Natrag   Pet centar forum > Sve o psima... > Za početnike
Registracija FAQ Lista članova Kalendar Traži Današnji postovi Označi forume kao pročitane

Za početnike Ukoliko ste po prvi puta sretni vlasnik psa, ovdje možete postaviti osnovna pitanja o navikavanju na novi dom, osnovnom odgoju štenaca, šetnjama, učenju na obavljanje nužde i sl.

Odgovor
Alati tema Načini prikaza
Nepročitano 26.08.2008., 20:28
Dogy
Aktivan korisnik
Registracija: 12.2007
Dob: 26
Reputacija: 14
Dogy ima pozitivnu reputaciju
Default Skotna kujica, 1.okot HELP

Molim dobre ljude da mi daju neke savjete u vezi okota. 1.okot je u pitanju a ja nemam iskustva s time.
1.Kako ću znati da se kujica koti?
2. Koliko dugo to traje?
3.Da li treba prerezati pupčanu vrpcu?
4.Da li male šteniće smijem odmah po okotu obrisati ili mokrom krpicom lagano okupati?
5. Da li kujicu treba odvesti veterninaru odmah po porodu?
6. Da li kujicu treba pustiti da sama obavlja porod ili mi ukućani nešto trebamo raditi?

Molim sve koji imaju iskustva da pomognu.Hvala!
Dogy je offline
Citiraj i odgovori
Nepročitano 26.08.2008., 21:40
kaminary
Aktivan korisnik
Registracija: 05.2008
Reputacija: 14
kaminary ima pozitivnu reputaciju

OSNOVNA ZNANJA O OKOTU
Autor teksta: Lucie Mirić; Arangel's Monchichi Yorkies & Afghans; Prag, Češka Republika, tekst pripremljen za kinologija.com

Kuja je skotna 63 dana sa tim da vas okot može iznenaditi već 58. dan ili vas držati u neizvjestnosti do 67. dana.
Već dvanaest sati pred okot kuja postaje nemirna. Odbija da jede, često traži da obavi nuždu, zavlači se u tamne prostorije, često grebe ispod sebe i pokušava napraviti sebi ugodno mjesto. Često liježe ali se i diže kao da joj niti jedan položaj ne odgovara. Poželjno je i jednom sedmično mjeriti temperaturu jer ona puno govori o kujinom trenutnom stanju. Dan pred okotom temperature padne jedan ili dva stepena Celzijusa. Stomak je već pao dole. Kuja kao da gleda kroz vas i trese se. Možete na njoj vidjeti kako se nateže. To su već trudovi. Neke kuje dost plaču, dok neke to podnose sasvim mirno. Ovdje sada morate paziti kakva je vaša kuja jer ako je veoma razmažena i histerična u ovom trenutku prestaje gurati i moze se jako ozlijediti, i sebe i stence, pa je pomoć vetrinara neophodna.
Kod kuje je dobro da je samo jedna osoba prisutna i to ona kojoj ona najviše vjeruje i uz koga će se osjetiti bezbjedno.

