Povratak

Kako često mijenjati vodu u akariju

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button


Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb

P: Poštovani, lijepo Vas molim da mi kažete koliko je vode potrebno mijenjeti i koliko često u akvariju  23 l sa filterom i 6 ribica. Ja mijenjam cca svakih 10 dana 1/2 vode. Je li to u redu? Ne koristim nikakva sredstva za pripremu vode, a pročitala sam da je to potrebno!!! Koje sredstvo preporučujete i u kolikoj količini te kako se primijenjuje? Također me zanima zašto mi 1 (od 6 ribica) bijelo-crvena pajčolanka ponekad pliva vrlo čudno (kao sa boka) i ko da ju nešto vuče na površinu.... to izgleda jako čudno!!  Što je uzrok i kako ga riješiti??
Unaprijed vam hvala!
Martina

O: Izmjena vode u principu ovisi o kvaliteti i snazi filtera, no računajte na 20% promjene svakih 10-14 dana. Voda treba ili odstajati 24 sata, ili u nju uliti neko sredstvo za pripravku vode (Aquatan, Aquasafe...) i pustiti je nek odstoji 3 do 4 sata, što je puno bolje rješenje jer Aquatan veže za sebe klor i teške metale kojih ima u vodovodnoj vodi, a u toj količini može biti pogubno za ribe. Aqatan upotrebljavate u količini od 5 ml na 20 litara vode kod novouređenih akvarija i kod svakog mijenjanja vode. Aquasafe neutralizira klor i teške metale. Štiti od rana, povreda i infekcija. Potrebno ga je staviti u količini od 5 ml na svakih 10 litara vode prije dodavanja u akvarij i dobro promiješati cijeli sadržaj.

Da bi se određena bolest uspješnije liječila najvažnije je pravovremeno utvrditi vrstu bolesti. Prvi (i najčešći) simptomi bolesti su:
- riba je vrlo mirna - nema reakcije na podražaje (ne bježi)
- ne pliva normalno, nego na boku ili na leđima
- gubitak apetita
- sljepljenost peraja, promjena boje ili pojava mrlja po tijelu
Kod jednog ili više ovakvih simptoma najvažnije je izoliranje bolesnih riba iz akvarija da se spriječi širenje bolesti.

Trovanja su poseban dio bolesti riba.  Do trovanja ili gušenja dolazi zbog nedostatka kisika ili viška amonijaka ili ugljikovodične kiseline u vodi. Simptomi:
- trovanje amonijakom: mirnoća i ošamućenost riba
- trovanje ugljikovodičnom kiselinom: ribe se jutrom zadržavaju uz površinu vode, hvatajući zrak
- trovanje nikotinom: opuštene peraje, ošamućenost, nesigurno plivanje
- trovanje klorom: oštećenja peraja i kože
- nedostatak kisika: ribe nemirno plivaju, teško dišu, zadržavaju se na površini vode
Liječenje: trovanja se "liječe" mijenjanjem vode u akvariju, ali postupno, dio po dio, kako bi se ribe malo po malo navikle na nove uvjete. U zadnjih nekoliko godina broj trovanja je sve manji zbog sve boljih tehničkih pomagala za akvarije. Tako su npr. poboljšani filtri koji su velikim dijelom zaslužni za čistoću vode u akvariju.

Najbolji način liječenja bilo koje bolesti svakako je spriječavanje bolesti. Pri tome je najvažnija pažnja pri odabiru novih primjeraka, ali i uvođenje tzv. "čiste krvi" tj. novih riba kako ne bi došlo do mriještenja među parovima s bližim srodstvom.

Pošto niste naveli da li je u Vašem akvariju došlo i do zamućenja vode i promjene mirisa vode, navest ću neka rješenja i u tim slučajevima. Najčešće će pomoći promjena dijela vode (otprilike 30%), te ubacivanje nekog od kemijskog filtracijskog materijala (aktivnog ugljena, zeolita...) te će se na taj način izbjeći dodatno ubacivanje kemijskih preparata (lijekova). Pomoći će i ubacivanje bakterijskih startera (u obliku tekućina) kojih ima, s obzirom na proizvođače, u dovoljnom broju na tržištu. Možemo staviti i dodatni biofiltracijski materijal u filter poglavito kod izraženog jakog mirisa akvarija i promjene boje vode u mliječno bijelu ili zelenkastu boju). S obzirom na dobivene vrijednosti kod testiranja vode, potrebno je nabaviti različita sredstva za dovođenje parametra u normalne okvire (npr postoje sredstva pH+ ili pH-, i sl.). Prilikom tih postupaka treba biti izuzetno oprezan i strogo s držati uputa proizvođača.

Za detaljnije informacije pomoći će Vam akvaristi u našim Pet centrima.

POSTAVITE PITANJE NAŠIM VETERINARIMA

Postavite pitanje našim veterinarima na adresu e-pošte: veterinar@pet-centar.hr