Natrag   Pet centar forum > Teraristika > Kornjače
Registracija FAQ Lista članova Kalendar Traži Današnji postovi Označi forume kao pročitane

Kornjače Sve o prehrani, zdravlju i uvjetima za držanje kornjača.

Odgovor
Alati tema Načini prikaza
Nepročitano 24.01.2009., 11:27
Zora
Banned
Registracija: 12.2008
Reputacija: 0
Zora je bio nestašan
Pošalji Zora poruku koristeći MSN Pošalji poruku koristeći Skype™ Zora
Smile Što vaša kornjača jede?

Evo da vas pitam sto jede vasa korjaca i koliko, s obzirom na dob.
Evo, moja kornjačica ima oko 3 mj. jede 2-3 puta na dan. Njena prehrana sastoji se od piletine, koju kada mi kanimo kuhati, peći itd, dobi mali sirovi dio. Obozava ju. Jede i svoju hranu marka Sera, sastoji se od krem kolacica i crvenih, s tim da crvene bas i ne voli. I kupili smo joj i dodatak hrani, gdje su susei crvići i sušene ribice, itd.
A sada vi recite sto znate, kako jede vasa kornjaca, klko i koliko je stra. Sretno!
Zora je offline
Citiraj i odgovori
Nepročitano 24.01.2009., 13:35
toni 13
Aktivan korisnik
Registracija: 09.2008
Dob: 18
Reputacija: 13
toni 13 ima pozitivnu reputaciju

Moja kornjača je stara oko 2 mjeseca i hranim ju sa crvićima piletinom i tak salatom isto ali u malim količinama
na svoj način !!!
toni 13 je offline
Citiraj i odgovori
Nepročitano 24.01.2009., 13:47
Zora
Banned
Zora je bio nestašan
Default Toni

Da i moja je tako stara, s tim da se nikada tocno ne zna. Koliko je velika u centimetrima? Znas li da su kornjace dok su male su mesojedi?! A ti su ti crvici ustvari dodatak hrani, ona nebi smjela jesti to svaki dan. A pravu hranu da.
Zora je offline
Citiraj i odgovori
Nepročitano 24.01.2009., 14:11
Dominik
Forumski veteran
Dob: 20
Reputacija: 22
Dominik ima pozitivnu reputaciju

Da sada ne pišem 1 sat evo jednog članka sa kornjače.hr.

Za početak evo nekoliko činjenica i uputstva o hranjenju vodenih kornjača:

- vodene kornjače ne mogu gutati hranu na suhom, uvijek ih hranite u vodi.

- pri niskim temperaturama kornjače odbijaju hranu, temperatura vode bi trebala biti u skladu sa zahtjevima vrste koju držite.

- hrana za kornjače mora biti sirova i ne smije biti začinjena!

- prehrana mora biti raznolika.

- kornjače uvijek nastojte hraniti njihovom prirodnom hranom, hranom koja se nalazi u njihovom prirodnom okolišu.

- kornjače imaju velik apetit, u mogućnosti su pojesti puno više hrane nego što im je potrebno, na Vama je da kontrolirate količinu hrane koju će kornjača pojesti.

- hranjenje bi se trebalo odvijati unutar kornjačine nastambe (akvarija), hranjenje u nekoj drugoj posudi nije preporučljivo jer se životinja izlaže šoku (zbog nagle promjene okoline i temperature) te mogućnosti da se razboli.

- nakon hranjenja potrebno je izvaditi sve ostatke hrane iz akvarija kako ne bi trulili i onečiščivali vodu. Ostatke hrane najlakše je pokupiti malom mrežicom za ribe koju možete nabaviti u svakom pet shop-u.

Mlade kornjače je potrebno hraniti svaki dan, najmanje dva puta dnevno. Možete im npr. ujutro davati živu hranu, slatkovodnu ribu ili meso a navečer granule (provjerenih/poznatih proizvođača). Prehrana mladunaca bi se uglavnom trebala sastojati od proteinske hrane koja je ključna za zdrav rast i razvoj. Također im možete ponuditi i biljnu hranu ali večina mladih kornjača je odbija. Nemojte forsirati kornjače ako ne žele jesti biljnu hranu.

Kada kornjače navrše godinu dana hranite ih svaki drugi ili treći dan, jednom dnevno. U toj dobi bi bilo dobro naviknuti kornjače na biljnu hranu.

U starijoj dobi ih također hranite jedanput svakog drugog ili trećeg dana. Prehrana bi se i dalje trebala bazirati na proteinskoj hrani uz dodatak biljne hrane.

1. PROTEINSKA HRANA – hrana životinjskog podrijetla, glavna i najvažnija hrana vodenih kornjača. Nju je potrebno davati u kontroliranim količinama jer ukoliko je kornjače ne dobivaju dovoljno neće pravilno rasti i razvijati se, a ukoliko dobivaju previše mogu pre brzo rasti i postati pretile (debele) što je jako loše za njihovo zdravlje. Pretjerivanje sa proteinskom hranom može također oštetiti neke organe (bubrege i jetra).

Živa hrana je najzdraviji i najprirodniji oblik proteinske hrane. Uz proteine živa hrana sadrži kalcij (te ostale vitamine i minerale) i budi lovačke instinkte u kornjačama. Budite oprezni pri odabiru žive hrane jer ona može sadržavati parazite (ali i otrove) koji mogu naštetiti kornjačama. Nije preporučljivo uzimati životinje iz prirode, uzgojena hrana je sigurnija.
Kornjače ne mogu probaviti dlaku (izuzetak je papagajska kornjaca - Macrochelys temminckii) stoga im nemojte davati životinje poput manjih glodavaca. Insekti koji imaju bodlje mogu ozlijediti kornjače, izbjegavajte ih.

Živa hrana koju kornjače smiju jesti:
Akvarijski (vodeni) organizmi:
- akvarijski puževi (uzgojeni)
- potočni rakovi
- živorotke (gupy, molly, platy...)
Insekti:
- cvrčci
- crvene larve komaraca (smrznuta hrana)
- fobasi, brašnjari
- tubifex crvi
Bezkralježnjaci:
- kišna glista/gujavica
- puževi golači

Živa hrana koju kornjače ne smiju jesti:
- insekti sa bodljama
- životinje sa dlakom

Riba je također jedna od prirodne hrane vodenih kornjača. Zdravija je od mesa. Može se davati sirova i kuhana. Ukoliko se radi o večoj ribi koja ima velike i oštre kosti uklonite ih. Slatkovodne kornjače trebale bi se isključivo hraniti slatkovodnom ribom, jer morska riba može sadržavati večekoličine soli koje nisu poželjne.

Riba koju kornjače smiju jesti:
- slatkovodna riba

Riba koju kornjače ne smiju jesti:
- slanovodna (morska) riba
- masna riba/masni dijelovi

Meso je hrana koja je relativno dostupna većini ljudi i nije loša za kornjače. Možete davati čisto meso ali i iznutrice. Treba izbjegavati masno meso i odstraniti masne dijelove jer ukoliko ih kornjače neće moći probaviti povratiti će. Meso možete davati svježe ili ga možete nasjeckati na komadiće/porcije i zamrznuti. Po potrebi ga odmrzavate i dajete kornjačama.

Meso koje kornjače smiju jesti:
- sirova ili kuhana piletina
- sirova ili kuhana puretina
- govedina (goveđe srce)

Meso koje kornjače ne smiju jesti:
- masni dijelovi mesa

Suha hrana – granule/briketi su samo dodatna hrana. Ako se kornjače isključivo hrane suhom hranom one neće pravilno rasti i razvijati se. Granule sadrže proteine, kalcij, fosfor, masti, mnoge su obogaćene vitaminima i nisu loše ukoliko ih se kombinira sa ostalom (pravom) proteinskom hranom. Koristite samo provjerene proizvođače kao npr. Tetra, Nutrafin, JBL…nemojte svojim kornjačama davati “no name” granule.
Sušeni račići (grammarus) nisu baš dobra hrana za kornjače jer ne sadrže previše korisnih tvari. Možete ih ponuditi rijetko, u malim količinama kao poslasticu.
Dominik je offline
Citiraj i odgovori
Nepročitano 24.01.2009., 14:13
Dominik
Forumski veteran

2. BILJNA HRANA – također je važan dio prehrane. Uravnotežene količine biljne i proteinske hrane osiguravaju kornjači dug i zdrav život. Mnoge kornjače nažalost odbijaju biljnu hranu, no uz malo truda moguće ih je naviknuti na nju. Kornjače privlači crvena boja, što pri navikavanju kornjača na biljnu hranu uveliko pomaže. U tom slučaju im možete ponuditi mrkvu, crvenu salatu ali i rajčicu, jagodu i lubenicu (ne pre često!).

Vodeno bilje je najzdravija i najprirodnija biljna hrana. Kornjačama u prirodi je gotovo uvijek dostupna što znači da je za razliku od proteinske hrane možete davati u neograničenim količinama. Nažalost vodeno bilje je gotovo nemoguće uzgajati u istom akvariju sa odraslim primjerkom npr. crvenouhe ili žutouhe kornjače jer sve polome/unište i/ili pojedu. Vodeno bilje možete uzgajati u zasebnom akvariju ili ga kupovati.
Vodeno bilje koje kornjače smiju jesti:
- amazonka (Echinodorus amazonicus)
- vodena kuga (Elodea,Egeria)
- vodena leća (Lemna minor)
- vodeni zumbul/vodeni hiracin (Eichhornia crassipes)
- vodena salata (Pistia stratiotes)
- lopoč (Nymphaea alba)
- rogolist (Ceratophyllum demersum)
- lopoč (Salvinia natans)

Povrće je dobra zamjena za vodeno bilje i dostupnije je. Postoji povrće koje je dozvoljeno davati stalno i u neograničenim količinama, ali i ono koje se može samo povremeno davati. Pojedino povrće je zabranjeno davati jer sadrži oksalnu kiselinu koja sprečava upijanje kalcija. Cak i ako se kornjače povremeno hrane takvom hranom posljedice će biti iste. Npr. špinat koji je kornjača pojela nedavno blokirati će upijanje kalcija mjesecima što ima jako loš utjecaj na njene kosti i oklop. Povrće je potrebno dobro oprati prije davanja kornjačama.

Povrće koje kornjače smiju jesti:
- mrkva
- lišće maslačka (radić)
- rimska salata
- zelena salata
- crvena salata
- zimska salata, endivia
- buća, tikvice

Povrće koje treba davati rjeđe:
- grašak
- celer (ne sadrži hranjive tvari)
- «kristal» salata
- lišće gorušice (senf)
- rajčica (paradajz)
- repa
- kukuruz (jako rijetko)
- krastavac

Povrće koje kornjače ne smiju jesti:
- špinat
- cikla
- brokula
- kupus (zelje)
- blitva
- kelj
- rabarbara

Voće nije preporučljivo prečesto davati jer organizam kornjače nije stvoren za probavljanje šećera. To je samo poslastica koju nije poželjno davati češće od jednom svaka 2-3 mjeseca.

Voće koje treba davati rjeđe:
- jabuka
- banana
- borovnica
- dinja
- smokva i smokvino lišće
- grožđe
- papaya
- jagode
- lubenica

--------------------------------------------------------------------------------

Dodaci prehrani:
- sipina kost (odstraniti tvrde dijelove ili namrviti je na hranu)
- vitamini za gmazove (prah ili kapi)

Ostalo što kornjače ne smiju jesti:
- agrumi
- orasi, lješnjaci, bademi...
- gljive
Članak preuzet sa http://www.kornjace.hr/
Dominik je offline
Citiraj i odgovori
Nepročitano 24.01.2009., 15:06
Zora
Banned
Zora je bio nestašan

Hvala!
Jeli tako da kornjača ne bi smijela svaki dan jesti crviće, jer su oni u kornjačinoj prehrani samo dodatak. Moja jede marku Sera, preporučio ju je djelatnik pet centra. Kaže da njegova to jede 100 na sat. I moja kada joj ubacim propinje se, skače, luduje.
Zora je offline
Citiraj i odgovori
Nepročitano 24.01.2009., 15:11
Dominik
Forumski veteran

Račići se daju 1-2 puta na tjedan kao poslastica.
Dominik je offline
Citiraj i odgovori
Nepročitano 24.01.2009., 17:54
Zora
Banned
Zora je bio nestašan

Da al vidis ta toni time kornjačicu hrani svoki dan.
Zora je offline
Citiraj i odgovori
Nepročitano 24.01.2009., 18:01
Dominik
Forumski veteran

Najbolja hrana je živa hrana:akvarijske ribice,kozice.
Dominik je offline
Citiraj i odgovori
Nepročitano 24.01.2009., 18:58
~dzingis kan~
Forumski veteran
Registracija: 01.2009
Reputacija: 16
~dzingis kan~ ima pozitivnu reputaciju