Ako je noć, ostavite samo lampu. Sve ukućane (djecu, komšije, druge pse) izdvojite iz prostorije. Kuju smirujte jer se boji i nervozna je.Kuja je u ovom trenutku najvažnija. Poštujte to i trudite se da joj izađete u susret.
Nikad na silu ne smještajte kuju tamo gdje ste to vi odredili. Ako se ona tome protivi, njen instinkt zna zasto to neće.
Kad je kuja dovoljno otvorena počinje gurati štene napolje. Ovo traje kratko. Ako štene još za deset minuta nije napolju pokušajte pomoći tako što ćete ga malo povući, ali pažljivo. Kuja bi trebala sama izvaditi štene iz omota, olizati ga i pregristi mu pupčanu vrpcu.
Kuja koja se porađa prvi put nekada može biti jako gruba prema štenetu; trga prejako za pupčanu vrpcu tako može štenetu napraviti bruh. Ljepše je ako joj pomognete. Podvežite pupčanu vrpcu sterilnim koncem 1 cm od šteneta i presjecite dezinficiranim makazama.
Očistitete štene i osušite ga paprnim ili tekstilnim čistim krpama. Očistite okolinu njuške i otvorite usta da se štene kada udahne ne udavi. Čišćenje je dobro raditi i držati štene okrenuto glavom na dole jer voda koja mu je ušla u njušku sama ističe. Nakon ovog režite pupčanu vrpcu, ne prije. Nemorate žuriti jer dok je štene na pupčanoj vrpci njome diše i vi imate dovoljno vremena da ga očistite. Pupčana vrpca je povezana sa placentom. Krvi je jako malo i to samo nakon prsjecanja pupčanih vrpci. Sa placentom izlazi voda smeđo zelena boje. Kuja bi trebala placentu pojesti jer to podupire pripremu mljeka. Kuje često dobijaju jak proliv nakon jedenja placente.
Ako kuja sama radi sve sto treba, nemojte se petljati i dajte joj da pojede sve. Pripremite joj crni čaj sa soli da dopuni minerale. Dobro pratite da placenta uvjek izađe nakon šteneta jer moglo bi se desiti da placenta ostane unutra i izazove sepsu. Pozovite veterinara u ovom slučaju.
Štene bi se trebalo roditi glavicom naprijed. Nekada se može desiti da štene ide obrnuto naprijed i ako se zaglavi glavicom unutra morate brzo pomoći jer se dešava da se pupčana vrpca stisne i štene ne može prodisati.
Nepročitano 27.03.2011., 16:41
The Bubba
Forumski veteran
Registracija: 10.2009
Reputacija: 25
The Bubba ima pozitivnu reputaciju
Pošalji The Bubba poruku koristeći MSN

Citat:
Autor: kaminary Pregledaj postove
OSNOVNA ZNANJA O OKOTU
Autor teksta: Lucie Mirić; Arangel's Monchichi Yorkies & Afghans; Prag, Češka Republika, tekst pripremljen za kinologija.com

Kuja je skotna 63 dana sa tim da vas okot može iznenaditi već 58. dan ili vas držati u neizvjestnosti do 67. dana.
Već dvanaest sati pred okot kuja postaje nemirna. Odbija da jede, često traži da obavi nuždu, zavlači se u tamne prostorije, često grebe ispod sebe i pokušava napraviti sebi ugodno mjesto. Često liježe ali se i diže kao da joj niti jedan položaj ne odgovara. Poželjno je i jednom sedmično mjeriti temperaturu jer ona puno govori o kujinom trenutnom stanju. Dan pred okotom temperature padne jedan ili dva stepena Celzijusa. Stomak je već pao dole. Kuja kao da gleda kroz vas i trese se. Možete na njoj vidjeti kako se nateže. To su već trudovi. Neke kuje dost plaču, dok neke to podnose sasvim mirno. Ovdje sada morate paziti kakva je vaša kuja jer ako je veoma razmažena i histerična u ovom trenutku prestaje gurati i moze se jako ozlijediti, i sebe i stence, pa je pomoć vetrinara neophodna.
Kod kuje je dobro da je samo jedna osoba prisutna i to ona kojoj ona najviše vjeruje i uz koga će se osjetiti bezbjedno.

