PDA

View Full Version : Molim savjet u vezi bilja!

Blabulu
02.10.2012., 11:01
Pozdrav, imam 17 godina i spremam se kupiti Aqua Szut Kameleon akvarij 40x25x30 30l. Znam dosta stvari koje bi trebali znati svi pocetnici naprimjer gdje staviti akvarij i to...

Dakle oko velicine akvarija se necu predomisljati, prvo zato kaj nisam spreman izdvojiti hrpu love, drugo nemam bas mjesta za neki akvrij 80l-100l kakve preporucaju pocetnicima, msm da necu imat problema sa sastavom vode malog akvarija.

U ovaj akvarij planiram staviti black i silver molly-e pa ne znam, mozda netko ima savjet za nesto drugo, guppy ne dolazi u obzir jel mi se ne svidjaju previse, odnosno svidjaju mi se samo muzjaci, a kolko ja znam treba 3 zenske na jednog muzjaka.

Što se bilja tice, to je taj dio u vezi kojeg trebam savjet, ne znam koje bilje staviti u tako relativno mali akvarij... kao hranjivu podlogu cu koristit zemlju za cvijece, koja se namace vec oko 2 tjedna, poslje cu je i prokuhat za svaki slucaj!

Hvala unaprijed... :riba::riba:

katarina011
02.10.2012., 22:16
Nemoj neko previše zahtjevno bilje, pošto si još početnik. Preporučam ti neke niske Crypte. Malo prošvrljaj po netu i prvo na što trebaš obratiti pozornost jest max. visina bilja, je li zahtjevna ili nije i kako se razmnožava, da ti ne bi bio aq prenatrpan biljem, pogotovo pogrešnim biljem ;)

Blabulu
02.10.2012., 23:08
Jasno :derisive:, razmisljam o nekim mahovinama i tak, ali iza bi ipak trebala neka mrvicu veca biljcica :jastuk:

katarina011
03.10.2012., 15:26
Ideš znači po nekakvoj logici, zar ne? Kako bi stekao dojam trodimenzionalnosti (i kako bi ti aq bio što ljepši) -nisko bilje u prednji plan, ono malo više u srednji plan i ono visoko u zadnji plan ;)

A što se uređenja tiče -to je na tebi :D

josip123
03.10.2012., 19:05
Vodena kuga :)

Izvrsna biljkica, posebice za početnike. Izuzetno prilagodljiva i nezahtjevna. Možeš ju ostaviti kao plutajuću biljku ili je zasaditi u podlogu gdje će s vremenom pustiti korijenje i pričvrstiti se. Brzo se razmnožava bočnim izdancima.

Blabulu
03.10.2012., 19:34
Hvala, posto mi se ovaj forum ne cini bas previse aktivan, slozio sam isti ovaj post i na akvarij.net, i svi mi predlazu vodenu kugu, obavezno cu je uzet, nadam se da je ima recimo u zoo pirana shop u kc, to mi je najblize, posto se ducan u kž zatvoril.. :thmbdn:

josip123
04.10.2012., 06:35
Istina, aktivnost, kvaliteta postova i članova je sve manja nažalost.

Želim ti sreću u akvarističkim vodama. Ako budeš ikad imao višak vodene kuge, javi se, tražim ju već duže vrijeme, začuđujuće da je nema u Pet Centru u Heinzelovoj.

Blabulu
04.10.2012., 19:14
naravno, makar ako nema u pet centru tesko da budem nasel negde drugde :oprosti:

josip123
05.10.2012., 08:40
Bio sam jučer opet u PC-u i imali su kugu. Nisam pitao za cijenu, ali kad sam ja kupovao bila je 5kn po izdanku.

Blabulu
05.10.2012., 15:11
evo ja sam danas narucio akvarij, dolazi mi za jedno 3-5 dana, vjerojatno vise posto je sad vikend i pon praznik, sad idem sa starcima u koprivnicu, navratit cu do zoo priane da vidim koje su mi opcije kaj se tice bilja i cistaca, ne znam jel bi iz ZGa ribe i biljke izdrzale 1.5h voznje, voda u vrecici bi prekuhala vjerojatno, a ducan u KŽ se zatvoril :oprosti:

josip123
05.10.2012., 23:48
ne znam jel bi iz ZGa ribe i biljke izdrzale 1.5h voznje

A vjerojatno i bi, da ih stavis u one mini hladnjake mislim da bi ribe uspjele izdržati 1.5h uz možda ona antistress sredstva. Kako god bilo, javi kako si se snašao. :)

katarina011
06.10.2012., 12:54
Izdržat će. Moje su izdržale od Rijeke do Lošinja. Uračunaj i to da još jedno dva sata bili po Rijeci nakon što smo ih kupili

Ja sam samo zamolila tamo u PC-u da mi daju neku kartonsku kutiju. Stavila sam ih unutra i stisla jednu vrećicu o drugu (bilo ih je 5) tako da se ne komešaju previše. Cijei sam put morala imati su kutiju na koljenima da nebi nekud otišla kad dođemo do nekog zavoja. Ljepo su izdržale i nije niti jedna uginula ;)

Guppy-san
06.10.2012., 15:54
nemoj zaboraviti da ti se akvarij mora ciklirati 3 tjedna prije nego što naseliš ribe! znači 3 tjedna mora raditi prazan.

