Osteosarkom

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
ljvu 2013


Odgovara:
Ljiljana Vrhovac Uzur, univ. mag. med. vet.
Pet centar, Našička 144, Zagreb

P: Imam bernardinca starog 7 godina. Prije 3 tjedna je počeo šepati na prednju lijevu nogu. Odveli smo ga veterinaru i rekao je da je to ili neka infekcija ili sarkom, no nalazi krvi su dobri , isto tako pluća i bubrezi su dobri. Zanima me da li preko nalaza krvi mogu vidjeti radi li se o raku ili baš moram čekati nalaze sa patologije? Zanima me to jer smatram ako su nalazi krvi dobri da nema razloga za paniku! A ako se ipak radi o sarkomu kostiju, zanima me šta dalje? Lijep pozdrav! Vesna

O: Osteosarkom je drugi najčešći primarni maligni tumor kosti. Može se javiti u bilo kojoj životnoj dobi. Često se širi u pluća. Tumor obično uzrokuje bol i otok. Za točnu dijagnozu je neophodna biopsija. Osteosarkomi se obično liječe kombinacijom kemoterapije i operacije. Najčešće se kemoterapija provodi prva; bol se često smanjuje tokom ove faze liječenja. Zatim se tumor kirurški odstranjuje.

Stabilna krvna slika s vrijednostima u granici normale svakako je dobar pokazatelj općeg stanja životinje, ali na nju se u ovakvim slučajevima medicinari ne oslanjaju. Uvijek za drugo mišljenje možete kontaktirati specijaliste Klinike za kirurgiju, oftalmologiju i ortopediju Veterinarskog fakulteta u Zagrebu.

 

Ricinusovo ulje

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
natasa loncar


Odgovara:
Nataša Lončar, dr. med. vet.
Pet centar, Škurinjska cesta 1, Rijeka

P: Molim za pomoć. Koliku količinu ricinusovog ulja dozirati štencima belgijskih ovčara 6 tj. starosti kod čišćenja od glisti? Dva puta, sve u roku, čišćeni su od crijevnih parazita, ali su kod drugog čišćenja sa 1/4 tablete bili jako iscrpljeni. To je tzv. invazija glisti i preporuka je da se ukombinira ulje ricinusa, da štenci lakše iz sebe izbace čepove potrovanih glisti. Unaprijed zahvaljujem. Lp, Juraj

O: Ricinusovo ulje se inače koristi kao laksativ kod opstipacije, odnosno kod izostanka stolice. Stoga, ukoliko štenci normalno defeciraju, moramo napomenuti da primjenom ricinusovog ulja možete napraviti više štete nego koristi. Naime, štenci primjenom ricinusa mogu dobiti proljev zato jer ulje pospješuje motilitet crijeva (ukoliko je proljev već prisutan – ricinus ne dolazi u obzir). Kod proljeva se poremeti crijevna apsorpcija te upravo ti raspadnuti paraziti kod poremećene apsorpcije mogu dodatno zakomplicirati situaciju jer se štetni razgradni produkti resorbiraju u krv. Kako paraziti raspadanjem oslobađaju veliku količinu histamina, resorbirani u cirkulaciju mogu izazvati anafilaktički šok.

Napomenuli ste da su štenci poslije zadnje primjene antiparazitika bili loše.

Ricinusovo ulje je u teoriji možda dobra ideja, ali u praksi ga nikako ne preporučam.

Inače je doza za malog psa od cca 5kg tjelesne mase 1 čajna žličica dana na usta, u slučaju teške opstipacije.

