Strano tijelo u nosu psa je razlog za posjet veterinaru

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
no image


Odgovara:
Dajana Crk, dr. med. vet.
Pet centar, Kralja Petra Svačića 61, Osijek

P: Pas mi je počeo neprestano kihati i oblizivati se. Bojim se da mu je upala vjerenica ,i dali li da ga vodim u veterinara sutra i da li je može ispuhati on sam kihanjem? Puno hvala. Dragana

O: Strano tijelo koje uđe u nosne prohode izaziva kod životinje nelagodu i stalnu iritaciju nosne sluznice te može izazvati akutnu upalu uz edem odnosno oteknuće sluznice. Najbolje bi bilo posjetiti Vašeg veterinara, ako već to niste učinili, koji će pažljivo pincetom ili endoskopski izvući strani predmet iz nosnica.

 

Preparat za rješavanje i prevenciju zatvora (opstipacije, konstipacije) kod ljubimaca

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
dragan vesovic


Odgovara:
Dragan Vešović, dr. med. vet.
Pet centar, Av. V. Holjevca 62 (Supernova), Zagreb

P: Imate li nešto od preparata za zatvor kod pasa? Olivera

O: ponudi ljekarni u sklopu Pet centar trgovina nalazi se asortiman veterinarskih dodataka namijenjenih rješavanju i prevencije zatvora (opstipacije, konstipacije) kod kućnih ljubimaca. Konkretno, riječ je o preparatu Entero Laxavet (JT Pharma). Ova oralna suspenzija je, po naputku proizvođača, dodatak prehrani kod ljubimaca koji imaju kroničnu ili učestalu pojavu konstipacije, u slučajevima prehrane ljubimca siromašne sa sirovom vlakninom, kod porođajnih opstipacija, kod starijih jedinki...

Preparat u sastavu ima indijski trputac, mineralna ulja i probiotike, među ostalim, što pospješuje i normalizira probavu. Primjenjuje se prema tjelesnoj težini – 1 mL suspenzije na svaki kg tjelesne težine ljubimca dnevno.

Bitno je napomenuti da se primjena preparata koji olakšavaju evakuaciju sadržaja iz debelog crijeva, pogotovo kod jedinki kod kojih zatvor traje "duže vrijeme", mora provoditi poprilično oprezno, odnosno u dogovoru sa svojim veterinarom. Naime, što duže sadržaj "stoji" u probavnom sustavu, u debelom crijevu se povlači voda iz njega, a sam sadržaj postaje još kompaktniji i tvrđi te ga je još teže evakuirati. U tim slučajevima nestručna primjena može dovesti do ozbiljnijih zdravstvenih poremećaja.

 

Čime i kako hraniti štene staro 5 tjedana koje kuja odbija od sisanja

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
Biljana Knezevic Joomla v2


Odgovara:
Biljana Knežević, dr. med. vet.
Pet centar, Kralja Petra Svačića 61, Osijek

P: Imam malo štene. Kuja odbija dati mlijeko. Ima oko 5 tjedana. Problem je što mu kuja sve manje daje sisati pa mali po noći cvili, što god mu dam odbija i traži majčino mlijeko. Što uraditi, čime ga hraniti, na koji način? Domagoj

O: Odbijanje štenadi od sisanja je prirodan proces koji započinje s oko 3-4 tjedna starosti te je to doba najbolje za uvođenje krute hrane. Nešto više o tome možete pročitati u prethodno objavljenim odgovorima mojih kolega:

Odbijanje od sisanja
Odbijanje štenaca od sisanja i zasušivanje kuje (prestanak produkcije mlijeka)
Odbijanje od sisanja i dohrana štenaca | Stolica i urin | Dob za odvajanje i socijalizaciju

Hrana koju nudite mora biti prilagođena za štence, a neke od hrana za njih koje možete naći u ponudi Pet centra su:
- Rustican puppy/junior sa janjetinom i rižom
- Brit Care puppy hrana sa okusom lososa ili janjetine
- Brit Premium by Nature Junior hrana sa piletinom
- Carnilove puppy hrana sa lososom i puretinom
- Eukanuba puppy hrana sa okusom piletine ili janjetine
- Royal Canin starter sa piletinom

Sve ove hrane se mogu davati već od prvog mjeseca starosti te se mogu ponuditi suhe ili namočene u vodi. Štencu se daje više obroka u danu (preporuka je da bude minimalno 4 obroka u danu za tako male štence). Više o ovoj temi možete saznati pod naslovom Broj i raspored dnevnih obroka za štene.

 

Kada će biti sljedeće tjeranje moje kuje?

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
no image


Odgovara:
Dajana Crk, dr. med. vet.
Pet centar, Kralja Petra Svačića 61, Osijek

P: Nakon krvarenja započelo je tjeranje moje kuje dana 1. veljače i trajalo je otprilike do 10. veljače. Nisam sigurna kada mogu očekivati njezino sljedeće tjeranje pa Vas molim odgovor. Zahvaljujem, Đurđica

O: Kuje su monoestrične životinje, što znači da imaju jedan estrus tijekom jedne sezone parenja koji se može javiti u bilo koje doba godine.

Spolni ciklus kuje sastoji se od četiri faze: proestrus, estrus, diestrus i anestrus. U prosjeku trajanje estrusa je oko 9 dana no moguće je 5-24 dana. Na početku estrusa kuja dozvoljava parenje. Prvo tjeranje se javlja kad kujica dosegne fizički izgled odraslog psa, a što je kod manjih pasmina pasa najranije sa 6 mjeseci, dok kuje većih pasmina ulaze u prvo tjeranje sa 8 mjeseci do godinu dana starosti.

Kuje se uobičajeno tjeraju dvaput godišnje, svakih 5-7 mjeseci no uvijek postoje izuzeci tako da Vam sa sigurnošću ne mogu reći kad će Vašoj kuji nastupiti drugo tjeranje.

Više o ovoj temi možete saznati pod naslovima Spolni ciklus kod kuje i Faze spolnog ciklusa kuje | Kako kuji olakšati dane vaginalnog krvarenja i je li to isto što i menstruacija kod žena?

 

Uloga veterinarske dijete i važnost komunikacije s veterinarom koji liječi ljubimca

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
no image


Odgovara:
Antea Klobučar, dr. med. vet.
Pet centar, Martinkovac 131 (Marti centar), Rijeka

P: Trebala bih još jedno mišljenje vezano uz prehranu psa. Radi se o mužjaku hrvatskog ovčara, starom 8 godina koji nije kastriran. Nije mogao mokriti jedan dan te je kod veterinara ustanovljeno: oksalatni pijesak, opstrukcija uretre. Laički mi je objašnjeno kako se radi o procesu nastajanja kamenca, napravljen je rendgen te upotrijebljen kateter. Propisan mu je antibiotik te promjena prehrane (Hill's c/d). Zanimaju me dodatne informacije što se tiče prehrane i dodataka prehrani. Hraniti li ga isključivo navedenim Hill's c/d? Što mi još savjetujete što se prehrane, dodataka prehrani i načina života tiče kako ponovo ne bi imao istih poteškoća? Hvala na odgovoru! Lp, Tijana

O: Hrana koju Vam je Vaš veterinar prepisao pripada skupini veterinarskih hrana kojoj je namjena da otapa mokraćne kristale odnosno spriječi njihovo ponovno nastajanje. To je potpuna hrana koja ima ulogu zakiseljavanja mokraće te sadrži nizak udio magnezija te ograničenu razinu proteina visoke kvalitete. Veterinarske hrane nemaju samo nutritivnu funkciju (da zadovolje dnevni kalorijski unos), već i terapijsku. Iz tog razloga vrlo je važno da Vaš ljubimac bude isključivo na navedenoj hrani, bez ikakvih dodataka u vidu poslastica, iz razloga što se u suprotnom može dogoditi da se stanje Vašeg psa ne popravi ili se period oporavka prolongira. Koliko dugo će Vaš ljubimac biti na veterinarskoj prehrani ovisi isključivo o Vašem veterinaru, koji će Vašeg ljubimca naručiti na kontrolne pretrage prema kojima će ordinirati terapiju ili prekinuti istu. U ovakvim slučajevima najbitnija je komunikacija između Vas i Vašeg veterinara.