Preparati za smirenje u stresnim situacijama

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
dragica_nemes


Odgovara:
Dragica Nemeš, dr. med. vet.
Pet centar, Našička 144, Zagreb

P: Imam psa mješanca (majka labrador retriver, a otac se ne zna tko je), izgledom je kao majka, bež boje, star je 4 i pol godine, 32 kg, veseo, zaigran, dobrica… Ove godine je doživio stres kada je došao veterinarski tehničar izvršiti cijepljenje protiv bjesnoće. Suprug ga je držao s unutarnje strane boksa, naslonivši ga na ogradu, kako bi ga veterinarski tehničar mogao cijepiti, no u psu se pojavi užasan strah, otimao se i od cijepljenja ništa. Odvezli smo ga kod veterinarke kod koje smo ga prethodnih godina vodili i nikada nije bilo problema. Mislili smo da će i ovaj puta biti tako, no pas je pokazao veliki strah i otpor, čak je i zarežao na nju i na mene, a to do sad nikada nije radio. Kako nismo imali brnjicu, opet nismo mogli obaviti cijepljenje. Veterinarka nas je savjetovala da ga pokušamo naučiti na brnjici i onda ga ponovo dovesti. Strašno smo pogriješili što nismo prije dolaska veterinarskog tehničara otišli kao  i prije kod veterinarke. Bojim se da će se od sada uvijek bojati. A to je baš problem ako će mu trebati zdravstvena pomoć od veterinara. Molim vas da mi pomognete. Da li postoje neke tablete koje bi ga uspavale pa da ga onda veterinarka cijepi, kako bi izbjegli još jedan stres. Ona nam je spominjala neku pastu, ali kaže da je na tržištu više nema. Zahvaljujem vam! Moj Barney će vam biti jako zahvalan! Lijepi pozdrav! Senkica

O: Osjećaj poput straha predstavlja obrambeni mehanizam u pasa. U Pet centar ponudi možete pronaći nekoliko preparata koji su preporučljivi u takvim stresnim situacijama.

PET CALM sprej za smirenje kućnih ljubimaca djeluje na smanjenje stresa i opuštanje životinja, ali bez učinka sedacije. Najčešće se koristi za vrijeme putovanja, vatrometa, grmljavine, buke, kada životinja ostaje sama u kući, pri posjetu veterinaru ili grooming salonu kao i u situacijama promijenjena ponašanja (naročito agresivnosti), uporno češanje i griženje okoline, smanjenje apetita. Sastav: eterična ulja lavande, valerijana, vetiver, kadulja, bosiljak, matičnjak. Pet Calm sprej se nanosi se prskanjem na ruku ili rukavicu i utrljava u krzno ili direktnim prskanjem na dlaku životinje u području vrha prsa, pod bradu, njušku i obraze, pri čemu treba paziti da ne dođe u kontakt sa sluznicama nosa i očiju te ušima. Za početak djelovanja potrebno je pričekati 10–15 min. Radi lakšeg veterinarskog pregleda preporuča se deset minuta prije posjeta veterinaru poprskati prostirku u kojoj se nosi pas.

PET CALM električni difuzor. Otopina s esencijalnim uljima se sporo oslobađa u malim koncentracijama i osigurava stalnu dozu za Vašeg ljubimca. Ljubimac postaje smireniji i opušteniji. Uz opuštajuće djelovanje, Pet Calm difuzor ima i ugodan miris koji neutralizira neugodne mirise u prostoriji. Za očuvanje difuzora potrebno ga je isključivati kada nema potrebe za korištenjem. Bočica od 45 ml traje do 8 tjedana i pokriva prostor od 50 m².

VETS RELAX tablete za pse i mačke – pomažu kod stanja uzbuđenosti uzrokovanih jakim stresom ili motoričkim poremećajima. Preporuča se davati životinjama u stresnim situacijama poput putovanja, izložbe životinja, odlazaka veterinaru, odsutnosti vlasnika ili vatrometa, grmljavine i sl. Sastav: hmelj, korijen valerijane, ekstrakt đumbira. Način primjene: za pse 2-3 tablete na 10 kg tjelesne mase, za mačke 1 tableta dnevno. Ne smije se dati više od dva puta dnevno.  S davanjem tableta treba započeti nekoliko dana prije očekivane stresne situacije.

TRANQUI CHEM tablete za pse – prirodni sedativ, djeluje umirujuće kod stresa, hormonalnih poremećaja, gastritisa, tahikardije, razdražljivosti, konvulzija, povraćanja i crijevnih grčeva. Sastav: biljni ekstrakti, magnezij oksid, L-triptofan. Tablete treba dati zajedno s hranom ili direktno u usta. Psi: Prvih 15 dana 1 tableta na 10 kg tjelesne težine svakih 12 sati. Nakon toga 1 tableta na 10 kg tjelesne težine svaka 24 sata

VET CALM gel za pse – sadrži mješavinu pažljivo odabranih eteričnih ulja koja djeluju na smanjenje stresa i opuštanje životinja ali bez učinka sedacije. Sastav: valerijana, melisa i vetiver, magnezijev sulfat, esencijalna ulja, ksantan gel, propilen glikol. Životinji treba aplicirati gel direktno u usta, istiskivanjem šprice, 1 puta dnevno u navedenim dozama: mali psi – 2 ml, srednji psi – 4 ml, veliki psi – 6 ml.

NUTRI-SCIENCE KalmAid tablete za umirenje pasa i mačaka u stresu, s okusom govedine – za razdražljive i uznemirene kućne ljubimce (pse i mačke). Koristi se kod anksioznosti, stresa (vatromet, grmljavina), putovanja, problema u ponašanju. Sigurno za štence i mačiće. Sastav: zeleni čaj (L-Theanine) 15 mg, L-triptofan – esencijalna aminokiselina koja utječe na proizvodnju serotonina (ima smirujuć i opuštajuć učinak), tiamin (vit. B1) – nedostatak povezan s poremećajem živčanog sustava, nicotinamide, vitamin B6, vitamin B3, goveđa jetra u prahu, silicijev dioksid, steric acid, magnezijev stearat, mikrokristalna celuloza. Za trenutni učinak treba dati propisanu dozu s obzirom na tjelesnu masu ljubimca (<5 kg 1 tbl; 5-10 kg 1,5 tbl; 10-20 kg 2 tbl; 20-30 kg 2,5 tbl; preko 30 kg 3 tbl), a za dugoročni učinak davati pola doze dnevno tokom tri mjeseca.

Savjetujem Vam da se oko preparata pogodnih za Vašeg ljubimca konzultirate sa svojim ambulatnim veterinarom.

Strah od veterinara se može pokušati reducirati i različitim metodama. Jedna od njih je i ta da se pokuša nekoliko puta odvesti svog ljubimca kod veterinara, koji će mu polako i postepeno prići, a ako vrijeme i mogućnosti to dopuste, malo i poigrati. Na takav način, moguće je da Vaš ljubimac odlazak kod veterinara počne povezivati s pozitivnim prethodnim iskustvom te tako prevlada postojeći strah od veterinara. Naravno, nemojte zaboraviti i poslužiti se nagradama.

Jedan preparat koji ima sedativno djelovanje i djeluje na motoriku je Sedalin gel – anestetik sedativnog djelovanja koji umanjuje osjećaj straha, ali umanjuje i motoričku aktivnost jer opušta i mišiće. Sedalin gel mi se ne čini primjenjivim u ovim situacijama za Vašeg Barneyja.

 

Štene jede izmet - koprofagija | Način primjene i učinkovitost Forbid praha

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
ljvu 2013


Odgovara:
Ljiljana Vrhovac Uzur, univ. mag. med. vet.
Pet centar, Našička 144, Zagreb

P: Može li se Forbid prah za sprečavnje jedenja fekalija dati psiću, pomerancu starom 5 mjeseci? Imate li povratnih pozitivnih informacija, glede korištenja praha? Inga

O: Pojava kada pas jede svoj ili tuđi izmet zove se koprofagija. Postoji više teorija zbog čega se to događa. Jedna od njih je da psu u određenoj fazi rasta nedostaju neki od nutrijenata (vitamini, minerali). Stoga bih prije svega štenetu trebalo uvesti u prehranu neki od multivitaminsko-mineralnih dodataka. Preporučujem Vam VME pastu (Diafarm).

CANDIOLI Forbid prah će pomoći ukoliko pas jede vlastiti izmet. Forbid prah se prema navodima proizvođača može bez problema davati štencima starijim od 2 mjeseca, u dozi od 1/2 žličice. Ako životinja koja manifestira koprofagiju živi s drugim životinjama, treba tretirati i njih. Za odvikavanje je potrebno 15-ak dana. Povratne informacije su uglavnom dobre, ali ponekad je potrebno ponoviti tretman ukoliko se koprofagija ponovi nakon izvjesnog vremena.

 

Štene povraća i odbija hranu - hitno stanje

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
Iris Pazanin 2017


Odgovara:
Iris Pažanin, dr. med. vet.
Pet centar, Put Mostina 8 (Dujmovača), Split

P: Imam maloga psića, 3 i pol mjeseca ima. Četiri dana samo povraća, ništa ne jede, pije samo vodu. Dala sam pola tablete za gliste i ništa neće da jede. Kako ga natjerati da barem nešto pojede? Hvala. Pozdrav, Ivanka

O: Psić je jako mlad. Niste nažalost naveli detalje o cijepljenju šteneta. Naime, štenci se najranije sa 45 dana starosti cijepe protiv zaraznih bolesti koje za njih mogu biti fatalne. Cjepivo se daje u tri doze s razmakom od 3 tjedna. Do dobi od 3 mjeseca Vaš psić je trebao biti već dva puta cijepljen. To navodim jer je jedan od prvih simptoma bolesti parvoviroze povraćanje i proljev.

Bez odlaganja odvedite psića veterinaru, da dobije infuziju i da se utvrdi o čemu se radi.

Udubljenje na glavi psa | Atrofija mišića kod starijih ljubimaca

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
Milan Stupar web


Odgovara:
Milan Stupar, dr. med. vet.
Pet centar, Av. V. Holjevca 62 (Supernova), Zagreb

P: Unazad nekoliko dana primjetila sam čudno udubljenje na glavi njemačkog ovčara starog 7 godina. Udubljenje se nalazi između oka i uha s desne strane. Kod psa ne uočavam nikakve promjene u vidu ponašanja i prehrane. Unaprijed hvala na odgovoru. S poštovanjem, Lucija

O: Teško je iz ove perspektive znati točnu dijagnozu, ali postoji mogućnost da se radi o atrofilji mišića. Mišići starijih životinja gube većinu svoje snage, a stvarna veličina im se smanjuje sa svakom godinom starosti. Ovo je normalan proces starenja organizma i nije nešto što se može razviti u nekoliko dana i da je samo na jednoj strani glave.

Savjetujem Vam da posjetite svog veterinara da se napravi kompletan klinički pregled, da se utvrdi točna dijagnoza i primjeni odgovarajuća terapija.

Štene kiše i kašlje | Optimalna temperatura okoline

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
sonja vojnovic joomla v2


Odgovara:
Sonja Vojnović, dr. med. vet.
Pet centar, Našička 144, Zagreb

P: Imam pomeranca starog 4 mjeseca i u zadnje dane mi je počela kihati i malo kašljati. Zanima me idealna temperatura u stanu za tu pasminu jer u kući imam pločice i podno grijanje. Ona jako voli vani ležati na balkonu na pločicama, krevetić koji ima – uopće ne želi u njemu spavati, draže joj je na pločicama i stalno se brinem da se nije od toga prehladila... Ima jako gustu dlaku sad, da li joj je vruće i da li da joj dozvolim da spava na pločicama? Hvala na odgovoru! Lp, Katarina

O: Optimalna temperatura okoliša za pse ovisi o više faktora kao što su dob i veličina psa, težina, tip krzna. Psi sa gustim krznom i puno poddlake preferiraju nešto nižu temperaturu. Psi koji imaju kratku dlaku trebaju nešto višu temperaturu od dugodlakih. Psi s većom količinom masnog tkiva bolje podnose hladnoću od mršavih pasa. Štenci i stariji psi zahtjevaju nešto topliji okoliš, kao i oni koji su bolesni, no opet treba uzeti u obzir prisutnost prethodno navedenih faktora (debljina, gustoća krzna).

Optimalna temperatura u prostoriji za štene od 4 mjeseca bila bi oko 21 do 22°C. Kod novorođenih štenaca je potrebna viša temperatura zbog toga što još uvijek ne mogu samostalno regulirati tjelesnu temperaturu. U prvim  danima temperatura  treba biti oko 29-31°C, a nakon 7 do 10 dana se postepeno snižava na 26°C. Ovako visoka temperatura ne mora biti u cijeloj prostoriji, nego samo na mjestu gdje štenci leže. Što se tiče pomeranaca treba naglasiti da je to pasmina koja je zbog svog gustog krzna osjetljiva i na visoke temperature i pregrijavanje. Zbog toga ljeti često mogu stradati od toplotnog udara.

Sada je doba kada je dosta česta pojava zaraznog laringotraheitisa ili traheobronhitisa koji je možda poznatiji kao "zarazni kašalj". To je zarazna bolest koja može biti blagog karaktera i kratkotrajna, a ponekad može napredovati do upale pluća. Uzročnici mogu biti brojni mikroorganizmi, a vrlo često više njih istovremeno. Najčešće je uzročnik virus parainfluenze ili adenovirusa tipa 2 u kombinaciji s bakterijom Bordetellom bronchiseptica. Psi najčešće obolijevaju nakon direktnog kontakta s drugim psom ili preko kontaminiranih površina, igračaka, zdjelica za hranu, itd. Kašalj može biti suh ili produktivan kada pas iskašljava pjenastu sluz, a može biti prisutna i povišena tjelesna temperatura, nevoljkost i smanjen apetit. Komplikacijom primarne bolesti nastaje bronhitis ili upala pluća. Dijagnozu postavlja veterinar nakon uzimanja anamneze i pregleda psa. Uz odgovarajuću terapiju preporučuje se i smanjivanje tjelesne aktivnosti i zamjena ogrlice oprsnicom koja neće pritiskati dušnik i tako podražavati psa na kašalj.

Savjetujem Vam da štene odvedete kod veterinara koji će ga pregledati i ustanoviti koji je uzrok kihanja i kašlja.