PDA

View Full Version : Mali mačići-sva početnička pitanja ovdje

Andrea
03.12.2007., 14:47
Ey,ljudi!
Razmišljam o tome da nagovorim svoje da mi kupe macu...
Sad bih vas ja zamolila da mi odgovorite na par pitanja...
1.Da li je teško mace naučiti da vrše nuždu u njihov ˝WC˝
2.Kako ih je najlakše naučiti
3.Može li maca živjeti samo u kući?bez čestih izlazaka van
Molim vas da mi napišete još par savjeta iz vlastitog iskustva ili ako negdje šta pročitate ii čujete...
hvala unaprijed:jastuk:

Mačak
03.12.2007., 14:59
Ey,ljudi!
Molim vas da mi napišete još par savjeta iz vlastitog iskustva ili ako negdje šta pročitate ii čujete...

Evo ja sam vlasnik mace zadnjih pola godine, živi samnom u stanu, ne izlazi van, ali ima cijeli stan na raspolaganju.
Na WC se naučio odmah prvi dan, kada sam ga donijela doma stavila sam ga u WC, zagrebala mu šapicama po pijesku i pratila kada će ga prvi put trebati koristiti :evil: Odnijela sam ga tada u WC, prvi i zadnji put, nakon toga je odmah išao sam i baš nikada nije fulao, sunce moje pametno.

Andrea
03.12.2007., 15:05
hvala ti punnno
moze jos jedno -dva pitanjca?
s koliko mjeseci treba uzet micu?
da li je bolje dok je neka posebna pasmina ili se moze isto naucit i obicnu domacu micu?
Kakva je tvoja mica?
da li su bolje ženske ili muške?

Mačak
03.12.2007., 21:54
Sorry, ne znam odgovor na sve.

Ja sam svojeg mačka udomila, imao je oko 2 mjeseca. Mješanac je, žuti tigrasti. Postavila sam slike u forumu "Moj ljubimac je najljepši" pa možeš pogledati. Zato bih rekla da nema veze s pasminom. Ja se s njim puno bavim otkad je kod mene i svašta je naučio :flowers:

maya
04.12.2007., 17:55
Ja sam do prije dva dana imala i curu i dečka (Rusty je uginula od starosti u 15. godini)i nekak si mislim da bi ti jednostavnije bilo uzet curu. S mačorima je dosta problematično u vrijeme parenja - imaju ful jak miris i znaj pojačano urinirati, a neki su i hiperaktivni pa skaču do stropa. Ako curu steriliziraš ili je pak držiš isključivo u stanu sve će bit ok...ja sam svoje mace dobila kad su bili stari mjesec dana i mislim da je to ful ok vrijeme...
I ja mislim da bi trebala uzet neku domaću macu...ima ih toliko za udomiti, a prekrasne su...

Cedevita
04.12.2007., 23:10
Ja sam svoju macu udomila dok je bila stara oko godinu dana (preko emisije Kućni ljubimci). Odmah je sve znala - WC, grebalica itd. I super se udomacila iako nije bila mačić. Sjedi i spava u krilu, na krevetu i ponasa se kao šefica. Jedino se neda bas dugo držati u rukama, samo kratko, a onda se počne vrpoljiti i hoće dolje. Pretpostavljam da kad uzmeš mačića da ga je lakše naučiti na to držanje u rukama. Ali ja nisam požalila što sam ju udomila:hihihi:

Mačak
31.12.2007., 19:20
Iako nas ovdje nema puno, svim mačkoljupcima (a naravno i svima ostalima) želim sretnu novu godinu :mosh::zagrljaj:

Felix
01.01.2008., 08:42
Joj,joj molim te samo nemoj KUPOVATI životinju, toliko je onih za koje ne moras plaćati, a jedva te čekaju... Prelistaj sve web stranice... mozes birati do milje volje... od spola do starosti pa čak i boje i ne znam čega sve ne...Ja osobno imam dve mace i obje su bivše "kontejnerke" prekrasne su..... prave maze tako su zahvalne i dobre

Felix
01.01.2008., 09:57
Evo pogledaj ova prekrasna maca se poklanja probaj pitati na broj mob. 0916594000, ako je već netko nije "zgrabio" ovako prekrasnu i naravno ako si ozbiljno odlučila..

Dunja 24
06.01.2008., 20:57
Hi, ja sam nova ovdje ali se slažem u vezi nabavki domačih maca, jer su puno zanimljivije i življe. Ja imam jednu takvu več 4 god. i zadovoljna sam.Prava je maza a kad mu se igra nepušta te na miru dok ga neizgnjaviš.:yahoo:

Felix
06.01.2008., 21:53
Hi hi hi i tebi želim dobrodošlicu,kao i Belli . Neće ti biti dosdno s nama vjeruj mi ..i ja sam od skora tu i vjeruj evo me sad pa opet. Hi hi hi...

tigra
07.01.2008., 09:16
Hi hi hi i tebi želim dobrodošlicu,kao i Belli . Neće ti biti dosdno s nama vjeruj mi ..i ja sam od skora tu i vjeruj evo me sad pa opet. Hi hi hi...

Bok, i ja sam na forumu prvi put,pozdrav svima:jastuk:

Felix
07.01.2008., 22:15
O teta TIGRA, pa gdje si do sada? Bilo ti je i vrijeme. Ajd dobrodošla! Pusa od Felix-a

Dunja 24
07.01.2008., 23:39
Eto moj mačak je imao akcije prije par dana. Pobjegao mi van pa se odmah potukao.Dobro je prošao s obzirom da mu je prva tučnjava a i naišao je na starog mačka koji više nije toliko agresivan, sad glumim veterinara jer je dobio po uhu ali inače je opet svoj na svome. :doctor:

Rakija
07.01.2008., 23:58
Ja sam imao mačku koja je nuždu obavljala ne u svoj wc nego u pravi wc... :D

Felix
08.01.2008., 07:37
Imala sam i ja mačka koji je redovno išao u kadu, a imam i sad Micu koja redovno ide u kadu, vjerovali ili ne.
AJD PLATI VIŠE TU CUGU!!!!!!!!!

Dunja 24
08.01.2008., 20:26
moj je jedino naučio moliti za hranu tako da ništa nemože proči kraj njega a da on to nije probao,masline obožava al za jogurt bi se prodao.:berba:

BeLLa
08.01.2008., 21:26
Ja znam kako su jednu mačku naučili da ide na ljudski wc.
Stavili su njen pijesak blizu wc-a a svaki dan ispod kutije s pijeskom stavili bi neki časpois i novine.I kad bi se toga nakupilo dovljno da je u razini wc-a mačka je išla na wc ili tako nešto.

Lily
09.01.2008., 11:17
s koliko mjeseci treba uzet micu?
?

mačići se ne bi smjeli odvajati od svoje majke prije nego navrše 12 tjedana.dakle,idealna dob mačića koje možeš udomiti je tri mjeseca.

Felix
09.01.2008., 17:24
mačići se ne bi smjeli odvajati od svoje majke prije nego navrše 12 tjedana.dakle,idealna dob mačića koje možeš udomiti je tri mjeseca.

Može i nešto malo ranije, ali treba dobro paziti da se skroz osamostale, inače može doći do problema. Slučaj koji se meni dogodio... pronašli smo male mačiće koji su trebali biti još na sisi, pa smo ih učili jesti.. i mislili kao je sve OK, međutim morali smo ih uspavati. Zašto... ???? E pa zato što su dobili mikrosporozu... Veterinar je rekao da s obzirom da su premali ostali bez majke nisu stekli imunitet od nje sisanjem. Znači vrlo je važno da odsisaju svoje do kraja..

Dunja 24
09.01.2008., 19:25
mislim da moj nije odsiso svoje do kraja ili mu se previše svidjelo ,jer sada je star več 4 godine i još uvijek zna navalit na jorgan pa ga mijesi i imitira sisanje sav se uživi. Dali još netko ima takvih problema ili samo moj bebač ?

Felix
09.01.2008., 20:19
Mačke u nekim svojim ponašanjima ostaju bebe cijeli život. To je normalno jer im ostaje refleks sisanja cijeli život. Uostalom u njihovima očima mi nismo gazde - mi smo njihove mame. I moje to rade, samo neke nježnije, a neke grublje.. Ha ha

garfild(garo)mačič
13.02.2008., 20:59
:doh:dobre postove pisete moj :doctor::tstnd::telephone::telephone:mačak ljencina koje nema nedo bog da se s pari s nekom dok dodem da ga uzemem reci cu tetku da mu neda da se pari i usput ja sam isto novi tu odlucio sam da dofuram svoju macu u stan neznam jel ce mu bit dobro imam stan oko to jest od mojih roditelja ja sam jos maloljetan tak mi je sladak da mu nemrem odoljet pa sam odlucio dofurat jel njemu dovoljno stan od 35-40 kvadrata i imam neki veliki balkon trebam odgovor pliz?????????

garfild(garo)mačič
13.02.2008., 21:03
http://www.acc.umu.se/~zqad/cats/index.html?view=1201444013-7568IMG0159.jpg

pogledajte sliku tak moj mačak izgleda samo sto nije moj isti je sta nije sladak?:gathering::gathering::gathering::gathering :

*Tea*
12.03.2008., 14:03
Ey,ljudi!

ja ti imam mačku već osam godina i nije bilo problema sa učenjem da ide na svoj wc, a ovo da li mačka treba ići van. To nije baš jako potrebno.Moja mačka je cijele godine u stanu jer ne želi van. Probali smo je naučiti,ali ništa.Vani je jedino na moru preko ljeta.

Dunja 24
12.03.2008., 14:26
Večina odgovora na tvoja pitanja se več nalaze na forumu sam treba malo proletit kroz teme i vjeruj mi sve češ nači...
inače imam mačka več 4 god. u kući, glavni problem ti je ako uzmeš mačka jer oni počnu zapišavat kad narastu ali se i to da riješiti, a što se pijeska tiće moj se brzo naučio tak da s tim nisam imala problema.:skok:

LUCIA
11.05.2008., 17:45
DO DANAS SAM IMALA 2 MALA MAČIČA,ALI MI JE MANJI DANAS UGINUO NATEKLE SU MU BILE OČI I NEKE SE KRASTE POJAVILE PA MU SE OČI UOPČE NISU VIDJELE,JELI IMAO NEKO TAKAV SLUČAJ ILI ZNA OD ČEGA JE?(LUCI JE IMALA JEDVA 2 MJESECA)JELI MI TO MOGLO PRIJEČI I NA NIKY(OKO 4 MJESECA):Mrtvac:

LUCIA
12.05.2008., 14:11
Oprostite Krivo San Napisala I Niky I Luci Imaju Samo 1 Mjesec.

Dunja 24
12.05.2008., 14:18
od čega je nebi ti znala reći, ali ako primjetiš da i drugi mačić ima slićne simptome, odvedi ga veterinaru na pregled,jer je još premalen da mu se organizam može sam obraniti.

speedy16
13.05.2008., 17:49
dobio sam mačiće!!!!!!:skok:

DragonSoul
16.05.2008., 21:59
Prije 3 dana sam donio 2 mala mačića od susjeda. Odnio sam ih vrlo rano, 1 mjesec, već im je majka branila sisati. Razlog je taj što sam jedva sa susjednom dogovorio da ih i drži žive taj jedan mjesec. Sad, potpuni sam početnik što se tiče kućnih ljubimaca općenito. Napravili smo im jedno manje ograđeno mjesto, odakle ne bi smjele moći izaći (ali opet im nekako uspije). Prvi dan sam ih nadzirao malo po dvorištu i došla im je majka. Oni su krenuli za njom, ali ona ih nije pazila, pa smo je odmamili dok sam ja mačiće „spremio“ na njihovo mjesto. Majki ne branimo da bude kod njih, dapače, baš bih volio da bude kod njih, ali onda dođe i pojede svu hranu mačićima, ne da im sisati i onda ode. Napravili smo im vani sada ograđeno mjesto gdje su preko dana, ali opet oni nekad pokušavaju izaći van. Tamo im je lijepo, trenutno sam im dao klupko vune s kojim se znaju dosta zabaviti. E, sad sam vidio da pokušavaju bježati van, a i jedna mi se čini malkice previše agresivna (kad se potukla sa klupkom vune). Baš prije cca. 1h sam ih vratio na svoje „spavalište“ i borio se s okolnostima da im napravim da ne mogu pobjeći. Čitao sam sve o mačićima što Pet Centar stranica nudi, ali nije mi reklo ništa što nisam znao – mačići nisu u najpovoljnijem okruženju. Mi smo na selu, tako da i na to obratite pozornost. Sad imam nekoliko pitanja:
1. Dali će biti posljedica što su tako rano odvojene od majke i ako da koje?
2. Što da radim s majkom koja dođe i sve popije i pojede što je za mačiće?
3. Kako mačiće naučiti da im je onaj ograđeni prostor dovoljan, da ne pokušavaju pobjeći i da iz spavališta ne smiju ni slučajno izaći, jer će u suprotnom biti u roku 5 min ili pokažene na cesti ili potopljene u rijeci?
4. Dali da im ubacim još jedno klupko vune, tako da nema zavisti?
5. Dali je kravlje mlijeko dobro za mačiće i do kada ga mogu podnijeti?
6. Dali je bolje da im dajem mlijeko ili vodu (trenutno imaju oboje, pa mogu birati)?
7. Ne vole se maziti, a ja bi volio nadoknaditi ono što ih je njihova majka malo lizala (ali bez da ih ja ližem XD ). Što da radim?
8. Što da im dajem jesti? Trenutno dobivaju sitno nasjeckane slanine (skuhane) i danas su dobile malo pizze (sve su pojele do zadnjeg atoma). Ne bih sad volio trošiti novce posebno na njih, ako ima nešto „oko kuće“ što ima za njih.
9. Od kada će smjeti hodati slobodno i kako ih naučiti da je cesta i rijeka smrt?
Za sada su to sva pitanja. Sorry što je tako puno, ali eto, želim samo najbolje za moje mačiće (kojima moram pod hitno smisliti imena).