 

Prehrana psa dehidriranom hranom ili kuhanje domaće hrane | Prikladne namirnice

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
franjo hrgota v2


Odgovara:
Franjo Hrgota, dr. med. vet.
Pet centar, Bože Gumpca 32, Pula

P: Imam nekoliko pitanja u vezi prehrane pasa, prvenstveno me zanima prehrana bazirana na hrani biljnog porijekla uz dodatak mesa. Imam 3 pesice, dvije su manjeg rasta i treća je štene mješanka labradora, i primjetila sam kako su počele sve više odbijati dehidriranu hranu te konzerviranu hranu, te pokazuju više interesa za povrće (pogotovo brokulu, cvjetaču, krumpir) i voće (treća pesica je luda za bananama i jabukama). Zanima me koje povrće je preporučljivo za pse, uz eventualno kombinaciju sa žitaricama i laganijeg mesa, jer sam na internetu našla mnogo različitih izvora o zdravijoj prehrani pasa, no problem je što i one namirnice koje nisu za pse (grožđice, avokado, makadamija) se dosta preporičuju kao idealne, što je apsurdno. Htjela bi svojim psima pripremati više kuhanih obroka, jedino što nisam sasvim sigurna koje su namirnice dobre za njih. Također me interesira smiju li se psima davati mliječni proizvodi bez laktoze (proizvodi s "lactose free" deklaracijama) zbog izvora bjelančevina? Unaprijed hvala na Vašem odgovoru. Ivana

O: Moglo bi se reći da psi više vole kuhanu hranu od dehidrirane. Razlog je isključivo u aromatičnosti, a poznato je da psi mirisom odlučuju hoće li neku hranu jesti. Ukoliko su u situaciji da biraju, odnosno ukoliko misle da bi mogli dobiti kuhanu hranu, u stanju su da odbijaju drugu hranu.

Međutim, dehidrirana hrana je pouzdanija i jednostavnija za primjenu. Sve hrane u premium i superpremium kategoriji predstavljaju pouzdan izbor jer su kompletne i izbalansirane i na njihovoj izradi rade nutricionisti. Postoje brojni brandovi dehidrirane hrane koje sadrže voće i povrće, a žitarice se nalaze u većini. Primjerice Carnilove dehidrirana hrana za pse ne sadrži žitarice a osim mesa sadrži jabuke, mrkvu, laneno sjeme, slanutak,korijen cikorije, timijan, trputac, ružmarin, brusnice, borovnice, maline i dr. Također, Rustican dehidrirana hrana osim mesa sadrži žitarice ali one koje nemaju glutena - kukuruz i rižu, kao i brojne vrste voća. S druge strane, kuhanje hrane doma je zahtjevno, ne samo zbog pitanja kvalitetne sirovine, već i zbog izbalansiranosti i "pokrivanja" svih nutritivnih zahtjeva. Zbog toga je uobičajeno da se psima koji se hrane iz domaće kuhinje dodaju vitaminsko-mineralni pripravci.

Mislim da je za Vas praktičnije i pouzdanije da svoje ljubimice hranite gotovom dehidriranom hranom. U tom smislu izbor je zaista velik i uključuje čak i različite holističke gotove hrane. Naravno, to ne znači da nikako ne trebate sami pripravljati hranu. Ukoliko se odlučite za tako nešto, Vaša kreativnost može doći do izražaja.

Od povrća koje se daje psima, najčešće se spominju: krumpir (kuhani), mrkva, špinat, celer, paprika, peršin, češnjak, cvjetača, krastavac, brokula. Ne preporučuju se grah, mahune, soja, leća, crveni luk. Neke od dopuštenih namirnica zapravo se smiju davati u malim količinama, npr. češnjak i peršin.

Žitarice koje se najviše koriste za pse su kukuruz (palenta), ječam (kaša) kao i pšenica u obliku tjestenine te riža. Meso odgovara psima i to bilo koja vrsta, najčešće se koristi piletina i puretina.

Što se tiče voća, dozvoljene su: jabuke, kruške, banane, jagode, naranče u malim količinama, borovnice, ananas i breskve u malim količinama, lubenica bez kore, maline. Mango, grožđe, trešnje i makadamija se ne preporučaju.

Što se tiče mlječnih proizvoda, oni se mogu davati psima, dapače, ali uz ogradu da neki psi, kao i ljudi, ne podnose laktozu. Međutim, fermentirani mlječni proizvodi: jogurt, acidofil, svježi sir predstavljaju odličnu hranu za pse.

 

Njega dlake i potreba ljetnog osvježenja za sibirskog samojeda | Gubitak dlake oko njuške zbog kopanja ili oboljenja | Solarni dermatitis

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
petra franko


Odgovara:
Petra Franko Bartoniček, dr. med. vet.
Pet centar, Škurinjska cesta 1, Rijeka

P: Imam samojedicu staru četiri godine. Počela je ove godine jako puno kopati, poslije kopanja i po visokim travama oko njuške je počela gubiti dlaku, prvo s jedne strane, ali tu je pocela rasti dlaka, i onda s druge; bojim da se ne proširi, mažem joj nevenom masti. I njuška joj je kao boja kože isto, ne znam šta bi to moglo biti. Šaljem sliku. Slabo jede, vjerojatno od vrućine. Lijep pozdrav. Ivana

O: Samojedi su pasmina pasa poznata po visokom stupnju tjelesne aktivnosti i povezanosti s vlasnikom. Smatra se da potječu iz područja Sibira, gdje su ih nomadi koristili i kao društvo i kao pse za vuču. Obično se već u ranoj dobi tijesno povežu s vlasnicima, a posebno vole djecu. Tako se na mnogim mjestima može pročitati kako su idealni obiteljski psi.  Ponekad, zbog toga što smo danas svi više-manje u nekom užurbanom ritmu života, ne stignemo dovoljno na dnevnoj osnovi izdvojiti vremena za druženje s našim ljubimcima, problem nastaje pogotovo kada imamo pse koji su aktivni, energični i mladi. To sve ima utjecaj na njih, pa energiju koju imaju ispoljavaju na druge načine. O sličnoj situaciji pisao je detaljnije i moj kolega, pod naslovom Kopanje rupa i uništavanje kao posljedica dosade.

Iznimno gusto krzno samojeda svjedoči o njihovom podrijetlu, gdje su bojom krzna i debljinom dlačnog pokrivača bili idealno adaptirani za uvjete okoliša. Stoga se vlasnicima ove i sličnih pasmina preporuča, posebno u toplijim mjesecima, psu pružiti osvježenje – kroz odlaske na kupanje u obližnju rijeku, jezerce ili psu osigurati bazenčić u dvorištu, gdje će se moći rashladiti (psi većinom negoduju ako se ih želi kupati šmrkom, a i takva voda često zna biti prehladna). Ukoliko niste u mogućnosti psu pružiti nešto od navedenog, u Pet centar dućanima dostupan je velik izbor artikala kojima psu možete olakšati vruće dane. Između ostalog, posebno izdvajam prostirke za hlađenje koje pružaju rashladni učinak bez hladnjaka te hlade i smiruju satima.  

U pravu ste, dakle, kada povezujete da kujica nešto slabije jede zbog vrućine, iako to može biti samo jedan od potencijalnih razloga slabijeg apetita.

Također je važno redovito raditi grooming, odnosno u proljeće temeljito isčetkati debeli sloj poddlake, kako bi se uklonio težak gust sloj stare dlake koji tokom ljetnih vrućina dodatno otežava rashlađivanje kože i tijela (znamo da psi ne posjeduju znojne žlijezde, nego se hlade dahtanjem i preko mekuši).

Gubitak dlake oko njuške može biti povezan s konstantnim rovanjem, odnosno trenjem njuške o zemlju, koja dodatno isušuje kožu i utječe na gubitak pigmenta kako same njuške tako i okolne kože i dlake. Osim toga, može biti i simptom bolesti kao što je dermatitis, upala kože, odnosno prevelike aktivnosti imunološkog sustava (autoimune bolesti) kao što su lupus ili pemphigus sindromi. Autoimune bolesti nešto su češće pojavnosti kod coli pasmina, haskija, njemačkih ovčara, no moguće su i pojavnosti u drugih pasmina pasa.

