Natrag   Pet centar forum > Sve o psima... > Pasmine, uzgoj i izložbe pasa
Registracija FAQ Lista članova Kalendar Traži Današnji postovi Označi forume kao pročitane

Pasmine, uzgoj i izložbe pasa Standardi pasmina, pitanja o uzgoju, komentari i sudjelovanje na izložbama.

Odgovor
Alati tema Načini prikaza
Nepročitano 22.03.2009., 15:01
Ari
Aktivan korisnik
Registracija: 02.2009
Reputacija: 12
Ari ima pozitivnu reputaciju
Default Dogo Argentino

Dogo argetnino,meni jedna od najljepših pasmina.
Veliki,bijeli i ponosni,očaravaju svojim predivnim karakterom.

OPĆI IZGLED
Molosoidan tip psa, mezomorfički i makrotalički, u okviru poželjnih proporcija bez gigantskih dimenzija.
Pojava skladna i snažna zahvaljujući jakim mišićima, koji se oslikavaju pod čvrstom i elastičnom kožom pripijenom uz tijelo i ne baš mlitavim potkožnim tkivom.
Korača mirno ali sigurno, pokazuje svoju inteligenciju i pouzdanost, a svojim pokretima otkriva svoj prirodni i postojano veseli karakter.
Nježne i mirne prirode, upadljive bjeline, sa tjelesnom građom koja ga pretvara u pravog atletu.

PONAŠANJE/TEMPETRAMENT
Veseo i otvoren, pokoran i nakolonjen, ne traži pretjeranu pažnju, uvijek je svjestan svoje snage.
Agresivnost je obilježje koje ne smije posjedovati, a koja se mora strogo kontrolirati i ne poticati.
Njegov nadmeni stav neprestano ga primorava da se bori za teritoriju sa pripadnicima istog spola, što je za mužjake tipično ponašanje. U slučaju sraza mužjaka dogoa s mužjakom druge pasmine, nikada prvi ne napadaju.
Kao lovac, on je pametan, neustrašiv, miran i hrabar.

VAŽNIJE PROPORCIJE
Kao mezoforfične životinje ni jedan dio ne odskače od cjeline tijela, koje je skladno i simetrično.
Visina grebena jednaka je visini sapi.
Dubina prsnog koša (između vrha grebena i najniže točke prsnog koša) iznosi 50% visine grebena.
Dužina tijela od grebena do stražnjice premašuje visinu grebena za 10%.

DLAKA
Dlaka mora biti jednolična, kratka i oštra. Svilenkasta dlaka je nepoželjna.
Prosječne duljine od 1,5 do 2 cm.
Promjenljive gustine uvjetovano klimatskim uvjetima. U hladnim klimatskim područjima dlaka je gušća i pruža zaštitu od hladnoće. U toplijim klimatskim područjima ona je rijetka i tanka, otkriva kožu tako da je kožna pigmentacija jasnije vidljiva, a što pak nije mana.
Boja dlake je potpuno bijela. Pigmentiranost dlake je dozvoljena samo na glavi i to samo jedna mrlja i to pod uvjetom da ne pokriva više od 10% površine glave. Između dva jednako ocijenjena psa sudac uvijek treba bolje ocijeniti psa koji je bjelji.

VISINA/TEŽINA
Kod ovih parametara, treba naglasiti dA je kod dogo argentina najvažnija proporcionalnost!
Visina u grebenu
- mužjaci: 62 - 68 cm
- ženke: 60 - 65 cm.
Težina
- mužjaci: 45 - 60 kg
- ženke: 38 - 45 kg.

Ari je offline
Citiraj i odgovori
Nepročitano 22.03.2009., 15:08
Ari
Aktivan korisnik

Evo da vidite ove ljepotane:

Ari je offline
Citiraj i odgovori
Nepročitano 22.03.2009., 17:20
dogy_cool
Forumski veteran
Registracija: 12.2008
Dob: 19
Reputacija: 15
dogy_cool ima pozitivnu reputaciju
Wink

predivni
Nepročitano 22.03.2009., 22:30
aldijana_nt
Forumski veteran
Registracija: 10.2008
Reputacija: 21
aldijana_nt ima pozitivnu reputaciju

jako lijepi psi...imala sam priliku vidjeti uzivo zenku i iako me bilo malo strah prici moram reci da je extra izgledala.
aldijana_nt je offline
Citiraj i odgovori
Nepročitano 25.03.2009., 02:25
yapa
Aktivan korisnik
Registracija: 12.2007
Dob: 33
Reputacija: 17
yapa ima pozitivnu reputaciju

Na stranu to što psi izgledaju zaista impresivno i moćno moram priznati kako imam blagu averziju prema ovoj pasmini. Većina dogosa koje sam imao prilike sresti su unatoč opisu temperamenta koji je u standardu pasmine prilično agresivni prema drugim psima i gazde ih u blizini drugih pasa moraju jako obuzdavati.
Nisam dovoljno upućen u pasminu pa ne mogu reći da li je to do samog temperamenta pasmine, nedostatka socijalizacije ili čak namjerno naučenog ponašanja. Moj prijatelj uzgaja dogose i po njemu postoje dvije krvne linije ovih pasa - oni koji su uzgajani za borbu i oni koji su uzgajani za lov - prvotna namjena ovih pasa bi trebao biti lov na veprove. Kod onih koji vuku krvne linije koje su uzgajane za borbu je navodno jako teško obuzdati temperament.
U svakom slučaju ovoj pasmini od malih nogu treba jako puno socijalizacije s drugim psima. Iako prema drugim psima često znaju biti agresivni prema ljudima su jako mirni, dobri i privrženi psi jako vezani uz svoju obitelj.

Po onome što sam imao prilike vidjeti i čuti o ovoj pasmini osobno nikad ne bi imao dogosa jer se ne mogu zamisliti sa psom kojeg stalno moram obuzdavati i s kojim moram u strahu hodati pored drugih pasa. Ovakva pasmina zahtjeva jako čvrstu i iskusnu ruku imam osjećaj da ovakvi psi prečesto završavaju u rukama kompleksaša koji umjesto da iz psa izvuku najbolje naprave baš suprotno.

Dopuštam da se netko ne slaže s onim što sam napisao, ali mislim kako dogo nije pasmina za svakog (za razliku od retrivera kojeg može imati doslovno svaki tutlek)

I evo jedna slika nekupiranog dogosa, ne izgleda ni upola toliko impresivno kao kupiran pas.
yapa je offline
Citiraj i odgovori
Nepročitano 25.03.2009., 20:24
Ari
Aktivan korisnik

Imaš pravo yapa,nije pas za svakoga,treba puno raditi s njim,ja sam ga
htjela imat,ali nikad nisam imala dosad nijednog psa pa nisam htjela riskirat da bude problema...

Ari je offline
Citiraj i odgovori
Nepročitano 01.10.2010., 19:00
*Katy*
Moderator
Registracija: 04.2009
Reputacija: 42
*Katy* je na putu prema slavi*Katy* je na putu prema slavi

Šta reći?

Izgledaju predivno!Verujem da su odlični psi.

Zaštitimo životinje!Pomozite i vi!

♥ ♥ ♥ Forever in my heart ♥ ♥ ♥

Blecky-R.I.P.
Žućo-vrati se,čekam te!
*Katy* je offline
Citiraj i odgovori
Nepročitano 01.10.2010., 20:12
el dogo
Aktivan korisnik
Registracija: 07.2010
Dob: 36
Reputacija: 11
el dogo ima pozitivnu reputaciju

"Moj prijatelj uzgaja dogose i po njemu postoje dvije krvne linije ovih pasa - oni koji su uzgajani za borbu i oni koji su uzgajani za lov - prvotna namjena ovih pasa bi trebao biti lov na veprove. Kod onih koji vuku krvne linije koje su uzgajane za borbu je navodno jako teško obuzdati temperament."
Da malo podgrejemo staru temu
Ovako - ne postoje nikakve dve krvne linije i dogosi nikada nisu bili uzgajani za borbe - ljudima koji su zasluzni za nastajanje ove rase je upravo bio cilj da iskorene agresivnost i nekontrolisano ponasanje kordobskog borca koji je 60% u krvi argentinskog psa. Dakle jedina namena dogosa je za lov (divlje svinje i pume)
Ja sam se odlucio za ovog psa iz mnogo razloga.Definitivno je potrebno dosta vremena i truda da bi ovaj pas bio karakterno stabilan i socijalizovan - sto ce reci : druzenje sa psima -disciplina, dresura, vezba. Takodje je vrlo bitno da vlasnik dogosa ima stabilan karakter i debele zivce i da - ovog psa nikako ne smete da bijete - tako se samo pojacava agresivnost (to ne vazi samo za dogo argentino) Dovoljno je povisiti glas - pametni su oni, razumece da nesto ne rade kako treba
el dogo je offline
Citiraj i odgovori
Nepročitano 02.10.2010., 10:24
*Katy*
Moderator
Registracija: 04.2009
Reputacija: 42
*Katy* je na putu prema slavi*Katy* je na putu prema slavi

Lepo napisano.

Negde piše i argentinski pas,ali ovo je doga!To je nepravilno,zar ne?

Zaštitimo životinje!Pomozite i vi!

♥ ♥ ♥ Forever in my heart ♥ ♥ ♥

Blecky-R.I.P.
Žućo-vrati se,čekam te!
*Katy* je offline
Citiraj i odgovori
Nepročitano 02.10.2010., 12:54
el dogo
Aktivan korisnik

Dogo argentino u prevodu znaci argentinski pas - mada je uglavnom zovu argentinska doga, cak i u rodovniku KSS pise argentinska doga.Negde je poznata kao argentinski mastif - u principu meni ne smeta kako god da je zovu jer su u ukrstanju ucestvovale i doge i mastifi itd...
el dogo je offline
Citiraj i odgovori
Nepročitano 15.11.2010., 12:44
natkoui
Junior korisnik
Registracija: 08.2010
Dob: 23
Reputacija: 0
natkoui ima pozitivnu reputaciju

vidim da neko vrijeme nitko nije ovdje pisao pa se nadam da mi necete zamjeriti ako postavim par pitanja..

razmisljao sam si uzeti jednog DA i zanima me par stvari oko treninga i socijalizacije..htio bih uzeti muzjaka i znam da je njih teze izdresirati i kontrolirati, a kako ja imam jednog prekrasnog 3-godisnjeg bull terijera kod kojeg sam se dosta trudio da bude poslusan i da ne napada druge muske pse iako se i za njih govori da su svojeglavi kad vide druge muzjake..pa me zanimalo hoce li mi moci on pomoci u socijalizaciji DA ili ce se doga samo na njega naviknuti, a prema drugima biti napadan?

iako se cini da uzimam tog psa samo kako bi izgledao zastrasujuce ili ne znam kako, to nije istina, meni su, kao i dosta ljudi, to prekrasni psi za koje se vrijedi potruditi da na kraju budu sve sto mogu biti..jer sam primjetio kod svog bully-a da nam je odnos postajao sve bolji sto smo vise radili i sto je on postajao poslusniji..takvi psi trebaju cvrstu ruku i isprva me je bio strah uopce pomisliti kupiti DA, ali sam se predomislio kada sam poceo dobivati pohvale na odgoju bully-a od ljudi koji se bave psima vise godina..

sve u svemu, nadam se da ce netko brzo odgovoriti na ovu temu jer me jako zanima vase misljenje..
natkoui je offline
Citiraj i odgovori
Nepročitano 15.11.2010., 14:15
el dogo
Aktivan korisnik

Sto se tice socijalizacije : Nece dogos nauciti da bude socijalizovan tako sto ce vreme provoditi samo sa buldogom. Ako vec kazes da si socijalizovao buldoga isti taj put moras proci i sa dogosom (dakle sto vise upoznavanja i igre sa drugim psima) buldog moze biti samo mala pomoc. Ne bih da te obeshrabrujem u nameri ali trebace ti dosta vremena i budno oko ukoliko hoces da napravis taj spoj - buldog i dogo.
Znam dosta iskusne ljude koji nisu uspeli u slicnoj nameri - cuvali su staforda i dogosa zajedno od malena - nije bilo nikakvih problema do nekih godinu i po dana - na kraju su ostali bez staforda. Opet kazem, necu da te obeshrabrujem, popricaj sa jos nekim ljudima koji cuvaju arg.doge pa onda odluci sta ces. U svakom slucaju, sta god da odlucis tu smo da pomognemo.
el dogo je offline
Citiraj i odgovori
Nepročitano 14.02.2011., 09:09
mrkica
Junior korisnik
Registracija: 02.2011
Dob: 30
Reputacija: 0
mrkica ima pozitivnu reputaciju

ja jedino sto mogu reci za DA je to da su beznadno tvrdoglavi i definitivno ooogromne maze..evo predstavljam vam Lucifera preslatku i predobru Dogo argentino koja najvise od svega voli sjediti ljudima u krilu..
[IMG] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
Let's examine the dog mind: Every time you come home, he thinks it's amazing. He can't believe that you've accomplished this again. You walk in the door. The joy of it almost kills him. "He's back again! It's that guy! It's that guy!"

Jerry Seinfeld
mrkica je offline
Citiraj i odgovori
Nepročitano 24.10.2011., 21:09
el dogo
Aktivan korisnik

Napokon i moje leglo dogosa...Posle kocenja koje je trajalo 7 sati na svet su dosla 9 dogosa. 2 sa monoklom i 7 cisto belih.
Sličice u privitku
Klikni za veću sliku

Ime:	dogosi24102011863small.jpg‎
Pregleda:	165
Veličina:	44.9 KB
ID:	5161  
el dogo je offline
Citiraj i odgovori
Nepročitano 25.10.2011., 15:54
PetLover
Forumski veteran
Registracija: 02.2010
Reputacija: 30
PetLover ima pozitivnu reputaciju

Krasni su *-*
Citiraj i odgovori
Odgovor

Trenutno aktivnih korisnika: 1 (članova:0; gostiju:1)

Alati tema
Načini prikaza
Linearno Linearno

Pravila
Ne možete otvarati nove teme
Ne možete odgovarati na postove
Ne možete umetati privitke
Ne možete ažurirati Vaše postove

BB code je Uključen
Smajlići su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kod je Isključen
Skoči na forum

Sva vremena su GMT +1. Trenutno vrijeme je 00:55.