Povratak

Ponašanje ribica

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button


Odgovara:
Ivana Mlinar-Gruja, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb

P: Imam 4 zlatne ribice i 4 pitanja. Ne znam koje su točno vrste, ali su specifične po raskošnoj zadnjoj peraji i velikom trbuhu. Znači, sve su iste vrste. Imam ih 3 godine. Redovito im mijenjam vodu, s time da vodu pripremim dan prije da odstoji (dobila sam takve upute u vašoj prodavaonici). Hranim ih Sera Goldy-em, dva puta dnevno, ujutro i navečer. Moja pitanja:
1. Događa se da jedna od njih pokušava plivati prema dnu akvarija, a nju ''vuče'' prema gore. Kada se, sirota, umori, dođe do toga da pluta na površini okrenutim trbuhom prema gore, ali ne ugine. Par sati kasnije pliva kao da joj ništa nije ni bilo. Zašto se to događa?

2. Suprotno ovom gore, dogodi se da tone. Ne može plivati prema površini. Isto tako, nakon sat-dva, pliva normalno. Je li stvar u prehrani?
3. Kao što sam rekla, ribice imaju velike trbuhe. Al jednoj od njih je taj trbuh splasnuo. Sad izgleda kao klasična zlatna ribica samo sa raskošnom perajom. Koji je uzrok tomu?
4. Prije nekog vremena sam primijetila da jednoj od njih nedostaje prednja peraja. Izgleda kao da joj je iščupana. Ponaša se normalno, pliva, jede... kao da joj i ne fali jedan ud... Kako se to moglo dogoditi? Nitko ih od ukućana ne dira, a ja ih kod čišćenja akvarija premještam s posebnom pažnjom. Je li moguće da među njima postoji neko ''rivalstvo''?
Hvala Vam na pažnji i na odgovorima. Srdačan pozdrav, Martina.

O: Neadekvatni uvjeti u akvariju najčešće dovode do stresa, pada imuniteta i pojave bolesti.

Voda koju koristite osim što treba odstajati, treba biti tretirana sredstvom za pripremu vode, koja osim što neutraliziraju teške metale, umanjuju stres u ribica. Za tu namjenu možete koristiti sredstva Aquatan od Sere ili Aqua Safe od Tetre. Treba voditi i računa o količini vode u akvariju i broju ribica u akvariju. Idealno bi bilo da na svaki centimetar ribice bude 3-4 litre vode. Također nije preporučljivo mijenjati vodu prečesto, jer na taj način mjenjate cjelokupni medij sa svim korisnim mikroorganizmima, što dodatno uzrokuje stres i pojavu bolesti u akvariju. Idealna temperatura vode trebala bi iznositi 18-22 stupnjeva celzijusa, te bi trebala biti konstantna iz raloga što veće oscilacije temperature dovode do stresa i slabljenja imuniteta. Temperature preko 26 stupnjueva celzijusa dovode do ubrzanja metabolizma, što može rezultirati uginućem. O ovome treba voditi računa posebno za vrijeme ljetnih mjeseci kada često dolazi do "pregrijavanja" akvarijske vode. Iznimno temperatura može biti veća u vrijeme liječenja.

Filtracija vode i osvjetljenje koje treba biti prisutno 12 sati, vrlo su bitni čimbenici u akvariju, pa bi se trebalo o tome dodatno savjetovati s akvaristima u Pet Centru. Povremeno bi trebali provjeriti kemijski sastav vode, što možete učiniti pomoću specijalnih testova koje možete kupiti u Pet Centru. Kemijski sastav obuhvaća tvrdoću vode, pH, nitrite, nitrate i amonijak. Od posebnog je značenja karbonatna tvrdoća vode, koja je izravno povezana sa vrijednosti pH. Što voda ima veću karbonatnu tvrdoću to je njen pH stabilniji.

Obratite pozornost na količinu hrane koju dajete. Sve ono što padne na dno je višak i predstavlja otpad koji će dodatno prouzročiti peobleme u akvariju. Preporučam da nabavite čistače za hladnovodni akvarij, koji će odstraniti višak hrane i izmet na dnu akvarija. Hrana može biti jedan od razloga (previše hrane) koji je pored ostaloga doveo do problema sa ribicama. Najćešće jedan problem povlači drugi, pa osim bolesti treba ukloniti i primarne uzroke koji su doveli do pada imuniteta i infekcija.

Po ovome što Vi opisujete, najvjerojatnije se radi o ribicama vrste Ryukin ili Pajčolanka, one su karakterizirane oblim debeljuškastim trbuhom i raskošnom perajom. Problemi koji se javljaju kod Vaših ribica posljedica su poremećaja ravnoteže, do kojeg dolazi uslijed bolesti plivaćeg mjehura. Najčešće su to rupture (prsnuće) plivaćeg mjehura, koja dodatno za sobom povlače i infekcije bakterijskoga porijekla.

Plivaći mjehur se nalazi između probavnog trakta i bubrega, ima tanku stijenku, građenu od mnoštva krvnih žila, a sadrži mnoštvo plinova, od kojih najviše dušika (84%). Uloga ovog organa je održavanje ravnoteže i tvorba plinova unutar njega. Smanjenjem plivaćeg mjehura riba tone na dno, a njegovim širenjem diže se u gornje slojeve. Što se tiče trbuha u ribe koji je "spalsnuo" vjerojatno se riba prejela, a izmetom se oslobodila viška hrane, što je sreća jer takva stanja često dovode do nadma i uginuća.

Nedostatak peraja može biti posljedica agresije među ribicama, pa ih je važno promatrati što je više moguće kako bi "otkrili" ribicu koja ozljeđuje druge, te spriječili daljna ozljeđivanja koja mogu dovesti i do smrti. Drugi uzrok je bakterijska infekcija, te u tom slučaju treba provesti liječenje cijeloga akvarija, kako bi spriječili pojavu i kod ostalih ribica. Bakterijske infekcije koje nisu zahvatile unutarnje organe i nisu rezultirale septikemijom, najčešće se tretiraju uspješno. Ruptura plivaćeg mjehura nažalost završava kobno po ribice, te za sada ne postoji adekvatna terapija.

Za sve dodatne informacije možete se obratiti akvaristima u Pet Centru.

POSTAVITE PITANJE NAŠIM VETERINARIMA

Postavite pitanje našim veterinarima na adresu e-pošte: veterinar@pet-centar.hr