Drhtanje, pospanost i gubitak apetita šteneta nakon cijepljenja

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
IvanaSarcevicHorvat Joomla


Odgovara:
Ivana Šarčević Horvat, dr. med. vet.
Pet centar, Kralja Petra Svačića 61, Osijek

P: Cijepili smo štene protiv štenećaka sa 42 dana starosti i sad cijeli dan štene ima neku drhtalicu, slabo jede, samo bi spavao. Da li je to normalno poslije cijepljenja? Goran

O: Promjena ponašanja šteneta unutar 24-48 sati nakon cijepljenja je moguća u vidu snuždenosti, pospanosti i slabijeg apetita te blago povišene temperature, međutim ako ti simptomi traju duže i temperatura je viša od 40°C, vjerojatno je Vaš pas u vrijeme cijepljenja bio u inkubaciji neke od bolesti od kojih se cijepio ili drugih koje nisu u cijepivu.

Savjetujem Vam da posjetite Vašeg veterinara ako simptomi traju duže od 48 h ili se pogoršaju.

O ovoj temi je pisala i moja kolegica Sonja Vojnović, dr.med.vet. pod naslovom Promjena ponašanja i snuždenost psa nakon cijepljenja - mogući uzroci i nuspojave cijepljenja.

 

Smije li mlada rotvajlerica trčati uz bicikl | Fizička aktivnost i vježbe za psa u razvoju

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
GabrijelaGaurina Joomla 2017


Odgovara:
Gabrijela Gaurina, dr. med. vet.
Pet centar, Put Mostina 8 (Dujmovača), Split

P: Da li rotvajlerica stara 8 mjeseci smije trčati uz bicikl? Gordana

O: Vašoj osmomjesečnoj rotvajlerici ipak ne bih preporučila trčanje uz bicikl jer je to za nju prerano i prilično opterećujuće za njen lokomotorni sustav. Rottweiler spada u velike pasmine pasa, a razvoj njihovog koštanog sustava završava tek s nekih 18 mjeseci starosti. Uz to, radi se o pasmini koja je mišićave, teške građe pa se i zbog toga ne preporučuju dugotrajne i vježbe izdržljivosti tako rano. Zbog težine i muskulozne građe primjerenije su inače laganije vježbe, igranje loptom i sličnim rekvizitima te jogging radije nego brzo istrčavanje i vježbe okretnosti. U pravilu, na svakih mjesec dana starosti savjetuje se po pet minuta trčanja, u ovom slučaju bi to bilo lagano trčanje. Vi ipak najbolje poznajete svog psa pa procijenite koliko aktivnosti mu je dovoljno. Bolje je da igru završite dok je pas  zaigran i traži još, nego kad postane iscrpljen. Za početak, krenite sa šetnjama i igranjem. Tako će se pomalo razvijati izdržljivost. Za pravi  fitness i zahtjevnije vježbe Vaša ljubimica će biti spremna kada potpuno sazrije, dakle sa 1,5 godinu.

 

Udomljeni pas liže šape i plahte | Prekomjerno lizanje

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
martina k


Odgovara:
Martina Kuzmanić, dr. med. vet.
Pet centar, Škurinjska cesta 1, Rijeka

P: Moj maltezer stalno liže šape i plahte. Pas je ženka stara 2,5 godine. Udomljena iz azila. Sterilizirana. Pas je odvojen od vlasnika 3 sata max dnevno, ali ne svaki dan. Ostalo vrijeme je uz vlasnike u kući. Spava u krevetu s vlasnikom. Ne linja se. Hrana je na bazi piletine i riže. Pas ima ograđeno dvorište te ga također vodimo u šetnju i posvuda gdje god idemo. Pas ima drušvo drugih pasa svakodnevno. Vesela je. Jede normalno, bira hranu, nije proždrljiva. Zaigrana. Stolica normalna. Unaprijed hvala, Vlado

O: Vezano uz problem lizanja, uvijek su korisni detaljni podaci o psu, primjerice – koliko je star pas, mijenja li zube te zbog toga liže, je li riječ o kujici koja je ili nije sterilizirana, ima li lažnu trudnoću, je li pas usamljen tokom dana, u periodu proljetnog linjanja mogu javiti i problemi s kožom, koju  hranu dobiva pas (je li možda na bazi piletine, sa ili bez žitarica...) i drugo.

 

Podatak da je udomljena ipak upućuje na problem "lizanja šapa o plahta". Kod udomljavanja pasa, moramo im jedno vrijeme omogućiti period za aklimatizaciju ili prilagodbu na nove životne uvijete, makar novi način života bio puno bolji od nekadašnjeg (azil). Udomljenom psu, koji je možda i više puta mijenjao vlasnika, treba najmanje šest i više mjeseci da se potpuno opusti. Jedan od najčešćih znakova nesigurnosti, posebno kod manjih pasmina, je prekomjerno lizanje šapica, plahte ili dekice.