Osim toga, s obzirom na bijelu dlaku i područje oko nosa koje je specifično slabije obraslo dlakom, sunčeve UV zrake mogu uzrokovati solarni dermatitis. U stranoj literaturi posebno su opisani slučajevi u bijelih pasa, kao i u drugih vrsta životinja (bijele mace, kunići - solarni dermatiti na ušima i dugim apikalnim dijelovima slabije obraslim dlakom). Takvim životinjama u ljetnim mjesecima preporuča se stavljati posebno pripremljene kreme za sunčanje za pse na djelove koji su slabije obrasli dlakom.

Dermatitisi mogu biti bakterijske, gljivične ili parazitarne prirode (npr. grinje). Simptomi su najčešće, alopecija/gubitak dlake, pustulice i čvorići u površinskom dijelu dermisa, gubitak pigmenta, crvenilo na koži, krastice i ljuskanje.

U blažim oblicima upale kože, lokalna aplikacija krema koje hrane kožu i potiču epitelizaciju, kao što je između ostalog i nevenova krema mogu pomoći u izlječenju. Kreme je potrebno aplicirati nekoliko puta u danu, ali u tankom sloju i utrljati laganom masažom jer će inače pas sve odmah skinuti dolje lizanjem, pa će oporavak trajati dulji period vremena.

Zdravlje kože i dlake povezano je i s ishranom koju pas dobiva pa Vam svakako savjetujem da, uz standardnu hranu koju dajete Vašoj ljubimici, kako bi se pigmentacija vratila i ozdravljenje bilo brže probate tijekom perioda od 1,5 do 2 mjeseca, kao dodatak prehrani, uključite minerale i vitamine morskih algi, npr. CANVIT Natural Kelp prah na osnovi smeđe morske alge (Ascophyllum nodosum) te vitamine B kompleksa, uključujući i vitamin C koji djeluje protuupalno i potiče imunitet.

Ukoliko se stanje s njuškicom kroz tjedan-dva ništa značajno ne popravi, unatoč redovitoj aplikaciji kreme, savjetujem Vam da se obratite veterinaru kako bi se napravila diferencijalna dijagnostika i počelo s adekvatnim liječenjem.

 

Proljev, tamna krv u stolici i odbijanje hrane

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
Barbara Viskovic web 1


Odgovara:
Barbara Višković, dr. med. vet.
Pet centar, Bože Gumpca 32, Pula

P: Pas mi je jučer u 3 navrata imao tamnu krvavu stolicu i proljev je bio u pitanju. Danas je stolica malo tvrđa i smeđe boje, također s malo krvi. A po završetku nužde iscuri malo krvi i dlaka je krvava. Ponašanje je normalno, jedino odbija hranu. Da li je nešto opasno i da požurim kod veterinara ili da pričekam još jedan dan? Prilažem sliku od jučer. Hvala unaprijed! Kika

O: S obzirom na simptome Vašeg psa koje ste mi opisali, smatram da biste trebali što prije odvesti svog psa veterinaru. Dijagnozu bi bilo nepouzdano i nestručno postaviti na temelju slike.

S obzirom na boju krvi (svjetla, tamna) možemo odrediti u kojem dijelu probavnog sustava je došlo do krvarenja. Ukoliko je došlo do krvarenja u gornjem dijelu probavnog sustava, stolica je tamne boje (melena) zato jer se radi o probavljenoj krvi. Nasuprot meleni, ukoliko je stolica sa primjesama svježe krvi, radi se o krvarenju u donjem dijelu probavnog sustava. Kao najčešći uzroci melene smatraju se čir na želucu, tumori, strano tijelo, trauma, otrovanja te upale probavnog sustava.

Navedeni simptom proljev ukazuje da Vaš pas ubrzano gubi tekućinu i elektrolite koju će Vaš veterinar nadomjestiti infuzijom. Također, ako pas odbija hranu, može doći do gubitka na težini i opće slabosti.

Stoga posjetite svog veterinara koji će obaviti klinički pregled te dati primjerenu terapiju Vašem psu.