Pas cvili - važnost otkrivanja uzroka | Normabel | Preparati za smirenje

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
zdravka rumiha1


Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr. med. vet.
Pet centar, Av. V. Holjevca 62 (Supernova), Zagreb

P: Smijem li svom psu dati normabel za smirenje, utječe li isto na životinju kao i na čovjeka? U zadnja tri dana svaku večer cvili što nije nikada. Inače je tip haskija. Melita

O: U pokušajima da se postojeći strah, nelagoda, tjeskoba i sl. reducira i/ili potpuno ukloni, kod ljubimaca se koriste različiti preparati i različite metode. Od preparata se koriste različiti sedativi, koji dolaze u mnoštvo različitih naziva, oblika, načina i jačine djelovanja. Ti lijekovi najčešće dolaze u obliku tableta, kapsula, gelova, tekućina ili se injektiraju. Njihova uporaba je indicirana u mnogim stanjima jer mijenjaju mentalnu aktivnost, odnosno djeluju smirujuće. Korišteni uz naputke i preporuku svog veterinara, uz strogu kontrolu doziranja i načina primjene, ne bi smjeli biti opasni po zdravlje ljubimca. Međutim, ukoliko se koriste "na svoju ruku" mogu postati opasni po zdravlje ljubimca te dovesti do težih zdravstvenih poremećaja.

Normabel (diazepam) je lijek iz skupine benzodiazepina koji imaju anksiolitičko, sedativno-hipnotičko, antikonvulzivno i mišićno-relaksirajuće djelovanje. Diazepam se nerijetko daje kućnim ljubimcima za smirenje, najčešće na ruku vlasnika. Naime, psima nije preporučljivo davati lijekove za humanu upotrebu, s obzirom kako nisu rađena istraživanja djelovanja istih na ljubimce. U praksi se uočavaju najčešće nuspojave u poremećaju u koordinaciji, pojavi vrtoglavice, mučnine, depresije i sl., nekim ljubimcima nastup djelovanja tableta za smirenje traje iznimno dugo, neki ljubimci reagiraju prekomjernim spavanjem, kod nekih ljubimaca diazepam uopće ne iskazuje djelovanje, dok kod nekih dovodi do suprotnog učinka, odnosno pojačavanja simptoma. Osim svega navedenoga uvijek postoji mogućnost pojave preosjetljivosti na djelatne tvari ili nosače djelatnih tvari u lijeku.

Na tržištu dolaze preparati isključivo biljnog sastava koji su registrirani za upotrebu u veterinarstvu i u potpunosti sigurni za ljubimce koje bez straha od nuspojava možete davati Vašem ljubimcu. Tako, u ponudi Pet centar ljekarni možete pronaći:

Orme naturali Equilibria-vet - tablete imaju nježno opuštajući učinak, te pomažu smanjiti tjeskobu i ublažiti pretjerane i nepoželjne reakcije u ponašanju pasa i mačaka;  

Kalm Aid tablete – tablete s okusom govedine za razdražljive i uznemirene pse i mačke. Koriste se kod anksioznosti, stresa (vatromet, grmljavina), putovanja, problema u ponašanju i sl. Sadrže L-triptofan - esencijalna aminokiselina koja utječe na proizvodnju serotonina (ima opuštajući i smirujući učinak); L-theanin- aminokiselina koja ima opuštajući učinak; Tiamin (vit.B1) - njegov nedostatak povezan s poremećajem živčanog sustava; nikotinamid; vitamin B6 i dr. sastojci.

Diacalm tablete za umirenje pasa i mačaka u stresnim situacijama – dijetetski pripravak za pse i mačke s prirodnim sastojcima, koji pomažu opustiti i umiriti ljubimce u stresnim situacijama kao što su: putovanje, izložbe, promjena okoline, grmljavina, vatromet i sl. Pripravak (po mogućnosti) treba dati sat vremena unaprijed. Djelatni su mu sastojci: hmelj (humulus lupulus), korijen valerijane (valeriana officinalis) ekstrakt đumbira (zinginber officinalis) i dr.

Petvital Bachove mješavine za razne stresne situacije (br. 2 Strah) – s prilagođenim biljnim sastojcima u obliku kuglica. Njihov sastav je aspen, crvenolisna šljiva, obična sunčanica, mimulus,... U ovakvom obliku, granulice se otope u vodi ili daju u hrani kako bi se sanirale situacije duševnih kriza ljubimaca, a za ovakve situacije preporuča se davanje u kontinuitetu kroz period minimalno dva tjedna, a idealno mjesec dana prije očekivanog događaja kako bi se učinak u potpunosti uspio ispoljiti.

No, htjela bih skrenuti pozornost na činjenicu kako bi cviljenju Vašeg ljubimca prije svega trebalo potražiti uzrok jer bi davanjem sredstava za smirenje samo prikrili simptome.

Više o uzrocima cviljenja pasa već sam ranije opisala u prethodnom odgovorom naslovljenim Štene cvili - poteškoće s cviljenjem psa.

Kako je jedan od uzroka cviljenja pasa bolnost, a ujedno i uvriježeno pravilo kako bi svaku promjenu ponašanja naših kućnih ljubimaca najbolje bilo započeti pregledom u veterinarskoj ambulanti, preporučujem Vam da dogovorite pregled kod Vašeg veterinara. Općim kliničkim pregledom (krvna slika, biokemija krvi, RTG, UZV i sl.) u veterinarskoj ambulanti može se isključiti neki od organskih uzroka promjene ponašanja, odnosno determinirati uzrok cviljenja Vašeg ljubimca.

 

Alergija na hranu, lokalna infekcija uha i gljivično oboljenje

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
Dunja Vrdoljak v3


Odgovara:
  Dunja Vrdoljak, dr. med. vet.
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Imamo ženku japanske akite, staru 3 godine. Nakon upale uha koju smo liječili duže vrijeme antibioticima, ustanovilo se nakon brisa uha da su problem gljivica. U isto vrijeme otkrili smo alergiju na žitarice, soju, svinjetinu, ribu i krumpir te gljivicu Malassezis. Kupamo kuju Oronazolom, ali me zanima da li postoje kakve tablete da to riješimo što prije. Hvala! Sp, Ana-Marija

O: Ukoliko postoji problem s alergijom na hranu, bilo bi dobro ljubimca hraniti specijaliziranom veterinarskom dijetom. U aktualnoj ponudi Pet centra tako možete pronaći Royal Canin Hypoalergenic, Hill's z/d, Purina Veterinary Diets Hypoallergenic te Eukanuba Dermatosis. Bilo bi najbolje u periodu eliminacijske dijete koristiti samo neku od ovih hrana, izbjegavajući bilo kakve poslastice, dodatke, hranu od stola ili bilo koju drugu hranu. Ovo bi trebalo trajati minimalno 6 tjedana.

Oronazol je šampon koji sadrži ketokonazol, derivat imidazola. Ketokonazol je protugljivična ljekovita tvar, antimikotik, koja djeluje na brojne gljivice. Ne prelazi kroz kožu u krv pa zato i ne djeluje na druge organe. Koristite ga prema uputama koje Vam je dao Vaš veterinar.

Tablete koje se u veterinarskoj medicini koriste za liječenje gljivičnih oboljenja dolaze uglavnom iz humane medicine. Međutim, budite svjesni da se iste koriste samo u slučaju opće gljivične infekcije te u slučaju kada sve ostale terapije (poput šampona ili krema) ne daju očekivane rezultate. O ovome bi trebalo raspraviti s Vašim veterinarom koji vodi ljubimca. Razlog zbog kojeg se ove tablete uglavnom izbjegavaju je taj što su iznimno toksične za bubrege i jetru kao i cjelokupni probavni sustav. Imajte na umu da terapiranje gljivičnih oboljenja ponekad dugo traje.

Lokalnu infekciju uha možete liječiti kapima koje sadrže antimikotik, što će Vam isto prepisati veterinar. Kao potporna terapija upali uha možete koristiti Otodine. Pripravak se može koristiti istodobno sa kapima za uho u razmaku od 1 sat, 2 puta dnevno. Dostupan je u Pet centar poslovnicama, a o upotrebi se konzultirajte s veterinarom.

Isto tako, pravilno postavljanje dijagnoze od iznimne je važnosti. Tako bi bilo dobro isključiti sve druge mogućnosti uzroka problema kojeg navodite poput hormonalnih promjena, demodikoze, autoimunih bolesti, ostalih ekto i endoparazita te nekih drugih organskih bolesti.

 

Sindrom tresenja glave

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
dragan vesovic


Odgovara:
Dragan Vešović, dr. med. vet.
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Imam ženku Dobermana staru oko 2,5 godine, unazad 3 mjeseca mi je počela tresti glavom gore dole. Pročitala sam da se taj sindrom zove dobermanski sindrom trešenja glave – tremor. Unazad par dana se počelo pojavljivati sve češće (svaki drugi-treći dan). Da li to po nju može imati neke trajnije posljedice? Da li to može dovesti do agresivnosti psa u toj fazi? Marija

O: Sindrom tresenja glave predstavlja nasljedno oboljenje koje se relativno često pojavljuje kod pasmine doberman. Ovaj sindrom je jedan od mnogih koji su klasificirani u općeniti pojam tremora. Tremor se definira kao ritmički, oscilirajući, nevoljni pokreti svih dijelova tijela. Mnoge pasmine pogađa tremor čitavog tijela, no za dobermane, labradore i engleske buldoge karakterističan je samo tremor glave. Do tremora dolazi zbog zahvaćenosti mišićno-koštanog i živčanog sustava. Tremor cijelog tijela obično je rezultat abnormalnosti mozga, a naročito malog mozga. Uzroci mogu biti degenerativni, urođeni, upalni, posredovani imunitetom ili toksične prirode.
 