 

Psa u trenutku prekomjernog lizanja treba prekinuti (ne grubo, ne povisiti glas) i dati mu "zaduženje" kako biste omeli trenutačnu radnju i okupirali ga nečim novim, poput igre. Zaduženje može biti: donošenje igračke ili loptice, pronalaženje drugih ukućana ili pasa u kućanstvu, praćenje vlasnika u vršenju kućanskih poslova (odnos smeća, čišćenje i slično). Nakon obavljenog zaduženja pas mora biti nagrada u obliku najdraže pseće poslastice. Ovime prekidamo neželjeni akt lizanja, grebanja, kako bismo um psa usmjerili normalnom životu i ponašanju kućnog ljubimca. Napominjem, navedeni postupak "opuštanja" može trajati preko šet mjeseci, ovisno o prošlom životu i traumama Vašeg psa.

 

Sljedeći problem, koji se također nazire, je hrana na bazi piletine koja kod pasa – posebice maltezera može izazvati probleme s kožom. Ustvari radi se o netoleranciji hrane na bazi piletine i simptomima poput pojačanog suzenja očiju (smeđa dlaka oko očiju i usana), češanje, meka stolica i drugo. Preporučam Vam da u ishranu Vaše ljubimice uvedete kvalitenu hranu na bazi janjetine i ribe. U našim dućanima dostupan je velik izbor superpremium hrane za male pasmine kao što je i Brit PETIT (prilagođen upravo malim pasminama), Brit Care i Rustican bez glutena.

 

Spolni ciklus kuje | Dugotrajni krvavi iscjedak iz stidnice

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
petra franko


Odgovara:
Petra Franko Bartoniček, dr. med. vet.
Pet centar, Škurinjska cesta 1, Rijeka

P: Dakle kuja mi se okotila prije skoro 3 mjeseca. Imala je 10 štenaca i sve je bilo u redu. Štenci su zivi i zdravi. Ona je nakon toga imala iscjedak koji je trajao 6 tjedana i onda prestao. Međutim mjesec i pol dana nakon toga se počela tjerati i krvarila je 2 tjedna (ona i inače krvari tjekom cijelog tjeranja), ali sada nakon tjeranja još uvijek joj izlazi ta kao crna krv. Znači to već traje 2 tjedna nakon tjeranja, ne znam šta bi moglo biti... Hvala. Klara

O:  Spolni ciklus kuje sastoji se od četiri faze: proestrus, estrus, diestrus i anestrus. Anestrus je period spolne neaktivnosti i traje različito dugo (oko 3 mjeseca u prosjeku). Za vrijeme trajanja anestrusa životinja ne pokazuje nikakve karakteristične fizičke promjene ili promjene u ponašanju.  Nakon ovog perioda neaktivnosti spolni ciklus ponovno započinje s novim proestrusom.

 

U prosjeku kuje u novi proestrus ulaze svakih 7 mjeseci (iako to uvelike ovisi o pasmini kuje, težini zadnjeg poroda i drugim faktorima, dakle prilično je individualno, ali većinom uvijek u pravilnim razmacima). Proestrus je početna faza ciklusa u kojoj dolazi do porasta aktivnosti reproduktivnog sustava. U ovoj fazi ciklusa na jajniku dolazi do sazrijevanja folikula koji luče estrogene koji su odgovorni za pojavu vanjskih znakova odnosno početak „tjeranja“. Kuja postaje atraktivna mužjacima, ali im ne odzvoljava parenje. Vlasnici mogu primjetiti otečenje stidnih usana te serosangvinozni (krvavi) iscjedak. U prosjeku proestrus traje 9 dana (moguće 1 – 27 dana). Kao što je navedeno proestrus se očituje vanjskim znakovima koje onda smatramo i početkom "tjeranja" kuja, međutim ono što nazivamo tjeranjem u osnovi se sastoji od dvije faze spolnog ciklusa; proestrusa i estrusa.

 

Estrus je druga faza spolnog ciklusa i slijedi odmah nakon proestrusa. Ovo je faza u kojoj kuja postaje spremna za parenje i prihvaća mužjake. Stidnica je i dalje otečena, mekana na dodir, iscjedak se smanjuje i postaje manje krvav.  U prosjeku estrus traje 9 dana ( moguće 4- 24 dana).

 

Dakle, iz svega navedenoga vidimo da iscjedak iz stidnice nije uvijek u istoj količini i boji. On se također mijenja, ovisno o utjecaju hormona.

 

Ukoliko Vam se stanje kod Vaše ljubimice čini neuobičajeno ili je praćeno sa dodatnim simptomima kao što su povišena tjelesna temperatura, promijenjen apetit, povećano pijenje vode, i druge veće promjene u ponašanju, bilo bi dobro da je odvedete na kontrolni pregled veterinaru zbog mogućih komplikacija kao što je piometra  te druge bolesti kao što je bakterijska upala i sl.