Dunja 24
16.05.2008., 23:09
1. Dali će biti posljedica što su tako rano odvojene od majke i ako da koje? pa koliko ja znam mačići nakon mjesec dana počinju jesti krutu hranu uz majčino,ali ako normalno jedu hranu koju im ti daš onda nemaš problema jer su od majke posisali ono što im je bilo potrebno...
2. Što da radim s majkom koja dođe i sve popije i pojede što je za mačiće?hm, što se toga tiće tu nevjerujem da možeš nešto napravit, jedino da makneš hranu kad vidiš da dođe mama, ali samo ako dolazi radi hrane a ne i da bi vidjela malce
3. Kako mačiće naučiti da im je onaj ograđeni prostor dovoljan, da ne pokušavaju pobjeći i da iz spavališta ne smiju ni slučajno izaći, jer će u suprotnom biti u roku 5 min ili pokažene na cesti ili potopljene u rijeci?to je malo teže za napraviti jer su oni sad u stadiju istraživanja i nebi im bilo dobro braniti da istražuju, jedino ih malo pripaziš pa ako vidiš da su krenuli prema cesti ili rijeci okreni ih u smjeru kuće, ako te strah da će pobijeći dok te nema doma, možeš ih staviti da ti budu u kući,samo im stavi pijesak za nuždu
4. Dali da im ubacim još jedno klupko vune, tako da nema zavisti?možeš im staviti koliko god igraćkica želiš, ali nemoj pretjerivati, a što se malac toliko zakačio za klupko nemoraš se brinuti bar će biti dobar lovac kad naraste...
5. Dali je kravlje mlijeko dobro za mačiće i do kada ga mogu podnijeti?možeš im davati malu kolićinu ali razrijedi sa vodom, jer čisto nesmiju piti,večina mačaka nepodnosi laktozu pa im nemoj davati previše jer će dobiti proljev i probavne smetnje
6. Dali je bolje da im dajem mlijeko ili vodu (trenutno imaju oboje, pa mogu birati)?čiste vode bi trebali imati naravno uvijek a za mlijeko sam napisala iznad
7. Ne vole se maziti, a ja bi volio nadoknaditi ono što ih je njihova majka malo lizala (ali bez da ih ja ližem XD ). Što da radim?to možeš tako da namoćuš vaticu s vodom, ocijediš ju pa ih malo mazi s njom, to je sličan osječaj kao do ih majka liže, a pripitomit će se s vremenom,jer vjerojatno susjedi nisu davali previše pažnje kad su se omacili pa su sad malo divlji, budi uporan ali ne previše, probaj ih maziti dok spavaju ili se lickaju..
8. Što da im dajem jesti? Trenutno dobivaju sitno nasjeckane slanine (skuhane) i danas su dobile malo pizze (sve su pojele do zadnjeg atoma). Ne bih sad volio trošiti novce posebno na njih, ako ima nešto „oko kuće“ što ima za njih.Pizza i slanina, nikako to je za njih pre slano i nezdravo,najbolje bi im bilo da im kupiš limenkice hrane, koje nisu preskupe, pogledaj malo po trgovinama ili DM-u pa ćeš vidjeti, a kad narastu lovit će same sebi hranu, a usput im i ti davaj suhe hrane, ali našu(ljudsku )hranu nemoj davati jer je za mace prezačinjena, kod kuće im možeš pripremiti malo kuhanog mesa sa rižom i povrćem ali nemoj koristit začine
9. Od kada će smjeti hodati slobodno i kako ih naučiti da je cesta i rijeka smrt?to će nažalost morat same naučiti, a i vidjet će od drugih mačaka i od mame gdje smiju a gdje ne,ti zasad samo pripazi da ih preusmjeriš kad krenu tamo gdje nesmiju
Za sada su to sva pitanja. Sorry što je tako puno, ali eto, želim samo najbolje za moje mačiće (kojima moram pod hitno smisliti imena).
stavi slikice da ih vidimo ako imaš,a za imena ćeš najbolje odlućit ako ih malo promatraš vjeruj mi sama će ti "pasti" na pamet, moj je mačak dobio ime Merlin jer se najedamput izgubi pa se pojavi iza tebe....
sretni i javi za imena kad odlučiš...:type:

Dunja 24
16.05.2008., 23:17
DragonSoul,poslala sam ti privatnu poruku !

DragonSoul
17.05.2008., 21:07
Puno ti hvala na svemu! Mačići su danas cijeli dan samo jeli i spavali. Sad, opet moja neupoznatost. Možda je malo (puno) glupo pitanje, ali dali za mačke trebaju nekakvi papiri? Nešto kao putovnica, zdravstvena ili barem cijepna? Ako da, gdje se to može dobiti i koliko se plaća? I volio bi ih odvesti kod veterinara, da ih provjeri kompletno. Sad mene zanima koliko bi to koštalo i gdje u okolici Osijek-Đakovo ima veterinarska služba(?).
Mace trenutno spavaju (barem se nadam)....

*Tea*
18.05.2008., 18:01
Prije 3 dana sam donio 2 mala mačića od susjeda. Odnio sam ih vrlo rano, 1 mjesec, već im je majka branila sisati. Razlog je taj što sam jedva sa susjednom dogovorio da ih i drži žive taj jedan mjesec. Sad, potpuni sam početnik što se tiče kućnih ljubimaca općenito. Napravili smo im jedno manje ograđeno mjesto, odakle ne bi smjele moći izaći (ali opet im nekako uspije). Prvi dan sam ih nadzirao malo po dvorištu i došla im je majka. Oni su krenuli za njom, ali ona ih nije pazila, pa smo je odmamili dok sam ja mačiće „spremio“ na njihovo mjesto. Majki ne branimo da bude kod njih, dapače, baš bih volio da bude kod njih, ali onda dođe i pojede svu hranu mačićima, ne da im sisati i onda ode. Napravili smo im vani sada ograđeno mjesto gdje su preko dana, ali opet oni nekad pokušavaju izaći van. Tamo im je lijepo, trenutno sam im dao klupko vune s kojim se znaju dosta zabaviti. E, sad sam vidio da pokušavaju bježati van, a i jedna mi se čini malkice previše agresivna (kad se potukla sa klupkom vune). Baš prije cca. 1h sam ih vratio na svoje „spavalište“ i borio se s okolnostima da im napravim da ne mogu pobjeći. Čitao sam sve o mačićima što Pet Centar stranica nudi, ali nije mi reklo ništa što nisam znao – mačići nisu u najpovoljnijem okruženju. Mi smo na selu, tako da i na to obratite pozornost. Sad imam nekoliko pitanja:
1. Dali će biti posljedica što su tako rano odvojene od majke i ako da koje?
2. Što da radim s majkom koja dođe i sve popije i pojede što je za mačiće?
3. Kako mačiće naučiti da im je onaj ograđeni prostor dovoljan, da ne pokušavaju pobjeći i da iz spavališta ne smiju ni slučajno izaći, jer će u suprotnom biti u roku 5 min ili pokažene na cesti ili potopljene u rijeci?
4. Dali da im ubacim još jedno klupko vune, tako da nema zavisti?
5. Dali je kravlje mlijeko dobro za mačiće i do kada ga mogu podnijeti?
6. Dali je bolje da im dajem mlijeko ili vodu (trenutno imaju oboje, pa mogu birati)?
7. Ne vole se maziti, a ja bi volio nadoknaditi ono što ih je njihova majka malo lizala (ali bez da ih ja ližem XD ). Što da radim?
8. Što da im dajem jesti? Trenutno dobivaju sitno nasjeckane slanine (skuhane) i danas su dobile malo pizze (sve su pojele do zadnjeg atoma). Ne bih sad volio trošiti novce posebno na njih, ako ima nešto „oko kuće“ što ima za njih.
9. Od kada će smjeti hodati slobodno i kako ih naučiti da je cesta i rijeka smrt?

ja ću ti odgovoriti na pitanja koja znam:

1. Posljedica neće biti. Nakon nekog vremena će zaboraviti mamu, a i ona njih.

4. Možeš im ubaciti još neku igraćkicu, tako da se imaju igrati s više stvari.

5. Nemoj im davati kravlje mlijeko jer će dobiti proljev.

6. Vodu.

8. Kupi im junior hranu jer oni to trebaju jesti.

9. Nikako ih to nećeš moći naućiti jer su mačke svojeglave.

SRETNO SA MAČIĆIMA!

DragonSoul
18.05.2008., 22:04
Hvala!
Evo današnji izvješćaj:
Oslobodile su se do kraja! Divljaju, jedu, igraju se, a da siutacija bude još bolja došla im je mama! Istina, jela je njihovo, ali se prvo izvalila i davala im da sisaju. Jednostavno su predivni!
Biti će galerija slika mačića na Ptičici.com (http://www.pticica.com/galerija.aspx?korisnikid=9333)

Dunja 24
19.05.2008., 00:31
preslatki su, i baš mi je drago što im je mama dala sisati !

Wictor
19.05.2008., 08:28
Pazi ih jer postoji mogućnost da naiđe neki mužjak i zakolje ih iz razloga da bi se mogli pariti sa njihovom mamom. A to ne mogu dok postoje mladi.

DragonSoul
19.05.2008., 19:04
Mama se već pari s mačkom, tako da ne vjerujem da su mu opasnost. Mačak uopće ne prilazi dalje od vrta, jednostavno ne voli ljude.

Dunja 24
19.05.2008., 19:09
svejedno pripazi mačori znaju prevaliti velik put radi ženke a ako vidi da su mačići blizu ili ih čije znaju ih udavit. tak sam ja prošla, dobila sam dva mačića od legice i donijela ih na selo doma i nakraju je jedan mačor došao i jednom je doslovce razderao vrat, neki jednostavno nepodnose mačiće.

DragonSoul
19.05.2008., 20:05
Budem poslušao! Po danu nisu u opasnosti, jer jednostavno ne dolazi danom (jer ga je baka prije špricala vodom). Koliki su veterinarski troškovi za onako jedan normalan pregled dali su zdrave? I kakve papire mačka može dobiti (putovnica, cijepna i takve gluposti)? Koliko košta cijepljenje, jer bih ja to volio obaviti, ali ne želim doći tamo, pa da mene na kraju moraju voziti kod ljudskog "veterinara".

Wictor
20.05.2008., 00:58
Preporučam ti ambulatnu Fury u Osijeku gdje i ja idem.
Cijepljenje ti je 100kn. Jako su dragi i obrazovani.

Dunja 24
20.05.2008., 15:32
Budem poslušao! Po danu nisu u opasnosti, jer jednostavno ne dolazi danom (jer ga je baka prije špricala vodom). Koliki su veterinarski troškovi za onako jedan normalan pregled dali su zdrave? I kakve papire mačka može dobiti (putovnica, cijepna i takve gluposti)? Koliko košta cijepljenje, jer bih ja to volio obaviti, ali ne želim doći tamo, pa da mene na kraju moraju voziti kod ljudskog "veterinara".

pa što se papira tiće natrebaju ti nikakvi jedino ak ih nemisliš nosit prek granice ?

a mislim da sam tu u neku temu stavila link od cijena sam ih trebam pronaći.

mucacita
10.07.2008., 12:15
1. mislim da posljedica neće biti, možda će biti malo slabiji pa ćeš im morati kupovat vitamine da nadomjeste prerano odvajanje od majčinog mlijeka
2. a gle normalno je da majka traži svoje mačiće a ako ti ne želiš da se ona s njima druži otjeraj je. ako mačka dolazi tebi po hranu to znači da je susjed ne hrani dovoljno ili uopće pa mu to napomeni
3. mačke su po prirodi znatiželjne i ograđeni prostor njima neće biti dovoljan. kad tad će iz njega izaći i početi istraživati. Tako male mace moraju biti na zatvorenom prostoru (kuća/podrum/garaža) a preko dana ih malo po malo puštati van. Moj gagi ima svoje odaje u podrumu i nikada nije nestao ili odletio pod auto. često istražuje, ali zna koje su mu granice.
4. ako ih je dvoje nazabavnije će im se biti igrati jedno s drugim ali ti ubaci još neke igračkice, konce ili nešto kako bi im bilo zabavnije
5. nije dobro za mačiće, ali im ga možeš davati razrijeđeno s vodom. možeš im davati i ostale mliječne prerađevine. Ako im toliko treba mlijeko možeš kupiti posebno mlijeko za mačiće.
6. oni će izabrati, nemožeš im nametnuti. mlijeko dobro razrijedi
7. malo po malo im prilazi sa nekom slasticom i dragaj ih dok su zaokupljeni njome. Oni su sad preplašeni(nova okolina i to sve) ali svi mačići su akvi prvih nekoliko dana) oni su sada još divlje mace, ali ako im se malo po malo približavaš pripitomit ćeš ih
8. Na mačke moraš trošiti novce, htio ti to ili ne. One su samostalnije od pasa ali nemogu preživjeti bez malo tvoje pomoći. Kažu da mace nije dobro hraniti ljudskom hranom, ali moj to od mene uvijek izmoli i do sad nije bilo nikakvih prblema. Mislil da ti je isplativije kupit im vrečicu junior whiskas ili nekog drugog proizvođača nego da ih hraniš svojom hranim jer ubrzo nečeš imati što jesti;) male mace, uostalom kao i velike vole puno papati
9. malo po malo im miči ogradu i daj im veću slobodu. nakon nekog vremena bez tvoje kontrole one će se kretati kud god požele. ne znam šta da ti kažem jednostavno mačića moraš odgojiti kao malu bebu; maziti ga i paziti te mu osigurati dovoljno zabave, igre i hrane kako to nebi išao tražiti drugdje.

DragonSoul
18.07.2008., 21:19
Hvala na odgovoru! Mali mačići više i nisu mali, slobodno hodaju, pokušavaju loviti, upoznavaju se sa sestrama kod susjeda, stara više ne dolazi, imaju svoje skrovište u garaži, u verandi i u svinjucu (u kojem nikad nisu bile svinje XD ).

lepa
09.08.2008., 17:03
pre par dana sam nasla malo mmacence na ulici neko ga bacio,nema mamu,ne mogu bas da procenim koliko je staro ali ja bih rekla da je tek progledao,sazalila sam se i donela ga u stan.,Hranim ga na spric na svaka dva sata,tj cim pocne da mjauce kad se probudi.Mozete li da mi date neke savete kako da mu pomognem,sta je pametno da uradim sa njim,kolike posledice ce ostaviti to sto je prerano odvojen od majke?Mace je prelepo sivo sa belim sapicama i krupni m okicama.Ja inace zivim u stanu,a macice sam imala ceo zivot kod bake,ali mi smo ih uvek gajili u dvoristu i uvek su bili sa majkama tako da nemam iskustva>Jel ok sto mu dajem kravlje mleko,trebaju li neki dodatni vitamini,kakava nega treba da bude,koliko cesto da jede?Molim vas pomozite da malisa prezivi:hihihi: Inace jako je umiljat,vec smo stigli da ga razmazimo i jak je za jedno bebce,pravi je borac,za sada je ok i zdrav:blush::yikes:Molim za pomoc,sto pre:yikes:

Paula
10.08.2008., 21:28
Mislim da bi svakako bilo dobro da ga odvedeš veterinaru da ti da potrebne vitamine i kupi mlijeko za mačiće, imaš u Pet centru, kravlje mlijeko je preteško i mali može imati problema s probavom. Pitaj veterinare za savjet i drži ga na toplom ako je tako mali jer ga inače mama grije tijelom, pa ga stavi negdje di je dosta toplo.

Nadam se da će sve bit ok, ja sam tako jednom našla dosta malo mače, al je već gledalo, tako da je ovo tvoje zaista premalo i treba dodatnu njegu.

Javi kako je beba :)

Wictor
12.08.2008., 21:16
Napuni bočice mlakom vodom te stavi tamo gdje on spava. Dakle, bočice na pod pa preko njega jastučić, ali dovoljno debelo da se ne opeče. Pa će se moći grijati. I trebaš mu masirati trbuh kako bi mogao stimulirati probavu i izbaciti izmet. :)

lepa
13.08.2008., 00:15
Progledao je on,e ali sa koliko progledaju,sa 15 dana,ili gresim.Ja sam trenutno u Va a petr centar je u Bg tako da nisam u mogucnosti da mu kupim to mlek,ali kada mu dajem kravlje rayblayim ga sa vodom,Yenka je i jako je vesela,yubici su joj vec malo porasli,a o kadzicama da ne pricam,sva sam u oyiljcima:hihihi:Nisam bas iskusna ali po slobodnoj procenio rekla bih da je stara do mesec dana,ne vise.Da li da je pustam da se igra po kuci,i kada mogu da pocnem da je ucim da koristi pesak?

Sheba
14.08.2008., 02:32
Nemoj mu davati kravlje mlijeko, čak niti razblaženo vodom, jer mlijeko sadrži laktozu koju mace ne mogu probaviti, što može rezultirati probavnim smetnjama.

Možeš mu davati mliječne proizvode, npr. jogurt će vjerojatno obožavati.

Kupi mu neku Junior hranu; Whiskas Junir bi trebala naći u svakoj samoposluzi, a ako možeš ponuditi nešto kvalitetnije, tim bolje.

Na pijesak ga odmah možeš naučiti; kupi mu WC i neki kvalitetniji pojesak za mace, stavi ga u kutiju kada vidiš da treba obaviti nuždu i uglavnom će od prve shvatiti :gitara:

Ako mu nabaviš ili napraviš grebalicu, spriječit ćeš uništavanje namještaja u budućnosti.

I, kako vidim da si izgrebana, nemoj mu dopuštati da te grebe; mora odmah naučiti da ljudske ruke nisu igračka, jer kada naraste grebanje neće biti baš bezazleno. Dakle, čim počne grebati ruke, skreni mu pažnju nekom igračkom na koju može skočiti, svako grebanje ruku "kazni" oštrim "NE" i prestankom igre/maženja, tj. ignoriranjem na 10-ak minuta i ponavljam: nikada se ne igraj tako da koristiš svoju ruku kao "mamac", jer maca neće razumjeti zašto joj time mašeš i dražiš je, a onda vičeš "NE".