Ako je noć, ostavite samo lampu. Sve ukućane (djecu, komšije, druge pse) izdvojite iz prostorije. Kuju smirujte jer se boji i nervozna je.Kuja je u ovom trenutku najvažnija. Poštujte to i trudite se da joj izađete u susret.
Nikad na silu ne smještajte kuju tamo gdje ste to vi odredili. Ako se ona tome protivi, njen instinkt zna zasto to neće.
Kad je kuja dovoljno otvorena počinje gurati štene napolje. Ovo traje kratko. Ako štene još za deset minuta nije napolju pokušajte pomoći tako što ćete ga malo povući, ali pažljivo. Kuja bi trebala sama izvaditi štene iz omota, olizati ga i pregristi mu pupčanu vrpcu.
Kuja koja se porađa prvi put nekada može biti jako gruba prema štenetu; trga prejako za pupčanu vrpcu tako može štenetu napraviti bruh. Ljepše je ako joj pomognete. Podvežite pupčanu vrpcu sterilnim koncem 1 cm od šteneta i presjecite dezinficiranim makazama.
Očistitete štene i osušite ga paprnim ili tekstilnim čistim krpama. Očistite okolinu njuške i otvorite usta da se štene kada udahne ne udavi. Čišćenje je dobro raditi i držati štene okrenuto glavom na dole jer voda koja mu je ušla u njušku sama ističe. Nakon ovog režite pupčanu vrpcu, ne prije. Nemorate žuriti jer dok je štene na pupčanoj vrpci njome diše i vi imate dovoljno vremena da ga očistite. Pupčana vrpca je povezana sa placentom. Krvi je jako malo i to samo nakon prsjecanja pupčanih vrpci. Sa placentom izlazi voda smeđo zelena boje. Kuja bi trebala placentu pojesti jer to podupire pripremu mljeka. Kuje često dobijaju jak proliv nakon jedenja placente.
Ako kuja sama radi sve sto treba, nemojte se petljati i dajte joj da pojede sve. Pripremite joj crni čaj sa soli da dopuni minerale. Dobro pratite da placenta uvjek izađe nakon šteneta jer moglo bi se desiti da placenta ostane unutra i izazove sepsu. Pozovite veterinara u ovom slučaju.
Štene bi se trebalo roditi glavicom naprijed. Nekada se može desiti da štene ide obrnuto naprijed i ako se zaglavi glavicom unutra morate brzo pomoći jer se dešava da se pupčana vrpca stisne i štene ne može prodisati.
S ovim si mi tekstom, odnosno citatom veoma pomogla. Hvala.
Nepročitano 17.09.2012., 14:16
BINA binica
Aktivan korisnik
Registracija: 09.2012
Reputacija: 5
BINA binica ima pozitivnu reputaciju

molim za pomoć...zanimaju me neka pitanja oko okota kuje.
1.koliko mora biti veliki prostor za kuju i štence?
2.može kuja skotiti vani u kučici?
3.čula sam da obično kuje koje su vani skopaju rupu u zemlji i tamo okote mlade,ako se to desi mogu li štence odnjeti u kučicu??
4.moguće unaprijed približno odrediti kolko bude štenaca,bez ultrazvuka...

Kuja je mješanka sibirskoga haskija,a tata bi morao biti jazavčar. Ovo joj je prvi okot.. Pa se malo bojim iako znam da su jako male šanse za neke komplikacije...
BINA binica je offline
Citiraj i odgovori
Nepročitano 17.09.2012., 16:46
PetLover
Forumski veteran
Registracija: 02.2010
Reputacija: 30
PetLover ima pozitivnu reputaciju

Citat:
1.koliko mora biti veliki prostor za kuju i štence?
Ovisno o veličini kuje. Mora imati prostora kao dva njezina krevetića, dakle da se može i maknuti od štenaca, da može biti na miru kad ih ne doji.

Citat:
2.može kuja skotiti vani u kučici?
Ovisno o veličinu prostora i temperaturi. Ovisi i o okruženju, ako u blizini prolaze mačke bolje ne, velika je vjerojatnosti da se štenci razbole.

Citat:
3.čula sam da obično kuje koje su vani skopaju rupu u zemlji i tamo okote mlade,ako se to desi mogu li štence odnjeti u kučicu??
Pobrini se da kuju, kad se počne spremati za okot, smijestiš u kotilicu. Štence nije preporučljivo dirati. Ali opet to ovisi o tome koliko povjerenje imaš od kuje.