 

O sličnim temama pisali smo i pod sljedećim naslovima:

 

 

 

 

Problem s analnim vrećicama - istiskivanje, prehrana, kirurško odstranjivanje

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
Iris Pazanin 2017


Odgovara:
Iris Pažanin, dr. med. vet.
Pet centar, Put Mostina 8 (Dujmovača), Split

P: Mojem psu su po procjeni veterinara pune analke, ali on je nemiran pa mu se to ne može istisnuti, a narkoza je veliki rizik, postoji li još koji način da se to stabilizira? Može li se sadržaj tih žlijezda prirodno isprazniti? Recimo uz sirovo meso dati i malo kostiju? Moj pas je njemački ovčar, možete li mi pojasniti kako da mu sam istiskam sadržaj iz žlijezda? Hvala unaprijed! D.

O: Problemi s analnim vrećicama kod pasa i maca su jedan od najčešćih razloga za posjet veterinaru. U vrećicama se nalazi sekret koji se izlučuje pri obavljanju velike nužde. Miris tog sekreta je za svaku životinju specifičan i jedinstven. On služi za svojevrsnu komunikacijimeđu psima i za obilježavanje. Kod defekacije izlučuje se i taj sekret.
 
Pas  može isprazniti analnu žlijezdu sam, međutim nekima to ne uspijeva, a jedan od razloga je i stres koji može djelovati na svaku životinju različito. Neki psi imaju preduboko smještene analne vrećice koje se ne mogu normalno prazniti, kod nekih je sekret pregust i dolazi do začepa otvora vrećica. Tada se stvori novi otvor na koži kroz koje vrećice fistuliraju i probiju, a prije toga nastane infekcija i jaka upala. Da je riječ o problemima s analnom žlijezdom možemo vidjeti po specifičnom ponašanju pasa. Psi vuku stražnje noge i stražnjicu po tlu (takozvano sanjkanje), češu se u području vrata i stražnjih nogu do mjere da poispada dlaka na tom području i postane prorijeđena.  Sve pse koji imaju kronične  probleme treba redovito voditi na pražnjenje žlijezde, a kod životinja kojima višekratno dolazi do upala treba razmisliti o kirurškom odstranjivanju žlijezda.
 
Kirurško odstranjivanje je opcija o kojoj biste i Vi mogli razmisliti jer pas nije kooperativan kod manuelnog istiskivanja.  Životinjama koje imaju problema sa žlijezdom treba davati hranu koja sadrži dosta vlakana kako bi se povećao volumen stolice i na taj način olakšalo pražnjenje žlijezde. U našim trgovinama to su veterinarske dijete u obliku suhe hrane pod nazivima W/d (Hill's) te od Obesity ili Fibre (Royal Canin). Od preparata koji se koriste za umirivanje da bi se olakšalo istiskivanje žlijezde možete se, uz konzultaciju s Vašim veterinarom, odlučiti na Sedalin gel s kojim se može postići da se životinje umire te nisu agresivne, umanji  se motorična aktivnost, zatomi se osjećaj straha te dolazi do miorelaksacije (opuštanja mišića). Ovaj proizvod se prodaje u veterinarskim ljekarnama u sklopu Pet centar dućana, isključivo na veterinarski recept.
 
Nakon provedenog istiskivanja sadržaja uputno bi bilo promjeniti hranu koja može dovesti do nekonzistentne stolice koja je često premekana i proljevasta tako da unutarnji sfinkter ne može svojim stiskanjem istisnuti sadržaj analne žlijezde. Obrok koji je pojačan sa cjevastim kostima može dovesti do stvrdnjavanja izmeta i time olakšati  pražnjenje žlijezde. To nije pravilo, ali možete pokušati – oprezno. Kosti  u obroku mogu dovesti do opstipacije, tj. začepa ili nekad i do proljeva. Bitno je da dajete komade cjevastih kostiju koje neće oštetiti probavne organe; to su kosti koljenice.

 

Mnogi vlasnici pasa istiskuju analne vrećice sami. Bilo bi dobro da to ne rade prečesto. Tkivo oko anusa je izrazito osjetljivo i i nije uputno primjenjivati silu. Nestručna manipulacija može izazvati jaku bol i agresiju u pasa. Pražnjenje analne žlijezde je mnogo uspješnije kada se obavlja iznutra, tj. rektalno kada prst veterinara prolazi kroz crijevo i vrši pritisak kao da je riječ o tvrđoj stolici. Ipak mislim da je to zahvat koji se treba obaviti u veterinarskoj ordinaciji od strane educirane osobe, tj. veterinara.