Pozdrav!

lepa
20.08.2008., 13:04
Hvala ti puno,vec sam je naucila na pesak,ali imam problem sa hranjenjem,nezna da pije mleko bez sprica,sve ubacuje sapice u cinijicu,ima li neka fora da je brze naucim da pije iz posudice,e i nece nista drugo od hrane sem mleka,kupila sam joj junior hran,a ona nece ni da okusi samo trazi spric:tuzan:

Leocat
29.08.2008., 13:11
hej ljudi, da ne otvaram novi post.. posto je ovaj vec pitanja o macama..

ovako.. imam macora starog 8 godina, prilicno je plasljivo stvorenjce. nije htio izlaziti iz kuce jako dugo, zadnjih par godina se tek usudi izaci u nase i susjedovo dvoriste i to samo navecer ali se svako malo vraca doma da provjeri situaciju :D

selim se za dva tri mjeseca i maca ide s nama. muci me to sto svi govore kako se macke vezu za prostor a psi za ljude. sto znaci da macke vole bjezati kad se odsele jer zele natrag doma.
nemam srca drzati macka zatvorenog u novoj kuci iz straha da ne odluta. a i biti ce mi jako zao ako opet postane plasljivko koji nece nikamo izac.

ima li tko kakvu ideju kako da ga naviknem na novu okolinu? :nemam_pojma:

Dmitri
20.09.2008., 18:25
Moj mačak jako grize kada se naljuti i voli spavati na mom krevetu na katiznad moga stola i nekad mi skoči na tipkovnicua isto voli kad aga se gnjavi samo se onda trebaju imati radničke rukavice da nebi pojeo ruku:bipbiip:

Dmitri
20.09.2008., 22:14
Ja sam svoju macu udomila dok je bila stara oko godinu dana (preko emisije Kućni ljubimci). Odmah je sve znala - WC, grebalica itd. I super se udomacila iako nije bila mačić. Sjedi i spava u krilu, na krevetu i ponasa se kao šefica. Jedino se neda bas dugo držati u rukama, samo kratko, a onda se počne vrpoljiti i hoće dolje. Pretpostavljam da kad uzmeš mačića da ga je lakše naučiti na to držanje u rukama. Ali ja nisam požalila što sam ju udomila:hihihi:

ista je prica s mojim mickom, potpuna,:hihi: samo ne voli se uopce drzati ni spavati u krilu

IvanT
17.06.2009., 09:22
Pozdrav svima.

Prije tri dana udomio sam mali macu, nesto stariju o 2 mjeseca. Maca je mjesanac sijamske i domace macke. Karakterne crte, po mom misljenju, vuku na sijamsku. Procitao sam dosta savjeta na internetu, no ipak u nekim stvarima sam izgubljen malo.

Maca je vrlo zivahna, sto je i razumljivo na dob. Stalno trazi paznju i konstantno mijauce. Zeli se igrati i maziti, znate kako je.

Trebam par savjeta kako se ponasati prema njoj.

Npr. kada ucini nesto lose, viknem na nju i zatvorim ju na samo u hodnik na par minuta, ne previse, postupam li dobro prema njoj?

Ono sto me najvise muci je navecer kada se treba ici spavati. Jucer npr, ne mozes ju smiriti i gotovo. Skace stalno na krevet i kvit. Onda smo je na kraju pustili, i mustra se ugnjezdi izmedju nas, glavu na jastuk i onda mir. No tako ne moze. Pustili smo je malo da se umiri i onda stavili na stolicu pokraj. Ajd uspio sam zaspati oko pola 2 (a ujutro se ide na posao). No oko 4 ujutro se probudila i vika, mijau mijau i igra se i grebe po stolici, zivahna jednostavno. Nisam mogao vise trpiti jer se trebam naspavati pa sam ju zatvorio opet u hodnik (tamo ima na raspolaganju hodnik i kupaonu, gdje joj je i pijesak). Mijaukala je i na kraju se stisala i valda zaspala.

Ono cega se bojim jest da ne bude previse usamljena, da ne razvije odredjenu odbojnost prema meni kada tako postupam, ali zaista ne znam kako drugacije jer ipak treba se i nasapavati. Ako moze neki savjet nekoga tko ima takvih iskustava, bio bi jako zahvalan!!! Znam da je mala jos i razigrana, zelim najbolje moguce postupati kako bi kasnije imalo odnos i prijateljstvo kojime cemo i ja i moja djevojka i maca biti sretni i zadovoljni.

Hvala vam za svaki eventualni savjet!!

Hanna
17.06.2009., 10:44
Pozdrav svima.

Prije tri dana udomio sam mali macu, nesto stariju o 2 mjeseca. Maca je mjesanac sijamske i domace macke. Karakterne crte, po mom misljenju, vuku na sijamsku. Procitao sam dosta savjeta na internetu, no ipak u nekim stvarima sam izgubljen malo.

Maca je vrlo zivahna, sto je i razumljivo na dob. Stalno trazi paznju i konstantno mijauce. Zeli se igrati i maziti, znate kako je.

Trebam par savjeta kako se ponasati prema njoj.

Npr. kada ucini nesto lose, viknem na nju i zatvorim ju na samo u hodnik na par minuta, ne previse, postupam li dobro prema njoj?

Ono sto me najvise muci je navecer kada se treba ici spavati. Jucer npr, ne mozes ju smiriti i gotovo. Skace stalno na krevet i kvit. Onda smo je na kraju pustili, i mustra se ugnjezdi izmedju nas, glavu na jastuk i onda mir. No tako ne moze. Pustili smo je malo da se umiri i onda stavili na stolicu pokraj. Ajd uspio sam zaspati oko pola 2 (a ujutro se ide na posao). No oko 4 ujutro se probudila i vika, mijau mijau i igra se i grebe po stolici, zivahna jednostavno. Nisam mogao vise trpiti jer se trebam naspavati pa sam ju zatvorio opet u hodnik (tamo ima na raspolaganju hodnik i kupaonu, gdje joj je i pijesak). Mijaukala je i na kraju se stisala i valda zaspala.

Ono cega se bojim jest da ne bude previse usamljena, da ne razvije odredjenu odbojnost prema meni kada tako postupam, ali zaista ne znam kako drugacije jer ipak treba se i nasapavati. Ako moze neki savjet nekoga tko ima takvih iskustava, bio bi jako zahvalan!!! Znam da je mala jos i razigrana, zelim najbolje moguce postupati kako bi kasnije imalo odnos i prijateljstvo kojime cemo i ja i moja djevojka i maca biti sretni i zadovoljni.

Hvala vam za svaki eventualni savjet!!

I ja imam takvih problema, ali ne s macom već sa psom! Moj pas je strašno razmažen. Želi jesti samo iz ruke, stalno bi se mazio, skače na krevet i sl. i što je najgore u pol noći grebe po balkonskim vratima da ga pustim u kuću a to grebanje, cviljenje, lajanje... zna trajati i više od sat vremena. Sve to je izričito moja greška jer smo ga pronašli na ulici gladnog, mršavog i tužnog i zato sam se sažalila nad njim pa ga previše razmazila.

U tvom slučaju maca je mala i istina, živahna. Tek je došla u novi dom i sad valjda želi istraživati kuću, ali i dokle su tvoje granice tolerancije.

Rekao si da kada učini nešto loše da ju zatvoriš u hodnik. To :nono: dobro jer maca nije pas i neće tvoju kaznu tek tako olako shvatiti! Kada maca napravi nešto loše nemoj ju udarati niti kažnjavati već npr. skoči ti na krevet - spusti ju dolje i malo dubljim glasom reci " ne ". Ako opet skoči ista priča, ali sam povisuj jačinu glasa. Znam da neće odmah upaliti... zapravo, trajat će to nekoliko dana, ali bez brige jer će na kraju shvatiti.

E sad što se tiče spavanja... :lol: tu i ja dan danas vodim rat. Moj način je sljedeći: pas ( u tvom slučaju maca ) laje ( mjauče ) kažem mu " ne " pas opet, ja opet " ne " i tako sto puta. Onda se smiri pa opet po starom a ja mu bacim van neku grickalicu za pse. Probaj kupit neke slatkiše za mace i kada bude mjaukala daj joj ih i možda se zabavi s tim pa prestane mjaukat. Uglavnom, Toby još sto puta " vau " a ja sto puta " ne " Onda mi na kraju pukne film ( kak se to kaže ) pa ga pustim u kuću. :doh: Znam da nije za svaku pohvalu, ali...

Nadam se da sam ti barem malo pomogla. Samo budi strpljiv i razuman i sve će biti u redu!

Sretno! :yahoo:

IvanT
17.06.2009., 12:54
Ja sam negdje procitao da je dobar nacin kaznjavanja, da kada maca nesto lose ucini da je se makne od sebe, najbolje izolira na kratko, jer ocito ne voli biti sama. No dobro, ne znam sada vise....tuci je necu naravno. Ali ovo sa povisenim glasom bas i ne drzi vodu, probao sam ali ona to shvati kao igru izgleda. Jucer sam je spustio sa kreveta jedno 20 puta za redom, a ne treba ni 5 sekundi da opet skoci, kao da se dodajem s njom.

Ne znam sto cu...nadam se da ce se smiriti malo kada se navikne na novo mjesto boravka.Samo se bojim da lose ne postupam u necemu pa da to bude uzrokovalo da bude nepodnosljiva cijeli zivot.:doh:

Hanna
17.06.2009., 15:50
Ja sam negdje procitao da je dobar nacin kaznjavanja,

Za početak, gdje si to pročitao i na kakvo se kažnjavanje odnosi? Zatvaranje u hodnik i sl. nije i ne smije biti način prema kojem će se postupati prema životinji.:nono: Ako misliš da ćeš zatvoriti mačku u hodnik i da će ona shvatiti zbog čega je tamo, varaš se!:doh: Kažnjavanje je samo način da te životinja ( neću reći zamrzi ), ali zato manje voli. Pa kao što sam i rekla neće mačka znat zašto je u hodniku!

da kada maca nesto lose ucini da je se makne od sebe, najbolje izolira na kratko, jer ocito ne voli biti sama.

E pa sam ti to radi pa će maca voljet biti sama jer će se naučit na takav dio života.

ovo sa povisenim glasom bas i ne drzi vodu, probao sam ali ona to shvati kao igru izgleda. Jucer sam je spustio sa kreveta jedno 20 puta za redom, a ne treba ni 5 sekundi da opet skoci, kao da se dodajem s njom.

Čuj, onda je tvoja maca " posebna " jer ja sam u životu imala 5 mački i kod svih je to djelovalo. Osim toga, rekla sam - par dana - a ne jedan dan. Ako nisi uporan u tome nećeš niti uspjet. Kad god skoči stavi ju dolje i reci " ne ". Meni uvijek djeluje.

Ne znam sto cu...nadam se da ce se smiriti malo kada se navikne na novo mjesto boravka.Samo se bojim da lose ne postupam u necemu pa da to bude uzrokovalo da bude nepodnosljiva cijeli zivot.:doh:

Ako ovako nastaviš neće biti dobro!:thmbdn: Ono što moraš znati jest da moraš biti uporan. Koliko je samo vremena potrebno djetetu da nešto nauči a djeca su pametnija od životinja!

Samo bez zatvaranja u hodnik i izolacije... to ti ne pali a i ako upali netko od vas snosit će posljedice!

IvanT
17.06.2009., 17:14
http://www.pet-centar.hr/forum/showthread.php?t=1775

Tu sam to citao.

Ok Ok, necu to onda raditi. Pa zato sam i postavio ovdje pitanje da dobijem misljenja drugih. I naravno da cu biti strpljiv, nije da necu. Eto samo me zanimalo radim li nesto lose (ocito da) pa da onda znam za to i prestanem to raditi.

No ako ne uspijem je smiriti navecer kada treba spavati, morat cu je maknuti iz spavace sobe, mislim nece to biti kazna neka, jednostavno da nije tamo jer moram spavati, ne mogu se igradi sa njom u 4 ujutro. A onda sa poda meni na glavu skoci, i jos me svog izgrebe pri tome :doh:. Ah eto, svakavih macaka ima. Naoruzat cu se strpljenjem pa cemo vidjeti.

Hvala na savjetu.

Hanna
17.06.2009., 20:41
Ovako. Za tebe ali i za macu je najbolje sljedeće. Neka ti po danu bude u sobi ili gdje već. Igraj se s njom i sl. a kad je vrijeme spavanja stavi ju u hodnik i ako bude mjaukala ignoriraj. Znam da će ti ići na živce ali s vremenom će prestat ( u međuvremenu nabavi čepiće za uši :lol: ) Maca mora imati isti raspored svaki dan. Ako joj nekad dozvoliš da spava u sobi a nekad ne naravno da joj neće biti jasno zašto nekad može a nekad ne pa će stalno mjaukat da ju pustiš. Zato od danas pa nadalje neka spava u hodniku i to je to!

Sretno!

Hanna
17.06.2009., 20:44
Ja sam danas dobila mačka i na svu sreću za sada je sve dobro!

leprechaun
18.06.2009., 20:04
kad je naša Zvrca bila mače otkrila sam da ista stvar pali i kod životinja kao i kod ljudi:Mlako mlekce pred spavanje i maca zaspi.Možda je tvoja drugačija,ali ipak probaj,to je bar lako.I neće joj smetati spavanje u hodniku,naviknu se mace,shvatiće da je hodnik njena kućica,a ne bi bilo loše ni napraviti joj ili kupiti neku "kućicu" ili korpicu u koju može da se zavuče,to jaaaako pomaže,mnogi kažu.

Hanna
18.06.2009., 21:18
Evo ti još nekoliko savjeta:

Kupi neke igračke maci za koje si siguran da će ju zanimati. ( mišići, loptice, zvečke... ) Kupi ih više za slučaj da joj jedna od njih ubrzo dosadi.
Po danu ju uči na igračke. Izazivaj ju, zezaj i sl. Zapravo, nauči ju kako da se igra s njima.
Kad padne noć otiđi u hodnik ili gdje već spava i stavi igračke na neko zanimljivo mjesto gdje će ih pronaći i igrati se s njima. Igračku miša joj možeš zavezat za konac pa pustit da visi i sl. Možeš napravit klupko od vune... Uglavnom, osim igračaka kupi joj i poslastice za mace.
Neka joj prije spavanja zdjelice za hranu i vodu budu pune jer će ju i to zaokupiti ( nemoj ju hraniti barem 4 sata prije da ogladni pa će to pojest i ići će spavat )
Znači... igračke na zanimljivom i lako dostupnom mjestu, zdjelice pune ( hrana koju voli i svježa ) i grickalice.
Također bi bilo dobro da joj kupiš kućicu za spavanje i da u nju staviš nešto jako toplo. Neka kućica ne bude prevelika jer se mace u manjoj osjećaju sigurnije.
Možeš joj stavit još neke stvari za igru.
I još nešto. Obavezno ju prije spavanja pusti van kuće da izađe na svjež zrak i da se istrči. To bi ju trebalo još dodatno iscrpit.

Sretno! :yahoo:

pandorica
19.06.2009., 11:01
macka mora imati dnevni "raspored"... moj funkcionira ovako godinu dana, toliko ga imam:

posto je kastriran, bijel, poluperzijanac, van kuce ne izlazi, eventualno na balkon kada zeli...

