Koliko često se može psu preventivno dati Dehinel Plus tableta?

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
no image


Odgovara:
Nikolina Đaković, dr. med. vet.
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Zanima me koliko često se, preventivno, smije psu dati Dehinel Plus tableta? Primjetila sam da veterinari to daju kad se dođe sa psom na cjepljenje, pa me zanima smije li se povremeno preventivno dati i bez obzira na cijepljenje? Unaprijed hvala! Iva

O: Prema Zakonu o veterinarstvu, uz cijepljenje protiv bjesnoće, veterinar je dužan dati i tabletu (sirup, pastu) protiv crijevnih parazita. Osim toga, preporuka je preventivno davanje tableta poput Dehinela dva do tri puta godišnje, znači svaka tri do četiri mjeseca.

 

Mekana oteklina na trbuhu štenca - pupčana hernija (kila)

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
Milan Stupar web


Odgovara:
Milan Stupar, dr. med. vet.
Pet centar, Av. V. Holjevca 62 (Supernova), Zagreb

P: Pozdrav, imam štene samojeda staro 2 mjeseca. Na trbuhu mu se pojavio kao vodeni balončić, mekan, oko 2 cm. Ne smeta mu, normalno se ponaša i jede. Što bi to moglo biti? Saljem sliku u prilog. Hvala! Marina

O: Prema opisu i dobi ljubimca, najvjerojatnije se radi o herniji (kila).

Jedna od najčešćih hernija u štenaca je pupčana (umbilikalna) hernija. Pupčanu herniju kod štenadi prepoznajemo kao malenu oteklinu na središnjem dijelu trbuha - na mjestu gdje se nalazi pupak. Na dodir je obično mekana, bezbolna, a ponekad i reponibilna – nestane dodirom, tj. sadržaj kile se pritiskom može povući u trbušnu šupljinu.

Kada su hernije male one obično sadrže samo mast. Ponekad u njoj može biti i crijevo ili drugi trbušni organi. Organi skliznu u vreću koja formira herniju, a prsten kroz koji skliznu u herniju se može stisnuti, ako dođe do stiskanja organa, to se manifestira jakom boli i povraćanjem. U tom slučaju hernija je na dodir topla i bolna te je neophodan hitni kirurški zahvat. Kod malih pupčanih hernija u kojima se nalazi samo mast, kirurško liječenje obično nije potrebno. Ponekad se vlasnici takvih pasa ipak odluče odstraniti herniju iz estetskih razloga kao i eventualne prevencije mogućih komplikacija.

Savjetujem Vam da se s ljubimcem uputite kod svojeg veterinara da obavi pregled ljubimca i točno utvrdi što je posrijedi s njim i u skladu s postavljenom dijagnozom moći će odgovarajuće postupiti kao dalje.

 

Što učiniti ako glava krpelja ostane u koži psa?

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
dragan vesovic


Odgovara:
Dragan Vešović, dr. med. vet.
Pet centar, Av. V. Holjevca 62 (Supernova), Zagreb

P: Vadila sam krpelja na svom psu, ali sam primjetila da je ostala glava unutra. Pošpricala sam s Octeniseptom. Šta mi je dalje raditi? Hvala unaprijed. Jasminka

O: Nije toliko neuobičajeno da prilikom izvlačenja krpelja ostane glava parazita na ljubimcu. U tom slučaju, potrebno bi bilo, kao što ste i napravili, tretirati samo mjesto nekim od antiseptika te kroz nekoliko narednih dana istu radnju ponavljati i kontrolirati dotično mjesto. Naime, najčešće sam organizam proces na koži izolira i samo strano tijelo odbaci (izbaci). U rijetkim slučajevima, ako se stanje zakomplicira i dođe do upalne reakcije tkiva kao i njegove okoline, potrebno bi bilo potražiti pomoć veterinara.

Korisne informacije o ovoj temi možete saznati u mojem ranijem odgovoru objavljenom pod naslovom Glava krpelja ostala u koži mačke prilikom odstranjivanja / Kako pravilno ukloniti krpelja s kože ljubimca?

 

Pas se stalno češe usprkos terapiji | Svrbež kao simptom i dijagnostika

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
no image


Odgovara:
Nikolina Jozić, dr. med. vet.
Pet centar, Škurinjska cesta 1, Rijeka

P: Imam psa šicua ima 2 godine i imamo problem, stalno se češe po tijelu. Već smo bili kod vetrinara, dobili 4 injekcije, malo je bolje i onda opet. Trebala bih savjet kako dalje. Unaprijed hvala. Lijep pozdrav. Kristina

O: Savjetujem Vam da s ljubimcem posjetite Vašeg veterinara kako bi se napravio dermatološki pregled, ali i druge pretrage, odnosno detaljnija klinička obrada ukoliko je potrebna kako bi se ustanovio uzrok svrbeža u Vašeg psa, a ovisno o uzroku i odgovarajuća terapija.

Svrbež nije univerzalan simptom koji ukazuje na neku određenu bolest, nego se javlja kod mnogobrojnih bolesti i stoga je često potrebna i detaljnija obrada da se utvrdi točan uzrok. Otkrivanje uzroka odnosno bolesti koja za svoju posljedicu ima pojavu svrbeža je ključna za odabir odgovarajuće terapije.

 

Kako njegovati sitnije i naizgled zaostalo štene u leglu

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
no image


Odgovara:
Antea Klobučar, dr. med. vet.
Pet centar, Martinkovac 131 (Marti centar), Rijeka

P: Ženka Shih-Tzua okotila je 7 štenaca. Jedno štene kao da nije iz legla. Znači dlakavost je manja i ona je puno sitnija za razliku od drugih štenaca koji su bucmastiji i dlakaviji. U čemu je problem, hoće li kasniti sa razvojem i hoće li biti kao ostali štenci? Hvala, Darija

O: Najčešći razlog zbog kojeg tek okoćeno štene naizgled zaostaje za svojom braćom i sestrama je loša placentacija (stvaranje posteljice koja slabije prehranjuje plod tijekom graviditeta). Također uzroci mogu biti i urođene mane, veličina legla, starost kuje...

Takvi su štenci manji i slabiji od ostalih te su iz tog razloga u nepovoljnijem položaju. S obzirom na veličinu i često slabiji refleks sisanja moraju se "natjecati" s ostalima (većima i jačima) za majčino mlijeko (bez kojeg često ostanu ili dođu na red poslijednji). Nerijetko dolazi do situacije da takvu štenad majka odbacuje i više se posvećuje onima koji su naizgled zdraviji. To je jedan od oblika prirodne selekcije i opstanka najjačih. Također takva je štenad podložnija razvoju raznih bolesti. Isto tako stopa smrtnosti kod štenadi niske porođajne mase u prvim tjednima života veća je nego u štenadi normalne porođajne mase.

U nekim slučajevima zna se dogoditi da naizgled zaostala štenad sustigne svoju braću i sestre (naravno uz adekvatnu njegu i prehranu te češće u slučajevima ako prežive prvih 6-8 tjedana nakon okota) te se razviju u normalne jedinke.

Takvi štenci zahtijevaju dodatni angažman vlasnika te bi bila preporuka posjetiti veterinara koji će pregledati štene (eventualno isključiti urođene defekte ili druge bolesti) i dati detaljne upute o njezi takve štenadi.