Svrbež i rane na nogama i tijelu psa - dijagnostika

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
franjo hrgota v2


Odgovara:
Franjo Hrgota, dr. med. vet.
Pet centar, Bože Gumpca 32, Pula

P: Imam belgijskog ovčara starog sedam godina. Ove godine, otprilike u proljeće počele su mu se pojavljivati rane na nogama i tijelu. Prvo se sumnjalo na gljivičnu infekciju, a zatim na alergijsku reakciju. U nekoliko navrata je primio terapiju antibiotika i cjepiva protiv svrbeži te smo dobili kreme kojima smo rane tretirali. U početku su se rane osušile, koža bi na tom mjestu potamnila i s vremenom bi počela rasti dlaka, ali samo na tijelu ( ne i na nogama). Tijekom ljeta i jeseni rane su izbijale sve učestalije i sada trenutno su mu noge skroz u krvavim ranama. I dalje tretiramo kremama i dezinficiramo međutim više ništa ne djeluje, šire se iz dana u dan. Molila bih za mišljenje i savjet. Unaprijed zahvaljujem. Ivana

O: Promjene na koži koje navodite mogu imati različito porijeklo. Kožne bolesti zauzimaju veliki dio veterinarske prakse i ponekad su dijagnostički zahtjevne. Veoma čest uzrok kožnih promjena su alergijske reakcije, koje mogu biti različitog intenziteta i često se sekundarno zakompliciraju. Redovito ih prati svrbež koji dodatno pogoršava stanje zbog samoozljeđivanja.

Može se raditi i o kožnim parazitima poput demodeksa. Bakterijske infekcije kože su također moguće, naročito tzv. hot-spots kao gnojno vlažna infekcija kože, koja inicijalno može nastati zbog alergije, bolesti analnih žljezda, upala uha čak i displazije kuka ili upale zglobova, odnosno različitih iritacija kože. O ovoj bolesti možete saznati dodatne informacije u mojem prijašnjem odgovoru, naslovljenom Akutni vlažni dermatitis - Hot Spot.

Također, moguće su i autoimune reakcije o kojima je pisala moja kolegica, pod naslovom Krvave ranice na koži psa / Kožne promjene i autoimune bolesti.

S obzirom na to da bolest kod Vašeg ljubimca dugo traje, odnosno da se stanje popravilo i ponovo pogoršalo, temeljite pretrage se svakako preporučuju. Pretraga krvi, biopsija kože, moguće i druge pretrage nameću se kao potreba. O tome svakako treba odlučiti Vaš veterinar.

Ukoliko liječenje i dalje nema efekta, možete zatražiti drugo mišljenje u nekoj specijaliziranoj ambulanti za bolesti kućnih ljubimaca, odnosno, ukoliko ste blizu Zagreba, na Veterinarskom fakultetu (tel. 01/2390111) na Klinici za unutarnje bolesti.

 

Liječenje konjuktivitisa

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
Josipa Sadaric web v2


Odgovara:
Josipa Sadarić, dr. med. vet.
Pet centar, Av. V. Holjevca 62 (Supernova), Zagreb

P: Imam štene aljaškog malamuta staro tri mjeseca, cijepljen protiv štenećaka, očišćen od parazita prije 3 tjedna. Dobio je konjuktivitis, tj. tako mi je rekao veterinar ovdje. Dao mi je kapi za oči Tobrex i rekao da kapam po tri kapi svaka 3 sata. S jednog oka se povuklo, ali s drugog nije i zanima me hoće li mu to proći i kad. David

O: Upala očne spojnice ili konjuktivits u psa je jedna od češćih bolesti očiju. Upala može biti različite etiologije: virusne, parazitarne, bakterijske, alergijske etiologije ili posljedica manjka suza te djelovanja vanjskih faktora. Opći simptomi variraju - iscjedak, hiperemija, anemija, hemoragija, pruritus, folikuli po spojnici. Općenito lijekove u terapiji očnih bolesti možemo podijeliti u kapi i masti. U Vašem slučaju, kada je već propisana terapija, savjetujem Vam da nastavite s danom terapijom i po potrebi obavite kontrolni pregled kako bi se možda po potrebi uvela dodatna terapija.

 

Štene ne može stati na nogu - oštećenje radijalnog živca i oporavak

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
sonja vojnovic joomla v2


Odgovara:
Sonja Vojnović, dr. med. vet.
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Imam štene staro 4 mj. Ozlijedio je prednju nogu kod lakta i tako oštetio živac i ne može stati na šapicu. Vet kaže da nije trajno oštećen i dobio je previcox jednu četvrtinu tablete na dan. Vet je rekla da mu ja ponekad ruko ispravim šapicu u hodu . Mene zanima kako da ja njemu pomognem da se taj živac obnovi, da li postoji neka mast ili neki preparat koji bi to poboljšao? Hvala unaprijed. Tatjana

O: Kao posljedica trauma prednjih nogu vrlo često može doći do oštećenja radijalnog živca (nervus radialis). N. radialis je najveći živac na prednjim nogama. Izlazi iz brahijalnog pleksusa i pruža se duž cijele noge. Odgovoran je za ispružanje noge u laktu i zglobovima ispod lakta.  Ozljede živaca mogu imati za posljedicu trajnu paralizu kada se javlja nemogućnost korištenja ekstremiteta. U tom slučaju pas ne može ispružiti nogu ili se osloniti na nju. Ukoliko živac nije potpuno prekinut i ne radi se o nekoj težoj ozljedi, postoji mogućnost oporavka. Oporavak može trajati i do nekoliko tjedana (4-8 tjedana). Za brži oporavak potrebno je mirovanje i potporna terapija (protuupalni lijekovi da bi se smanjila upala živca, vitamini B kompleksa...).

Savjetujem Vam da se pridržavate uputa veterinara koji liječi Vašeg psa i nakon kontrole posavjetujete sa njim o nastavku terapije.

 

Štencu nisu izrasli svi zubi

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
martina k


Odgovara:
Martina Kuzmanić, dr. med. vet.
Pet centar, Škurinjska cesta 1, Rijeka

P: Nastavno na prijašnji upit o štenetu maltezera kojemu nisu mu nikli svi zubi, u međuvremenu svi zubi u gornjoj vilici su izašli, ali u donjoj još nisu. Tihomir

O: Iz ove perspektive teško je odrediti o čemu se radi, stoga je moja preporuka da nakon navršena dva mjeseca starosti posjetite veterinarsku ambulantu, gdje treba rendgenski snimiti donju i gornju čeljust. Rtg slika dat će uvid postoje li korijeni zuba ili ne, odnosno jesu li mliječni zubi prisutni iako nisu probili van. Vaš veterinar će dati uvid u stanje te odlučite kako dalje, ovisno o tome je li štene za uzgoj ili nije. Mane kod naših ljubimaca ne umanjuju njihovu vrijednost u smislu ljubavi i odanosti koju uvijek pružaju svojim vlasnicima.

Kamenci u mokraćnom sustavu i prilagodba prehrane

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
JelenaPejic


Odgovara:
Jelena Pejić, dr. med. vet.
Pet centar, Našička 144, Zagreb

P: Danas je mom psu (Westy) dijagnosticiran pjeskoviti bubrežni kamenac, koju hranu mi preporučate da treba jesti? Hvala. Lp, Ivanka

O: Kamenci u mokraćnom sustavu nastaju zbog nakupljanja kristala koji su posljedica neotapanja minerala. Postoji više vrsta kamenaca te je prehrana treba biti korigirana ovisno  o vrsti kamenca.

Najčešći oblik kamenaca su struviti koji su skloni nakupljanju u alkalnoj sredini te je stoga kod njihove pojave indicirana hrana koja zakiseljava urin uz nisku razinu proteina, fosfora i kalcija (Hill's s/d, Hill's c/d,  Royal Canin Urinary s/o) uz moguće dodavanje pasti za zakiseljavanje mokraće, npr. ORME NATURALI Struvipet pasta za zakiseljavanje mokraće psi i mačke.

Osim struvita, česte su pojave uratnih i cistinskih kamenaca čija se pojava regulira uz prehranu sa niskom razinom purina  te se mokraća zalužuje (Hill's u/d, Royal Canin low purine).

Postoji još i vrsta oksalatnih kamenaca, no njihova pojava se većinom rješava kirurškim putem, a njihovu pojavu možemo prevenirati medicinskom hranom Hills' u/d.

Najbitnije je detaljnom  dijagnostičkom pretragom odrediti veličinu kamenca kako bi odredili je li potrebno operativno uklanjanje ili samo korecija prehrane. U dijagnostičku pretragu svakako je potrebno uvrstiti pretragu sedimenta urina i određivanje ph urina kako bi znali o kojoj vrsti kamenca se radi.