1. spavanje - u spavacoj sobi ne spava, radi akvarija u dnevnoj sobi je ogranicen na veliki hodnik, spaizu u kojoj mu je wc i kupaonu... nikad nije radio nikakve probleme, kad navecer kazem "idemo" on se uredno pokupi u hodnik, bez naganjanja po stanu ili tako nesto
2. kad sam na poslu, u gradu ili kod kuce, odnosno samo po danu, na raspolaganju mu je cijeli stan (nocu lupa po akvarijima jer su svjetla ugasena i neke ribe (ancistrusi) pice po staklima te to probudi njegov lovni nagon)
3. preko dana ima na raspolaganju samo suhu hranu i vodu, a navecer poslije 21h dobije pola konzerve ili 2 vrecice
4. ima hrpu igracaka, nikad nije nista unistio pocevsi od zavjesa i kablova od tv-a, kompova, akvarija itd..
5. kupa se svaka 15-20dana i vodu obozava, susim ga fenom kojeg se također ne boji
6. ako radi nesto sto ne treba, dobro reagira na "NE"...

pandorica
19.06.2009., 11:12
http://pandorica.moj-album.com/slike/2879409/AVzPYioDT5qF1ax7.v.jpg

http://pandorica.moj-album.com/slike/2879409/ns6fgnPX39FV5AWa.v.jpg

kupanje:

http://pandorica.moj-album.com/slike/2879409/MIJILzT5iMkgeBCZ.jpg

poziranje:

http://pandorica.moj-album.com/slike/2879409/y9Nq6GXJBHZNPB2I.jpg

feniranje:

http://pandorica.moj-album.com/slike/2879409/6LqzWbMq68wGtW4Z.jpg

Sheba
20.06.2009., 19:04
Pandorica, maca ti je super!

No da se vratim na temu i odgovor postavljaču teme:

1. Svaka je maca individualna, ali meni se čini da kad je ti spuštaš s kreveta, ona to shvati kao igru i baš uživa :) Tako je nečeš naučiti da ne ide na krevet (usput, zašto ti smeta na krevetu? Meni nema slađe nego kad se uvali na krevet, doduše naučila sam je da je njen teritorij kod nogu i kada spavamo samo je kod nogu, ali čim otvorimo oči - evo je kod nas na turu maženja:))

U svakom slučaju, ako je želiš naučiti da nejde na krevet, mora znati da nakon što to učini, slijedi kazna.
E sad, samo reči NE za nju nije kazna, ako ne nauči prvo da riječ NE znači da to ne smije i da iza toga slijedi kazna.
U mojem slučaju je palila "izolacija" na par minuta, kako sam opisala na drugoj temi koju si pročitao, a tu sam metodu pokupila s raznih stranih sajtova o ponašanju i učenju mačaka. Mene moja maca nije zbog toga zamrzila, dapače, naučila je jako brzo da ako se kaže NE treba poslušati ili slijedi kazna koju ne voli, ali koja je ne boli i ne ozljeđuje.

2. Dobro je netko tu rekao da ako ne želiš da ti dolazi na krevet, zatvori vrata sobe; mijaukat će vjerojatno, ali moraš to izdržati par dana i prestat će. Ako joj popustiš, onda će samo shvatiti da glasnim mijaukanjem postiže svoj cilj i to ćeš teško kasnije riješiti, jer će svaku želju izražavati glasnim mijaukanjem dok ne dobije što želi.

3. Da bi po noći spavala, trebaš je prije spavanja dobro izmoriti; dakle poigraj se aktivno s njom, neka se istrči i iskače, da vidiš kako će spavati, barem do zore. Ja sam imala običaj s mahalicom je istrčati gore-dolje, od poda do najviše točke u stanu na koju je mogla skočiti, dovoljno je 10-ak minuat takve igre i spava ko beba :)
Budila bi se uvijek u zoru, kada ja još uvijek spavam, onda bi slijedilo izbacivanje van sobe ako bi nas budila, pa je vrlo brzo shvatila da brine svoja posla po kuhinji i boravku dok se mi ne probudimo ili kunja na dnu kreveta kod nogu i čeka da otvorimo oči.

Sheba
20.06.2009., 19:08
Ovako. Za tebe ali i za macu je najbolje sljedeće. Neka ti po danu bude u sobi ili gdje već. Igraj se s njom i sl. a kad je vrijeme spavanja stavi ju u hodnik i ako bude mjaukala ignoriraj. Znam da će ti ići na živce ali s vremenom će prestat ( u međuvremenu nabavi čepiće za uši :lol: ) Maca mora imati isti raspored svaki dan. Ako joj nekad dozvoliš da spava u sobi a nekad ne naravno da joj neće biti jasno zašto nekad može a nekad ne pa će stalno mjaukat da ju pustiš. Zato od danas pa nadalje neka spava u hodniku i to je to!

Sretno!

Ovo je točno.

Samo bih te pitala, u čemu je razlika između ovoga (što je za nju isto kazna) i svrsishodnog kažnjavanja tako da je uz NE staviš par minuta npr. u hodnik?

Hanna
20.06.2009., 19:52
Ovako... ako je maca " zločesta " i ti ju staviš u hodnik za kaznu, ona neće znati zašto je tamo. Gledano za spavanje, maca mora imat mjesto spavanja a neće mu valjda spavat u sobi na krevetu :lol: pa u tom slučaju ide u hodnik na spavanje.

On može macu zatvorit tamo kad je zločesta al maca neće znat zašto je tamo! Samo sam željela reći da to onda nema koristi.

Hanna
20.06.2009., 23:29
Ja sam sve svoje mace lako naučila na riječ " ne " i onda nema problema. Koliko je samo maloj djeci potrebno vremena da nešto shvate ( znam da se ponavljam... ) a mačke nisu djeca!

elka
20.06.2009., 23:57
evo i friškog korisnika sobzirom da od prije tjedan dana imam macu od 2 mjeseca u stanu. sa macama više manje znam šta se odgoja tiče jer sam do prije par mjeseci imala jednu predivnu koja je imala skoro 5 godina ali je nažalost stradala. kako živimo u kući, ta se maca bila totalno naviknula na vanjski život i rijetko je dolazila u stan, smetala joj je buka ljudi, TV-a, svega pomalo pa je ona živjela vani, samo se hranila u kući.
sada sa ovom malenom mi je totalni problem sa nekim stvarima. šta se mijaukanja po noći tiče, to se desilo samo prvu noć dok još valjda nije kužila gdje je. btw, kod mene je ulaz u spavaću sobu zabranjen, njen prostor je dnevni boravak i kuhinja. već drugu noć je bila totalno mirna, i sve dane kasnije isto, budna čeka da se dignem i pojavim i onda totalno veselje. počne skakati, mijaukati, onda dobije hranu pa slijedi igra. dok se ja spremam na posao, ona skakuće po stanu i igra se sa svojim igračkama. svakih par dana joj dam novu igračku jer joj inače brzo dosadi uvijek ista.
dok me nema, pustim ju u otvorenoj garaži pa mi ju starci pripaze i nahrane, malo izvedu jer se ona još uvijek boji. nikako da se opusti oko kuće i to mi je ful čudno u usporedbi sa onom macom prije, ali ok, tek je tjedan dana ovdje pa je to valjda razumljivo.
ono što mi je problem je njena kakica. prvih par dana je bila katastrofa. u pijesak se odmah nauči ić ali smotana, nakon što obavi nuždu, zagazi sa šapicom u kakicu i tako po stanu. kauč je odmah sredila, a ja sam samo prala za njom. sada to manje radi ali još uvijek se nezna lijepo oprati, valjda je još malena pa se odmah krene igrati. a najgore je kad se s tim pjeskom zaigra. za poludit! istu stvar radi i sa hranom. dok jede, uvijek joj malo hrane ispadne iz ustiju i onda opet šapicama po tome pa na kauč. trenutno, nakon što sam oprala kauč, prekriven je plahtama koje mijenjam skoro svaki dan jer ih totalno sprlja. a s tog kauča ju ne možeš maknut. samo prva dva dana je boravila u svom krevetiću, a sada je samo na kauču. totalno ga je prisvojila ali od toga ju ne možeš odučiti nikako. nadam se samo dok je mala. mislim, nije bed da ide na kauč, i ona maca prije je išla, ali ova je stalno prljava. to je razlog zašto ju ne puštam samu u stanu preko dana, i zašto ju ne puštam u spavaću sobu.
ako neko ima koji savjet u vezi toga, samo postajte.

~dzingis kan~
21.06.2009., 07:20
Male mace su veoma Aktivne to je normalno
Ja imam 11 macaka + 5 mladunaca koji su se porodili pre 2 nedelje
I imam jednu zutu macku.. Ona jos nije naucila da treba u kadici da se obavlja nuzda nego mi to radi ispred vrata..
Pa posto nemogu joj kupovati igracke improvizao sam..
Treba malo najlona za pecanje nikako konac
i malo sundjera ili nesto mekano
obesi se na plafon ili negde nize samo da macka ima prostora metar puta metar.......
i ona dodje i ti joj ono klatis i ona se igra sa tim svo vreme
predlog: zavezi onaj najlon sto bolje potrebno je vise cvorova i vezova

Hm... hrana
Ima svoju majku koja je redovno doji
Dajem joj pilece glave
i suvu hranu

pozz

Hanna
22.06.2009., 18:08
Iskreno, ne bih znala zašto to radi niti kako ju odučiti od toga, ali nadam se da ćeš već nekako uspjeti. Probaj biti pored nje dok obavlja nuždu i odmah nakon što ju obavi makni ju iz pijeska da ne stigne zaprljat šapice...

elka
23.06.2009., 22:17
ajde, moram priznat da napreduje. više ne gazi po dreku ali se zna zaigrati s pjeskom pa ga bude po stanu. ful je mala i jaaako je zaigrana. promijenit ćemo joj ime u "Guarana":hahaha:
novi problem je što stalno prdi, mislim zvuči smješno ali nama je jako zagušljivo u stanu... i tako, mačje radosti. trenutno čekamo da joj se isprazne baterije pa da zaspi:derisive:
pozz

~dzingis kan~
24.06.2009., 06:35
ja kad sam imao maluu macu kuci ona nije spavala nikad
stalno gnezdi po kuci
ili ode kod mene u krevet i na glavu mi sedne
ili ode na sims od prozora i posmatral komsiluk a imam veoma lep pogled
1/6 beograda se vidi kroz moju terasu

Alien
06.07.2009., 13:30
Ja imam veoma nemirnu macu...hiper aktivnu, samo trci kroz stan..problem je sto se mnogo ujeda i grebe, za nju je to sve igra, ali nanosi mnogo stete, unistila je vecinu cvijeca u kuci, grebe zidove, sve papirno je pokidala i poderala, sada cak sama zna da otvori ormar, sve zivo rasturi unutra...

Mazi se samo kada zeli da spava, i to samo sa mnom i mojim deckom, ostale ljude samo napada, sakrije se i kada god neko naidje skoci na noge , a cesto skoci i na glavu, hahha

Kako vi izlazite na kraj sa nemirnim macama?
Galama i rijec Ne nema svrhe, lupkanje po guzi dozivljava kao igru, a i zatvranje u hodnik nema svrhe, cim je pustim u sobu, ista prica.

Interesantno je da voli vodu, najvise voli kupatilo, cim neko odvrne vodu ona dotci i hvata kapljice, cesto spava u lavabou, problem je sto hvata vodu iz wc solje, vec je par puta upala ali nista..tako da bas moramo paziti da je poklopac spusten.

Maca ima 3 mjeseca...da li ce ovo proci vremenom..ili takvog karaktera?

Ja sam i ranije imala mace ali nisu bile ni problizno nemirne kao ova...

nuni
17.07.2009., 16:16
udaranje po guzi , pilece glave ,vika , mlijeko , konstantno pune zdjelice hrane i kupanje svakih 15-20 dana ...

molim vas nemojte me krivo shvatit - al o cemu mi pricamo...?!

:tuzan:

to su malena kompleksna bića koja trebaju prije svega njeznost i ljubav ,a onda i adekvatnu skrb da bi se pravilno razvijale.
nova sam u svijetu maca i mozda mi sad ta cinjenica rusi kredibiltet ,ali odgovore na svoja pitanja sam dobila kod vrlo kvalitetnog veterinara (koji obozava zivotinje a ne radi taj posao samo radi novaca) i u kvalitetnoj literaturi o macama (takodjer napisanoj od strane veterinara).

decko i ja smo prije mjesec dana pronasli jadnu malu napustenu macu na parkiralistu i udomili je. posto imamo i zamorcica,a vet nije radio,bila je u kuhinji u karanteni (velika je kuhinja) do posjeta veterinaru.
bila je stara oko 2mj , imala vanjske nametnike (usi i šugarce tj. ušne grinje,sokantno puno) pa je dobila Advocate koji djeluje i za vanjske i za unutarnje nametnike.Za ušne sugarce smo dobili jos i dodatnu terapiju posto su oni tvrdokorniji,a kakicu smo svaki dan kontrolirali da vidimo dal se rijesila glistica i da slucajno nema trakavicu. najtezi dio je bio sto joj je bila odredjena karantena koja je sve skupa trajala 3tjedna. olaksali smo joj maximalno s time sto je neko stalno bio s njom (svega par sat dnevno je bila sama),igrali se,pricali s njom...

e,sad,mi s njom nismo imali nikakvih problema sto se ponasanja tice ,osim sto se penje po nogama preko ledja pa sve do ramena ko mali ninja. jako brzo uci i kao da sama shvati sto je ok a sto nije. kod ucenja koristimo rijec NE kao i svi ostali , ali zaboravljate da se svako dobro ponasanje mora nagraditi i da tako mace najbolje uce. nauciti ih se moze svasta,a najbolje vrijeme za naucit ih je u dobi od 4 do nekih 6mj starosti (prije toga su prezaigrane). isto tako je vazno da ucenje ne traje vise od dvije minute dnevno (cak 5min je predugo,izuzetno brzo uce) i uvijek ih treba nagraditi za dobro ponasanje. metodom nagrade smo je naucili i da bude mirna kod ciscenja usiju i terapije i ucimo ju na redovito cesljanje i tako cemo sve ostalo.

da ne duljim dalje, evo nekih osnova za male macice :

HRANA: najbolje suha potpuna hrana sto kvalitetnija (whiskas nije kvalitetna hrana - nasa je od nje imala proljev i povracala). najkvalitetnija moguca je Hill's hrana (spada u medicinsku hranu i iako se cini skupa zapravo je puno jeftinije hranit macu Hill's-om nego whiskasom,ako se naravno pridrzavate uputa u doziranju proizvodjaca).
povremeno joj dati mlijecnih proizvoda - svjezi kravlji sir i malo jogurta. NIKAKO NE DAVATI MACI MLIJEKO JER NEKE MACE NEMAJU ENZIM ZA PROBAVU MLIJEKA I SAMO IM MOZE NASTETITI. to je moguce i zasto ona jedna maca ima vjetrove.
jako je vazno da im se daje propisana kolicina hrane svaki dan u isto vrijeme i podijeljeno u vise manjih obroka (za pocetak 4 obroka a s vremenom se broj smanjuje dok se ne dodje do 2 obroka kod mace koja je vec 9mj do 1g stara).
uvijek moraju imati svjeze vode dostupne.

za nagradu kod ucenja smo uzeli royal canin za skroz male macice jer ove klasicne nagrade imaju umjetne boje,secere i mlijeko i vise stete nego sto koriste.

nuni
17.07.2009., 16:17
PIJESAK I WC:
uzeli smo takodjer najkvaltetniji moguci pijesak jer sam ja alergicna na prasinu i ovi nekvalitetni mi smetaju. koristimo EVER CLEAN HARDCORE. pijesak koji ima jaku moc grudanja tako da se svaki dan samo izvade grudice mokrace i kakice se jako lako pokupe. neutralizira mirise i iako je dosta sitan ne prasi se. jedino sto ga nasa maca malo prospe oko kutije kad se zuri izac,al to se pokupi i nije problem. svaka dva tjedna se mijenja potpuno i pere se zahodic,tako da je jedna kutija od 10kg dovoljna za mjesec dana. ako maca ne zakopava samo ju kad napravi nuzdu staviti kraj toga i pokazati joj da se to zakopava. nasa je sama naucila i zakopava tako dugo dok vise ne osjeti miris. pijesak je super i da ne vidimo sapice unutra ne bi ni znali da je bila na wc-u.nema nikakvih mirisa.

