Odgovara:
Vlatka Erman, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Imam mačka starog 4,5 g. Nekastriran je, ali je već s 1,5 g. dobio je kamence u mjehuru, struvite, liječen je i kateteriziran čak 4 puta. Zadnja 2 puta je iz njega curila sama krv, najčešće zgrušana. Nakon terapija Hill'sovom s/d hranom on više nema takvih problema. Sada jede Hill'sovu indoor cat hranu, ali mu povremeno mješam s/d. Međutim, par puta se desilo da učestalije mokri, ponekad u mokraći ima krvi. Veterinar liječi antibioticima i za tjedan dana se sve vrati u normalu. Napominjem da, kad mu je veterinar predzadnji put stavljao kateter, 3 sata su mu probijali mokraćnu cijev, naglo je probio i mačak je vrisnuo i tada je počela s mokraćom izlaziti i krv. Zanima me da li možda postoji kakva ranica na mjehuru?

Da li to može biti uzrok krvi u mokraći? Danas sam primjetila da je mačak počeo učestalije mokriti i za sada nema krvi. Da li moram otići veterinaru ili mogu pomoći Enroxil tabletice jer vjerujem da je sada riječ o prehladi?
Hvala, Edita

O: Postoji mogućnost ozljede sluznice mokraćnog mjehura prilikom kateterizacije, tim više što je životinjama nemoguće objasniti da ostanu mirne prilikom zahvata, a i sam zahvat uzrokuje nelagodu pa i bol. Nalaz krvi u mokraći, odnosno količina krvi u mokraći prilikom ovakve ozljede ovisit će o obimu same ozljede, odnosno o tome je li nastupila mikro ili makrolezija. Ukoliko je doista došlo do ovakve ozljede, životinju treba liječiti kako bi rana zacijelila, a sam organ sačuvao funkciju. Oštećena sluznica svakako gubi svoju zaštitnu funkciju, a povreda predstavlja ulazna vrata za cijeli niz mikroorganizama.

Tema "Krv u mokraći kod mačaka" obrađena je u odgovorima kolegice mr.sc. Ljiljane Vrhovac Uzur, dr.vet.med. ovdje i ovdje.

Upala mokraćnog mjehura (cystitis) najčešće je proširena iz donjih dijelova mokraćnog trakta ili iz genitalnih organa, a može nastati i iz mokraćovoda i bubrega. Nadalje, bilo koje patološko stanje, u kojem životinja ne može isprazniti mokraćni mjehur u regularnim intervalima, može uzrokovati upalu (kamenci, novotvorevine, nestručna kateterizacija, bolesti kralježnice, bolesti prostate) te šećerna bolest, pogoduju razvoju bakterija (Escherichia coli, Proteus, Streptococcus, Staphylococcus). Upala mjehura može imati akutni ili kronični tok, biti sasvim blaga pa do najtežeg stupnja, a o tome i ovisi klinička slika. Od učestalog mokrenja uz istiskivanje neznatnih količina urina, preko bolne napetosti mjehura do teškog općeg stanja. Dijagnoza nije teška. Temelji se na anamnezi vlasnika i fizikalnoj, mikroskopskoj te pretrazi pomoću trakica za pretragu urina. Rentgenski i ultrazvukom također možemo vidjeti zadebljalu stijenku mjehura, a na palpaciju izvana u području mjehura mačka reagira neugodom. Liječenju je prethodno uputno napraviti antibiogram. Akutnu upalu liječimo 1-2 tjedna, a kroničnu najmanje nekoliko tjedana sistemskim antibioticima. Apliciramo i AD3E i C vitamine.

Vašeg ljubimca, ipak, odvedite veterinaru koji će donijeti konačnu odluku o eventualnoj daljnjoj terapiji jer bez pregleda psa nije moguće postaviti dijagnozu, a bez pravilne dijagnoze, nažalost, nema niti mogućnosti određivanja terapije.

Također, savjetujem Vam da potpuno prijeđete na jednu od medicinskih hrana rađenih u svrhu suzbijanja ovakvih problema, kao što su npr.Hill's S/D ili C/D ili Royal canin Urinary s/o ili pak Eukanuba Struvite Urinary ili Oxalate Urinary Formula.

OZNAKE: