Rješavanje problema pretilosti i veterinarske dijete za regulaciju tjelesne mase

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
MelanijaCelica


Odgovara:
Melanija Čelica, dr. med. vet.
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Imamo koker španijela starog 7 godina. Prije godinu dana sterilizirali smo ga i prešli smo na specijaliziranu hranu za sterilizirane pse (Purina Pro Plan). Udebljao se. Ima 18 kg. Jede 2 puta manje obroke dnevno. Pazimo da se dovoljno kreće. Barem jedna šetnja na dan je između 1 i 2 sata. Međutim, primijetili smo da se kreće sve teže, a nedavno ga je ukočilo u stražnjem dijelu leđa. Sigurna sam da je to posljedica prevelike težine. Trebamo savjet kako vratiti težinu na cca 13-15 kg koliko je standard za pasminu. Kolika je točno dnevna doza hrane koju koristimo kako bi se pas vratio na ormalu? Hvala na odgovoru. Orjena

O: Drastična dijeta u većini slučajeva obično nije potrebna. Najprije treba otkriti uzrok pretilosti. Naveli ste da već dajete hranu za sterilizirane pse koja je laganiji oblik prehrane, ali se životinja i dalje deblja. Treba eliminirati mogućnost debljanja zbog zdravstvenog problema.

Ako nije evidentiran neki zdravstveni razlog debljanju, već je uzrok prejedanje, treba pomno voditi računa o dnevnom unosu energije. Umjesto hrane na raspolaganju cijeli dan organizirajte dnevnu dozu u nekoliko obroka (tri ili više). Hranjenje npr. jednom dnevno može čak izazvati suprotan efekt, zbog gladovanja i skladištenja energije. Metabolizam psa sa praznim želucem se usporava, a kad konačno dobije hranu, probavni sustav razgrađuje hranu previše učinkovito i opet dolazi do prekomjernog energetskog unosa. Uklonite svu hranu sa strane (naročito sa stola jer je najviše masna), kao nagradu možete  ponudite niskokalorične poslastice.

Cilj dobrog i zdravog mršavljenja je postupan gubitak tjelesne težine. Pas bi trebao gubiti 1-2% početne tjelesne težine tjedno.

Ponekad se dešava da se light hranom ne postignu željeni rezultati ili da se, ubrzo nakon završene dijete, tjelesna težina vrlo brzo vrati na onu ''prekomjernu''. Upravo je iz tog razloga koji put bolji izbor hraniti psa medicinskom hranom za pretile pse. U ponudi u našim veterinarskim ljekarnama možete pronaći sljedeće takve hrane:

Royal Canin Obesity (dehidrirana hrana i hrana u konzervi) i Royal Canin Satiety Support (dehidrirana hrana),
Hills r/d (dehidrirana hrana i hrana u konzervi),
Eukanuba Restricted Calorie (dehidrirana hrana i hrana u konzervi).
Također, Eukanuba nudi niskokalorične poslastice - Restricted Calorie Biscuits.

Na svakoj hrani je naznačena količina hrane koju dajete psu na dijeti, količina ovisi o težini Vašeg psa i kaloričnoj vrijednosti odabrane robne marke hrane. Veterinari u našim ljekarnama će Vam rado pokazati navedene hrane koje imamo u ponudi.

 

Povreda nokta (kandže) i mekuši psa

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
Martina Petrovic


Odgovara:
Martina Petrović, dr. med. vet.
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Imam psa boksera i na Novu godinu je bio uplašen od vatrometa i išao je preskakati ogradu (i preskočio ju je), ali je pritom noktom/kandžom zapeo najvjerojatnije i otkinuo je gotovo cijelu i vidi mu se meso ispod kandži i bojim se da se ne bi inficiralo ili me zanima kako to liječiti... sad šepa i dva dana je povučen, ne trči, ne laje, samo traži pažnju... mogu ja biti skroz uz njega, ali to mu neće pomoći da prođe bol... pa me zanima što učiniti. Mirko

O: Bez mogućnosti pregleda i samo na temelju slika koje ste mi poslali, nažalost teško mi je reći o veličini povrede i njezinoj težini. Povrede kandži i/ili mekuši bilo bi dobro što prije obraditi, dezinficirati kako bi se izbjegle infekcije ili veće povrede. Problem je u tome što je kod stalnog kretanja kandža izložena pritisku pa je bol konstantno prisutna, a i mogućnost od infekcije je povećana. Savjetujem Vam da što prije odete kod veterinara kako bi se detaljno pregledalo ozlijeđeno područje, saniralo i prikladno pomoglo. Nakon pregleda ozlijeđenog mjesta će se odrediti da li je potrebna antibiotska potpora.

Stalni proljevi | Upalna bolest crijeva - IBD

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
DinaDodic web


Odgovara:
Dina Dodić, dr. med. vet.
Pet centar, Škurinjska cesta 1, Rijeka

P: Imam samojeda starog 6 godina i već 3 mjeseca ima proljeve. Jedan tjedan ima normalnu stolicu i onda odjednom u jedan dan dobije proljev koji je vodenast i žute boje. Nakon toga opet sedmicu dana ima normalnu stolicu pa opet proljev. Nalazi su pokazali da ima bolest kod koje, kad pas pojede hranu ta hrana se ne zadržava u crijevima, već samo prolazi. Nije mi jasno kako mu je malo dobra stolica, a malo nije. Pije Decortin 20 tablete koje je dobio kada mu je otkrivena ta bolest. Također jede hranu koja spada pod veterinaraku dijetu sa smanjenom masnoćom. Mi sumnjamo da to može biti i od hrana jer smo primjetili ako mu damo nešto drugo da pojede (npr. danas je pojeo Acidofil i imao je proljev nakon 7 dana normalne stolice). Molim vas za vaše mišljenje, mislite li vi da je to stvarno zbog te bolesti ili neke druge ili je to do hrane. Unaprijed hvala! Nina

O: Ne znam točno o čemu se radi, ali pretpostavljam da je u pitanju upalna bolest crijeva kod pasa.

Upalna bolest crijeva (Inflammatory bowel disease – IBD) je skupni naziv koji se primjenjuje za skupinu kroničnih enteropatija karakteriziranih s trajnim ili rekurentnim gastrointestinalnim (GI) simptomima i upalom gastrointestinalnog trakta. Široko je prihvaćeno da je IBD uzrokovana kompleksnim međudjelovanjem između genetike domaćina i crijevnog mikrookoliša (prvenstveno bakterija i sastojaka hrane), imunosnog sustava i okolišnih okidača crijevne upale. Najčešće uočene patološke promjene kod pasa s IBD su infiltracija sluznice s limfocitima i plazma stanicama, atrofija resica i bujanje limfatičnog tkiva. Kod takvih pacijenata se preporuča dijetalna hrana.

Teško je reći što je primarno uzrokovalo proljeve, međutim ako je napravljena dijagnostika treba vjerovati nalazima. Također, period trajanja proljeva govori u korist postavljene dijagnoze. Koji god da je uzrok, primjena probiotika u hrani će zasigurno imati pozitivan efekt.

Savjetujem Vam da pročitate i prethodno objavljeni odgovor mog kolege koji je o ovoj temi pisao pod naslovom Tretman upalne bolesti crijeva (IBD-a) i prehrana.

 

Prehrana i raspored obroka za štene | Učestalost i način davanja poslastica

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
dragan vesovic


Odgovara:
Dragan Vešović, dr. med. vet.
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Imam mješanca haskija i labradora, došao je kod nas prije 5 dana, na mjerenju je imao 3,9kg i hranimo ga vašom Eukanuba large breed>25kg, 1-24 mjeseca. Dajemo mu po 60g hrane (koju natopimo na neko vrijeme u vodi, je li to potrebno?) 4 puta dnevno, u 5, 11, 17 te 22h (što ispadne 240g dnevno). Je li to ispravno? Također me zanima i koliko mu se cca štapića za pse (npr. beef sticks) kao nagradu smije uz to davati dnevno, te daje li se to svakodnevno? Hvala Vam puno na pomoći! Andrea

O: Eukanuba puppy large breed je visokokvalitena (superpremium) hrana za pse koja u svojem sastavu posjeduje sve nutritivne elemente potrebite za nesmetani rast i razvoj štenaca velikih pasmina pasa - pasa koji kad narastu će imati preko 25 kg tjelesne težine. Pridržavajući se naputaka tablice hranjenja te dijeleći dnevnu količinu hrane u tablici na prikladni broj obroka moguće je osigurati sve nutritivne potrebe organizma kao i prevenirati zdravstvene poremećaje koji proizilaze iz nepravilne prehrane.

Prema definiranoj tablici od strane samog proizvođača, kao i prema tjelesnoj težini i dobi Vašeg ljubimca dajete ispravnu dnevnu količinu raspoređenu u veći broj obroka. Iste obroke možete ali i ne morate razmočiti u vodi. Naime, kod iznimno mladih ljubimaca (npr. 3-6 tjedana starosti) zbog nedovoljno razvijenog zubala, mnogi proizvođači navode da je uputno suhi obrok dodatno razmočiti i na takav način olakšati uzimanje hrane. Također, na takav način je moguće olakšati probavnom sustavu općenito prelazak s tekuće hrane (majčino mlijeko) preko razmočene hrane (kašasta hrana) na krutu hranu (dehidrat). Ako je u dobi u kojoj se nalazi Vaš ljubimac zubalo razvijeno, ljubimac rado uzima hranu i gricka je, možete mu dati i samu dehidriranu hranu. Ako je ljubimac, kao takvu, neće jesti ili je samo guta (bez grickanja) možete mu ju još neko vrijeme močiti.

Sa stajališta broja obroka, postoji određeno pravilo hranjenja štenaca. Naime, preporučuje se štence u dobi od jednog do dva mjeseca hraniti i do 5 - 6 puta dnevno. U tom periodu, višekratno se hrane štenci zbog osjetljivog i nedovoljno razvijenog probavnog sustava. Kod štenaca se vrlo često događa i da je unos glukoze u organizam smanjen, a kako imaju slabiju sposobnost pohranjivanja energije od starijih pasa, potrebno im je davati nekoliko obroka dnevno.

Do 6-tog mjeseca života hranite štene 4 puta dnevno, zatim smanjite na 3 pa na 2 obroka dnevno, uvijek u isto vrijeme. Hranjenje više puta dnevno osigurava štencima dovoljno energije za rast i otpornost organizma.

S aspekta poslastica, morate se voditi određenim pravilom - nagrada mora imati smisla! Naime, poslastice služe da nagrade ljubimca za određeno dobro obavljenu radnju ili ako nešto loše nisu učinili. Na takav način nagrađujete ponašanje ljubimca, a ljubimac uči. Stoga, ne postoji univerzalan odgovor koliko poslastica dnevno je dostatno. Uvriježeno mišljenje je cca. 4-10 malenih poslastica kroz dan (kod starijih ljubimaca od 3 mjeseca). Ovdje je bitno napomenuti da se kod mlađih ljubimaca poslastice izbjegavaju - nedovoljno razvijen probavni sustav te je veća opasnost od razvoja probavnih smetnji (dodaci, aditivi, konzervansi).

 

Liječenje Cephalexinom - karakteristike cefaleksina i izbor antibiotika

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
Milan Stupar web


Odgovara:
Milan Stupar, dr. med. vet.
Pet centar, Av. V. Holjevca 62 (Supernova), Zagreb

P: Zadnjih 8 dana pas je na terapiji cefalexinom 500 mg zbog oteknuća karpalnog zgloba (prije 8 godina imao je prijelom te ima pločicu). Napravili smo rendgen i nalaz je u redu, tj. vidi se samo oteknuće mekih čestica. Pas je njemački ovčar star 10 godina. Oteknuće je splasnulo, no naša veterinarka inzistira da psu produži terapiju još 14 dana, s tim da bi promjenila antibiotik. Također je napravljena kompletna krvna slika i biokemija koja je u redu. Molim vas za savjet da li ima smisla ovo na čemu inzistira naš veterinar. Biljana

O: Cefaleksin je širokospektarni cefalosporinski antibiotik, a sadržava ß-laktamski i dihidrotiazinski prsten koji su zajednički svim cefalosporinima. Cefaleksin izvrsno djeluje protiv brojnih gram-pozitivnih i gram-negativnih bakterijskih vrsta. Sprječava pregradnju bakterijske stijenke uplićući se u završnu fazu poprečnog povezivanja peptidoglikanskih niti. Cefalosporini djeluju bakericidno, a lizirati mogu samo bakterije koje rastu. Antimikrobni spektar cefaleksina je vrlo širok. Od gram-pozitivnih bakterija djeluje na vrste: Staphylococcus uključujući sojeve koji proizvode ß-laktamaze, Streptococcus, Corynebacterium, Clostridium, Actinomyces, Peptococcus, Peptostreptococcus, a od gram-negativnih: Escherichia coli, Pasteurella multocida, Salmonella spp., Fusobacterium necrophorum, Haemophilus, Moraxella, Actinobacillus i dr. Izlučuje se pretežno mokraćom u visokim koncentracijama.

Najvažnije indikacije za primjenu Cephalexina kod pasa i mačaka su gnojne upale kože i lokalizirane infekcije mekih tkiva te upale respiratornih i urogenitalnih organa. U pasa cefaleksin može biti učinkovit u liječenju infekcija želučano-crijevnog sustava. Uporaba Pas i mačke je preporučena doza pripravka Cephalexin injekcije je 1 ml/18 kg t.m./dan, tijekom 5 dana. U okolnostima vrlo teških, akutnih infekcija doza se može povećati.

Izbor antibiotika uvjetovan je dijelom funkcijom jetre i bubrega. Većina antibiotika izlučuje se putem bubrega. Neadekvatna modifikacija doze može imati za posljedicu previsoke koncentracije određenih lijekova u serumu što dovodi do niza nuspojava. Doza ovisi o uzročniku i mjestu infekcije, putu primjene i izlučivanja antibiotika te terapijskoj širini antibiotika. Antibiotici velike terapijske širine (penicilini i cefalosporini) daju se u standardnim fiksnim dozama za pojedine infekcije, bez obzira na tjelesnu težinu bolesnika. Što se tiče cefaleksina, njegova izravna toksičnost je mala. Najčešće su alergijske reakcije, a moguća je i unakrsna reakcija s penicilinom.

Alergične reakcije ovog lijeka javljaju se u obliku kožnog osipa, urtikarije, angioneurotskog edema, a rijetko multiformnog eritema, toksične epidermalne nekrolize, anafilaktičnog šoka. Drugi po učestalosti su neželjeni učinci u želučano-crijevnom sustavu: mučnina, povraćanje, bol u abdomenu, gastritis i dispepsija. Posebnu pozornost treba obratiti na eventualnu preosjetljivost na cefalosporine ili peniciline. Produljeno liječenje može uzrokovati superinfekcije gljivicama ili mikroorganizmima neosjetljivim na cefaleksin. Također, posebna pozornost je potrebna u organizama s oštećenom funkcijom bubrega i želučano-crijevnog sustava.

Preporuka je da se držite uputa Vašeg veterinara.