Ne bi ti preporučila da staviš molije unutra jer su to dosta velike ribe, a i aktivne. Veliš da ti se svidaju muški gupiji, pa onda samo stavi muške, neče im ništa biti. Ali molije definitivno ne nutra.

Na tu litrazu bi ti preporučila neke jatne ribe; neonke, tetre, platije....

Od nezahtjevnog bilja još imaš valisineriju, anubias, polispermu, cripte, rogolist.

Pročitaj si vodić za pocetnike na akvarij.net-u i baci oko na njhov oglasnik. Tamo možeš bilje i ribe po puno jeftinijim cjenama naći, nego u bilokojem dučanu. dosta često ljudi stvari poklanjaju, pa vrijedi baciti oko ;)

Blabulu
10.10.2012., 20:46
hej hej, vidim ovdje mi je tema jos aktivna, stanje je ovakvo, danas mi je dosao akvarij, ipak sam narucio aqua4start 54l...
Znaci, vjerojatno je svima vec poznato da je rasvjeta malo skromna, ali posto ja planiram unutra staviti sve nezahtjevno bilje, trenutno mi nije u planu pojacavati ju, a ako to bude potrebno ja i moj stari to napravimo za 10 min.

Sad cekam da mi tata naruci daske, dakle napravit cemo DIY stolic za akvarij... Onda idem u shopping po bilje i šoder, neki dan sam bio na šoderici i nasao odlican korjen, bas potrgan, vidi se da nigdje nije rezano, kad sam ga kuhao skoro nista tanina nije izlazilo a trenutno se namace u bacvi, vec tone ali nek bude unutra, ne skodi u svakom slucaju... i uzeo sam kantu šodera ali naravno prekrupan je, pa cu ipak kupit... planiram 2-3 tjedna nakon sto posadim bilje staviti cistace... i onda opet za jedno 2 tjedna ribe, a odlucio sam se ipak za neonke, i to samo neonke uz cistace :jastuk:

Sto mislite, jeli to u redu?

katarina011
12.10.2012., 16:32
Pa po meni bi mogao još koje manje jato nekih tetri ubaciti, a koje čistaće namjeravaš nabaviti?

Blabulu
12.10.2012., 19:47
vjeorjatno one corydoras panda, i sad nznm, kolko ja znam cistaci se djele na one koji cistle staklo i dno, trebal bi jos nekaj za staklo, ali u kupovinu pem s jednim prijateljem od starog, kaj fakat sve zna, pa mi bude pomogel u odabiru bilja sljunka i riba, i jos mi bude dal jedno 10l vode iz svog akvarija da mi brze prodje proces cikliranja :D

katarina011
13.10.2012., 10:57
Pa ako hoćeš možeš si nabaviti nekog ancistrusa. No iako ti to ne preporučam jer su meni (još prije je to bilo) uvalili plecostomusa, a mislila sam da je to ancistrus.

Koja razlika? Pa ne vidiš razliku dok ne narste. Plecostomus mi je imao 29 cm. Uginuo je nedavno. Počeo mi je rovati cijeli aq. Imam jedno 5 cm podloge i jednu je noć sve to razrovao i došao do dna, do stakla. Pomješao mi je i suptrat i pijesak i šljunak. Korijenje je od svuda stršilo. Oštetio mi je dosta bilja i panj koji ima preko 30 kg je bio pomaknut i nagnut na suprotnu stranu. O tome koliko je voda bila mutna da i ne govorim. Ostale ribe nisam vidila.

Mislila sam da će se smiriti, ali nije. Koliko god se ja mučila i cijeli dan (doslovno) potrošila na čišćenje aq -on je to opet radio svaku večer u sljedećih par dana. Ja i brat smo ga vadili iz aq sa kantom za smeće koja je šupljikava i od nekakvog čvrtog materijala. Ta riba ima po sebi bodlje i kao što možeš pretpostaviti -jaka je i brza. Ja, brat, zid, stol, komoda, staklo, pod... Sve je bilo mokro.

No sve u svemu jako je lijepa riba. Do onda nikada nisam imala problema s njom. Imati tako velikog i tako preksanog pleca je zaista neprocjenjivo. Ali! Pošto ti imaš (za takvu ribu) puno i previše mali aq -ne dolazi u obzir. Btw, ja imam 180 lit

Dok s druge strane, ancistrusi narastu do 15 cm maksimalno i lijepo bi se ukopio u tu litražu

Imaš tu i raznih drugih varijacija te vrste, iliti poznato nazvani L-brojevi

Malo si prošvrljaj po netu. No iako ti savjetujem da si radije kupiš magnet za čišćenje stakla i puža jabučara. Nemaš što riskirat ;)

Blabulu
13.10.2012., 19:20
je slazem se, btw danas su mi dosle daske za postolje (ormaric ali s dimenzijama gornje daske ko akvarij), sutra to sklapam sa starim i u sri najvjerojatnije idem u kupovinu bilja :yikes: jedva cekam :skok: