Prilagodba prehrane za francuskog buldoga starije dobi

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
Josipa Sadaric Joomla v2


Odgovara:
Josipa Sadarić, dr. med. vet.
Pet centar, Av. V. Holjevca 62 (Supernova), Zagreb

P: Imam francuskg buldoga starog 8,5 godina. Od prvog dana se kod vas snabdijevamo sa hranom. Konstantno koristi BRIT LAMB&RICE (bijeloplava vreća). Moje pitanje bi bilo – da li on s godinama mora (ili bi bilo poželjno) prijeći na neku hranu za starije pse ili je ova i dalje u redu? Unaprijed zahvaljujem, lp, Sanja

O: Budući da se radi o francuskom buldogu, on već s 8,5 godina pripada u stariju kategoriju. Općenito već od 7.- 8. godine je uputno prilagoditi životinji prehranu kako bi se usporili ili spriječili nastanci nekih bolesti odnosno procesa vezanih za starenje. U toj dobi dolazi do promjena na koži i dlaci, ljubimci postaju skloniji debljanju radi sporijeg metabolizma, slabijeg kretanja radi smanjenja pokretljivosti zglobova te nastanka mogućih degenerativnih  promjenama koštanog sustava. Stoga u hrani za starije pse dolazi manje kalorija i lakše su probavljive.

U našim dućanima možete naći veliki izbor hrane za senior pse – Brit Premium Senior Small ili Medium breed,  Brit Care Senior i Senior & lightPetit Senior – istog proizvođača kao i druge hrane premium i superpremium kvalitete (Dog Chow Senior 9+ ili Mature 5+, Eukanuba Daily Care Senior 9+, Eukanuba Mature& Senior, Hill's Canine Mature Adult 7+, Royal Canin Mini Adult +8...)

Pozivamo Vas da nas posjetite, pri čemu će Vas veterinari u Pet centar dućanima rado dodatno savjetovati.

 

Tamnjenje kože (hiperpigmentacija) i lišajevi | Promjene na koži i važnost postavljanja pravilne dijagnoze

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
MelanijaCelica


Odgovara:
Melanija Čelica, dr. med. vet.
Pet centar, Našička 144, Zagreb

P: Moj belgijski grifon ima po koži tijela, prvenstveno po zadnjim preponama, a  sad sam primjetila i na drugim dijelovima tijela, neke kao lišajeve suhe koji se prhutaju kao perut. Površina kože je tamnija i oko toga se stvori lišaj i kad to grebuckam, ljušti se. Kad smo bili naredovnom cijepljenju kod veterinara rekao mi je da je to od analnih žlijezda koje je on očistio prije mjesec, ali to se ne povlači, dapače širi se. On se ne češe po tome i vidim da mu je ugodno kad mu to skidam. Molim savjet i hvala puno unaprijed... Lp, Nina

O: Tamnjenje kože ili hiperpigmentacija u pasa obično je posljedica prekomjerne količine melanina u stanicama. Melanin je tvar ili pigment koji psu daje boju kože i dlake. Melanin se u svih sisavaca javlja u dva oblika: eumelanin i feomelanin. Eumelanin je crni ili tamnosmeđi pigment. Feomelanin daje žućkastu nijansu. Melanin sintetiziraju specijalizirane stanice, melanociti, a nalaze se u koži, korijenu dlake i drugim mjestima u tijelu a na poticaj melanotropnog hormona. Melanociti se koncentriraju u obliku malih pigmentnih čestica (melanosoma) koje se zatim transportiraju staničnim izdancima melanocita u okolne keratinocite. Na mjestima na koži gdje su melanociti izrazito koncentrirani i/ili vrlo aktivni javlja se lokalizirana tamnija pigmentacija. Ovo nastaje ili zbog povećanog broja melanocita ili povećane produkcije melanina i njegovog deponiranja u bazalnom epitelu. Ovo se događa ili sekundarno na upalu ili pak idiopatski (primarno).

