Leukopenija

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
Sanela Mustafagic


Odgovara:
Sanela Mustafagić, dr. med. vet.
Pet centar, Bože Gumpca 32, Pula

P: Mom psu nedostaju leukociti u krvi. Temperatura je 38,4. Teško hoda pa sjedne, ne može dugo da stoji na nogama. Rendgen slika je u redu. Molim vas za pomoć. Slavica

O: Leukopenija je stanje smanjenog broja leukocita, od kojih je najčešće smanjen broj neutrofila kao najbrojnijih bijelih krvnih stanica. Može ukazivati na različite infekcije (parvoviroza, koronavirus, zarazni hepatitis), blaga do umjerena leukopenija se može se javiti i kod bolesti koje prenose krpelji, može biti posljedica uporabe različitih lijekova, može se nažalost javiti i kod tumora. Isto tako, ona može biti znak autoimunog poremećaja, postoji i nasljedna neutropenija koja se javlja u border kolija, u velikih šnaucera je ona posljedica nasljedne malapsorpcije B12 vitamina.

Leukopenija je nažalost samo simptom, ne dijagnoza, kao i izražena slabost, letargija koju spominjete. Niste napisali koliko je pas star, kada su se pojavili prvi simtomi, gdje živite, kakvi su nalazi drugih hematoloških i biokemijskih parametara... U svakom slučaju, daljnja obrada je nužna, a na osnovu nje veterinar će onda odlučiti i o provedbi  adekvatne terapije.

 

Podizanje uški mješanca njemačkog ovčara

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
dragan vesovic


Odgovara:
Dragan Vešović, dr. med. vet.
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Imam mješanca njemačkog ovčara. Uzela sam ga iz Dumovca i ima 6 mjeseci. Njenim sestrama su uši bile dignute, a njoj ne. Čitala sam da to može biti ako si međusobno natežu uši (a ona je bila najpovučenija, svi su je gnjavili) i da nije dobro da ostanu visiti, da se ne strga hrskavica. Što mislite, moram li podizati uši? Barbara

O: Standard pasmine njemački ovčar kaže da su uši srednje veličine, u osnovi, široke, visoko nasađene, uspravno nošene, sa šiljastim vrhovima, naprijed okrenute. Nepoželjne su klempave uši, odnosno bilo koja odstupanja od prije navedena standarda.

Kod ove pasmine pasa, pogotovo tijekom rasta i razvoja, relativno često uši padaju i ponovno se podižu. Uzrok takvog podizanja i padanja uški je u nejednolikosti trošenja (potreba) kalcija koji odlazi u rast zubiju i nedovoljno u ušnu hrskavicu. Tako je, relativno često, moguće detektirati da uši padaju i ponovno se podižu upravo tijekom perioda ispadanja mliječnih zuba i izrastanja novih trajnijih zuba u zubalu štenca. To je posebno izraženo tijekom 3 mjeseca života štenca pa sve do 6-7 mjeseca života ljubimca.

Općenito gledajući, uške većine štenaca njemačkih ovčara počinju se uspravljati u dobi od 8 tjedana pa sve do 6 mjeseci starosti. U periodu podizanja ušiju često se primijete usponi i padovi ušiju, a to je najčešće i znak da će se u konačnosti podići.

Kod Vaše ljubimice taj period izmjene mliječnih zuba je na granici. Također, trebalo bi uzeti i u obzir da je Vaša ljubimica mješanka njemačkog ovčara, odnosno teško je pretpostaviti da li ona i posjeduje genetsku osnovu koja bi u fenotipu trebala osigurati da joj uške stoje uspravno (neovisno o ostalim štencima iz legla). Slažem se i s konstatacijom da određene ozljede prouzrokovane tijekom samog rasta i razvoja štenca mogu za posljedicu imati da same uške zauzimaju nepravilne stavove ili ne postižu određene pozicije (položaje) na glavi.