NJEGA:
cetkanje redovito sirokom mekanom cetkom (preporuceno je da ako se cetka jednom tjedno cetkanje traje 30min),a sto se kupanja tice,nas veterinar je protiv kupanja pogotovo onim jeftinim samponima sa raznoraznim mirisima za kojih 15kn sto samo ostecuju kozu. ako bas zelite kupati samponom postoji u pet centru sampon bez sapuna iskljucivo za male macice i od bio groom-a i dodje oko 70kn. ja ga koristim jednom u 6mj do godinu dana za zamorcica.
njega usiju je jako vazna i usi se moraju cistiti! trazite veterinara hidrogen za ciscenje ili vam mozda da i nesto drugo i neka vam pokaze kako se to radi. imati grebalicu za noktice ,a ako treba i rezati noktice.

obavezno davati maci pastu protiv nakupljanja dlake ili da papa travu,ali pazite jer ima biljaka koje su otrovne za mace.

IGRA:
vidim da svi dajete macama dosta igracaka i igrate se. to mi je super jer one trebaju jako puno igre.:worthy:
uz igru trebaju i puno sna jer se kod macica samo dok spavaju oslobadja hormon rasta.

ZDRAVLJE:
prvo se macici trebaju ocistiti od svih nametnika. Mi smo za to dobili ADVOCAT, a za usi jos i dodatnu terapiju. obavezno je davanje Advocata jednom mjesecno ako maca ide vani,a ako je iskljucivo kucna (kao nasa) dovoljno je jednom u mjesec i pol do dva. preko buha mogu dobit trakavicu,a ušni šugarci su opasni ako se ne lijece jer maca moze u extremnim slucajevima oglusiti. mi smo nasu spasili od gluhoce u zadnji tren.
u trecem jesecu ide prvo cjepivo,pa nakon toga u razmacima od mjesec dana jos dva. docijepi se jednom godisnje. mi smo nasu i čipirali (ne dao bog da se nesto dogodi pa da nestane). kastrirat cemo je sa 11mj (u 5.mjesecu ce dobit injekciju za odgadjanje mjesecnice i kad se potupno razvije i prestane rasti ide na kastraciju). puno su zdravije i kvalitetnije zive ako se kastriraju/steriliziraju.

eto...nadam se da su informcije pomogle...

upload-ala sam i jednu slikicu nase princeze. zove se Vencl Felix Mali...puse svim malim macicima :in_love:

leprechaun
17.07.2009., 18:16
Nuni,informacije su tačne i precizne,svaka čast.Što se tiče nekih stvari,različiti veterinari preporučuju različite stvari,ipak ima malo "lufta"-probati pa videti kako maca reaguje.Recimo,jedan vrhunski veterinar napominje da mace mogu piti kravlje mleko i da je to sasvim u redu ako su naučene od malih nogu,a npr moja maca dobije dijareju od svega što sadrži jaja.Svaka maca je drugačija.A što se tiče malih prljavaca i divljaka,to je prilično kao sa decom:tek kad malo porastu prestanu da divljaju i prljaju.To je najčešće samo faza...novim ljudskim "ljubimcima" malih maca preporučujem strpljenje.Verujte mi,imam iskustva.Puno sreće ljudima i veliki poljubac svim macama.:zagrljaj:

nuni
02.08.2009., 22:16
to definitivno da , svaka maca je drugacija , kao na kraju krajeva i mi ljudi , i svakoj se treba pristtupati individualno... al ona shema da se mace hrane pilecim glavama mi je prestrasna , to mi definitivno nije ok...

moja ludica super napreduje,vesela je,zdrava i polako se upoznajemo.ona uci o meni i ja o njoj. ima jedan specifican karakter i naprosto ju obozavam. sad je u fazi uvlacenja zamorcicu u gajbicu i kradja rajcice i mrkve. pokrade mu sve rajcice i smaze...

sto se veterinara tice,ima ih svakakvih. mi upravo na svojoj kozi prozivljavamo horor jer nam je 'najbolji veterinar u osijeku' unakazio zamorcica i Žarko se doslovno bori za zivot radi ega i nesposobnosti samozvanog strucnjaka.

leprechaun
03.08.2009., 16:09
Žao mi je!Siroti zamorčić,kako mu je?Vaša mica klopa paradajz?A ja mislila moja maca šašava što voli šargarepu i paštrnak iz supice!

nuni
04.08.2009., 14:02
hvala ... svaki dan mu je malo gore (pogorsava se od prosle srijede),al srecom pa mu hranjenje na spricu pomaze (hranim ga i dajem vodice na spricu svaka dva sata jer sam ne moze nista),umoran je i iscrpljen al ne zelim odustati i pokusavam ga nahraniti sto vise mogu (ne bih mogla podnijeti da mi jadan ugine jer ja nisam dala sve od sebe). danas idemo u zg kod veterinara (Buba),narucili su nam critical care hranu i na pregled. jucer sam na forumu o zekama citala kako su spasili jednog zeku pa mi je to dalo nade da ce i mog zarka...

maca je poludila u zadnje vrijeme...sa stola ne zeli pipnuti bas nista,mozemo ostaviti sto god hocemo,pomirisi i ode , al kad osjeti miris paradajza potrgala bi se za komadic... :lol:

izgleda da obje imamo male vegetarijanke...:hihihi:

veliki :zagrljaj: od nas za vas...

Hanna
09.08.2009., 21:42
nuni, kako ti je zamorčić sada? Nadam se da je puno bolje.

Samo bih nešto nadodala.
najkvalitetnija moguca je Hill's hrana
Može, ali i nemora biti, a to isključivo ovisi o maci.
Ja sam prije tražila odgovor na pitanje 'koja je hrana najbolja', ali gotovo svaka osoba će ti reći drugačije jer ne jedu svi ljudi istu hranu pa tako ni naši kućni ljubimci ne jedu isto.
Netko će preporučiti Hill's, netko R.C., zatim TOTW, a netko čak i Whiskas te možda Darling jer njihove mace dobro prihvaćaju tu hranu i nemaju nikakvih problema.

Dakle, ne može se reći koja je hrana najbolja, ali može se reći koja je kvalitetna (gledano po sastojcima), a ja Hill's nikako ne bi svrstala pod jako kvalitetnu hranu jer sadrži gotovo više žitarica nego mesa, a mace nisu žitaricojedi već mesojedi.
No, kao što sam napisala, nekim macama ta hrana odgovara i s njom nemaju nikakvih problema.
Zaključak: važno je pronaći maci hranu koju će ona dobro prihvatiti i jesti bez ikakvog odbijanja, a da pritom ima normalnu stolicu, sjajnu i lijepu dlaku te da joj je zdravlje u dobrom stanju.

Toliko od mene! pozz i :zagrljaj: svim kućnim ljubimcima.

nuni
10.08.2009., 13:16
hvala ti na pitanju... u cetvrtak je imao jos jednu operaciju,dosta je slab ali se polako oporavlja... jos oko mjesec dana cemo obavezno morat hranit i davat vode na spricu,ali ako to znaci da ce ozdravit hranit cu ga i tri godine tako:derisive:

rane u ustima su jos velike i sjekutici premali ali trebalo bi kroz mjesec dana biti bolje...

a za hranu za mace... ne znam... nitko od nas ustvari nije strucnjak i niko od nas ne zna od cega je ustvari napravljena koja hrana,mozemo samo vjerovati ili ne onome sta pise na vrecici...

to je istina - ako je maca zdrava,stolica dobra i dlaka sjajna to je najvaznije... u krajnjem slucaju ko i mi ljudi - ja npr. gotovo uopce ne jedem meso,moj decko se davi u njemu, a oboje se savreno osjecamo i nist nam ne fali...

najbitnije je da su mala bica zdrava i dobro i da dobiju puno ljubavi,njeznosti i paznje...

:give_heart_2: od nas za sve vas

Dida
18.09.2009., 17:58
Imam malog mačkića. Unuka ga je našla na cesti i donijela kući. Mačkić je lijep, ima oko 2 mjeseca, a izgleda mi nekako nakostriješeno. Zna li tko je li to znak kakve zdravstvene anomalije?

Macan izgleda ovako:

http://i243.photobucket.com/albums/ff5/DidaHr/Ostalo/Tigric.jpg

Hvala na pomoći.
Dida

mai
18.09.2009., 18:54
Moglo bi biti znak neke bolesti.

Ukoliko ste u mogućnosti, odvedite ga veterinaru što prije. Samo tako ćete moći sa sigurnopću utvrditi o čemu se radi.

Hanna
18.09.2009., 19:33
mai ti je sve rekla.
Odvedite ga veterinaru i on će ustvrditi točnu dijagnozu.

P.S. Mačić je predivan.
Meni su najdraži takvi cijeli tigrasti... Stvatno je pravi slatkiš.

leprechaun
18.09.2009., 19:56
Vodi ga veterinaru za svaki slučaj ali samo da znaš da su male mace često nakostrešene bez razloga-jednostavno još nisu naučile da se detaljno oližu i očiste!

Dida
18.09.2009., 20:42
Bili smo kod veterinara i dobili tableticu protiv parazita i injekciju vitamina. Tehničarka je rekla da je nakostriješen jer ima parazite, ali u kakici nema nikakvih gmazova. Zato sam se obratio vama da bih čuo ima li sličnih slučajeva. Imamo zakazan još jedan posjet veterinaru za 1. listopada.

Hvala vam što ste mi dali svoja mišljenja. :)

Hanna
18.09.2009., 20:43
Nadam se da će problem ubrzo biti riješen.
Maca mi se jako sviđa. Preslatka mi je.

Dida
18.09.2009., 20:53
Nadam se da će problem ubrzo biti riješen.
Maca mi se jako sviđa. Preslatka mi je.

Je, macan je i nama presladak. Druželjubiv je i razigran. Unuka mu je dala ime "Tigrić".
Ima i buhice, pa ga prašimo po preporuci veterinara.

mai
19.09.2009., 08:41
Buhe su normalna pojava kod mačaka. Samo ga redovito prašite kako se ne bi razmnožile, a bilo bi dobro i da češće usisavate površine u stanu gdje se maleni kreći.

Kad bude malo stariji, umjesto praška, moći ćete mu staviti ogrlicu protiv buha ili koristiti neko sredstvo u ampuli (tekućina koja mu se nanese na vrat, tipa Frontline, Advocate ili Advantage) i djeluje kojih 4-8 tjedana protiv buha.

A ako ima parazite u crijevima, budite i vi oprezni. Redovito mu čistite WC (ako ga ima), da ne bi ih opet dobio. Inače, kad dobije tableticu protiv tih parazita, onda se putem stolice oni iz organizma izbace i više nema problema.
Možete mu davati te tabletice, a ima i pasta, preventivno svaka tri mjeseca da ih opet ne dobije.

I priprazite da ne liže mnogo stražnjicu da ih opet ne unese u organizam.

Nadam se da će vaš Tigrić brzo biti dobro i da ćete svi uživati u njemu.

Svakako mu nabavite koju igračkicu jer je sad u toj dobi kad se najviše voli igrati. Može i obična pingpong loptica, komad užeta, klupko vune ili mu možete napraviti lopticu od plastične vrećice.

Tinolina
19.09.2009., 09:06
Predivan je.. ... :blush:

Anchy011
19.09.2009., 10:07
slatko stvorenje..

mai
27.09.2009., 11:29
kako napreduje mačić? Jel bolje?
Ima li ime?

Dida
03.10.2009., 22:08
Mačić je dobio ime "Tigrić" i u odličnoj je formi. Jede kao lav i tigar zajedno. :)

mai
04.10.2009., 09:57
Baš mi je drago da mačić Tigrić dobro napreduje. A to što voli jesti je normalno za njegovu dob, ipak se on još razvija i raste.
Neka njega, sad ima novi dom i dobre vlasnike, društvo za igru i stalnu brigu, tako da će uskoro izrasti u velikog mačka.

Hanna
04.10.2009., 12:00
Stvarno je divan. Moj pokojni mačak bio je gotovo isti kao tvoj Tigrić. :(
Samo ga čuvaj...

mai
17.10.2009., 10:57
I kako se Tigrić snašao u novom domu? Jel stalno u zatvorenom ili skita i po dvorištu?

Dida
24.10.2009., 13:34
Moja unuka Karmela je Tigrića našla na cesti i donijela ga k nama. Onda smo jednog dana, u frizeraju, saznali da je jedna obitelj u našem susjedstvu izgubila svog mačkića, Tigija. Stupili smo u kontakt s njima i utvrdili da je njihov Tigi, ustvari, naš Tigrić. Isti dan je k nama došla plavooka curica s konjskim repićem (dovela ju je mama) i odvela svog Tigija.:cray:
Karmela je jedan dan bila sva slomljena, a ona druga curica presretna.

mai
24.10.2009., 14:38
Žao mi je što je Karmela ostala bez svog ljubimca, no dobro je što ste ga vratili pravim vlasnicima.

Ako Karmela toliko voli životinje/mačke, zašto ne pogledate na ovom forumu pod Ljubimci koji traže novi dom i vlasnici koji traže nove ljubimce ili na ovoj stranici
http://www.ljubimci-forum.com/index.php?board=116.0

i udomite nekog mačića koji nema dom, a treba ga. Vidjet ćete da stvarno ima mnogo mačića kojima treba ljubavi i pažnje.

maja92
11.07.2010., 17:06
Ey,ljudi!

Bok, macu opče nije teško naučit ja sam macu dobila prije mjesec ipol i toliko je i stara jer ju je okotila jedna maca koja je uginula pa sam ju ja hranila onim umjetnim mlijekom i sad je pravi veliki decko živi ukuci zove se pelle nije baš neka maza al super je obožava igru s lopticama.
2. Samo je odnesi na wc i njenom prednjom šapisom zagrebi za ona vidi da tu može rovit i kopat i tako kad vidiš da se uznemirila odnesi je i kopaj i ona če to svatit odma
3. može moj pelle žeivi i opče mu to nesmeta on uživa opčenito voli puno spavat i zavlaćitt se pa se ja igram snjim tražim ga
4. Po meni je najbolje uzet domacu macu malog mačiča ili svedno ima stranica puno i ljudi daruju mačiče možeš itabrat evo ja znam upravo jednu koja daruje dva mačiča oni su muški a možeš udomit i njihovu mammu mačku koja je stara negdje oko 8 mj. preslatka je
nadam se da sam ti barem malo pomogla

Animal
10.10.2010., 19:05
Lijep pozdrav.
Nova sam na Forumu, a registrirala sam se isključivo iz razloga jer trebam par savjeta. :)

Dakle, moje pitanje ili bolje rečeno pitanja su sljedeća.
Planiram uskoro nabaviti macu, pasmina mi nije važna, važniji mi je karakter i to da je maca zdrava.
Maca bi živjela u kući, ali bi određeno vrijeme provodila i vani. Imam i malog psa koji živi u kući, već je imao par prijatelja iz mačje porodice tako da će maca imati društvo i neće biti usamljena.

E sada slijedi par pitanja.
Prvo pitanje... Macu planiram nabaviti od bilokud, oglasi i sl. svejedno mi je.
Kako primijetiti da je maca zdrava?
Na što točno oko tog pitanja moram paziti?

Zatim... S koliko mjeseci starosti se uzima maca? Da li je mjesec i pol-dva mjeseca dovoljno ili se treba još čekati?

Kako naučiti macu da obavlja nuždu u vlastitom wc-u i kako ju priučiti na psa te kako psa priučiti na macu? :nemam_pojma:

Kojom hranom da ju hranom izpočetka pošto će biti malena i nježna? Trebam li joj kupovati mačje mlijeko ili ju omdah mogu prebaciti na kravlje razrijeđeno vodom u omjeru 1:1?

Planirala sam joj napraviti ležaj odjedne kutije koju bih popunila toplim dekicama, tako bih uštjedjela koju kunu i izbjegla kupovanje korpi čija su cijene katastrofa. Zanima me da li je to uredu?
Također, trebaju li se mace cijepiti i u kojoj dobi te koja je cijena cijepljena?

Planiram uzeti ženku koju bih sterilizirala pa su i o tome savjeti dobrodošli.

I još jedno pitanje... Da li postoji način na koji mogu macu odučiti od ''igre'' sa živim mišićima ukoliko bude zainteresirana za njih pošto sam prije imala jedan tragičan slučaj, uzrok: otrovani miš, posljedica:smrt :(
I još me zanima kako odučiti macu da luta od kuće?
Nadam se da će se vjerojatnost od toga smanjiti pošto planiram uzeti ženku.

Znam da vam je već sigurno pao mrak na oči kada ste vidjeli koliko je post dugačak, ali stvarno mi je potrebna pomoć pa ako netko ima volje+malo slobodnog vremena da se raspiše i da ne štedi na tipkovnici bila bih mu jako zahvalna.

I još možete sastaviti kratak popis ostalih stvarčica koje će meni i mojoj maci biti potrebne.

Hvala unaprijed!

p.s. Ova ista pitanja postavila sam i na drugom Forumu no pošto tamo nisam dobila konkretan odgovor nadam se da ću ga dobiti ovdje. :)

Ajujana
10.10.2010., 19:48
E sada slijedi par pitanja.
Prvo pitanje... Macu planiram nabaviti od bilokud, oglasi i sl. svejedno mi je.

Zatim... S koliko mjeseci starosti se uzima maca? Da li je mjesec i pol-dva mjeseca dovoljno ili se treba još čekati?

Pozdrav i dobrodošla! Evo da krenem sa nekim odgovorima. Pošto se mačić uči još kod svoje majke socijaliziranju najbolje je nabaviti mačića u starosti od 2mj pa nadalje, naravno vama je u intersu da maca bude mlada tako da ju možete odgojiti.

Na što trebate paziti kad uzimate macu da ste sigurni da je maca zdrava:
- zdrav mačić je živahan i znatiželjan
- pogledajte da nema iscjetka iz očiju ili nosa, a uši bi trebale biti čiste
- dlaka mora biti uredna i uz to pogledajte ima li oko repa znakova proljeva
- ako mačić ima okruglast trbuščić najvjerojatnije će biti potrebno da ga očistite od glista, a uz to pitajte vlasnika ako je mače cijepljeno

Što se tiće cijepljenja, kad mačić ima 2-3mj potrebno ga je cijepiti jer tada već gubi imunitet koji je dobio putem mlijeka. Ako će boraviti vani bilo bi dobro cijepiti protiv bjesnoće, a u dogovoru sa veterinarom ćete vidjeti kad je raspored idućeg cijepljenja (cijene ovise od veterinara do veterinara).

Kravlje mlijeko se ne preporućuje davati macama jer uzrokuje proljev i neće biti potrebno jer se u toj dobi mačić treba učiti na krutu hranu, raspitajte se kod vlasnika koju je hranu mačić jeo, kasnije ju možete promijeniti po volji ali postepeno.

Opremu za macu nabavljate po potrebi, ne mora imati kupovni krevetić, deka ili jastuk koji joj stavite biti će sasvim dobar, možda imate doma kakvu košaru.

Preporučila bi da uzmete keramičke ili rosfraj posude za hranu jer ih je bolje čistiti.

Vjerujem da imate još puno pitanja, na forumu imate svakakvih tema pa se svakako uključite, a što se tiče nabave mace imamo par forumaša kojima su se mačke omacile i poklanjaju mačiće, a možete ih pogledati u rubrici gdje tražimo ljubimcima vlasnika :)

mai
11.10.2010., 14:11
Kako naći mačića?

Vrlo jednostavno. Pogledati oglase u novinama, ali može i na forumima, može ovdje na ovom forumu ili na
http://www.forum.hr/forumdisplay.php?f=239 ili na www.njuskalo.hr (ima ih mnogo za udomiti, može se pretraživati po županijama) ili pak na ovoj stranici:
http://www.ljubimci-forum.com/index.php?board=116.0

Mačić bi trebao biti star oko 8 tjedana, dakle 2 mjeseca i više, jer onda već sami jedu i piju (iako oni s mamom mačkom znaju i malo duže sisati), ali ih je u toj dobi već moguće udomiti.
Nude se naravno i manji, ali ja ne bih uzimala ispod 6 tjedana starosti, jer s njima ima više posla u svezi hranjenja.

Pitajte svakako da li sam jede i pije, jer s takvima je puno lakše.

Ishrana: ako je mačić manji, može mu se davati još neko vrijeme zamjensko mlijeko (mlijeko u prahu ili već napravljeno, isključivo za mačiće, ne davati drugo mlijeko, već samo to zamjensko koje se može kupiti u pet shopu, a imaju ga i neki vetarinari u svojim ordinacijama).

Obavezno pitati što je maleni jeo i to hranu kupiti ili zamoliti da vam je stari vlasnik malo da. Postepeno uvoditi novu hranu, inače problemi s proljevom. Proljev se riješava davanjem mačići kuhane piletina i raskuhane riže u nekoliko obroka dnevno, pa pratiti stanje stolice.

Mačić može u dobi od 6 tjedana i više jesti hranu za mačiće, ja preporučujem Royal Canin za mačiće (imaju poseban dehidrat za mačiće do 4 mjeseca starosti, pakiranje od 400 grama - mislim, to mu traje jedno deset dana). Kad prođe 4 mjeseca, onda se prelazi na drugu hranu istog proizvođača za mačiće do godine dana.
To je vrlo kvalitetna hrana i mačić uz nju lijepo napreduje, a dobiva sve što mu treba. Radije mu kupite kvalitetnije, a manje hrane, nego lošiju s kojom će kasnije biti problema. Iz vlastitog iskustva ne preporučujem Whiskas junior (naš je mačak prvo jeo Royal pa smo kad je prošao godinu prešli na taj razvikani Whiskas, jeftiniji i dostupniji, pa je imao problema s analnim vrećicama - dosta neugodno, a jedan od razloga može biti loša prehrana puna bojila, konzervansa i sl. stvari kojih u Whiskasu ima).
Royal Canin nudi i male konzervice za malene, tzv. mousse koji mačići vole jesti, a daje mu se u više obroka dnevno, a ima ih njihovih vrećica za malo veće mačiće (isto davati u više obroka dnevno).

Suha hrana i voda trebaju mu uvijek biti dostupni, a vlažnu (konzerve, vrećice ili kuhano meso i ribu) mu servirati 2-3 puta dnevno.

Zamjensko mlijeko mu se može davati (ako je mlađi od 8 tjedana) više puta dnevno, u uputama je navedeno kako se priprema.

Što se veta tiče, poželjno je da je mačić već bio na pregledu kod veta, ako nije vi ga sami odnesite da ga pogleda.

Prije nego ga uzmete pregledajte mu oči i nos (da nema sluzi, iscjetka), da li su uši čiste, pitajte kakva mu je stolica i pogledajte stražnjicu.

Ako i ima proljev ili probleme s crijevnim parazitima, to i nije tako strašno za riješiti. Kupi se u pet shopu ili kod veta pasta za crijevne parazite Banminth i daje se po uputama, dakle, to nije problem.

Pogledajte u kakvom mu je stanju dlaka, da li se sjaji, da li je čist, ima li kakvih ogrebotina, pratite da li se puno češe, da li je živahan. Po tome vidite u kakvom je stanju mačić.

Dok je mačić mali, nek mu posudice s hranom i vodom i WC budu u istoj prostoriji. Pokažite mu gdje mu je što.
Na WC ga lako naučite, ali prvo dobro odaberite mjesto gdje će biti, nek bude tamo gdje nikome neće smetati i nek tamo i ostane, jer se mališa nauči na to mjesto i ako ga maknete, može biti nezgoda (iz iskustva našeg mačka).

Naučiti ga na WC nije neki problem. Uzmite ga i stavite u WC te mu šapicama zagrebite po pijesku i tako više puta tijekom dana. Trebat će mu dan-dva da shvati, do tada malo pratite stanje, ako vidite da se čudno mota vjerojatno treba obaviti nuždu. WC redovito čistite. Marka pijeska nije toliko bitna, ako želite uštedjeti u Lidlu ima pijesak Coshida za 26 kuna 10 kilograma, a to vam može trajati i do 14 dana kad je mališa u pitanju. A nije uopće toliko loš, naravno ima i boljih i skupljih, ali njima je svejedno.

mai
11.10.2010., 14:22
Ovom s psom, ne znam, imam samo mačke, no možda se javi netko tko zna.

Cijepljenje se preporučuje, ima cjepivo protiv mačjih zaraznih bolesti, može se cijepiti mačić već u dobi od 2-3 mjeseca, pitajte lokalnog veta. Ako će biti vani, može i protiv bjesnoće. Cjepiva traju godinu dana, isplati se dati novac za njih. Ne znam gdje ste, no kod nas se cijene kreću oko 100 kuna za svako, a pregled kod veta je 30 kuna.

Ovo s kutijom je ok, samo povremeno prati dekicu ili što ćete već staviti da mu bude čisto i da ne bude buha.

Nabaviti neko sredstvo protiv buha, krpelja i sličnih nametnika, dakle protiv vanj. nametnika, preporučujem ampule, to mu se kapne na vrat, a može se uzeti Frontline combo. Mislim da se mačić od 2 mjeseca starosti već može tretirati time, no pitajte veta da budete sigurni.

Ne preporučujem ogrlice, mačići su živahni, mogao bi se ozlijediti ili nešto gore jer se vole zavlačiti.

Treba mu nabaviti: posudice za hranu i vodu (barem 4 komada), WC i lopaticu, pijesak, te hranu, sredstvo za crijevne parazite i nešto za vanjske nametnike. Što se igračaka tiče, mogu poslužiti i ping pong loptice ili male platnene loptice (jeftino se oboje može kupiti u Plodinama, prve su bile 4 kuna za 6 komada, a druge su nekakve Water bombs koštaju 18 kuna za 6 komada i mačići ih stvarno vole, iako nisu baš za njih, ali poslužit će). Možete mu u pet shopu kupiti i kojeg mišonju, cijene variraju, ovisno o proizvođaču, a poslužit će i nešto konopca i nabavite koju kartonsku kutiju, napravite mu rupice da se može uvalačiti i on će biti jako sretan.

Preporučujem da uzmete ženku, one manje lutaju, sterilizacija u dobi od 6-8 mjeseci, košta oko 400 kuna, ali stvarno se isplati. Oporavak traje 7-10 dana, ali već nakon 3. dana su ok, samo treba paziti na šavove. Sterilizirane mačke su privrženije vlasniku, ne idu daleko od kuće.

Dajte mačiću kratko ime, nek završava na i (npr. Deni, Lili, Mini i slično) i odmah kad dođe k vama naučite ga na to ime. Ponavljajte mu ga, npr. Lili, dođi ili Lili, ne to! S vremenom će shvatiti da mu je to ime i odazivat će se.

I najvažnije: odmah odredite prostor u kojem će se smjeti kretati, inače će vam zaposjesti cijeli stan, kauč, krevet, fotelje, ormare i bit će problema, obično vole oštriti kandžice na namještaju, rušiti stvari, pentrati se gdje ne treba. Na to oštro reagirajte, ne tući, samo podviknuti i maknuti mačića te ga malo ignorirati, s vremenom će i to shvatiti.

Za nagradu mogu mu se davati neke poslastice, ja preporučujem štapiće iz dm-a, to su nagradni štapići, a koštaju 10 komada 10 kuna i sve mačke koje ja znam ih vole.

A nije loša ideja i kupiti neki transporter, to malo više košta, kupite veći pa ćete ga imati do kraja života vaše mačke, a dobar je kao mjesto za spavanje, ali i za odlazak vetu ili putovanja.

Ako se još čega sjetim, napisat ću, nadam se da je pomoglo.

Animal
11.10.2010., 16:54
Hvala na pomoći cure :flowers:
Barem jedan Forum na kojem sam dobila konkretni odgovor.

Iako maca ne dolazi baš brzo važno mi je da se dobro pripremim kako bih što više znala o brizi i sl.
Najvjerojatnije da ću udomiti neko malo mače, iz azila ili sa ulice ne znam, kad se sjtim koliko ih je samo napuštenih bude mi strašno žao. :cray:

Treba mu nabaviti: posudice za hranu i vodu (barem 4 komada),
Zar to nije malo previše? Zašto dvije zdjelice ne bi bile dovoljne s obzirom da ću ih naravno redovito prati?

I još jedno pitanjce... Pomoć oko imena za curicu mi je dobrodošla. :)

clea
11.10.2010., 18:10
Lijep pozdrav.

Kojom hranom da ju hranom izpočetka pošto će biti malena i nježna? Trebam li joj kupovati mačje mlijeko ili ju omdah mogu prebaciti na kravlje razrijeđeno vodom u omjeru 1:1?

Također, trebaju li se mace cijepiti i u kojoj dobi te koja je cijena cijepljena?

Planiram uzeti ženku koju bih sterilizirala pa su i o tome savjeti dobrodošli.

I još jedno pitanje... Da li postoji način na koji mogu macu odučiti od ''igre'' sa živim mišićima ukoliko bude zainteresirana za njih pošto sam prije imala jedan tragičan slučaj, uzrok: otrovani miš, posljedica:smrt :(
I još me zanima kako odučiti macu da luta od kuće?
Nadam se da će se vjerojatnost od toga smanjiti pošto planiram uzeti ženku.

Hvala unaprijed!

Super je da se nastojiš informirati prije nabavke mace.
Preporučam ti uzeti macu iznad dva mjeseca starosti jer se malci ranije ne bi trebali odvajati od mame (ok ih je uzeti ranije kad mamu nemaju i kad ih odhranjuje čovjek).
Već ti je objašnjeno kako znati da je maca zdrava, ja bih uz to toplo preporučila da macu uzmeš od nekog tko ju je barem očistio od unutarnjih i vanjskih parazita (ako već nije pregledana kod veta) jer to pokazuje da zna ponešto i da se brine o macama i njihovom zdravlju. Osim toga, imaš psa pa je to bitno i radi njegove zaštite. Naime, mace i pse napadaju isti unutarnji i vanjski paraziti, a invaziju primjerice buha si ne želiš, vjeruj mi. Mace je (kao i pse) i inače nužno redovito preventivno čistiti od parazita, to je jeftino i jednostavno te za macino zdravlje nužno, a ljudi to često ne čine jer ne znaju. Preporučam ti da u svakom slučaju macu kad ju uzmeš odvedeš vetu da je pregleda, to je uvijek najsigurniji način da znaš da je zdrava.
Glede prehrane...kao što je več rečeno, kravlje mlijeko ni pod razno. Maca u dobi od 2 mjeseca više ne treba mlijeko već krutu hranu i vodu. Pripazi da li maca zna piti jer često prvo nauče jesti sami pa tek onda piti (pogotovo ako još cicaju mamu, u toj dobi to je zapravo izvor tekućine). Kupi joj neku kvalitetniju suhu hranu za mačiće (royal canin, hills, brit care, pro plan) i nek joj to bude temeljna hrana uz koju onda možeš davati neku jeftiniju mokru hranu, piletinu, malo kiselog vrhnja, jogurta, svježeg sira i sl.
Mace se cijepe trovalentnim cjepivom protiv zaraznih mačjih bolesti, prvi put u dobi od 9-11 tjedana i onda se za 3-4 tjedna docjepljuju. Cijena cjepiva skupa sa knjižicom u koju se upisuje je 250 kuna. Maca se svake godine mora docijepiti i to košta nekih 115 kuna. Može se cijepiti i protiv bjesnoće, ali ako moraš birati maci je zaštita od zaraznih važnija (veća je šansa da će skupiti nešto od te tri boleštine koje ulaze u cjepivo, a one za malene mogu biti pogubne).
Ženke je najbolje sterilizirati prije prvog tjeranja, a to je negdje s 5-6 mjeseci. Nemoj duže čekati jer će ti ostati skotna, a mačića je užasno puno i jako ih je teško udomiti. Osim toga, mace parenjem mogu dobiti mačju sidu i druge boleštine pa je to najbolje odmah spriječiti. Ako uzmeš macu iz neke od udruga vjerojatno ćeš imati pravo na besplatnu ili bar jeftiniju sterilizaciju, raspitaj se malo u svom gradu.
Ako je na vrijeme steriliziraš, neće ti lutati. Ja imam tri vanjske mace koje su stalno u dvorištu otkako su sterilizirane pa će tako vjerojatno i tvoja. Ne možeš je spriječiti u lovu, macama je to instinkt, ali ako bude sita neće jesti miševe pa je šansa da se potruje manja.
Ako ste već imali slučajeve trovanja pazi na to, ja na tvom mjestu ne bih puštala van macu ako netko od susjeda zna baciti mišomor jer je pitanje trenutka kad će i ona stradati. Ako se ipak potruje odmah je vodi vetu, postoji protuotrov i maca se može spasiti.
Ako je maca u kući, svakako joj nabavi grebalicu. Za početak će poslužiti i komad starog tepisona ili nešto slično. Grebalicu možeš i sama napraviti, proguglaj malo pa ćeš naći kako. Maci treba i mačji wc s pijeskom i kućica ili krevetić. Netko ti je dobro savjetovao da investiraš u transporter (možda ga već imaš za psa?) jer on može poslužiti i kao kućica, a trebat će ti za sterilizaciju.
To je sve čega se dosjetih.
Sretno s macom.

p.s. sorry što sam ti skratila post.

clea
11.10.2010., 18:12
Zar to nije malo previše? Zašto dvije zdjelice ne bi bile dovoljne s obzirom da ću ih naravno redovito prati?

