Liječenje mikrosporoze i oporavak

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
JelenaPejic


Odgovara:
Jelena Pejić, dr. med. vet.
Pet centar, Našička 144, Zagreb

P: Dolazim iz Hercegovine, uvidjela sam da mi pas već 3-4 tjedna ima gljivice, tj. Microsporum Canis. Veterinar mi je dao sprej Biopirox, počela mu je dlaka rasti, ali opet ima nekih crnih okuglica. Ako može savjet šta da uradim da liječenje ide ubrzanim tokom. Zahvaljujem unaprijed. Lijep pozdrav.

O: Mikrosporoza je zoonoza uzrokovana gljivicom MIcrosporum canis. Sama riječ zoonoza znači da je bolest prenosiva i na ljude. Očituje se pojavom okruglih bezdlačnih područja (pečata), crvene do tamnosive boje po glavi i nogama. Bezdlačna područja su karakteristična, stoga se uz pregled Woodovom lampom te uzimanje uzoraka lezija i njihovim kultiviranjem potvrđuje sumnja. Samoj pojavi bolesti prethodni kontakt sa zaraženom životinjom, najčešće mačkom, i smanjeni imunitet životinje.

Liječenje mikrosporoze se obavlja lokalnom ili sistemskom primjenom antimikotika. Naravno, uz ovo je bitno hraniiti ljubimca visokokvalitetnom hranom bogatom proteinima te dodatkom vitaminskih pripravaka koji se u sebi sadrže biotin koji igra veliku ulogu u rastu i čvrstoći dlake. Liječenju se najčešće pristupa lokalnom terapijom i kao takva je jako djelotvorna. Osim preparata na bazi piroktonolamina (Biopirox) postoje preparati na bazi mikonazola (Daktarin) koje možete nanositi na promijenjena područja, te u slučaju potrebe se koriste sistemski antimikotici. Napominjem svakako da je za izlječenje potrebno oko 8 tjedana, no ukoliko se klinička slika ne poboljšava, možete promijeniti terapiju u dogovoru s Vašim veterinarom.

 

Stomorgyl tablete

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
dragan vesovic


Odgovara:
Dragan Vešović, dr. med. vet.
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Da li imate tablete Stomorgyl 10 (protiv karijesa)? Molim vas da mi pošaljete i cijenu. Hvala, s poštovanjem Zlata

O: U ponudi ljekarni koje se nalaze u sklopu Pet centara, dostupan je i asortiman lijekova namijenjenih posebno upalnim stanjima usne šupljine. Tako, u ponudi imamo cijeli spektar proizvođača Merial – Stomorgyl tbl a 2, Stomorgyl tbl a 10, Stomorgyl tbl a 20. Različiti brojevi navedeni na samom preparatu predstavljaju razlike u koncentracijama djelatnih tvari te su, svaka za sebe, prilagođena pojedinim tjelesnim težinama ljubimca.

Po naputku proizvođača, indikacija za primjenu ovih preparata jest kod infekcija pasa i mačaka aerobnim i anaerobnim bakterijama osjetljivim na kombinaciju spiramicin-metronidazol, a posebno kod upala usne šupljine, kao što su stomatitis, gingivitis, periodontitis, halitosis, pioreja, dentalni apscesi, sinusitis, infekcije obrazne stijenke...

Same tablete se ne smiju lomiti niti usitnjavati, propisuju se isključivo nakon postavljene dijagnoze te se izdaju isključivo na veterinarski recept.

Vezano uz trenutnu raspoloživost dotičnog asortimana po pojedinim poslovnim jedinicama kao i njihove cijene, savjetujem Vam da kontaktirate izravno Vama najbliži Pet centar dućan.

 

Perutanje, crvenilo i svrbež kože, masna dlaka, neugodan miris psa | Seboreja

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
Milan Stupar web


Odgovara:
Milan Stupar, dr. med. vet.
Pet centar, Av. V. Holjevca 62 (Supernova), Zagreb

P: Imam shi tzua, ženku, starog 13 godina. Prije nekih 5 godina smo je sterilisali i tada smo saznali da je imala nekakav upalni proces i da sterilizacija nije urađena da bi za par mjeseci uginula. U toku njenog života povremeno su se dešavala perutanja kože praćenja češanjem ili periodična pojačana mašćenja dlake, ali smo to na preporuku veterinara rješavali upotrebom rekonazol šampona. Nakon sterilizacije je imala i upalu uha, koja je bila toliko jaka da jedno vrijeme bio poremećen i centar za ravnotežu. Ona se od svega super oporavila. Međutim posle sterilizacije koža joj postaje upaljena, stalno se češe, liže mjesta koja je češu, pojavljuje se i crvenilo na koži, dlaka joj se nenormalno masti, a sve to prati nenormalan neprijatan miris dlake. Pokušali smo je pariti prije sterilizacije, ali nije uspjelo.Pretpostavljaju da je u pitanju neki homonalni disbalans, molim vas da mi kažete šta Vi mislite i kako da rješim neprijatan miris.Šta bih mogla uključiti od lijekova i preparata.Znam da je teško bez pregleda psa, ali možete li dati Vaše mišljenje o ovome. Unaprijed hvala! Sandra

O: Seboreja je naziv za kliničke znakove kod mnogih oboljenja kože koji uzrokuju poremećaje u keratinizaciji tj. orožnjavanju kože. To je stanje u kojem se ljuskice mrtve kože (prhut) skidaju sa kože i dlačnih folikula. Te ljuske mogu biti suhe i prhutaste ili uljaste i masne. Masna seborea nastaje zbog prekomjerne proizvodnje sebuma (loja) lojnih žlijezda. Taj loj je odgovoran za užegao miris psa koji ima masnu seboreju.

Primarna i sekundarna seboreja su dvije različite bolesti.

Kod primarne seboreje je uzrok nepoznat, najčešće je nasljedna. Ova bolest često vidljiva na američkim koker španijelima, engleskim špringer španijelima, zapadnoškotskim bijelim terijerima, basetima, irskim seterima, njemačkim ovčarima, labrador retriverima, kineskim shar-peima i drugim pasminama. Kod primarne seboreje znakovi bolesti vidljivi su pri ulasku životinje u pubertet, oko 1 godine života. Psi zahvaćeni njome mogu imati suhu, perutavu kožu ili masnu, ljuskavu kožu ili pak kombinaciju oba oblika. Ljuskice tj. prhut kod suhe seboreje jednostavno je odignuti od kože, dok se kod masne prhut lijepi za dlaku. Kod masne seboreje dlačni folikuli mogu se začepiti i inficirati, što rezultira folikulitisom (upala folikula dlake). Dijelovi tijela koji su najčešće zahvaćeni seboreom su: koljena, zglobovi, gornji dio vrata prema prsima, uši i glava. Kod masne seboreje često dolazi do ceruminoznog otitisa (upala uha popraćena većom količinom ušne smole). Liječenje: Primarna seboreja je neizlječiva, ali se može držati pod kontrolom simptomatskom terapijom koja je usmjerena na suzbijanje stvaranja ljuskica pomoću šampona i medicinskih kupki. Izbor šampona i sredstava za ispiranje, te učestalost primjene ovisi o konkretnom problemu tj. obliku bolesti, te bi taj izbor trebao odrediti vaš veterinar.

Sekundarna seboreja se javlja kao posljedica primarnog poremećaja i bolesti u organizmu i na koži. Bolesti koje su često povezane sa seborejom su: demodikoza, šuga, pseća atopija, dermatitis zbog preosjetljivosti na hranu, hipotireoza, hormonski povezane bolesti kože, color mutant alopecija, pemphigus foliaceus i druge... Primarna stanja koja mogu dovesti do nastanka seboreje uključuju: alergije, gljivična oboljenja kože, endokrine poremećaje, dijetalne nedostatke, malapsopcijske poremećaje, parazite, autoimune bolesti. Kod sumnje na sekundarnu seboreju moramo provjeriti opće stanje životinje, napraviti krvnu sliku i dermatološki pregled kože.

Primarna seboreja ne bi trebala biti dijagnosticirana dok sekundarna nije isključena. Sekundarnu seboreju liječimo tako da terapiramo primarnu bolest uz blage antiseboroične medicinske kupke.

Infekcije uha učestale su kod pasa sa seborejom. Najsigurnije je pritom redovito provjeravati u kakvom su stanju uši psa. Potrebno je znati pravilno ispirati uši sa preparatom kojim se smanjuje nastanak ušne smole. Preparati se koriste ako uši psa imaju neugodan miris. Simptomi infekcije uključuju potrebu da se uši čiste češće nego inače, pojavljuje se svrbež (pri čemu pas trese glavom, češe uho ili struže glavom odnosno uhom po podu) i/ili neugodan miris. Infekcija uha zahtijeva hitan tretman, obično u trajanju od 2 do 3 tjedna.

Terapija je dugotrajna i ne može dati brze rezultate. Terapija uključuje antibiotike kroz 3-4 tjedna, šamponiranje specijalnim i adekvatnim sredstvima koja sadrže benzyol peroxid, selenium disulfid (kod primarne seboreje), pri čemu šampon treba biti utrljan i ostavljen da djeluje od 10-15 minuta, a tek onda ispran. Takvi tretmani moraju biti učestaliji (barem jednom tjedno). U dogovoru s veterinarom po potrebi se koriste i preparati koji sadrže ureu, propylen glycol, sodium lactate, a uloga im je da "navlače" vodu u donje slojeve kože i koriste se u periodu između kupanja s prethodno navedenim šamponima. Da bi se pokazali znakovi poboljšanja, terapiju je potrebno provoditi i do 2 mjeseca.

Vi morate obavezno otići kod Vašeg veterinara na kompletni klinički pregled, KKS (kompletnu krvnu sliku), dermatološki pregled da bi se utvrdio točan uzrok bolesti Vašeg psa i samo liječenje.

 

Crno obojena mokraća nakon sterilizacije kujice

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
MelanijaCelica


Odgovara:
Melanija Čelica, dr. med. vet.
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Sterilizirala sam jučer kujicu oko 15 sati i danas joj je mokraća crnkaste boje. Je li to normalno? Angela

O: Tkivo mokraćnog sustava vrlo je krhko i svaka promjena u zdravstvenom stanju psa može uzrokovati pojavu krvi u urinu. Ponekad sama terapija, npr. antibiotici mogu utjecati na boju urina. Najčešći uzrok prisutnosti krvi u urinu su infekcije mokraćnog sustava. Infekcija može biti lokalizirana u bubrezima, mokraćnom mjehuru ili mokraćovodu. Crno obojena mokraća nije normalan nalaz poslije sterilizacije. Savjetujem Vam da kontaktirate svog veterinara  da ga obavijestite o neobičnoj boji  mokraće koju ste primijeti.

Održavanje i njega dlake hrvatskog ovčara

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
Martina Petrovic


Odgovara:
Martina Petrović, dr. med. vet.
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Molim Vas savjet kako i kojim četkama odnosno češljevima održavati dlaku hrvatskog ovčara? Dlaka mog ljubimca je vrlo gusta i kovrčava, ima dosta zapetljanih dijelova koje ne znam kako otpetljati. Iskreno, u iskušenju sam da odrežem dio dlake koja mu se zapetljala na leđima i ne mogu je nikad do kraja raščešljati, ali se bojim da bi se kad krene rasti nova još više zapetljavala. Molim Vas savjet što da radim, kako da mu uklonim taj dio dlake i da mu pomognem. S poštovanjem, Andrijana

O: Ova pasmina pasa ima srednje dugu do dugu, blago valovitu ili kovrčavu dlaku. Ovakva  vrsta dlake je lagana za održavanje jedino što je potrebno povremeno češljanje kako bi se otklonila otpala dlaka. U poslovnicama Pet centra u ponudi imamo različite češljeve i četke i sredstva za raščešljavanje dlake (Orme Naturali balzam za raščešljavanje u spreju, Karlie sprej sa uljem makadamije, Ingenya krema za raščešljavanje s antistatičkim djelovanjem). Ova sredstva se nanose direktno na zapetljani dio dlake (čvorove) ostave da djeluje nekoliko minuta i tada lagano sa četkom ili češljem raspetljava. Za ovakvu dlaku bilo bi dobro koristiti četke sa iglicama koje imaju kuglice na završecima na svakodnevnoj bazi.

S obzirom na Vašu situaciju savjetujem Vam da probate sa navedenim preparatima i odgovarajućom četkom ili češljem raspetljati zapetljane dijelove dlake (čvorove). Što se tiče šišanja zapetljanih dijelova, to je naravno preporučljivo ukoliko se ne mogu raspetljati kako se ne bi sa vremenom javio dermatitis (upala kože) na tim mjestima. Ukoliko se odlučite na šišanje dlake na pojedinim mjestima, savjetujem Vam samo da obratite pažnju da prilikom uklanjanja čvora ne oštetite (zarežete škarama) kožu ljubimcu, a svakako bi bila preporuka da u takvoj situaciji potražite pomoć profesionalnih groomera koji će najjednostavnije i brže riješiti ovakav problem i  profesionalno Vas uputiti o načinu održavanja dlačnog pokrova Vašeg ljubimca kako se ne bi ponovila ovakva nezgodna situacija za Vas i Vašeg ljubimca.