Novoškotski retriver lovac na patke (Nova Scotia Duck Tolling Retriever, Toller)

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
dragan vesovic


Odgovara:
Dragan Vešović, dr. med. vet.
Pet centar, Av. V. Holjevca 62 (Supernova), Zagreb

P: Planiramo udomiti psa vrste Nova Scotia Duck Tolling Retriever pa me zanima ako mi možete reci nešto o toj vrsti. Unaprijed se zahvaljujem na vašem odgovoru. Lovro

O: Nova Scotia Duck Tolling Retriever ili samo Toller je lovna pasmina pasa uzgajana s jednom namjenom - da bude radni pas. Prema međunarodnom kinološkom savezu (FCI - Fédération Cynologique Internationale), ova pasmina pasa je pozicionirana u Grupu 8 (retriveri, šunjkavci i psi za vodu), Sekciju 1 (retriveri).

Smatra se da je ova pasmina pasa razvijena u Kanadi početkom 19 stoljeća s ciljem pomoći lovcima u lovu na vodene ptice (divljač). Smatra se da je ovo jedna od inteligentnijih pasmina pasa sposobna za veliku izdržljivosti i agility, što ih čini idealnim odabirom za lov ili obitelji sportski nastrojene i u stalnom pokretu (aktivnosti).

Toller je srednje velika pasmina pasa, skladne i snažne građe. Mužjaci postižu visinu 48 - 51 cm, a ženke 45 - 48 cm. Težine mužjaka se kreću u rasponu 20 - 23 kg, a ženki 17 - 20 kg. Boja dlake se kreće u različitim nijansama crvene ili narančaste sa svjetlijim područjima. Također, prisutne su i bijele "oznake", najčešće na vrhu repa, završnom dijelu ekstremiteta, prsištu,... Sama dlaka je srednje dugačka,  dobro odbija vodu te uz podlaku osigurava dobru termoregulaciju čak i za vrijeme nižih temperatura ili u hladnijoj vodi.

Sve detaljnije informacije vezane uz ovu pasminu možete saznati i na adresi Hrvatskog kinološkog saveza, Ilica 61, Zagreb. Kolege na prije navedenoj adresi, kinološki suci, posjeduju specifično znanje za sve osobitosti pojedine pasmine te Vam mogu odgovoriti na sva pitanja.

 

Crvenilo, prištić na njuški i promjene oko usta psa | Mikrosporoza

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
no image


Odgovara:
Nikolina Jozić, dr. med. vet.
Pet centar, Škurinjska cesta 1, Rijeka

P: Imam francuskog buldoga i primjetila sam pokraj usta neki "prišt", nakon par dana se to proširilo, šaljem Vam sliku kako to izgleda. Možete li mi savjetovati što napraviti, trenutno nisam u mogućnosti otići do grada u veterinara, ako postoji neka mast , krema... Hvala, lp, Marina

O: Savjetujem Vam da s Vašim psom posjetite veterinara jer na temelju priložene slike pretpostavljam da se radi o mikrosporozi, kod koje postoji mogućnost prijenosa na čovjeka.

Mikrosporoza je najčešće uzrokovana gljivicom Microsporum canis, a nešto rjeđe Microsporum gypseum i ubraja se u dermatofitoze. Dermatofitoze su kontagiozne bolesti te se prenose direktnim i indirektnim kontaktom s oboljelom životinjom. Također dermatofitoze su i zoonoze, tako da postoji mogućnost da se ova kožna bolest prenese sa životinje na čovjeka i obrnuto. Inkubacijski period iznosi dva do tri tjedna. Klinička slika karakterizirana je pojavom alopecija kružnog oblika te je to najkarakterističniji simptom ovog kožnog oboljenja. Također na alopetičnom području koža može biti ljuskava, zacrvenjena (zbog prisustva upale) te mogu biti prisutne i kraste. Ujedno moguća je i diskoloracija kože zahvaćenog područja u vidu promjene boje u crnu ili sivu, a moguća je i pojava svrbeža. Klinički slika je veoma varijabilna i zapravo ovisi o otpornosti životinje tako da do kliničkog očitovanja najčešće dolazi u mlađih životinja, kod životinja s oslabljenim imunosnim sustavom, kod životinja koje žive u neadekvatnim higijenskim uvjetima te kod životinja koje su nedavno bile na terapiji antibioticima ili kortikosteroidima.

Dijagnozu možemo postaviti na temelju pregleda Woodovom lapom, nativnom mikološkom pretragom ili kultivacijom gljivica iz skarifikata kože na hranjivoj podlozi.

Liječenje je lokalno i sustavnom. Sustavno liječenje obuhvaća primjenu kupki, a nešto rjeđe antimikotskih masti i krema. Sustavno liječenje podrazumijeva primjenu antimikotika i to najčešće ketokonazola, itrakonazola te terbinafina. Također treba napomenuti da je veoma važna i dezinfekcija prostora u kojem životinja boravi zbog ranije navedene mogućnosti prenošenja uzročnika uslijed indirektnog kontakta.

Nažalost, bez prethodnog kliničkog i dermatološkog pregleda koji su potrebni za postavljanje točne dijagnoze, nisam u mogućnosti savjetovati Vas u izboru odgovarajućeg lijeka.

 

Dermilen gel/hipoalergijski šampon - primjena kod štenaca

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
dragan vesovic


Odgovara:
Dragan Vešović, dr. med. vet.
Pet centar, Av. V. Holjevca 62 (Supernova), Zagreb

P: Može li se šampon Vetoquinol Dermilen (gel/hipoalergijski šampon) koristiti za štence, na primjer Shih Tzu? Lijep pozdrav! Runa

O: Dermilen šampon (Vetoquinol) sadrži masnu komponentu u vodenoj podlozi kompatibilinoj s kožom, te sadrži hipoalergijsku komponentu gela. Zahvaljujući svojoj visokoaktivnoj komponenti za pranje, Dermilen šampon posjeduje jaku sposobnost čišćenja, čime se postiže temeljito oprana dlaka i koža. Masne komponente djelotvorno štite kožu od isušenja, te koža zadržava vlažnost i nježnost.

Dermilen šampon se također pokazao kao dobar hipoalergijski gel zbog sadržaja posebno odabranih komponenti koje ne senzibiliziraju kožu pa se može upotrijebiti i kod osjetljivih životinja, štenaca, a i kod učestale primjene.

Prilikom pranja šampon se stavlja u malim količinama na dobro namočenu dlaku i dobro se umasira do stvaranja pjene. Kod jake zaprljanosti treba povećati količinu porcije ili dva puta šamponirati. Nakon temeljitog masiranja dlake i kože sapunicu je potrebno dobro isprati. Učestalost pranja potrebno je prilagoditi potrebama, kako prema stupnju zaprljanosti dlake, tako i prema eventualnim kožnim bolestima kao potpora terapiji. Dakle, zahvaljujući karakteristici Dermilen šampona da koži vraća masnoću, psi neovisno o dobi, dobro podnose i češća pranja.

 

Bolnost, hromost i promjena ponašanja šteneta

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
Josipa Sadaric web v2


Odgovara:
Josipa Sadarić, dr. med. vet.
Pet centar, Našička 144, Zagreb

P: Imam kujicu staru 6 mjeseci pasmine škotski ovčar. Prošli tjedan se počela ponašati čudno. Bilo je sve super taj dan do 15h popodne. Nakon spavanja je počela se tresti, cviliti u nekim momentima. Međutim jede normalno. Bili smo kod veterinara, nalazi krvi su u redu. Slikali su joj trbuh te je isto sve u redu bilo. Nakon toga sam primjetila da kada želi skočiti s kreveta ili kauča na pod da ima neki strah. Kada je skočila na mene da ju pomazim je jauknula kao da ju noga boli. Probala sam ju odvesti u šetnju jer voli jako i malo sam je povukla pa je isto zacvilila. Boji se staviti igračke u usta jer kao da je i zubi bole. Ne trči ni ne igra se kao prije jer je očito nešto muči. Sutra idemo ponovno kod veterinara, ali eto voljela bih i vaše mišljenje čuti... Hvala, lp, Nikolina

O: Kako je riječ o zaigranom štenetu, po ovome što ste naveli, pretpostavka je da se radi o nekim problemima vezanim za lokomotorni sustav. Najčešće nastaju kao mehaničke ozljede prilikom naglih pokreta i to ozljede osjetljivih struktura (hrskavica, zglobova, zglobnih čahura, tetiva, ligamenata, mišića) ili pak različite razvojne anomalije. Sve se navedeno očituje jače ili slabije izraženom hromosti.

Hromost predstavlja svaku smetnju u normalnoj upotrebi ekstremiteta, a očituje se raznim protuprirodnim pojavama kod kretanja ili stajanja životinje. Ona može nastati zbog bolnih procesa (upala u području kože, fascija, mišićja, tetiva, tetivnih ovojnica, ligamenata, kostiju, zglobova, limfnih čvorova, živaca, hrskavica), zbog mehaničkih smetnji (kontrakture mišića, tetiva, ligamenata, ankiloza zgloba, lom kostiju), zbog paraliza živaca ili mišića ekstremiteta ili zbog tromboza većih krvnih žila.

Većina oboljenja koštano-zglobnog sustava su manji problemi, koji se mogu riješiti sami od sebe mirovanjem. Međutim, kako to traje već tjedan dana i kako ste primjetili značajnu promjenu u ponašanju svog ljubimca potreban je detaljniji pregled te po mogućnosti RTG snimka.

 

Niska tjelesna temperatura psa | Pothlađenost

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
Martina Petrovic


Odgovara:
Martina Petrović, dr. med. vet.
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Mjerila sam psu temperaturu dvaput, oba dva puta pokazuje iste reziltate 32,8 temp. Mali je pas, mješanac, 10kg, 10 godina ima. Zanima me da li je normalna tako niska temperatura? Lijep pozdrav, Jelena

O: Normalna fiziološka temperatura tijela odraslog psa se kreće od 37,5 do 39°C. Zimi može kod ljubimaca koji žive vani pasti za jedan stupanj.

Temperatura se isljučivo mjeri rektalno (dječiji toplomjer ili specijalni veterinarski toplomjer). Toplomjer se može namazati kuhinjskim uljem ili vazelinom i oprezno uvesti u analni otvor 1,5-2 cm kako bi mjerenje bilo točno. Više o ovoj temi je pisala kolegica, pod naslovom Povišena tjelesna temperatura u pasa.

S obzirom na temperaturu koju ste izmjerili, smatram da se radi o pothlađivanju. Stoga Vam savjetujem da što prije s Vašim ljubimcem posjetite veterinara kako bi napravio detaljan klinički pregled, podigao tjelesnu temperaturu, postavio točnu dijagnozu (uzrok pothlađivanja) i terapiju.