Jedan od uzroka ovakvoj promjeni navodi se atopički dermatitis. Najčešće zahvaćena područja na psu su prepone, pazuha te mjesta između prstiju. Kao reakcija na nepoželjni podražaj dulje vremena i sama koža s vremenom mijenja boju. Umjesto blijedoružičaste boje polagano se razvija tamnije pa i crno obojenje a naročito na onim mjestima gdje je koža bila upalno zacrvenjena.

Osim hiperpigmentacije, na koži se mogu javiti makule ili pak mrlje koje su prvenstveno karakterizirane promjenom boje kože. Makule su lokalizirane promjene, ograničene i manje od 1 cm veličine, dok su mrlje manje ograničene i mnogo većih dimenzija.

Općenito rečeno, koža kućnih ljubimaca ima za funkciju prvenstveno zaštitu organizma, no ako je nepoželjni podražaj prejak ili predugo traje obrambeni mehanizmi popuštaju što se manifestira nekim od kliničkih znakova ili oštećenja kože. Oni mogu biti sljedeće: pruritus, promjena mirisa kože, kraste ili perut, gubitak dlake ili promjene u pigmentaciji kože. No sve navedeno sekundarni su znakovi (vrlo rijetko primarni) i vjerojatno su efekt odgovora kože na kroničnu upalu mnogobrojnih uzroka. Zbog toga, anamneza, simptomi i kompletan pregled su od izuzetne važnosti u postavljanju pravilne dijagnoze.

Savjetujem Vam da se javite svom veterinaru kako bi se obavio detaljniji pregled kože i kako bi se odredila što točnija terapija.

 

Bakterija Helicobacter pilory i mogućnost prijenosa sa životinje na ljude

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
IvanaSarcevicHorvat Joomla


Odgovara:
Ivana Šarčević Horvat, dr. med. vet. 
Pet centar, Kralja Petra Svačića 61, Osijek

P: Može li se čovjek preko psa zaraziti bakterijom h. pylori odgovornom za rak želuca? Igor

O: Unutar skupine Helicobacter spp. najmanje 38 različitih bakterija je pronađeno u pasa i mačaka. H. pilory je najčešći uzročnik gastritisa i peptičkih ulkusa kod ljudi, dok se kod pasa i mačaka nađe vrlo rijetko i ne uzrokuje takve promjene. Bakterije iz Helicobacter skupine su normalni stanovnici probavnog trakta, kako zdravih pasa i mačaka tako i onih koji pokazuju simptome povraćanja  gastritisa i proljeva. Najčešći  su H. felis, H. heilmannii , H.bizzozeronii, H. canis. Postoji rizik od njihovog prijenosa sa životnje na ljude te mogu uzrokovati gastritis i ulkuse. Međutim, većina sojeva iz Helicobacter skupine u pasa i mačaka je genetski različita od onih nađenih kod infekcija u ljudi. Ipak bi trebalo pse i mačke sa simptomima kroničnog gastritisa i povraćanja testirati na Helicobacter spp. uzročnike te ih liječiti, a svakako provoditi osnovne higijenske mjere u kontaktu s kućnim ljubimcima da bi se mogućnost eventualnog prijenosa, za koji neki tvrde da nije moguć, svela na minimum.

Sitno i neuhranjeno štene - dodaci prehrani i važnost kvalitetne prehrane

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
dragan vesovic


Odgovara:
Dragan Vešović, dr. med. vet.
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Nabavili smo štene belgijskog ovčara, malinoa. Za koji dan treba napuniti 2 mj., ali je skroz sitno i neuhranjeno, vjerojatno nije moglo doći do hrane zbog većih štenaca. Zanima me šta da mu damo kako bi se oporavio, od kako je kod nas jede redovno, možda čak i previše jer mu se stomačić zaokružio, ali bojimo se da tako slab i sitan neće oboliti. Da li ima nešto da ga malo ojača, inače je živahan i veseo, samo što mu se jadničku rebra vide pa se brinemo. Unaprijed se zahvaljujem. Melina

O: U ponudi naših ljekarni i trgovina nalazi se raznolik asortiman prilagođen poboljšavanju kvalitete i zdravlja ljubimaca kao i pomoći u nesmetanom rastu i razvoju štenaca. Tako, moguće je izdvojiti različite preparate (tablete, paste, prah,...) kao što su Zoetis VMP tablete, Diafarm vitaminsko-mineralna energetska pasta + omega 6 za pse, Canina Welpenkalk (puder ili tablete), Camon Ormevit, Vetoquinol Calopet,... Njihova primarna funkcija je da prikladnom primjenom (u skladu s preporukama svakog pojedinog proizvođača) ojačaju unos svih vitamina i/ili minerala i tako preveniraju eventualnu pojavu nekog deficita s posljedičnim narušavanjem zdravlja jedinke.

Također, u ponudi se nalaze i preparati koji indirektno mogu ojačati imunološki sustav - Newborn Animal Care ImmunoBoost pasta, Camon Immun tablete...

Međutim, usmjerio bih Vas i na važnost same prehrane u rastu i razvoju jedinke kao i postizanju te održavanju optimalna zdravlja iste. Naime, prikladna prehrana, prehrana pravilno izbalansirana sa svim nutritivnim elementima osigurava pravilan rast i razvoj svih organa i organskih sustava jedinke. To u konačnici omogućava i razvijanje imunološkog sustava potrebitog za postizanje i održavanje zdravlja organizma. Baš u tu svrhu te u skladu sa specifičnim potrebama Vašeg ljubimca kao i njegove pasmine, smatram da bi najpametnije bilo da krenete s odabirom prikladne kvalitetne hrane (hrane iz ranga premium i superpremium asortimana). Upravo hrane iz prije navedenih asortimana (Rustican, Brit Care, Purina Pro Plan, Eukanuba, Hill's, Royal Canin,...) imaju pravilno izbalansirane sve nutritivne elemente koji potječi iz visokokvalitetnih sastojaka. Njihova primjena u skladu s preporukama proizvođača može osigurati postepeno pravilno razvijanje same jedinke, što je izrazito bitno u toj ranijoj dobi štenca. Također, kako je vrijeme od 8 tjedana starosti ljubimca i vrijeme u kojem se najčešće i započinje s tretmanom cijepljenja i docjepljivanja ljubimca, Vaš veterinar će biti u mogućnosti usput i pregledati ljubimca.

Stoga, smatram da bi bilo nabolje da se s ljubimcem obratite svojem veterinaru. Isti će biti u mogućnosti pregledati psića i sugerirati Vam na koji način bi bilo eventualno "zgodno" pomoći mu.

Korisne informacije možete saznati i u odgovoru kolegice Zdravke Rumihe, dr. vet. med., obavljenom pod naslovom Superpremium hrana za štence: važnost kvalitetne prehrane štenca.

 

Kada pas smije popiti vode nakon buđenja iz opće anestezije?

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
Josipa Sadaric Joomla v2


Odgovara:
Josipa Sadarić, dr. med. vet.
Pet centar, Av. V. Holjevca 62 (Supernova), Zagreb

P: Kada poslije anestezije smije popiti malo vode? Čistili su mu zube pod anestezijom. Nakon dva sata hoda, samo malo cvili, pretpostavljam da ga boli. Maltezer je. Anica

O: Prilikom bilo kakvog kirurškog i stomatološkog zahvata veterinar Vam je dužan objasniti postupak nakon buđenja, odnosno kada bi životinja mogla početi uzimati vodu. Sve ovisi o tome koji tip anestezije je primila – da li se radi o inhalacionoj anesteziji gdje se životinja vrlo brzo razbudi nakon prestanka zahvata pa već relativno rano može početi uzimati vodu ili se radi o injekcionoj. Vrlo bitan faktor o tome koliko brzo će se životinja potpuno razbuditi od narkoze ovisi ne samo o tipu anestezije, već i o metabolizmu životinje.  Ponekad je potrebno čak i oko 24h pa do 48h da se životinja razbudi. U pravilu, kada se pojavi refleks gutanja tada bi već mogli konzumirati male količine tekućine.

Više o temi Opća anestezija (narkoza) i oporavak nakon operacije pisao je kolega Dragan Vešović, dr. med. vet., na priloženom linku.