Povratak

Problemi s ribicama

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button


Odgovara:
Dino Karakaš, dr.vet.med.,
Pet centar Heinzelova 60, Zagreb

P: Uselila sam u stan u kojem sam našla akvarij veličine 70cmx120cm. Imale smo unutra 12 ribica. Čini mi se da su dvije bile ženskog spola, a ostalo muški. Jedna od njih nije crvena već plava - ne znam koje vrste (ovo je moj prvi susret s ribicama). Budući da nisam stvarno u životu nikad imala akvarij i ribice,  držale smo uvijek upaljeno strujanje zraka i svjetlo. Hranile smo ih tri puta dnevno sa hranom za njih koju su nam preporučili. Vodu koju smo stavljale u akvarij je bila voda iz pipe odstajala 2 dana u plastičnim flašicama. Vodu iz akvarija nismo vadile van. Od dana kada smo došle u stan, prošlo je prije tri dana točno mjesec dana. Kada smo došle, jedna od ženkica je bila "napuhnuta" - mislile smo biti će malih ribica.

Prije pola sata ta ista ribica je plutala na površini, bez oka na strani u kojoj je bila u vodi. Zadnjih dva dana smo primjetile da se dosta vremena zadržavala uz bilje i uz staklo od akvarija. Bila je još uvijek "napuhnuta". Kada sam ju izvadila iz akvarija - mrtvu, primjetila sam da druga zlatna ribica - čini mi se muško, ima neke kao krvave tragove po koži u predjelu leda. Kako smo počele stavljati tu vodu nisam sigurna, ali također mislim da se odonda pojavila jedna crna točkica na jođ jednoj muškoj ribi (bar mislim da je muška riba). Molim vas pomoć jer stvarno ne znam sto da radimo, ne znam da li je ta voda odstajala dva dana dobra ili ne. Ne znam da li svjetlo treba biti upaljeno i ne znam da li zrak treba biti uključen cijelo vrijeme. Imamo i termometar, odnosno ono za temperaturu, voda je čini mi se topla, ali ne znam gdje smo pogriješile. Molim Vas za pomoć jer ne bih željela da se još nešto dogodi uistinu. Unaprijed zahvalana, Tamara Sabić
O:  Nadutost u ribica može biti simetrična, vidljiva s obje strane tijela ili može biti vidljiva samo s jedne strane, no tada se najčešće radi o edemu. Nadutost nastaje kao posljedica pretjeranog hranjenja, kada dolazi do pretrpavanja probavnog sustava s hranom, koje nažalost najčešće završava rupturama probavnih organa, septikemijom i uginućem. Nadalje, nadutost može biti i posljedica bakterijske infekcije unutar organizma, koja u tom slučaju najčešće zahvaća probavni sustav ili može biti posljedica parazitarnih infekcija, pri čemu se "nakostriješe" ljuske, pa imamo dojam da se ribica nadula. Nadutost također može biti posljedica upale zračnog mjehura vaše ribe. U takvim slučajevima, zbog umnažanja bakterija dolazi do pojačanog stvaranja plinova, te riba ne može kontrolirano plivati. Na žalost ne postoji terapija za uspješno liječenje ove bolesti.

Svakako još pokušajte tretmanom JBL Ektol fluidom ili Sera bactopur ili Tetera GoldMed. To su preparati protiv bakterijskih i ostalih oboljenja akvarijskih riba. Ova terapija je prvenstveno kao preventiva za ostale ribe u akvariju, pogotovo što ste naveli da i druge ribe pokazuju simptome bolesti. Obavezno povećajte temperaturu u akvariju za vrijeme liječenja i maknite aktivni ugljen iz filtera. Po završetku liječenja poželjno je u akvarij dodavati vitamine za podizanje otpornosti kod riba.

Što se tiče izmjene vode u akvariju koji ima filter dovoljno je jednom mjesečno izmjeniti otprilike 30% vode. Ponekad odstajala voda nije dovoljno. Da bi pitka voda (voda iz vodovoda) bila higijenski ispravna dodavani su joj razni dodaci, između ostalog i klor. Klor je izuzetno opasan za ribe čak i u malim količinama. Isto je i sa teškim metalima kojih ima u gradskoj vodi. Gradska voda (pitka voda) se mora pripremiti da bi bila uporabljiva za ribe, a u tome vam mogu pomoći razni preparati koji su namjenjeni za kondicioniranje akvarijske vode: Sera - Nutrivec, JBL - Biotopol,  Tetra- AquaSafe. Ovi preparati vežu teške metale i neutraliziraju klor.

Hraniti ribice tri puta dnevno je previše - dovoljno je 1-2 puta po jedan prstohvat. Osim što ćete spriječiti prežderavanje, smanjiti ćete i onečišćenje akvarijske vode.

Svijetlo nipošto ne smije biti upaljeno cijeli dan i ribice trebaju noć za odmor. Pritom filter i pumpa za zrak trebaju raditi stalno.

S obzirom da se radi o "zlatnim ribicama", tj. hladnovodnim, vodite računa da je temperatura vode u akvariju ujednačena od 20-24 stupnja celzijusa. Za vrijeme liječenja držati gornju granicu na 24 pa čak i 25 ° C.

POSTAVITE PITANJE NAŠIM VETERINARIMA

Postavite pitanje našim veterinarima na adresu e-pošte: veterinar@pet-centar.hr