U dobermana klinički znakovi navedenog sindroma uključuju naglu pojavu trzaja ograničenih na područje glave. U većini slučajeva pokreti su gore-dolje, no ima slučajeva i u stranu. Psi se čine svjesni, ogovaraju na poziv i čine se potpuno normalnim za vrijeme epizode. Tremor obično prestaje sam po sebi nakon nekoliko minuta, a u nekih pasa se može trenutno zaustaviti odvraćanjem pažnje psa (npr. sa hranom).
 
Uzrok ovom sindromu još nije poznat. Iako je moguća fokalna epilepsija, nesposobnost odgovora na antiepileptične lijekove opovrgava ovu teoriju. Sljedeće se spominju abnormalna ponavljanja radnje ili stava ili položaja vidljivih u nekim fazama šizofrenije u ljudi, no od svih najvjerojatnija je teorija povezana s patologijom malog mozga.
 
Dijagnostička procjena ne pokazuje nikakve abnormalnosti uključujući i neurološki pregled, pretrage krvi, analizu cerebralne tekućine. Još uvijek nije poznato učinkovito liječenje jer ovdje ne pomažu lijekovi koji se daju kod epi-napada. Oboljeli psi ne razvijaju neke dodatne neurološke poremetnje, a u većini slučajeva ovaj sindrom znatno ne narušava kvalitetu života psa. U nekih slučajeva problem nestaje sam po sebi s vremenom.
 
Kako može biti nekoliko uzroka ovoj pojavi u Vašeg ljubimca, savjetujem Vam da ljubimca odvedete na pregled kod veterinara. Isti će na osnovu pregleda postaviti dijagnozu, te po potrebi preporučiti odgovarajuću terapiju. Također, Vaš veterinar će u skladu s postavljenom dijagnozom biti u mogućnosti procijeniti direktni i indirektni utjecaj na opće zdravlje ljubimca, njegovu prognozu kao i sve druge aspekte oboljenja i liječenja.

 

Pretrage krvi - AST (GOT), ALT (GPT) i kreatinin (CREA)

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
ljvu 2013


Odgovara:
Ljiljana Vrhovac Uzur, univ. mag. med. vet.
Pet centar, Našička 144, Zagreb

P: Molim pojašnjenje nalaza u privitku. Ljiljana

O: Aminotransferaze su enzimi koji se u visokim koncentracijama nalaze u jetri, mišićima i mozgu. Određivanje katalitičke aktivnosti tih enzima značajno je u dijagnostici bolesti jetre i u diferencijalnoj dijagnostici bolesti jetre, pankreasa i drugih bolesti. Aminotransferaze se u krvi nalaze  u dva oblika: kao AST (GOT) i ALT (GPT). Povišene koncentracije ovih enzima govore o propadanju ili oštećenju prvenstveno jetre (akutne infekcije ili toksičnog ošćtećenja jetre, ciroze) te infarkta miokarda.
 
Kreatinin (CREA) nastaje iz kreatina, krvlju dolazi do bubrega gde se dijelom izlučuje iz organizma. Koncentracija kreatinina u serumu ovisi o glomerularnoj  filtraciji pa je dobar pokazatelj funkcije bubrega. Povišen je kod akutne i kronične bubrežne insuficijencije, prepreke u mokraćnim putevima i oštećenja funkcije bubrega nekim lijekovima ili otrovima. Povišene vrednosti kreatinina mogu biti i posljedica veće fizičke aktivnosti. Uzrok može biti jak proljev koji je doveo do dehidracije organizma.
 
Vrijednosti navedenih enzima u ovom nalazu su u granicama normale.

 

Pas starije dobi preskače obroke i izbjegava saginjanje

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
MelanijaCelica


Odgovara:
Melanija Čelica, dr. med. vet.
Pet centar, Našička 144, Zagreb

P: Jack Russell terijer, nakon 9 godina jednog dana primjetili smo da ne pije vodu. Predložio sam da mu probamo podići zdjelicu nakon čega ju je ispio do kraja. Često preskače doručak i ostavlja si ga za navečer, kada zna stajati ispred zdjelice za vodu kao da bi htjeo piti, ali se više ne saginje, nego mu je moramo podići. Ne znam što mu je, normalno se igra i trga hlapa kojeg smo mu nedavno kupili za rođendan, ako Vi znate što bi mu moglo biti da ne pije sam više vodu molim Vas da mi slobodno kažete. Hvala. Filip

O: Proces starenja razlikuje se od psa do psa i bez obzira na pasminu, neki psi stare polako dok se kod drugih odjednom pojave tipične staračke teškoće. Vaš pas polako ulazi u seniorsku dob.

Često se dešava da se životinja u nekim pokretima štedi jer osjeća bol. Neka zdjelica sa vodom i sa hranom budu na povišenom mjestu, da olakšate ljubimcu hranjenje. Bilo bi poželjno da odete kod  veterinara na mali sistematski pregled, kompletna krvna slika pokazat će stanje čitavog organizma. Pažljivim pregledom provjerit će se ograničenost pokreta pojedinih dijelova tijela, npr. ukočenost vratnog dijela kralježnice...

Kod seniorske dobi potrebe za hranom su manje iz jednostavnog razloga jer pas nije toliko aktivan, ako pas ne mršavi ne treba Vas zabrinjavati što preskače obroke.