Citat:
4.moguće unaprijed približno odrediti kolko bude štenaca,bez ultrazvuka...
Kuja je skotna oko 63 dana, no može se okotiti par dana prije/kasnije. Čak ni ultrazvukom se ne može odrediti točan datum okota.

Citat:
Pa se malo bojim iako znam da su jako male šanse za neke komplikacije...
Imaš razloga za brigu, pogotovo ako se kuja parila pri prvom tjeranju. Štenci se mogu okotiti na zadak i ugušiti se, prvo štene joj može biti prekrupno, ako ju zaboli instinktivno se može okrenuti i povući štene te ga ubiti, štene se može i zaglaviti a pri tome pomaže samo carski jer u suprotnom će ostati u njoj i uginut će i kuja od infekcije, pazi da ih očisti, jer ih neiskusna kuja može ostaviti u ovojnici, pa se uguše, kuja može dobiti i mastitis, može razviti i hormonalni poremećaj. Zašto nije na vrijeme kastrirana?
Nepročitano 17.09.2012., 18:13
BINA binica
Aktivan korisnik
Red face

hvala PetLover, puno si mi pomogao sad sam malo sigurnija,nadam se da se neće biti komplikacija...sad nam samo preostaje čekati
BINA binica je offline
Citiraj i odgovori
Nepročitano 18.09.2012., 15:49
PetLover
Forumski veteran

Pomogla misliš
Molim
Nepročitano 21.09.2012., 21:39
BINA binica
Aktivan korisnik
Question

joj,zabunila sam se "pomogla si mi"

samo da obavijestim mojoj Bini su počele rasti mliječne žlijezde...sad je skotna 2 tjedna(15 dana).obavještavati ću vas o daljnjem napredkom.. imam još 1 pitanje
-zanima me kako mogu razlikovati pravu trudnoću i "lažnu" trudnoću?
i još može li biti širana kotilice 1 metar,a dužina od kraja repa pa do kraja njuške (naravno i još nekih 10cm)hoće li biti to dosta?? Ona je veličine haskija.
ii da imamo mačku al ona bi tamo imala zabranjen pristup oko kučice..
BINA binica je offline
Citiraj i odgovori
Nepročitano 22.09.2012., 10:25
yapa
Aktivan korisnik
Registracija: 12.2007
Dob: 32
Reputacija: 16
yapa ima pozitivnu reputaciju

Ako je kuja uparena onda stvarno ne znam kako razlikovati lažnu od prave trudnoće, pogotovo ako su prošla samo 2 tjedna od parenja.

Možda najbolje da odeš veterinaru napraviti ultrazvuk i na taj način potvrdiš trudnoću.
yapa je offline
Citiraj i odgovori
Nepročitano 22.09.2012., 19:01
BINA binica
Aktivan korisnik

mislila sam kako bi razlikovala pravu i "lažnu" trudnoću kad bu više skotna.....
BINA binica je offline
Citiraj i odgovori
Nepročitano 22.09.2012., 19:32
*Katy*
Moderator
Registracija: 04.2009
Reputacija: 41
*Katy* je na putu prema slavi*Katy* je na putu prema slavi

O lažnoj trudnoći se već pisalo na forumu
http://moj.pet-centar.hr/forum/showt...Ena+trudno%E6a

Nadam se da ćeš tu naći odgovor na svoje pitanje.

Pozdrav

Zaštitimo životinje!Pomozite i vi!

♥ ♥ ♥ Forever in my heart ♥ ♥ ♥

Blecky-R.I.P.
Žućo-vrati se,čekam te!
*Katy* je offline
Citiraj i odgovori
Nepročitano 23.09.2012., 13:13
BINA binica
Aktivan korisnik

hvala *Katy* našla sam nešto na toj temi...
Napravili smo joj kučicu širine 80/90cm i duljine isto tak..Zidovi su od betonskih i običnih cigla, a pod ima tri sloja 1.-najlon 2.-stiropor i krov je od daska i gore je nešto ...
BINA binica je offline
Citiraj i odgovori
Nepročitano 23.10.2012., 20:04
BINA binica
Aktivan korisnik
Red face

Evo da vam javim novosti
Citat:
Napravili smo joj kučicu širine 80/90cm i duljine isto tak..
Danas je kučicu porušila ,mislimo mjesto okota preseliti u vanjsku prostoriju.. nabavilo smo i sjeno.

Javili su se i novi simptomi: povećale su se mliječne žlijezde,počela se više maziti,brže se umara(puuuuuno puuuno brže),češće vrši nuždu(nekad 3,4-5,6 puta na dan sad 6 puta u jedan pa pol sat,u šetnji),ide joj na povraćanje,malo se udebljla,postala je agrisivna prema strancima (počela je lajati na njih i malo režati,ali ništa više poslije se zna maziti s njima,igrati..prije bi samo skakala na strance zbog uzbođenja)Trebala bi skotiti poslije 3.11.2012 ...
Moj cilj u životu je biti jednako dobar koliko moj pas misli da jesam
Ne postoji bolji psihijatar na svijetu od šteneta koji vam liže lice
BINA binica je offline
Citiraj i odgovori
Nepročitano 26.10.2012., 21:46
PetLover
Forumski veteran

Biti će kastrirana?
Novine ispod, pa slama, malo deblji sloj. Kod nas sutra snijeg, pa kako je i sad hladno preporučujem da ju smjestiš u grijanu prostoriju.
Nepročitano 31.10.2012., 14:03
BINA binica
Aktivan korisnik
Question

Da odmah poslije svega ovoga bit će stelerizirana...Bit će u drvarnici.tamo će biti ograđena od drva,a i grijalica će biti tam. Podloga će biti od sjene,a gore krpe. Uglavnom nešto mi je počelo biti jako,jako sumnjivo. Šetali smo se po šumi bez uzice,kad odjednom mali smeđo-bijeli pas.Ja sam mislila da će se samo ponjušiti,no od ju je pratio,pratio,a ona bježala,skrivala(nije bila ni malo agrisivna,nije nikad bila agrisivana na pse i ljude.) A onda šok ovaj mali pokušao se pariti s Binom. Tjerala sam ga no on nas je pratio do doma( nisam mogla duže ostati jer se smračilo) ... Danas čujem dok ju mazim da joj kruli u trbuhu,jel to zbog mlijeka,il zbog tog malog psa???? I kao nekakav zelenkastobjeli iscjedak ima( cijelo vrijme si liže tako da ne mogu točno utvrditi). i da još napominjem da joj je 55 dan moguće skotnosti. Molim brzo obješnjnje jer sam stvarno zabrinuta!!
Moj cilj u životu je biti jednako dobar koliko moj pas misli da jesam
Ne postoji bolji psihijatar na svijetu od šteneta koji vam liže lice
BINA binica je offline
Citiraj i odgovori
Odgovor

Trenutno aktivnih korisnika: 1 (članova:0; gostiju:1)

Alati tema
Načini prikaza
Linearno Linearno

Pravila
Ne možete otvarati nove teme
Ne možete odgovarati na postove
Ne možete umetati privitke
Ne možete ažurirati Vaše postove

BB code je Uključen
Smajlići su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kod je Isključen
Skoči na forum

Slične teme
Tema Autor teme Forum Odgovora Zadnji post
Kujica mora smanjiti kilažu... maya Prehrana 38 10.08.2009. 18:14
Ostavljena kujica traži novi dom!! lluna Ljubimci koji traže novi dom i vlasnici koji traže ljubimce 0 01.08.2008. 09:54
Dona - crna kujica u Španskom erma ivana Ljubimci koji traže novi dom i vlasnici koji traže ljubimce 0 11.03.2008. 13:20
crna kujica macesuzakon Ljubimci koji traže novi dom i vlasnici koji traže ljubimce 0 24.02.2008. 20:17

Sva vremena su GMT +1. Trenutno vrijeme je 03:57.