Dilatacija desnog atrija - terapija i njega kod srčanih oboljenja

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
Adela Smajlovic web 2017


Odgovara:
Adela Smajlović Halilović, dr. med. vet.
Pet centar, Škurinjska cesta 1, Rijeka

P: Mojoj srednjoj pudli od 7,5 god, klonule su prvo stražnje noge, ubrzo i prednje, te je potpuno izgubila snagu. Dijagnoza na osnovi Uzv i ekg jest Dilatacija desnog atrija. Dobiva Enap 5mg 1/2, 0,1/2,  Fursemid 40 mg 1/2 ,0, 1/2. Cardio protect tablete 1 dnevno, jede Royal Cardiac konzervu. Pas je svjestan  ali potpuno nemoćan. Leži stalno i za 5 dana osim nešto mirnijeg rada srca, drugog oporavka nema  Molim Vas imate li kakav prijedlog? Pas se potpuno normalno ponašao, nije kašljao, niti sada kašlje. Ni počemu nismo mogli naslutiti bolest. Hvala unaprijed, Jadranka

O: S obzirom na postavljenu dijagnozu i terapiju koja se primjenjuje samo nekoliko dana, zaista je vrlo rano za očekivati neke značajnije promjene u ponašanju Vašeg psa. Kod ovakvih stanja teško je zamijetiti i povezati simptome koji se pojavljuju kod srčanih oboljenja i s time se nemojte opterećivati. Kod ovakvih stanja svakako je preporuka sto vise smanjiti fizičku aktivnost dok se stanje kompletne cirkulacije ne popravi. Svaki fizički i psihički napor može dovesti do pogoršanja stanja pa čak i uginuća životinje.

Moja preporuka je da svakako nastavite sa primjenom terapije i budete strpljivi, u roku od otprilike 2 tjedna svakako je preporuka napraviti kontrolni pregled kod veterinara koji je dijagnozu postavio. Ukoliko se pojave neke nuspojave kao što je povraćanje, gubitak apetita, proljev ili potištenost potrebno je javiti se i prije.

Probavne smetnje i terapija

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
DinaDodic web


Odgovara:
Dina Dodić, dr. med. vet.
Pet centar, Škurinjska cesta 1, Rijeka

P: Molim vas za savjet. Imam ljubimca, psa labradora starosti 3 godine. Prije par dana imao je problema sa stolicom, dobio je proljev i bili smo kod veterinara i dobio je tablete Carbomed koje mu uredno dajemo. Međutim, stanje se nije popravilo. On i dalje ima proljev, a sada i zatvor. Povraća, nezainteresiran je za bilo što. Danas je bio na infuziji i nakon toga je jedno vrijeme bio dobro..skakao..mahao repom...ali sad je ponovno sve po starome. Samo leži, ne reagira na nista, osim na hranu, pije puno vode. Bojim se da pas ne ugine, a ne znamo mu više kako pomoći. Bio je i na vađenju krvi i nalaz je uredan. Molim Vas za neki savjet, jer smo na rubu snaga. Unaprijed hvala. Marina

O: Dobro je to što je nalaz krvi uredan. Da se radi o nekoj jačoj zaraznoj bolesti, parametri krvi bi to i pokazali, npr. povećanje ili smanjenje vrijednosti leukocita.

Carbomed je dobar proizvod, eventualno umjesto njega možete korisiti DIA dog tablete koje imaju zaštitno i umirujuće djelovanje na probavnu sluznicu, vežu bakterije, viruse, toksine i ostale štetne tvari kao Carbomed (medicinski ugljen), a dodatno pomažu spriječiti ekstremni gubitak tekućine te nadoknađuju manjak elektrolita uzrokovan gubitkom tekućine čime se spriječava dehidracija organizma. Štite od zakiseljavanja u crijevima i u krvi te zbog lako probavljivih hranjivih tvari koje sadrže pružaju brzo dostupnu energiju.

Također bih u terapiju, ako niste do sada, dodala probiotike (Fortiflora prašak, Florentero pasta i tablete, FloryBoost pasta, Pro-kolin pasta) koji stvaraju balans bakterija u probavnom sustavu i samim time pospješuju urednu probavu.

Što se prehrane tiče najbolji izbor je medicinska hrana izbalansirana za probavne poremećaje (Royal Canin gastrointestinal, Hills i/d, Integra intestinal) ili kuhana dijetalna prehrana (kuhana riža sa dosta rižine sluzi i kuhana piletina ili puretina, bez začina). Kada se probava stabilizira, možete davati vitamine u obliku paste ili tableta da organizam vrati snagu.

Navedene proizvode možete pronaći u dućanima Pet centra.

Savjetujem da ostanete u stalnom kontaktu s veterinarom koji liječi Vašeg psa, pomno pratite ponašanje i sluznice koje moraju biti vlažne i svijetlo ružičaste boje (najjednostavnije je pratiti zubno meso i konjuktive). Dozvolite da pas pije vode koliko god mu treba i neka mu je uvijek dostupna, također je pozitivna stvar što je održan apetit unatoč probavnim problemima čime se spriječava klonulost organizma. Ne znam jeste li dali uzorak stolice na pregled kako bi se ustanovilo prisutstvo ili odsutstvo parazita u probavi, svakako bih preporučila da to učinite jer ako paraziti uzrokuju ovo stanje u terapiju se trebaju dodati antiparazitici ili antibiotici, ovisno o čemu se radi i ovisno što će preporučiti veterinar koji vodi liječenje.

 

Nokat psa je pocrnio

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
DinaDodic web


Odgovara:
Dina Dodić, dr. med. vet.
Pet centar, Škurinjska cesta 1, Rijeka

P: Imam shicua starog 13 godina, odnedavno liže lijevu šapicu te smo pregledali pri rezanju noktića, a jedan srednji nokat je skroz crn. Hoće li on otpasti ili šta da radim, pri dodiru se otimao i cijuknuo nije dao da se pipne. Nije neki previše živahan pas, ali sada neće mnogo da hoda. U Zenici nema baš neki dobar veterinar, ako može savjet. Hvala, Sena

O: Nokat može pocrniti zbog ponavljane traume odnosno udarca. Ako je ozljeda blaža nema jake boli a nokat ponovno izraste, međutim kod jačeg udarca može biti prisutna jaka bol a nokat može otpasti. Moguć uzrok promjeni boje je hiperpigmentacija, zatim neke endokrine bolesti, bakterijske i gljivične infekcije nokta.

Detaljnije o ovoj temi možete pročitati u ranije objavljenom odgovoru moje kolegice, pod naslovom Promjena boje nokta.

Odabir načina prehrane psa - gotova hrana, priprema hrane kod kuće, BARF

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
sonja vojnovic joomla v2


Odgovara:
Sonja Vojnović, dr. med. vet.
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Kupili smo nedavno engleskog buldoga. Sada je star 4 mjeseca. Prijašnji vlasnici su ga uz Eukanuba tvrdu hranu hranili i sa sirovom mljevenom junetinom, kuhanom tjesteninom sa hrskavicom, sirovom divljači i sl. Zanima me koliko često mu se smije davati sirovo meso? Da li to smije jesti na dnevnoj bazi? Kako mu osigurati dovoljno minerala i kalcija za kosti i zglobove preko prehrane? Nekako mi ta sirova hrana nije privlačna... Može li mu se skuhati npr. piletina s povrćem? Trebam li kupiti još neke dodatke prehrani ili je dovoljna kuhana hrana? Što Vi preporučate od "ljudske" hrane? Hvala i lp, Lorena

O: Pitanje o tome na koji način je pravilno hraniti štene, ali i odraslog psa je vrlo često. Stavovi o tome se razlikuju, ali i mijenjaju tijekom vremena. Netko smatra da je psa potrebno hraniti isključivo gotovom komercijalnom hranom, netko da se može dodavati i kuhana hrana, a drugi su isključivo za prehranu sirovom hranom.

Gotove komercijalne hrane potpuno su izbalansirane i sadrže sve potrebne sastojke koji će zadovoljiti potrebe organizma za energijom, hranjivim i esencijalnim tvarima. Na tržištu se nalaze različite hrane koje su prema svojoj kvaliteti i sastavu svrstane u tri ranga, a to su market, premium i superpremium. Savjetujem Vam premium ili superpremium rang jer se unutar njih mogu pronaći hrane za štence prilagođene dobi, nego i veličini pasmine ( male, srednje, velike). Treba imati na umu da štenci malih pasmina nemaju jednake potrebe kao štenci srednjih ili velikih pasmina i obratno. Eukanuba spada u hrane superpremium ranga i ukoliko Vašem ljubimcu odgovara, smatram da ju ne trebate mijenjati. Držite se propisanih dnevnih količina hrane i na taj način će Vaš pas dobivati sve što mu je potrebno za zdrav rast i razvoj.

Neki vlasnici se odlučuju sami pripremati obroke za svog psa. I takvi obroci moraju sadržavati sve hranjive tvari koje su psu potrebne i moraju biti izbalansirani, odnosno sadržavati potrebne tvari u pravilnim omjerima. To nije lako postići jer se potrebe pasa razlikuju dob, stupanj aktivnosti ili različita fiziološka stanja poput rasta, graviditeta, laktacije, itd. Zbog toga bi se prilikom pripreme hrane kod kuće, odnosno kuhanja trebalo potražiti  recepture koje su sastavili veterinari nutricionisti ili se posavjetovati sa njima. Problem koji se može javiti kada se psima kombinira kuhana i gotova dehidrirana hrana je taj da psi često počinju odbijati jesti dehidrat, a traže samo kuhanu hranu. Psima se ne smije davati pečena, začinjena, masna hrana, suhomesnati proizvodi i slatkiši. Može im se ponuditi kuhana piletina, puretina, govedina, meso kunića ili konjetina, zatim kuhana riža ili  tjestenina. Budući da je svaki pas jedinka za sebe, ne znači da će mu odgovarati svaka ponuđena hrana, a problemi se najčešće očituju u pojavi probavnih smetnji (proljev, povraćanje) ili problemima s kožom (češanje, upale analnih vrećica, itd.).

BARF (biologically appropriate raw food) je naziv za hranu koja sadrži sirovo meso, kosti, goveđe burage i povrće. Takva hrana se može kupovati već pripremljena, zaleđena, a mnogi ju vlasnici pripremaju sami.  Sirovine koje se koriste (meso,  iznutrice i kosti) moraju biti kontroliranog porijekla i zdravstveno ispravne jer u protivnom mogu biti uzrok prijenosa različitih parazitarnih ili zaraznih bolesti. Kosti moraju biti dobro samljevene jer postoji opasnost od njihovog zaostajanja u želucu ili crijevima što može izazvati gastrointestinalne probleme. Pristaše ovakvog načina prehrane smatraju ga najprirodnijim. Unutar same veterinarske struke stajališta nisu potpuno usuglašena, pa tako neki smatraju da je uz ispunjene prethodno navedene uvjete, ovakav način prehrane dobar. S druge strane, neki kolege smatraju da ovakva prehrana nije dobro izbalansirana pa se preporuča da se osim pravilnog odabira sastojaka koriste i neki dodaci prehrani kao izvor minerala i vitamina.

Savjetujem Vam da se oko odabira prehrane još dodatno posavjetujete s ambulantnim veterinarom koji će pregledati Vaše štene i s obzirom na njegovo stanje preporučiti je li mu potrebno uključiti neke dodatke prehrani u obliku vitaminsko mineralnih preparata.

 

Unutarnji paraziti - Trichuris vulpis i Toxocara canis

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
Senka Sokolic Rasic web


Odgovara:
Senka Sokolić Rašić, dr. med. vet.
Pet centar, Našička 144, Zagreb

P: Kod veterinara u analizi stolice mog psa giardia je negativna, a u koprološkoj pretrazi je nađen zreli oblik pseće trakavice toxocare canis kao i razvojni oblik jajašca trichuris vulpix. Pas je redovno čišćen svaka 3 mjeseca. Kako ovo u buduće spriječiti. Hvala, Suzana

O: Osim pozitivnog nalaza, bitna je i količina parazita u probavnom traktu. Kada se nalaze u velikom broju stvaraju probleme u probavi, uzrokuju mršavost, nedostatak esencijalnih mikro i makro elemenata koji rezultira metaboličkim poremećajima i razvoju bolesti, također smanjuje imunološki odgovor organizma.

Trichuris vulpis je jedan od najzastupljenijih parazita gradskih pasa. Jedini način za sprječavanje problematike s tim parazitom je redovito uklanjanje izmeta iz okoliša te česte parazitološke pretrage stolice. Na ovog parazita ne djeluju klasični preparati protiv glista, već se treba tretirati fenbendazolom i febantelom.

Za terapiju protiv Toxocare canis koriste se antiparazitarni lijekovi kao što su albendazole ili mebendazole.

Bitna je i redovita zaštita protiv vanjskih nametnika (tokom cijele godine) jer i oni šire uzročnike prilikom hranjenja na psu. Treba izbjegavati parkove u kojima je više pasa ili pak onemogućiti Vašem ljubimcu da na takvim mjestima jede travu ili bilo kakve otpadke s poda.

Jednostavnog i jeftinog rješenja nažalost nema, kao niti univerzalnog lijeka niti doze i teško da će ga ikada biti. Dinamika liječenja kao i doza lijeka, moraju se primijeniti sukladno parazitološkom nalazu.