Ja imam za svaku macu tri zdjelice - za vodu, za suhu hranu i za mokru hranu. Tako je praktičnije jer posudicu u kojoj je suha hrana ne treba stalno prati, a kad bi i mokru stavljala u nju onda bi morala.

mai
11.10.2010., 19:46
4 zdjelice je dobro imati, a ako možeš i više da to ne moraš stalno prati. Ne znam gdje stanuješ, ali u Pet centru se mogu kupiti povoljno one plastične za samo 6 kuna.

A jedna posudica treba za vodu, jedna za suhu hranu, jedna za vlažnu hranu i jedna za rezervu ili ako će se davati zamjensko mlijeko.

Animal
16.10.2010., 14:08
Pet Centar mi nije baš blizu, rijetko putujem prema tamo a kod mene jedna zdjelica košta najmanje 20 kn tako da ću kupiti 3 komada jer mislim da će to biti sasvim dovoljno.

Sara°°
27.03.2011., 15:16
Ubrzo bi trebala posvojiti mače. :tonque: Situacija je takva da je majka tih mačića vani na ulici i hrani se ostacima hrane koju joj ljudi daju. Mačka je izrazito ljepa i samo određenim osobama dopusti da ju diraju. Iako su je već neki ljudi par puta uzimali sebi doma ona bi se opet vratila u naše naselje. Mačka bi ubrzo trebala omaciti, a pošto već neko vrijeme razmišljamo uzeti mače, uzeli bi njeno. Da skratim priču. Ovo je već njeni drugi okot od kada je kod nas u naselju i prvi put su svi mačići uspješno udomljeni. :mosh:
Sada me zanima kada bi mogla odvojiti jedno mače od nje? Sa 3 tjedna starosti? Da li bi to bilo prerano, tada bi već progledali i počeli bi se kretati. Mače bi hranila zamijenskim mljekom za mačiće. I kada bi trebala krenuti sa postepenim prelaskom na krutu hranu za mačiće? Dosta sam čitala i istraživala po internetu, no željela bi čuti vaša mišljenja i iskustva da bi bila sigurnija da li ispravno postupam.
Nadam se što bržim odgovorima. Unaprijed hvala!

Le0na
27.03.2011., 16:56
Da li mozes mamu macu uzeti doma dok se ne okoti, othrani macice pa da se sterilizira?

Macice ne odvajati tako rano ali na ulici je to koma, ako ces ih dirati macka bi ih mogla premjestiti a ako nece imati kontakt sa ljudima biti ce divlji.. Uz to je velika sansa da ce vani mali macici pokupiti neki virus..

mrljica i i mrljica
27.03.2011., 19:02
Hi, ja sam nova ovdje ali se slažem u vezi nabavki domačih maca, jer su puno zanimljivije i življe. Ja imam jednu takvu več 4 god. i zadovoljna sam.Prava je maza a kad mu se igra nepušta te na miru dok ga neizgnjaviš.:yahoo:

Je one su vrlo žive čak i (neke) previše žive :lol:
Znam iz vlastitog iskustva (dobro dobro lažem tatinog iskustva)
Moj tata se dogovorio sa jednom susjedom ili neš tak da se naš tocek (pokoj duši) i njegova domaća mačka naprave male mace.Moj tata je pristao tu ponudu.Kada je on došao da se mačke upoznaju ta domaća mačka je stalno skakala uspjela slomiti tri vaze i ko zna šte ne :hihihi: napraviti dok ju je tocek gledao onak :wtf: .
Ali mislim da su domaće mačke vrlo zanimljive i zaigrane,ali eto željela sam prićat o toj smješnoj sitavaciji :hihihi:

Sara°°
27.03.2011., 19:36
Da li mozes mamu macu uzeti doma dok se ne okoti, othrani macice pa da se sterilizira?

Macice ne odvajati tako rano ali na ulici je to koma, ako ces ih dirati macka bi ih mogla premjestiti a ako nece imati kontakt sa ljudima biti ce divlji.. Uz to je velika sansa da ce vani mali macici pokupiti neki virus..

Pa to bi mi bio problem. Ljudi su već pokušali udomiti ju, ali jednostavno nije dozvoljavala. Mačka nije socijalizirana i bojim se da bi mi napravila neki nered u stanu. I da, jedan od problema je što sam u stanu, mogla bi joj u podrum staviti kutiju i deku, no stanari se ne bi s tim složili. Trenutno joj je dosta dobro. U blizini imamo par cvjećarnica i mačka tamo živi. Samo tim ženama koje rade tamo dozvoljava da ju dragaju, stvarno su žene divne. Njeni prvi mačići su bili zdravi i nije bilo problema, ljudi su ih udomili sve i stvarno su mačići divni :give_heart_2: Ako nitko ne uzme sad ove mačiće, bojim se da bi ostali na ulici. Čitala sam da su ljudi nalazili mačiće dosta mlade i da su ih uspjeli odhraniti. Ako uzmem mače tako mlado, oću li moći sprječiti uopće pojavu tih bolesti? Mislim, uz zamijensko mlijeko za mačke dobivala bi i posebne vitamine za njen razvoj. Sutra bi razgovarala sa veterinarkom da vidim kako i šta. Stvarno nemam velikog izbora. Ili uzeti mače kao mlađe pa se potruditi da ju othranim kako treba, bez daljnjih problema, ili pustiti da napuni koji mjesec. Stvarno ne znam. :nemam_pojma: A za sterilizaciju mačke, pa razmišljala sam da prikupim novce da se sterilizira i udomi... :dum_dum:

Le0na
27.03.2011., 20:00
Mozes mi se javiti na pp javiti grad gdje zivis pa pokusam pomoci sa sterilizacijom, mozda smjestajem?

Mali macici nisu samostalni sa 3 tjedna, moras ih masirati da obavljaju nuzdu, svaka 3h hraniti i uvijek se moze desiti da uginu bez mame..

Sara°°
27.03.2011., 20:30
Mali macici nisu samostalni sa 3 tjedna, moras ih masirati da obavljaju nuzdu, svaka 3h hraniti i uvijek se moze desiti da uginu bez mame..

Ah, znam sve to. Je teško, no stvarno bi htjela osigurati tom mačiću lijep i ugodan život a ne da ostane na ulici. Razmišljala sam o tome već duže vremena i mogu stvoriti raspored za tog mačića. Svakih 1,5-2h hranjenje na bočicu i glumljenje majke nije mi problem, jer imam podršku svih ukućana i svi su spremni na to. Još ću čitati i razmišljati o svojoj odluci.
Hvala ti za odgovore, i oprosti što sam ti post skratila. :flowers:

mrljica i i mrljica
30.04.2011., 21:46
Molila bih da m odgovorite na par pitanja
1.S koliko mjeseci se mačić treba kastrirat sterilizirat?
2.Kada se treba cjepiti protiv nametnika (krpelja i parazita??
3.Mačke nesmiju piti mlijeko??tata mi je rekao to (imao je mačke) a ja blenula :O
4.Mačak mora imati čip i putovnicu kao pas??
5.Mačka se može naviknut da ne grebe namještaj??
Nadam se da vas nisam namučila :evil:

maja92
30.04.2011., 23:24
Molila bih da m odgovorite na par pitanja
1.S koliko mjeseci se mačić treba kastrirat sterilizirat?
2.Kada se treba cjepiti protiv nametnika (krpelja i parazita??
3.Mačke nesmiju piti mlijeko??tata mi je rekao to (imao je mačke) a ja blenula :O
4.Mačak mora imati čip i putovnicu kao pas??
5.Mačka se može naviknut da ne grebe namještaj??
Nadam se da vas nisam namučila :evil:

Ja cu ti pokušat dat odgovore no međutimn neznam dali cu vsve biti u pravu pa nek me neko ispravi ako grješim...
1. najbolje je mačku kastirat od 6 do 8 mjeseci života a može i poslje samo ne ranije.
2. prvo cjepivo dobiju s 3 mjeseca, ako živi vani ono se ponovi dva puta godišnje ako boravi u stanu dovoljno je jednom godišnje.
3 Istina nesmiju, mačič kad prestane sisat mamu njemu mljeko više netreba jer je preteško za njegov trbuh
4. to je po želji vlasnika ako je želite vodit u drugu državu mora imat jer to je dokaz da je mačka zdrava.
5. može.. moj pelle i milica sad uskoro i pia imaju svoje grebalice pa ih namještaj neinteresuje.
Mačke su inteligentna biča i lako se uče svemu nadam se da sam ti pomogla

mrljica i i mrljica
30.04.2011., 23:26
Ja cu ti pokušat dat odgovore no međutimn neznam dali cu vsve biti u pravu pa nek me neko ispravi ako grješim...
1. najbolje je mačku kastirat od 6 do 8 mjeseci života a može i poslje samo ne ranije.
2. prvo cjepivo dobiju s 3 mjeseca, ako živi vani ono se ponovi dva puta godišnje ako boravi u stanu dovoljno je jednom godišnje.
3 Istina nesmiju, mačič kad prestane sisat mamu njemu mljeko više netreba jer je preteško za njegov trbuh
4. to je po želji vlasnika ako je želite vodit u drugu državu mora imat jer to je dokaz da je mačka zdrava.
5. može.. moj pelle i milica sad uskoro i pia imaju svoje grebalice pa ih namještaj neinteresuje.
Mačke su inteligentna biča i lako se uče svemu nadam se da sam ti pomogla

Puno ti hvala ali ja mislim da moraju imati čip nego budem pogledala još postova :hihihi:

litlle hamster
30.04.2011., 23:45
Puno ti hvala ali ja mislim da moraju imati čip nego budem pogledala još postova :hihihi:

I ja mislim da moraju imati čip...samo ih nitko ne čipira

Le0na
01.05.2011., 09:56
Zenke se steriliziraju sa 6 mj.. Muski najbolje oko 10 mj..

Cijepe se sa 9 tjedana protiv zaraznih bolesti pa docijepe sa 12 tjedana a onda jednom godisnje..

Protiv vanjskih parazita se stavlja ampula a protiv glista tableta poput Pratela.. Od glista se macka cisti puno puta dok je mala, do 6.mj se preporuca redovno ciscenje a kasnije svaka 4mj..

Macku mozes cijepiti protiv bjesnoce jednom godisnje ali ako je u stanu nema potrebe.. Ne mora biti cipirana jer po zakonu macka uopce ne treba biti ni cijepljena a nema ni baze podataka za macke..
Ako macku mislis voditi izvan drzave onda mora biti cijepljena i cipirana..

Vecina macaka ne podnosi mlijeko jer ne mogu probaviti laktozu ali jogurt, vrhnje, sir itd mozes davati..

mrljica i i mrljica
01.05.2011., 13:11
Zenke se steriliziraju sa 6 mj.. Muski najbolje oko 10 mj..

Cijepe se sa 9 tjedana protiv zaraznih bolesti pa docijepe sa 12 tjedana a onda jednom godisnje..

Protiv vanjskih parazita se stavlja ampula a protiv glista tableta poput Pratela.. Od glista se macka cisti puno puta dok je mala, do 6.mj se preporuca redovno ciscenje a kasnije svaka 4mj..

Macku mozes cijepiti protiv bjesnoce jednom godisnje ali ako je u stanu nema potrebe.. Ne mora biti cipirana jer po zakonu macka uopce ne treba biti ni cijepljena a nema ni baze podataka za macke..
Ako macku mislis voditi izvan drzave onda mora biti cijepljena i cipirana..

Vecina macaka ne podnosi mlijeko jer ne mogu probaviti laktozu ali jogurt, vrhnje, sir itd mozes davati..

Hvala ti puno :zagrljaj: Željela sam još pitati. Tata mi je rekao da želi da uzmemo ženku jer muški poćnu u nekom periodu pišat po kući i da to smrdi samo želim da mi se to pobjasni kada to kreće itd. :nemam_pojma:
E da sjetih se koliko često se mačka treba kupati ??
Ako mi želite detaljnije o kupanju orištenju šampona i mirisa pošaljite mi pp

Le0na
01.05.2011., 13:57
Nisam nikad imala musku macku tako da ti mogu reci samo opce preporuke i tudja iskustva.. Ako macora kastriras na vrijeme, dakle kad je starosti 8- 10mj uglavnom nece zapisavati po kuci.. Vecinom se preporuca sa 10mj starosti iz zdravstvenih razloga..

Moram reci da i zenke cesto pisaju po kuci kad se tjeraju, obje moje macke su to radile kad su se pocele tjerati.. Kira je s tim prestala nakon sterilizacije a Ziru sam sterilizirala prije 2 tjedna i takodjer je prestala to raditi..

Macku ustvari nije potrebno kupati osim u iznimnim situacijama kad se uvaljaju u nesto recimo..

Macke koje pokupim na cesti obavezno okupam a svoje mace mozda jednom godisnje ako..

Macke kao i vecina zivotinja ne vole jake mirise tako da to ne preporucujem..
Dovoljno je da macku redovno cesljas i eventualno ju prebrises vlaznim maramicama za macke a imas i prasak za suho pranje..

P.s. Sto se tice ciscenja od glista, ako je maca jako mala najbolje je davati banminth pastu, kad navrse 2mj daje se 1/4 Pratela.. Kad das jednu dozu drugu obavezno ponovis za 14 dana..
Uvijek se daje 2 puta da bi se unistile i gliste koje se razviju iz licinki..

mrljica i i mrljica
01.05.2011., 14:05
Nisam nikad imala musku macku tako da ti mogu reci samo opce preporuke i tudja iskustva.. Ako macora kastriras na vrijeme, dakle kad je starosti 8- 10mj uglavnom nece zapisavati po kuci.. Vecinom se preporuca sa 10mj starosti iz zdravstvenih razloga..

Moram reci da i zenke cesto pisaju po kuci kad se tjeraju, obje moje macke su to radile kad su se pocele tjerati.. Kira je s tim prestala nakon sterilizacije a Ziru sam sterilizirala prije 2 tjedna i takodjer je prestala to raditi..

Macku ustvari nije potrebno kupati osim u iznimnim situacijama kad se uvaljaju u nesto recimo..

Macke koje pokupim na cesti obavezno okupam a svoje mace mozda jednom godisnje ako..

Macke kao i vecina zivotinja ne vole jake mirise tako da to ne preporucujem..
Dovoljno je da macku redovno cesljas i eventualno ju prebrises vlaznim maramicama za macke a imas i prasak za suho pranje..

P.s. Sto se tice ciscenja od glista, ako je maca jako mala najbolje je davati banminth pastu, kad navrse 2mj daje se 1/4 Pratela.. Kad das jednu dozu drugu obavezno ponovis za 14 dana..
Uvijek se daje 2 puta da bi se unistile i gliste koje se razviju iz licinki..