Ahhhh nemogu verovat gupije moli platike??? pa dobro jesu li oni normalni???
Znate kada bi ja dao svojoj kornjaci (da je imam) gupije itd...
to je ludost!
Jedna gupija kosta oko 60 din zasto bi ja dao 60 din za jedan obrok?

moj drug svoje vodene kornjace harni jedanput u dva dana
ako im poveca npr dvaput u dva dana one ce odbiti taj jedan obrok..
Nepročitano 24.01.2009., 19:02
Dominik
Forumski veteran

Ja sam naprimjer složio akvarij gdje sam uzgajao gupije za hranu kornjačama.Ti bi mogao umjesto barbusa u 12lit množit gupije za kornjaču.
Dominik je offline
Citiraj i odgovori
Nepročitano 24.01.2009., 19:03
Dominik
Forumski veteran

Citat:
Autor: ~dzingis kan~ Pregledaj postove
Ahhhh nemogu verovat gupije moli platike??? pa dobro jesu li oni normalni???
Tko nije normalan?Ribice su kornjači prirodna hrana koju ima u svom prirodnom staništu,nema tu ništa čudno.
Dominik je offline
Citiraj i odgovori
Nepročitano 24.01.2009., 19:32
matrix.p
Aktivan korisnik
Registracija: 09.2008
Reputacija: 12
matrix.p ima pozitivnu reputaciju

evo da vam sad ja malo napišem...sigurno mi nećete vjerovati...ali moje 2 kornjaće ne jedu ništa osim hrane za ribu i bijelog mesa piletine......prvo sam ih hranio ujutro bijelo meso a navečer granule...sera....onda te granule više nisu jele...pa sm uzeo račiće...i jele su par mjeseci...i više nisu htijele....pa sam im od ribica dao hranu..(neke granule) i jele su to....prije par tjedana kupio sam im hranu neke okrugle granule (crvene, zelene sa račićima) i ni to neće da jedu nego jedu samo bijelo meso i hranu za ribe...ne žele ni voće...ni povrće....šta da radim?????
matrix.p je offline
Citiraj i odgovori
Nepročitano 24.01.2009., 19:45
~dzingis kan~
Forumski veteran
Registracija: 01.2009
Reputacija: 16
~dzingis kan~ ima pozitivnu reputaciju

ok znam to ali brate uci u pet shop i reci dajte mi dve gupije trebaju mi sa nahranim kornjace... zasto onda postoji vestacka hrana..?????
Nepročitano 24.01.2009., 19:56
Dominik
Forumski veteran

Citat:
Autor: matrix.p Pregledaj postove
evo da vam sad ja malo napišem...sigurno mi nećete vjerovati...ali moje 2 kornjaće ne jedu ništa osim hrane za ribu i bijelog mesa piletine......prvo sam ih hranio ujutro bijelo meso a navečer granule...sera....onda te granule više nisu jele...pa sm uzeo račiće...i jele su par mjeseci...i više nisu htijele....pa sam im od ribica dao hranu..(neke granule) i jele su to....prije par tjedana kupio sam im hranu neke okrugle granule (crvene, zelene sa račićima) i ni to neće da jedu nego jedu samo bijelo meso i hranu za ribe...ne žele ni voće...ni povrće....šta da radim?????
Hrana za ribe ne sadrži hranjive tvari potrebne gmazovima,bolje kupi granule baš za kornjače.Pogledaj popis prehrane koji sam postavio,ima puno stvari koje kornjače jedu.
Dominik je offline
Citiraj i odgovori
Odgovor

Trenutno aktivnih korisnika: 1 (članova:0; gostiju:1)

Alati tema
Načini prikaza
Linearno Linearno

Pravila
Ne možete otvarati nove teme
Ne možete odgovarati na postove
Ne možete umetati privitke
Ne možete ažurirati Vaše postove

BB code je Uključen
Smajlići su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kod je Uključen
Skoči na forum

Slične teme
Tema Autor teme Forum Odgovora Zadnji post
Kornjača, ribica i zebe Nati Moj ljubimac je najljepši! 4 29.09.2009. 13:59
Pomoć - ozlijeđena kornjača Jelena_13 Kornjače 12 17.12.2008. 12:22
Neće da jede! kornjace4ever Kornjače 9 02.12.2008. 08:49
pas jede zemlju???? koskos Za početnike 15 16.11.2008. 10:23
Bolesna Kornjača Gizmo Kornjače 3 17.09.2008. 16:56

Sva vremena su GMT +1. Trenutno vrijeme je 03:58.