Povratak

Rješavanje problema s algama u akvariju

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
vladokordic-web1


Odgovara:
Vladimir Kordić, d.i.a.,
 Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb 

P: Imam problema u akvariju od 150l s algom crnom koja kao film prekriva bilje. Pokušao sam sve od izmjene vode do dezinfekcije (prokuhavanje) svega u akvariju osim naravno riba i bilja koje sam ručno čistio. Akvaristikom se bavim 30 godina i do sada nisam imao taj problem. Zamračivanjem na 3 dana uspijem privremeno suzbiti algu. Nakon kompletne izmjene vode bude u redu 10 dana pa onda opet bukne.  Ništa se nije promjenilo osim izmjene vode. Filter je vanjski redovno čišćen, pitao sam mnoge koji se bave akvaristikom nisu mi mogli pomoci. Jedino što sumnjam da nije voda, jer prije izmjene je pukla glavna dovodna cijev i potpuno se ispraznio gradski rezervoar. Hvala. Željko


O:
Problem s algama su uglavnom kompleksne prirode, a nastaju kada u akvariju postoji disbalans hranjivih tvari i/ili neodgovarajući fotoperiod odnosno neodgovarajući „tip“ svjetla (stare lampe). U mailu ste naveli neke postupke koji pomažu samo u ekstremnim slučajevima (što Vaš po mojoj procjeni nije) kao što su kompletna izmjena vode i prokuhavanje opreme.  Takve zahvate je bolje izbjegavati. Naime, izmjenom kompletne količine vode i prokuhavanjem opreme akvarij postaje gotovo sterilan zbog nedostatka pozitivnih bakterija.
Pozitivnim bakterijama je potreban određeni period (period biološkog dozrijevanja) kako bi kolonije dovoljno ojačale te bile sposobne vršiti denitrifikaciju (biološko-kemijsku filtraciju). U takvim akvarijima (temeljito „opranim“) dolazi do nakupljanja viška hranjiva (zbog nedostatne biološko-kemijske filtracije) što pogoduje nastanku i razvoju različitih algi (disbalans hranjiva).

Uz gore navedeno problem pojava algi može biti potaknuta ili pojačana zbog neodgovarajuće rasvjete. Pod tim podrazumjevam neodgovarajući fotoperiod (rasvijeta bi trebala raditi od 8-12 h dnevno) i neodgovarajući spektar svijetla. Za biljne akvarije je potrebno koristiti lampe s primjerice 5400 K (kelvina), dok ciklidnim akvarijima više odgovara lampa s 6200 K (morskim akvarijima 16000-20000 K). Rok trajanja klasične fluo cijevi (neonke) je oko 6000 h. Nakon toga lampu treba zamjeniti bez obzira da li svijetli ili ne (ukoliko još uvijek svijetli to nije spektar koji nam je potreban).

Također, iznimno je bitno redovito mjenjati vodu uz pravilno održavanje filtera. To podrazumjeva korištenje unaprijed pripremljene (deklorirane vode) kao i redovito čišćenje filtera ali nikako ispiranje pod slavinom kako bi se očuvla bakterijska mikroflora koja je iznimno bitna za filtraciju. Dakle kako bi izbjegli probleme s algama potrebno je redovito mjenjati vodu, održavati filter, redovno izmjenjivati lampe te imati primjerenu naseljenost akvarija (ne previše riba). Akvariji s živim biljem se lakše „nose“ s algama budući da su biljke u kompeticiji za hranu s algama ćime algama ostaje manje prostora za rast i razvoj.
Poželjne vrijednosti mikrohranjiva (u prosječnom akvariju su:
N (dušik) 5 ppm
P (fosfor) 0,7 ppm
K (kalij) 10 ppm
Ca (kalcij) 30 ppm
Mg (magnezij) 10 ppm
Fe (željezo) 0,1 ppm

Kada govorimo o crnoj algi koja naseljava staklo, dekor bilje i supstrat jedan od mogučih uzroka nastanka je nestabilna odnosno niska količina CO2. Potencijalno rješenje je mehanički odstraniti što više algi s bilja (odstraniti zaražene listove), dekora, šljunka i slično te povisiti količinu CO2 u vodi i održavati je na stabilnoj razini (potrebno je izmjeniti lampe ali to ste već napravili). CO2 se vrlo lako i jednostavno dozira pomoću Easy life Easy carbo preparata (toplo preporučam) u količini od 1 ml na 50 l vode dnevno. Osim toga u akvarij možete naseliti sijamske algojede i amano kozice koje će rado pojesti crne alge. Kada se odnos hranjiva dovede u povoljne omjere i povisi količina CO2 rezultati bi trebali biti vidljivi već nakon 2-3 tjedna.

POSTAVITE PITANJE NAŠIM VETERINARIMA

Postavite pitanje našim veterinarima na adresu e-pošte: veterinar@pet-centar.hr