Sumnje o zdravlju kuje nakon okota | Povišena temperatura, groznica i drhtanje

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
franjo hrgota v2


Odgovara:
Franjo Hrgota, dr. med. vet.
Pet centar, Bože Gumpca 32, Pula

P: Imam ženku samojeda, staru 1 godinu i 2 mjeseca. Oštenila se prije 2 dana. Da li je normalno nakon okota da ima groznicu i da je neraspoložena? Adela

O: Groznica, tj. povišena tjelesna temperatura uvijek predstavlja razlog za brigu, pa i nakon poroda. Redovito je prati apatija i izostanak apetita. Ljudi ponekad drhtanje smatraju groznicom, što je pogrešno. Povišena temperatura najčešće nastaje kao rezultat infekcije i ustvari se radi o obrambenoj reakciji organizma kada je podražen centar za termoregulaciju u mozgu. Prva dva dana nakon poroda tjelesna temperatura može biti neznatno povišena, što nije znak bolesti i smatra se normalnim. Drugi znaci koji upućuju na infekciju su: nezainteresiranost za štence i vaginalni iscjedak neugodnog mirisa, apatija.

Ukoliko sumnjate da s kujom nešto nije u redu, kontaktirajte Vašeg veterinara i to što prije jer će se bolest kuje odraziti na štence.

 

Krvarenje iz nosa (epistaksa)

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
dragan vesovic


Odgovara:
Dragan Vešović, dr. med. vet.
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Pas je doberman i teče mu krv iz nosa nakon trčanja po šumi. Krvarenje nije kontiniuirano, već u razmacima po nekoliko dana. Nalazi su mu ok. Ali vet još nije rekao šta je tačno. Krv mu teče povremeno samo s jedne strane nosa. Molim vas za komentar. Hvala, Mina

O: Epistaksa (lat.epistaxis) predstavlja stanje kod kojeg je prisutno krvarenje iz nosa. Pojava je najčešće bezazlena, ali može se javiti i u obliku dužih epizoda. U tim slučajevima, najčešće je uzrok nešto ozbiljnije prirode te iziskuje hitni pregled od strane veterinara.

Općenito gledano, krvarenje iz nosa može biti kapilarno i arterijsko. Arterijsko krvarenje u pravilu je posljedica rupture krvne žile uzrokovane traumom ili ozljedom. Naime, uzroci se dijele na lokalne i opće. Lokalni uzroci, uz spontano i traumatsko krvarenje, mogu biti polipi nosa, ozljede sluznice stranim tijelom ili tumori nosne šupljine, odnosno paranazalnih sinusa. Opći uzroci uključuju infekcije gornjih dišnih puteva, bolesti srca i krvnih žila, povišeni krvni tlak (bolesti bubrega, hipertireoidizam, hiperadrenokorticizam) te bolesti vezane uz koagulaciju krvi (koagulopatija, trombocitopenija...). Od drugih uzroka moguće je izdvojiti reakcije na lijekove, erlihiozu, bolesti koštane srži (neoplazije, aplastične anemije...), prirođene bolesti (Willebrandova bolest, hemofilija...), vaskulitis (upala krvnih žila)...

Dijagnostika uključuje uzimanje iscrpne anamneze te provođenje opće kliničke pretrage upotpunjene specijalnim pretragama, kao što su rinoskopija, nosna lavaža, biopsija nosa,... Kompletna krvna slika i njeni parametri mogu dodatno usmjeriti pri postavljanju dijagnoze.

U svakom slučaju, klinička slika koja se povremeno jednostrano pojavljuje kod Vašeg ljubimca može za uzroke imati bilo koji od prije navedenih zdravstvenih poremećaja. Međutim, kako to može biti znak i puno ozbiljnijih zdravstvenih poremećaja, nužno je točno odrediti uzrok, odnosno postaviti dijagnozu. U tu svrhu, potrebno bi bilo ponovno se obratiti svojem veterinaru ili drugom veterinaru, odnosno na Klinike za unutrašnje bolesti (interna) Veterinarskog fakulteta u Zagrebu, Heinzelova 55. Kolege na prije navedenim adresama će biti u mogućnosti provesti sve potrebiti preglede i pretrage radi utvrđivanja općeg zdravstvenog statusa ljubimca te postavljanja same dijagnoze. U skladu s postavljenom dijagnozom, odredit će se najprikladniji način tretiranja postojećeg stanja kao i odgovoriti Vam na sva pitanja vezana uz zdravlje i kvalitetu života ljubimca općenito.

Korisne informacije o sličnoj simptomatologiji možete saznati i u odgovoru kolegice Gabrijele Gaurine, dr. med. vet. pod naslovom Krvarenje iz nosa psa i lišmanioza.

 

Sindrom hiperostoze lubanje (Calvarial Hyperostotic Syndrome)

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
zdravka rumiha1


Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr. med. vet.
Pet centar, Av. V. Holjevca 62 (Supernova), Zagreb

P: Možete li mi, molim Vas, reći nešto više o calvarial hyperostotic syndrome? Hvala, Blanka

O: U literaturi se sindrom hiperostoze lubanje, otprije poznate kao idiopatska hiperostoza lubanjskih kostiju, definira kao netumorozna, proliferativna bolest plosnatih kostiju lubanje. Ova bolest ima kliničke, radiografske i histopatološke sličnosti sa kraniomandibularnom osteopatijom, no kod ovog sindroma karakteristično je da je promjena lokalizirana i često unilateralna. Bolest se javlja u mladih pasa, sa jedinim simptomom – bol. Tako se većinom ne poduzima specifična terapija, već se daju lijekovi protiv bolova kada je to potrebno. U nekih se pasa javlja povremena temperatura, hromost i limfadenopatija. Primijećeno je da u većine slučajeva dolazi do spontane regresije kroz nekoliko mjeseci.

Dijagnoza se postavlja na temelju kliničkog nalaza te radiografskog i histološkog nalaza. Donedavno, bolest je jedino opisana u bulmastifa, češće u mužjaka nego u ženki, ali u novije vrijeme pojava se uočava i u drugih pasmina. Uzrok ovoj bolesti nepoznat je, ali se smatra da nije uzrok trauma, neoplazija ili degeneracija. Mogući uzroci leže u infekcijama, prehrani, metabolizmu i genetici.

Kako je riječ o vrlo rijetkoj bolesti, malo je podataka opisano u literaturi. Za dodatne informacije možete se obratiti i kolegama na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu na Klinici za kirurgiju, ortopediju i oftalmologiju.

 

Uvećani limfni čvor (limfadenopatija) i dijagnostika

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
Adela Smajlovic web 2017


Odgovara:
Adela Smajlović Halilović, dr. med. vet.
Pet centar, Škurinjska cesta 1, Rijeka

P: Imam ženku staforda staru 8 godina. Prije 2 i pol godine imala je operaciju zbog piometre. Dan nakon operacije povećali su joj se limfni čvorovi, na tri mjesta. Jedan na vratu i dva na zadnjim nogama. Oporavak od operacije je  super prošao, no nakon 2 i pol godine taj limfni čvor na vratu se nije povukao, dok ovi na nogama jesu. Poprilično je velik, po dužini nekih 5 cm, a širina nekih 3 cm. Na dodir nije topao niti je u te 2,5 godine mijenjao oblik. Kako je narastao, tako je i ostao.  Veterinar mi je rekao da je najbolje da ništa ne operiramo, neka ostane tako ako na tom limfnom čvoru nema nikakvih vidljivih promjena kroz duže vrijeme jer kao može biti svašta (rak, leukemija...). Uz to sam tražila mišljenje još dva veterinara koji su mi rekli skoro isto što i prvi veterinar. Pitanje je da li pas stvarno može poživjeti 2,5 godine ako je neki oblik raka bez ikakvog liječenja? Isto tako da li je moguće da je taj limfni čvor "podivljao" i nije se vratio na svoje "mjesto" nakon što je upala prošla? Pas se inače ponaša normalno i to joj ne predstavlja nikakav problem. Kristina

O: Limfni sustav u organizmu ima niz funkcija, a osnovna je zaštita organizma od različitih štetnih mikroorganizama i filtracija štetnih tvari. Primarni limfni organi su timus i koštana srž, dok sekundarne limfne organe čine slezena i limfni čvorovi. Limfni čvorovi raspoređeni su duž limfnih žila i predstavljaju male filtere koji ograničavaju širenje infekcije u okolna tkiva. Uvećani limfni čvor ili limfadenopatija predstavlja promjenu u obliku, konzistenciji, veličini ili broju limfnih čvorova. Ista može nastati zbog upale samog čvora, reakcija na pojačanu potrebu za stvaranjem imunosnih stanica ako je prisutan određeni mikroorganizam u organizmu, uslijed određenih tumorskih bujanja unutar samog čvora ili metastaza u čvora zbog postojanja nekog drugog tumoroznog procesa u organizmu.

Postoje neke smjernice koje nas mogu uputiti na benignost cijelog procesa, kao što je brzi nastanak, bolnost pri palapaciji, mekani su na dodir i pomični na podlozi. S druge stane, proces koji duže nastaje, postepeno raste, mjenja svoj oblik ili konzistenciju i urasta u susjedna tkiva (nepomičnost na podlozi) može upućivati na malignost procesa. Međutim, ovo su samo smjernice i nažalost detektiranje o čemu se u konkretnom slučaju zaista radi moguće je samo uz detaljan klinički pregled. Uz to, potrebno je odraditi niz dijagnostičkih postupaka kao što su nalazi krvi i punkcija samog limfnog čvora i uzmanje uzoraka za citološku analizu. Ovisno o nalazu, odlučuje se o daljnoj proceduri.

Nažalost, samo na temelju Vaših navoda, nisam u mogućnosti potvrditi niti opovrgnuti o čemu se radi kod Vaše ljubimice, niti procjeniti prognozu samog procesa, no nadam se da će Vam prethodno navedene informacije i savjeti biti od pomoći.

 

Kalcij oksalatni kamenci - odabir hrane

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
IvanaSarcevicHorvat Joomla


Odgovara:
Ivana Šarčević Horvat, dr. med. vet. 
Pet centar, Kralja Petra Svačića 61, Osijek

P: Imam mini jorkija od 3,2 kg koji ima problem pri mokrenju. Analiza mokraće – ph 7,0; malo krvi i puno Ca oksalata. Na ultrazvuku nema kamena u bešici, ali ima naslage mulja i peska. Koju bi ste mi Vi hranu preporučili? Unapred hvala, Sandra

O: S obzirom na to da mokraćni kamenci nisu zasebna bolest, bilo bi dobro pri hematološkoj i biokemijskoj pretragi krvi obratiti pažnju na jetrene i bubrežne parametre. Kalcij oksalatni kamenci su obično nasljedni, rjeđe se javljaju i obično kod mužjaka čiji je urin zasićen kalcijem. Uzrok nastanka mogu biti i bakterijske infekcije, nedostatak vitamina A te pretilost.

Vašem psu treba hrana koja sadrži manje kalcija, proteina, oksalata te održava lužnatost urina, jer zakiseljavanjem urina oksalatni kamenci se ne otapaju. Preporučam Vam sljedeće medicinske formule:  Hill's-ovu hranu "u/d" u dehidriranom i konzerviranom obliku,"Renal" od Royal Canina u dehidriranom i konzerviranom obliku,  "c/d Multicare" od Hill'sa  koja može smanjiti rizik nastanka novih oksalatnih kamenaca. Također pogodna za Vašeg ljubimca je i Dr. Clauders konzervirana hrana s niskim udjelom bjelančevina, fosfata i natrija, koja ne opterećuje bubrege.