malo mesa.Morate ih dobro očistiti od onih sitnih koje se nalaze na početku i na kraju kosti.Moj je Lesi skoro uspavan zbog malene kosti!Sve ovisi o vrsti...

ZekalicaXD
02.10.2010., 13:44
Evo da vas pitam ja ljudi dali ste ikada čuli za sirove kosti ili dali ste ikada pekli kosti? Naime ja sam na jednom forumu vidjela da neka žena piše da pas treba jesti iznutrice, sirovo meso i pečene kosti..

el dogo
02.10.2010., 14:05
Sto se tice kosti - mislim da smo pisali o tome negde. Ukratko - neko kuva kosti, neko daje sirove, neko uopste ne daje - ali pecene kosti? nije mi jasno sta se postize pecenjem...mozda ima neka fora. Nekuvano meso je odlicno ukoliko ste sigurni da je potpuno sveze. Postoji i ono verovanje da pas postaje agresivan kad oseti krv u sirovom mesu - u sta ja ne verujem. Ja kupujem zamrznute iznutrice koje uvek kuvam - tako je sigurnije

ZekalicaXD
02.10.2010., 14:07
Stvarno ne razumijem tu curu, ona tvrdi da mu daje kosti "pečene" nakon što pojede pile, puru ili tako nešto... :rtfm:
Na Uniteddogsu je zezanje oko tog svježeg mesa jer je neki klinac lupetao gluposti da je susjedov pas agresivan zato jer jede sirovo meso (glupost)

Ajujana
03.10.2010., 09:24
Imamo temu već i o kostima i o iznutricama...

ZekalicaXD
03.10.2010., 13:21
Hvala, nisam znala, ali ovo sam pitala jer mi je bilo glupo..

Ajujana
03.10.2010., 13:26
Pileće kosti pas uopće nebi smio jesti, kao ni sirovo meso, a o tome smo već raspravili ... Prije nego se otvori tema dobro je upotri***iti tražilicu.

ZekalicaXD
03.10.2010., 14:28
Ok...

PetLover
06.10.2010., 13:47
Stvarno ne razumijem tu curu, ona tvrdi da mu daje kosti "pečene" nakon što pojede pile, puru ili tako nešto... :rtfm:
Na Uniteddogsu je zezanje oko tog svježeg mesa jer je neki klinac lupetao gluposti da je susjedov pas agresivan zato jer jede sirovo meso (glupost)
Haha onaj nepismeni klinac xD
Moji jedu svinjske!Pileće i od ostale peradi sastoje se od malimilion kosti na kojoj je još manja kost,a ako zapne u grlu jao!Sirovo meso ne kao ni sirove kosti.Nije mi jasno ovo "pečene kosti"!?!

The Bubba
27.02.2011., 18:13
Općenito, o kostima najbolje! Vet. mi preporuča jer je prirodno, a zdravo za zubiće, pa se čak 'malčice' nahrani. Veoma sam zadovoljna !

121212
03.05.2011., 10:45
smiju li i koje?

malo ostario post ali eto!

ti psu daj on ce znati treba li mu to ili ne
npr. moja niki je vani jer nevoli kucu ali ima veliku kucicu
i stalno joj mjenjam vodu jer upadne koji listić i nešt ali ona tu vodu nepije nego moj dida ostavi čavle u kutiji vani i nalije joj vode!

i ona pije samo tu (ne zato sto smo je naucili na to)
nego trazi sto joj je potrebno u ovom slučaju treba joj željeza!!
tako isto i kada jede travu pa zato daj joj kost ako uzme uzme jer u kostima ima tog cuda zato sto su kosti!!!! :dum_dum: