Bijeli, sluzavi vaginalni iscjedak s tragovima krvi | Važnost pravodobnog pregleda

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
franjo hrgota v2


Odgovara:
Franjo Hrgota, dr. med. vet.
Pet centar, Bože Gumpca 32, Pula

P: Nakon odstranjivanja jajnika kod kujice se povremeno javlja bijeli sluzavi iscjedak, a unatrag par dana u njemu su i tragovi krvi. Od odstranjivanja jajnika je cca godina dana. Molim  vas mišljenje. Što se dešava? Hvala. Branko

O: Vaginalni iscjedak najčešće upućuje na upalu maternice (metritis) odnosno rodnice (vaginitis), ali problem može biti lociran i u mokraćnom sustavu.

Metritis je redovito bakterijskog porijekla, dok vaginitis može nastati i kao posljedica iritacije. Metritis je često gnojan (piometra), a primarni uzrok je obično hormonalni disbalans (kastrirane kuje) na koji se veže bakterijska infekcija. Primjetan je gnojni iscjedak uz povišenje tjelesne temperature i apatiju te pojačano mokrenje, polidipsiju itd. O piometri i vaginitisu pisala je moja kolegica, pod naslovom Vaginalni iscjedak u sterilizirane starije kuje - sumnja na piometru (gnojnu upalu maternice) ili vaginitis (upala rodnice).

Upala mjehura (cistitis) može rezultirati i primjesama krvi u iscjetku, iako je češća pojava krvi u mokraći. Također, krv može potjecati iz bilo kojeg dijela donjeg mokraćnog sustava. O tome također, možete više pročitati u odgovoru kolegice, objavljenom pod naslovom Krv u mokraći - upala mokraćnog mjehura (cistitis) i uzroci.

U svakom slučaju, pregled kod veterinara je nužan za utvrđivanje i diferenciranje mogućeg problema. Preporučam da Vašu ljubimicu odvedete veterinaru što prije jer kod piometre dolazi do toksemije – ulaska bakterijskih toksina u krv.

 

Metode utvrđivanja faze spolnog ciklusa kuje | Tjeranje i sumnje o gravidnosti kuje

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
MelanijaCelica


Odgovara:
Melanija Čelica, dr. med. vet.
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Imam maltezericu koju sam uspješno uparila s maltezerom 14-i dan krvarenja. Međutim, danas je kujica probila ogradu i došla doma za cca sat vremena u pratnji dva psa. Je li moguće da je dozvolila parenje 20-i dan krvarenja? Hvala! Dubravka

O: Ulazak u pubertet podrazumijeva i naravno  prvo tjeranje. Period između dva tjeranja  je najčešće vremenski interval od 6 do 7 mjeseci (iako su fiziološki parametri 4-12 mj.). Pojam "tjeranje" objedinjuje zapravo dvije faze unutar spolnog ciklusa kuje: proestrus i estrus. Te dvije faze su vremenski najkraće, no lako ih je uočiti i vrlo su važne za svakog vlasnika, bez obzira da li planira pripust ili kuju želi zaštititi od neželjene trudnoće.

Prosječno vrijeme trajanja proestrusa je 9 dana, no kreće se unutar intervala 2-27 dana. Početkom proestrusa (a ujedno i perioda "tjeranja") podrazumijeva se otečenje stidnice i pojava krvavog iscjetka. U ovoj fazi kuja privlači mužjake, ali ne dopušta parenje. Slijedi estrus koji ćemo lako prepoznati po promjeni boje iscjetka iz izrazito crvene u blijedo crvenkastu i omekšanjem vulve. Nažalost, ukoliko želimo biti sigurni da je kuja ušla u estrus promjena boje iscjetka neće uvijek biti pouzdani pokazatelj, s obzirom na to da se krvavi iscjedak kod određenog broja kuja može zadržati i kroz cijeli period estrusa. Drugi pokazatelj da je kuja u estrusu je dopuštanje parenja.

Ukoliko želimo biti sigurni u kojoj fazi ciklusa se kuja nalazi, vrlo pouzdana metoda koja se rutinski obavlja je vaginalna citologija. To je potpuno bezbolna metoda, kojom se mikroskopskim pregledom brisa sluznice vagine određuje dominacija površinskih stanica sluznice vagine i na taj način se pouzdano određuje u kojoj fazi spolnog ciklusa se kuja nalazi. Kako bi metoda bila što pouzdanija, uzimanje brisa i mikroskopiranje je ponekad potrebno ponoviti nekoliko puta u razmaku od par dana.

Pouzdanom metodom detekcije estrusa smatra se i vaginoskopija, pregled sluznice vagine vaginoskopom.

Treća metoda, za koju je potreban mali klinički laboratorij, je određivanje koncentracije hormona u krvi, primarno luteinizirajućeg hormona i/ili progesterona. Također je vrlo često potrebno višekratno uzimanje uzoraka krvi (najčešće ne više od 3 puta) - novije metode određivanja koncentracije progesterona kao vrlo pouzdanog pokazatelja faze spolnog ciklusa omogućuju pouzdano mjerenje iz samo jedne kapljice krvi, sa rezultatima već nakon 30 minuta.

Prosječno vrijeme trajanja estrusa je 9 dana, uz mogućnost fiziološkog variranja u rasponu 3-21 dana. Period estrusa važan je zbog planiranja ili prevencije neželjene trudnoće. Naime, 48 sati nakon početka estrusa dolazi do ovulacije. Za sazrijevanje jajne stanice potrebna su naredna 2-3 dana. Takva jajna stanica sposobna je za oplodnju sljedeća 2-3 dana nakon čega propada. Nakon parenja sperma mužjaka sposobna je za oplodnju 3-4, max. 7 dana. Drugim riječima, bez obzira kakvi su naši daljnji planovi, što se tiče budućeg potomstva, na oprezu moramo biti 9.-14. dana od početka proestrusa, a najviše 10.- 12. dana (uzimajući u obzir prosječne parametre trajanja estrusa i proestrusa).

U teoriji, vrijeme kada bi začeće bilo moguće je prošlo i kujica ne bi u tom periodu dopustila parenje, sve ovo je pod pretpostavkom da je tjeranje pravilno i da ste na vrijeme uočili  prve simptome. Savjetujem Vam da u dogovoru sa svojim veterinarom napravite kontrolni ultrazvuk, kojim se u određenom trenutku gravidnosti može provjeriti i veličina i broj plodova.

 

Adenokarcinom prostate u pasa | Hormonalni pripravci

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
Martina Petrovic


Odgovara:
Martina Petrović, dr. med. vet.
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Imam pekinezera koji ima tumor prostate, a ne mogu ga dati na operaciju jer bi bilo rizično zbog njegove dobi. Ima 16 godina. Rekli su mi da bi mu jedini spas bio davanje hormona, a nisu i rekli... Koje hormone da dam svom psu? Molim vas, ako bi vi mogli pomoć i odgovoriti u najkraćem roku... Koju vrstu hormona mogu dati svom psu kod tumora prostate?! Aldijana

O: Adenokarcinom prostate u pasa je najčešći tumor prostate u pasa. Nastaje u starijih pasa iznad deset godina. Karcinom trazicijalnih stanica koji kreće iz urinarnog trakta također može invadirati prostatu. Klinički znaci i biološke karakteristike oba tumora u prostate su slični. Adenokarcinom je lokalno invazivan i metastazira u sublumbalne limfne čvorove, kosti zdjelice i lumbalne kralješke. Da bi se odredilo o kakvoj se tvorbi radi potrebno je napraviti pretrage koje uključuju ultrazvuk, RTG snimka, pretraga urina, pretraga krvi (biokemija + diferencijalna krvna slika), ali i biopsija promijemjenog tkiva. Pomoću rezultata ove pretrage se može odrediti radi li se stvarno radi o tumoroznoj masi, kojoj vrsti tumora ili o nekom drugom patološkom procesu.

Najčešća palijativna terapija u pasa sa tumorom prostate je kombinacija nesteroidnih protuuplanih lijekova (reduciraju bol i upalu), kemoterapija i terapija radijacijom.

Nažalost nisam upoznata s hormonalnom terapijom u pasa s tumorom prostate. Savjetujem Vam da se obratite Vašem veterinaru koji je takvu terapiju predložio kako biste se s njim dogovorili o vrsti i početku terapije. Samostalno davanje hormonalih pripravaka se ne preporučuje bez prethodne konzultacije i bez da je terapiju prethodno odredio veterinar.

 

Crvenilo u unutrašnjosti uha | Upala uha i terapija

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
Milan Stupar web


Odgovara:
Milan Stupar, dr. med. vet.
Pet centar, Av. V. Holjevca 62 (Supernova), Zagreb

P: Imam psa uskoro starog 2 godine i mješanac je labradora i huskyja i imam osjećaj da su mu uši u zadnje vrijeme crvenije nego inače. Ima spuštene uši kao npr. labrador i iznutra mu znaju biti crvene i to mu se najčešće javlja popodne ili navečer, dok mu ujutro bude normalna boja. Ne znam da li je to zbog vjetra možda ili postoji drugi razlog. Vodila sam ga veterinaru i dobili smo kapi Ciloxan i to mu kapam koliko uspije jer je jako nemiran kada mu idem kapati uši. Isto tako, jedno uho mu lijepo pada, dok drugo drži malo stisnuto kao npr. kada se boji, ali sad to uho stalno tako stoji... Vodila sam ga opet veterinaru, ali mi je rekla da ona ne vidi unutra neku nateklinu ni ništa i da pustim tako kako je, da ona ne vidi razlog za većom intervencijom, ali ja nekako ipak mislim da nešto nije u redu. Hvala unaprijed na odgovoru i nadam se da ćete mi pomoć. Amanda

O: Upala uha (otitis externa) u psa učestalo je oboljenje vanjskog zvukovoda obično popraćeno slabijom ili jačom neugodom i boli. To navodi psa da trese glavom, trlja uhom o pod ili zid, češe se, neraspoložen je i bolno reagira na pokušaj pregleda uha. Neugodan miris , kao i manja ili veća količina gnojnog iscjetka se često nalaze pri detaljnijem pregledu. Kod nekih pasa čest je nalaz piodermije (gnojne bakterijske infekcije kože) u području ispod baze uha, a uzrokovana je intenzivnim češanjem.

Uzroci nastanka upale:
- anatomski (sužen kanal, prekomjerna količina dlaka u zvukovodu, teške viseće uške);
- paraziti (ušni šugarci), strana tijela (travke);
- alergije (atopije,preosjetljivost na hranu);
- infekcije (bakterije, gljivice);
- autoimuna oboljenja, endokinološki poremećaj.

Psi koji su alergični na hranu, alergene iz okoliša ili pate od kontaktnih alergija često su skloni problemima s ušima, a često su upale uha prvi, ako ne i jedini simptom alergije. S obzirom na to da alergija mijenja uvjete okoliša u slušnom kanalu, vrlo često kao posljedicu imamo sekundarne infekcije bakterijama i gljivicama, što znači da nije dovoljno samo liječiti infekciju, već je neophodno riješavati primarni uzrok.

Bitno je terapiju provoditi dovoljno dugo, jer puno puta dođe do poboljšanja već unutar 1-2 dana, no to ne znači da je došlo do izlječenja. U težim slučajevima koristi se i sistemska terapija, no tada svakako moramo imati nalaz antibiograma. Terapiju ne smijete prekidati jer onda ne možete znati da li taj lijek dijeluje. Ako niste zadovoljni dosadašnjom terapijom, savjetujem Vam da potražite drugo mišljenje kod drugog veterinara.

 

Problem uvrnutih trepavica | Tamne mrljice oko vagine kujice

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
ljvu 2013


Odgovara:
Ljiljana Vrhovac Uzur, univ. mag. med. vet.
Pet centar, Našička 144, Zagreb

P: Udomila sam jako malo štene, tada nije imala ni mjesec dana, hranila sam ju Beuwi dog mlijekom, nakon svakog hranjenja se jako tresla i odvela sam ju vetrinaru. Vađena je krv koja je pokazala da je sve užasno nisko, te je dobila antibiotike, vitamine, infuziju i nešto protiv parazita. Drugi dan je stolica bila puna tih parazita i tako 3 dana dok nije sve izašlo. Sada štene ima 2 mj. i po ponašanju je sve uredu, osim urođene mane da su joj trepavice jednog oka konstantno u očima i da joj se oko vagine stalno pokazuje crnilo i ponekad izgleda malo gnojno; obavljen je ultrazvuk i mokraća radi toga, mokraća je bila uredna, a ultrazvuk je pokazao jedva vidljivu upalu mjehura, za koju je onda i popila terapiju. Nakon svega to i dalje crni, čak smo mislili da je zbog crne dekice u kojoj je spavala, ali već 10 dana nema tu deku i opet isto... Svaki put kad dođem veterinaru, očiste joj to fiziološkom otopinom i malo obriju dlakice okolo i kažu meni da joj doma to čistim, no po meni nema pomaka, konstantno svakih par dana dok se ne čisti pocrni. Uredno jede, pije, mokri i uredna je stolica (nikad proljev) i više stvarno ne znam šta da napravim. Irena

O: Problem uvrnutih trepavica, odnosno nepravilnosti kapaka u pasa danas se vrlo uspješno rješavaju manjim kirurškim zahvatima. Trepavice koje mehanički nadražuju oko s vremenom će postati potencijalna opasnost za kronične tegobe s očima. Preporučam Vam da kujicu odnesete na pregled specijalistima Klinike za kirurgiju, oftalmologiju i ortopediju Veterinarskog fakulteta u Zagrebu.

Tamne mrljice predstavljaju u stvari male količine vaginalnog iscjetka koji na zraku dobiva tamno smeđu ili crnu boju. Preporuka Vašeg veterinara je dobra, cijelo područje treba držati čistim i suhim te provoditi dnevnu toaletu okoline stidnice.

S obzirom na to da je kujica sasvim mlada, njen imunološki sustav nije potpuno zreo. Stoga bi bilo dobro uvesti joj u prehranu multivitaminski dodatak koji će podržati razvoj imuniteta. Uz vitamine, za podizanje otpornosti sluznice donjih mokraćnih puteva preporučujem da joj uvedete pripravak PROTEXIN CystoPro.