Povratak

Pajčulanka

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button


Odgovara:
Davorka Balantin, dr.vet.med.,
Pet centar Heinzelova 60, Zagreb

P: Nedavno sam kupila srebrnu pajčulanku u Pet Centru u Rijeci, i bila je zdrava. Jedno vrijeme nije znala baš dobro plivati i okretala se na leđa, ali je ubrzo počela plivati normalno. Isprva je bila u malom akvariju, ali sam joj kupila veći. 1. Problem je to što u većem akvariju ne pliva puno, nego malo pliva, pa stane i odmara se nekoliko minuta. Zašto to radi? 2. Koliko često se pajčulanke moraju hraniti? Hranim ju 3 puta na dan (hranom u listićima za zlatne ribice), a ne znam koliko puta bi bilo najbolje. 3. Kako prepoznati crijevnu bolest kod ribica? 4. Može li zlatna ribica živjeti sama u akvariju, ili joj je potrebno društvo drugih ribica?
Hvala, Ira

O: Zlatna ribica, paunašica pripada vrsti Carassius, potječe iz Kine, optimalna temperatura vode za nju je između 20 i 25 stupnjeva celzijusa. Paunašica je društvena ribica i dobro se slaže s tropskim ribama koje također vole malo niže temperature. Prilikom odabira društva za zlatnu ribicu treba obratiti pažnju da joj druga ribica ne gricka peraje, da nije teritorijalna, što može dovesti do stresa i neprijatnosti. Ribice koje vole obilježaveti teritorij uvijek su iritantne i gnjave ostale ribice kad brane svoj teritorij. Riba treba imati 1-2 litre vode po centimetru duljine i zato pazite da ne prenatrpate akvarij.

Ribicu treba nahraniti nekoliko puta dnevno sa onoliko hrane koliko joj je potrebno da pojede za nekoliko minuta. Hrana mora biti lako probavljiva i optimalno uravnotežena tako da je manje ribljih izlučevina i voda nije zagađena organskim otpadom, te da riba bude zdrava i razvija svoje prirodno ponašanje.

Probavni sustav kod ribica se sastoji od: usne šupljine sa zubima, ždrijela, jednjaka i želuca (između njih nema prave razlike), crijeva koje završavaju analnim otvorom te jetre sa žućnim mjehurom, slezene i gušterače. Svi simptomi crijevnih bolesti su povezani sa probavni sustavom, pa su neki od njih: natečen trbuh, škrge stalno otvorene, izdignute ljuske, riba nema apetita, učestala defekacija ili prestanak defekacije...s time da se kod nekih bolesti mogu javiti svi simptomi, a kod određenih bolesti se javljaju samo pojedini simptomi.

Što se tiče plivanja Vaše ribice ti simptomi koje ste mi opisali mogu biti i posljedica oboljenja npr: plivaćeg mjehura, bolesti škrga ili nekog drugog organskog oboljenja, ali ćete o tome morati popričati sa akavristom kod kojeg ste ribicu nabavili.

POSTAVITE PITANJE NAŠIM VETERINARIMA

Postavite pitanje našim veterinarima na adresu e-pošte: veterinar@pet-centar.hr