Zbog svega prije navedenog, savjetujem Vam da s ljubimicom za početak posjetite svojeg veterinara. On će biti u mogućnosti temeljito pregledati je kao i utvrditi postoji li neki od prije navedenih razloga zašto se njoj ne podižu uške, odnosno da li sadašnji položaj uški može narušiti ili dovesti do poremećaja u zdravlju ljubimice. U skladu s postavljenom dijagnozom, isti će biti u mogućnosti dalje Vas savjetovati kao i odgovoriti Vam na sva pitanja vezana uz zdravlje i kvalitetu života ljubimice.

 

Razlika između junior hrane (za štence i mlade pse) i adult (za odrasle)

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
petra franko


Odgovara:
Petra Franko Bartoniček, dr. med. vet.
Pet centar, Škurinjska cesta 1, Rijeka

P: Imam psa križanca yorkija i shih-tzu-a starog 6 i po mjeseci. Zanima me njegova prehrana primjerena za njegovu dob i do koje dobi bi trebao jesti hranu za štence? Je li u redu da mu postepeno uz junior suhu hranu dodajem i suhu za odrasle pse? Do sada je jeo Pedigree junior vital na kojoj piše da je od 2-15 mjeseci i hoću li pogriješiti ako mu počnem već sada miješati s adult? Bojim se nuspojava i kako će reagirati i hoću li mu naštetiti s tim. Znam da se svaka promjena prehrane treba uvoditi postepeno, ali me zanima da li je za njega to još ipak prerano? I što smije od 'kućne' hrane jesti? Mrkvicu, jogurt, domaću juhicu i sl.? Hvala. Maja

O: Razlika u sastavu hrane između junior hrane (za štence i mlade pse) i adult hrane (za odrasle pse) je prvenstveno u sastavu bjelančevina i masti – hrana za mlade životinje mora biti jača jer one rastu i razvijaju se te im bjelančevine služe za izgradnju tjelesne mase, a masti za energetske potrebe. Hrana za štenad ili junior hrana sadrži, ovisno o proizvođaču, nekih 7-8 % više bjelančevina i do 5 % više masti. Nešto je razlike i u količini minerala prvenstveno u omjeru kalcija i fosfora. Kada pas izraste do svoje veličine, višak bjelančevina i masti iz hrane koje on ne potroši, mobilizira se u masno tkivo koje se taloži.

Vezano pak uz sazrijevanje, odnosno dosizanje odrasle životne dobi kada se preporuča način prehrane prilagoditi prema dobi, to ovisi prvenstveno prema veličini psa. Naime, općenito se smatra kako male pasmine pasa završavaju svoj rast i razvoj u dobi od oko 10 mjeseci starosti, dok se ta dobna granica pomiče na 12 mjeseci ukoliko se radi o srednje velikoj pasmini pasa, 15 mjeseci velikoj pasmini pasa, a 18-24 mjeseci za gigantske pasmine pasa.

Prelazak na hranu za odrasle pse je potrebno činiti postepeno, umješavanjem sa hranom za štenad kroz period oko 7-10 dana kako bi se izbjegle poremetnje probavnog sustava do kojih može doći uslijed nagle promjene hrane.

Što se tiče umješavanja "domaće hrane" kao što je povrće, riža ili meso, to uvijek možete. Ne mora biti svaki dan, ali kao raznolikost u ishrani uvijek je dobrodošlo i psi to u pravilu vole.

 

Povećana i otečena mliječna žlijezda kuje - lažna trudnoća, hiperplazija ili tumor

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
Josipa Sadaric Joomla v2


Odgovara:
Josipa Sadarić, dr. med. vet.
Pet centar, Av. V. Holjevca 62 (Supernova), Zagreb

P: Danas sam primjetila kod moje desetogodišnje zlatne retriverice povećanu, zapravo natečenu zadnju cicu. Nije crvena i nije tvrda, ali dok pokušam lagano stisnuti vidim da ju boli. Nije skotna, ali se tjerala prije par mjeseci. Rea nikad nije imala lažnu trudnoću, za razliku od naše druge pasice, terijerke, pa mi to ne liči na to jer je samo jedna cica povećana. Što činiti? Lijepi pozdrav. Zlata

O: Po Vašem opisu ljubimice, moglo bi se raditi o početnom stadiju lažne trudnoća, ali i o mogućoj hiperplaziji mliječne žlijezde ili kakvom tumoroznom bujanju tkiva.

Mliječna žlijezda je organ najčešće zahvaćena patološkim promjenama. Dob u kojoj se najčešće javljaju tumori mliječne žlijezde je od 6-12 godine starosti. Najveću ulogu u razvoju tumora mliječne žlijezde imaju spolni hormoni. Patohisotloškom pretragom tkiva razvrstavaju se na  benigni li malignie tumore. Karakteristike  malignih tumora je njihov brz i agresivan raste, te njihov difuzan rast u okolno tkivo.

Lažna trudnoća je relativno česta pojava u kuja koje se nisu parile ili nisu koncipirale, a pojavljuje se najčešće unutar prvih nekoliko tjedana pa do  mjeseci po tjeranju. Klinička slika može biti različita, najčešće je praćena upalom mliječnih žlijezda i promjenom ponašanja životinje, pojačanim apetitom te ponekad i debljanjem. Takvo stanje je najčešće posljedica poremećaja u ravnoteži hormona. Liječenje varira ovisno o ozbiljnosti samoga stanja životinje.

Hiperplazija mliječne žlijezde je stanje kod kojega proliferacijom stanica, odnosno njihovim povećanjem, dolazi do povećanja jedne ili više mliječnih žlijezda. To je najčešće bezbolno stanje. To stanje je češće u mladih maca, nego u kuja.

U bilo kojem slučaju, savjetujem Vam da odvedete  Vašu kujicu na detaljan klinički pregled kako bi se ustvrdila i točno postavila dijagnoza.

 

Puknuće prednjeg križnog ligamenta i operativni zahvat

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
IvanaSarcevicHorvat Joomla


Odgovara:
Ivana Šarčević Horvat, dr. med. vet. 
Pet centar, Kralja Petra Svačića 61, Osijek

P: Vlasnik sam psa Cane corso starog 3 godine i teškog  58 kg. Ima ozljedu prednjeg križnog ligamenta u oba koljena. Pošto su te operacije jako skupe, zanima me šta ja mogu očekivati nakon oporavka? Da li će njegove kretnje biti ograničene ili će se smjeti igrati s drugim psima i istrčavati uz bicikl itd. Tomislav

O: Puknuće prednjeg križnog ligamenta je česta ozljeda kod pasa. Može biti djelomična ili potpuna. Često je istovremeno prisutna i luksacija patele i artritis koljena. Operatvno liječenje se svakako preporuča u pasa većih pasmina iz razloga što degenerativni proces napreduje na takvom nestabilnom koljenu i u konačnici dovodi do jakih bolova i velikih poteškoća u kretanju. Uzroci su: trauma (mikrotraume prednjeg križnog ligamenta), pretilost, kutevi stražnjih nogu, istrčavanje na tvrdom terenu poput betona. Cane corso je velika pasmina koja svoj razvoj završava u dobi od 24 mjeseca, stoga se ne preporuča istrčavanje uz bicikl do napunjenih 20 mjeseci, i tada bi bilo dobro ići po mekom terenu. Uzrok može biti i imunosno posredovana bolest.

S obzirom na to da postoji više tehnika kirurškog liječenja za stabiliziranje koljenskog zgloba, vjerujem da će Vam veterinar specijalist kirurgije reći prognozu liječenja nakon detaljnog pregleda Vašeg psa i odabira tehnike operacije. Isto tako ćete dobiti upute kakve kretnje trebate izbjegavati kod Vašeg psa.