Hvala puno :hihi: Znam da se mačke trebaju redovito češljati pogotovo kada su dugodlake.mama me je već tim češljanjem pokušala odgovoriti od mačke ali se nedam :D.Imam još jedno pitanje.Mama mi je rekla da moram svaki dan usisavat stan jel to istina?? ja bih željela uzeti jednu perzisku ili domaću mačku,dugodlaku ili kratkodlaku tako mi svejedno .

121212
11.05.2011., 21:23
kada udomim macica iz azila steriliziranoga ili macku nije mi bitno ak je sterilizirana protiv cega je trepa cijepiti!!

Labradorica19
27.05.2011., 17:13
kako maćića naučit da sam jede star je 4 tjedna a nezna sam jest, macka ga je odbila, jer sisanje je boli to sam vidjela da su joj sise krvave

PetLover
27.05.2011., 17:50
kako maćića naučit da sam jede star je 4 tjedna a nezna sam jest, macka ga je odbila, jer sisanje je boli to sam vidjela da su joj sise krvave

Koliko je stara mama maca?
Jesi sigurna da nezna jest? Probaj mu ponudit hranu u vrečići ili konzervu za mačiće i još to zgnječi vilicom. Možda mu ne valja nekaj s probavom? Savjetuj se kod veta ;)
Od kad je moj navršio mjesec dana, nestalo mi je pola frižidera :nemam_pojma:
http://www.e-pazur.com/galerie/w/whiskas-saszetka-junior_1090.jpg

Labradorica19
28.05.2011., 20:23
sigurna sam jer vidim da bi jeo al nezna, sutra ču ovu vrecicu kupit i vidjet da mooj barem hoče tako ja bo mu i frižider dala kad bi iz njeg sve pojeo

Labradorica19
28.05.2011., 20:25
a bili smo kod veta na pregledu i reko je da je sve ok al da enzna da je ucim al kako ej naučit

Hanna
28.05.2011., 20:29
Kupi na veterinarskoj bočicu i mlijeko (svaka veterinarska to ima) i hrani ga tako još barem dva tjedna, a tek onda ga počni učit na drugu hranu.

Labradorica19
28.05.2011., 20:32
kupila sam mlijeko al bočicu nisam reko mi je vec da bi samo trebalo pit. da je preraslo počicu al ono nema pojma

Hanna
28.05.2011., 22:21
Koliko znam mačke sisaju duže od mjesec dana, a ako ne želi sam jesti to ti je onda dodatni razlog da odeš i kupiš bočicu jer nema ga smisla tjerat da jede ovu hranu ako on ne želi.
Ne kažem da ga ne možeš naučit da ju prihvati u ranijoj dobi, ali nema smisla ''mučit'' macu i ''izgladnjivat'' ju ako možeš lakšim načinom.
Naravno da će ti biti lakše ako se maca što ranije naučiti na drugu hranu, ali opet gledaj što je za nju najbolje.

Labradorica19
28.05.2011., 23:58
idem u ponedeljak po bočicu

The Bubba
30.05.2011., 19:29
Ako želiš čuti moju preporuku i iskustvo, pokušaj izbjegavati konzerve za mačke i pokušaj, ako već kupuješ hranu, koristiti isključivo Junior hranu u vrećici namjenjene mačićima do navršenog 12. mjeseca. Nakon 12. mjeseca svoju mačko možeš početi hraniti hranom za odrasle mačke, koja mora biti jednako kvalitetna kao i početna hrana za mačiće, ako ne i bolja. Posveti se malo više izboru hrane dok je mačić malen, jer je to veoma važno pri izgradnji imuniteta. To je sve od mene, nadam se da sam pomogla.

Labradorica19
31.05.2011., 00:20
danas je jela boćicu pa čemo vidjet kupila sam whiskas vrečicu junior pa lču joj to dat kad još malo naraste pa znadne sama jesti

Labradorica19
05.06.2011., 14:28
ljudi moja maca je stara mjesec i tjedan dana i ona još samostalno nejede šta da radim... a sad je tu i maleni labrador pa ono draže bi mi bilo da počne sama jest počne mnjaukat i ja joj dam mokru htanu iz vrečice samo njući nezna a dam joj bočicu i onda je sretna.. molim vas ako ima neko ideju.. neku davala sam joj i mljeko u zdjelici za male mace al nezna piti sjelu njuškicu stavi nezna lickat... stavila bi slike od mace al nezz kako

The Bubba
05.06.2011., 15:01
Mislim da je već bilo rasprava o tvom problemu. Samo malo mi je čudno što ne želi jesti ni hranu iz vrećice. Pokušaj sa drugim tipama hrana za mačiće ili nekim drugim maraka tipa Whiskas ili slično. :D

A ovo za sličicu... Ovdje:
http://moj.pet-centar.hr/forum/showthread.php?t=280 ;)

Labradorica19
05.06.2011., 18:03
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=1922148266164&set=a.1016914075875.3247.1615823059&type=1&theater

litlle hamster
05.06.2011., 21:21
Ja ne vidim sliku :nemam_pojma:

Labradorica19
05.06.2011., 23:16
a na koju stranicu na internetu stavit pa onda ovdje ja ovo niš nekužim

The Bubba
18.06.2011., 12:44
Ja ne vidim sliku :nemam_pojma:

Oprostite za off, ali ni ja?

tonky1983
23.06.2011., 17:08
Pozdrav svima ja sam ovdje nova i imam jako puno pitanja.....
Imam maloga mačka sada ce mu oko3mj.zivim u stanu i planiram da mi macak ne izlazi van..Uzasno je zaigran i stalno se grize i grebe ,nemogu ga uopce podragati ..hoce li to proci kada naraste?
Dok spava pokusam ga maziti ali kada ga dragam preko trbuha uvijek zamjauče pa neznam da li nesto nije u redu s njim.Dala sam mu tableticu tj.jos malo pa ce uzeti trecu dozu.Normalno jede i ide na wc!Da li je potreban nekakv prvi pregled kod veterinara jer macu sam udomila?
I zanima me jos koliko cesto maca mora jesti jer ovaj moj moze uvijek i dali mu moram kupovati izricito junior hranu?

mrljica i i mrljica
23.06.2011., 17:29
Pozdrav svima ja sam ovdje nova i imam jako puno pitanja.....
Imam maloga mačka sada ce mu oko3mj.zivim u stanu i planiram da mi macak ne izlazi van..Uzasno je zaigran i stalno se grize i grebe ,nemogu ga uopce podragati ..hoce li to proci kada naraste?
Dok spava pokusam ga maziti ali kada ga dragam preko trbuha uvijek zamjauče pa neznam da li nesto nije u redu s njim.Dala sam mu tableticu tj.jos malo pa ce uzeti trecu dozu.Normalno jede i ide na wc!Da li je potreban nekakv prvi pregled kod veterinara jer macu sam udomila?
I zanima me jos koliko cesto maca mora jesti jer ovaj moj moze uvijek i dali mu moram kupovati izricito junior hranu?

Za malene mačiće je normalno da su živahni i zaigrani...i mene moja stalno grize i grebe.Ali možda ju izazivaš (namjerno joj ruku uvaljuješ dok se igra..) pa te grebe!:yikes: Nemreš ni pomaziti?! Zar nema trenutaka (osim kada spava) da ju možeš dragati.Znaš kada se umori od grebanja i igranja.Oko tok trbuha...Iskreno,nemam pojma! Gle koliko ja znam da nije potrebno,i ja sam udomila mačku i nismo je vodili.Ovako mačka bi trebala jesti svaka dva-tri sata (tako je meni tata rekao),i nemora izrićito junior.

tonky1983
23.06.2011., 20:08
Za malene mačiće je normalno da su živahni i zaigrani...i mene moja stalno grize i grebe.Ali možda ju izazivaš (namjerno joj ruku uvaljuješ dok se igra..) pa te grebe!:yikes: Nemreš ni pomaziti?! Zar nema trenutaka (osim kada spava) da ju možeš dragati.Znaš kada se umori od grebanja i igranja.Oko tok trbuha...Iskreno,nemam pojma! Gle koliko ja znam da nije potrebno,i ja sam udomila mačku i nismo je vodili.Ovako mačka bi trebala jesti svaka dva-tri sata (tako je meni tata rekao),i nemora izrićito junior.

nemogu je apsolutno nikako pomaziti...krenem rukom da je podragam i ona odmah ugrize ili ogrebe...ruke su mi sve izgrebane..ako sjedim za kompom navali na moje noge!cak su mi rekli kada kastriram da ce biti bolje..ali ovo je sada vec strasno...navecer kada idemo spavati ona grebe i mijauce pred vratima spavace da ju pustimo i kada je pustimo ona toliko skace i lovi nesto ..najcesce ruze po posteljini :)

mrljica i i mrljica
23.06.2011., 22:00
nemogu je apsolutno nikako pomaziti...krenem rukom da je podragam i ona odmah ugrize ili ogrebe...ruke su mi sve izgrebane..ako sjedim za kompom navali na moje noge!cak su mi rekli kada kastriram da ce biti bolje..ali ovo je sada vec strasno...navecer kada idemo spavati ona grebe i mijauce pred vratima spavace da ju pustimo i kada je pustimo ona toliko skace i lovi nesto ..najcesce ruze po posteljini :)

To me jakoo čudi! Neznam jer to normalno,ali svakako mislim da je pretjerala.Jer ju učite da ne grebe (namještaj) to je vrlo bitno.I ja također imam mačića i kada je zaigran nesmijem ga ni dotaknut a da me ne napadne,zatim je miran i da se maziti,a onda najvjerovatnije jede i zaspe.:nemam_pojma: Stvarno neznam zašto je takva.

cupcake
03.07.2011., 12:28
Ja se ispricavam sto sam otvorila novu temu za svoja pitanja, pa evo copy pasteat cu svoj post ovdje:

Default Jos malo i stize mala Frida
Ja i moj psic Bendjo odlucili smo udomiti malu mackicu. Sada je stara mjesec dana pa smo odlucili da jos malo provede vremena sa svojom mamom mackom. Za dva tjedna nam stize micika i jako smo uzbudeni. Moji roditelji naravno nisu jer gledaju na ljubimce samo i iskljucivo kao na brigu, a ne kao uzitak i kao zivotne suputnike. Pripremamo se i ja i pesek Nadam se iskreno da nece biti puno ljubomore posto macici trebaju vise paznje dok su ovako maleni. Napravila sam popis sto trebam kupiti za prvu ruku pa iduci vikend picim u Pet centar u nabavku i konzultirati se tamo jos dodatno sa veterinarima i savjetnicima. Jako sam nervozna jer mi je to prva mica i naravno nemam iskustva, ali sam uvjerena da cu s vremenom sve to pohvatati i da ce ici kao po loju.

otvorila sam ovu temu da mogu pitati sad na pocetku Fridinog zivota i privikavanja na novi dom stvari koje su nevezane za navedene teme, posto nema na kategoriji Macke podnaslov: Za pocetnike kako sto je to navedeno za psice.

Za pocetak me jako zanima kakav pjesak je potreban? Ovisi li obavljanje nuzde o tome pijesku i koliko. Gledala sam cijene i stvarno su dosta skupi oni "markirani", ali pronasla sam neki jeftiniji od Feline, koristi li ga itko?

Hvala svima unaprijed!

I da dodam: mrljica i mrljica mi je predlozila pijesak koji se gruda nakon izvrsene nuzde i cini mi se odlicno, ali koji su tp pijeskovi ako vam nije problem navesti par takvih proizvodaca.

The Bubba
10.07.2011., 19:18
Cupcake, evo, popis grudajućih pijeskova za mačke, od nekih 20 kuna za pijesak bez mirisa pa na dalje s cijenama...

http://www.pet-centar.hr/Proizvodi.aspx?filters=553f4258-315e-4c37-a923-cffcfba80e4c|ee495d70-a8c6-45f4-b55d-1027baa43c13|81516735-a251-40a6-ba01-b6e2052c13b6|bf4c60f2-3d71-44df-9cee-3c65f622292c|fd10f362-5dc9-4f3e-bc35-b2c5296e1001

Ja sam za sve mace koristila ZOO CLEAN grudajući pijesak za mačke s mirisom mora, kojeg možeš naručiti i u Pet Centar online trgovini, ako ti tako odgovara: http://www.pet-centar.hr/detalji_proizvoda.5b118dcb75e44754bd5689436116d0bf .zoo-clean-pijesak-za-macke-s-mirisom-5-kg.aspx.

Također, kad smo kod pijeska, ne zaboravi na dakako, obveznu kutiju s pijeskom i lopatice za održavanje WC kutija, koje će ti olakšati život, na neki su način obvezne, a i jeftine su. Možeš pronaći i neke kompaktne komplete (pijesak+deodorant+kutija+lopatica) koji mi se čini zakon...

Tiky
17.08.2011., 08:50
Moja maca je veoma plašljiva. Tek sam ju prije četiri dana dobila, pa se valjda još nije priviknula na novu okolinu. Ali igrali smo se jučer navečer prije spavanja, pa se malo oslobodila. :) Al još nam neda da je mazimo, niti da joj se približavamo, ja joj ujutro idem dati svježe vode i hrane, ona lijepo čeka, a kad se ja približim posudici ona pobjegne..al onda se nakon minutu vrati papati XD. Ne znam jel mi nešto krivo radimo pa se boji ili se još nije priviknula?

mrljica i i mrljica
17.08.2011., 12:40
Moja maca je veoma plašljiva. Tek sam ju prije četiri dana dobila, pa se valjda još nije priviknula na novu okolinu. Ali igrali smo se jučer navečer prije spavanja, pa se malo oslobodila. :) Al još nam neda da je mazimo, niti da joj se približavamo, ja joj ujutro idem dati svježe vode i hrane, ona lijepo čeka, a kad se ja približim posudici ona pobjegne..al onda se nakon minutu vrati papati XD. Ne znam jel mi nešto krivo radimo pa se boji ili se još nije priviknula?

Koliko je stara?
Normalno je da su u početku uplašene,probaj ju pripitomiti tako da staviš malo hrane u ruku pa da iz nje jede.Moraš je naučiti da se TI brineš njoj i da ćeš ti njoj samo dobro.Nemoj ni ti biti uspaničena da te ne ogrebe itd. imaju one šesto čulo ;).što se tiće hrane,nemoj ju ometat dok jede,pusti ju kada pojede-pojede.Nije se još priviknula.

The Bubba
17.08.2011., 16:59
Tiky, čestitke na novom ljubimcu. Ovo hranjenje iz ruke koje je predložila Mrljica ne bih ti preporučila, jer ti se može dogoditi da nakon nekoliko tih posebnih tretmana gospodična Mačka odluči više ne jesti iz zdjelica primjerenih za to. Možeš radije kupiti neke poslastice i rijeđe ih davati maci, kao neku nagradicu ako ti priđe ili sl. Ne bih ti preporučila to prilaženje posudici, to zna biti stresno dok je mačka nova i tako. I probaj trik koji bi ti mogao pomoći, zažmiri duže na oba oka, tako će mačka dobiti dojam da nisi grabežljivac koji pozorno gleda i želi je, npr. pojesti, a mačka će ti vjerojatno uzvratiti tim dužim trepetom ukoliko ti dovoljno vjeruje.

Labradorica19
03.09.2011., 19:22
Ja sam danas dobila macka kojeg je tata pronašao star je po mojoj procjeni godinu ili dvje najviše al macak skace na kuhinju kako ga od tog odviknut mi jedemo on skoci na stol... HELP

PetLover
03.09.2011., 19:57
Na kuhinjski stol misliš? :D

Imaš onaj odbojni sprej za mace, ja sam malenu s ceste trebala učiti da ne skače po stolu, samo sam pljesnula rukama i rekla šic!

Labradorica19
03.09.2011., 20:47
pa skače svagdje gdje mu uzmiruši meso ili hrana iako ima uvjek svoju zdjelicu napunjenu hranom i svježom vodom..