Povratak

Promjena boje zlatnih ribica i crvene mrlje na glavi - pigment ili bakerijska infekcija?

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
petra franko


Odgovara:
Petra Franko, dr. vet. med.,
Pet centar, Škurinjska cesta 1, Rijeka 

P: Pojavio se problem sa zlatnim ribicama. Imamo dva komada i akvarij od 20l, imamo ih četiri mjeseca i sad su im se objema pojavile crvene točke na glavi, onako ljudski objašnjeno na čelu recimo, negdje između očiju, obje točke imaju na istom mjestu. U čemu je problem? Pri kupnji mi nisu detaljno obajasnili kako se zapravo ribice održavaju tako da ja svo ovo vrijeme svaki tjedan mijenjam vodu i to kompletnu količinu, koristimo vodu iz slavine u koju dodajemo sredstva za pripremu vode. Novost je jedna živa biljka u akvariju, i vidim da dosta zamuti vodu! Što poduzeti i gdje griješimo? Unaprijed hvala, Ana

O: Naveli ste samo da se radi o zlatnim ribicama, nažalost niste naveli o kojem se varijetetu radi (pajčulanka, komet, shubunkin,...) i koliko su ribice velike, što je svakako važno s obzirom na navedenih 20L akvarija. Naime, kod zlatnih ribica promjena boje je prirodna pojava (pogotovo kod kometa i shubunkina) i dolazi s odrastanjem odnosno sa dobi. Ponekad dolazi do pojave pigmentacije na koži, a ponekad ribica potpuno izmjeni boju.

Boja zlatnih ribica uvelike ovisi i o mjestu gdje je akvarij smješten i dopire li do njega dnevno svjetlo ili je akvarij osvjetljen umjetnom rasvjetom. Ribice pri umjetnom svjetlu su mnogo izražajnijih boja od onih u tamnijim prostorima. Osim te prirodne izmjene boje, može se naravno dogoditi da ribica gubi boju zbog loših parametara akvarijske vode, prehrane, odnosno zbog stresa, i bolesti (bakterijske, gljivične infekcije).

U slučaju Vaših zlatnih ribica, bilo bi dobro prvenstveno da ribice redovito održavate zdravima tako da na pravilan način održavate Vaš akvarij. Za početnike u akvaristici u našim dućanima je dostupna vrlo korisna knjižica "Akvarij", nakladnika Mozaik knjige, koja na vrlo jednostavan način opisuje kako održavati akvarij i prilično je zgodno ilustrirana. Osim toga, prilažem Vam i nekoliko naših ranije ranije objavljenih odgovora o održavanju akvarija te pravilnoj izmjeni vode:

Akvaristika za početnike - osnove o "slaganju" i održavanju akvarija

Zlatne ribice: održavanje akvarija, redovita zamjena filtera, preporučena oprema

Rast riba i uvjeti u akvariju / Prehrana zlatnih ribica i intenzitet boje

Izmjene vode u malom akvariju

Dakle, moj savjet je da promatrate ribice kroz dan po nekoliko puta i vidite ponašaju li se normalno, jesu li živahne, uzimaju li rado hranu, plivaju li bez poteškoća - ako da, tada je samo riječ o pigmentu. No, ukoliko primjetite da ribice provode više vremena pri dnu akvarija, odbijaju hranu, ili zamjetite bilo kakvu promjenu od normalnog ponašanja moguće da je zbog stresnih uvjeta i neprilagođene izmjene vode nastupila bolest u obliku bakterijske infekcije. U tom slučaju vidjet ćete da se "mrlja" između očiju povećava ili da oko nje koža postaje svjetlija, tkivo kao da nestaje, hrskavica se "otapa" ili ljuske odvajaju. Tada će trebati pristupiti liječenju, a od preparata dostupnih u našim dućanima možete pokušati s Sera Bactopurom u kombinaciji sa Sera Ektopurom, soli koja će smanjiti utjecaj stresa i na taj način pospješiti izlječenje odnosno potpomoći funkciju Bactopura.

Naveli ste da ste nedavno kupili i pravu biljku. Jeste li biljku prije stavljanja u akvarij tretirali nekim od sredstava, poput otopine hipermangana, kako biste spriječili da s biljkom u akvarij uneste i neke od nepoželjnih bakterija?

Nadam se da će Vam od koristi biti navedene informacije te savjeti iz odgovora koji su objavljeni na priloženim linkovima, a za sva Vaša dodatna i buduća pitanja stojimo Vam rado na raspolaganju. Svakako Vas dodatno upućujem i na akvariste u našim trgovinama, koji će Vas vrlo rado saslušati i dati dodatno pokoji dobar savjet.