Povratak

Opadanje dlake

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button


Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb

P: Imamo 2-mjesečnog mačića. Po dolasku u naš dom oprali smo ga u čistoj mlakoj vodi bez ikakvih preparata i već sutradan pojavilo se crvenilo oko očiju. Dan - dva nakon pranja počela mu se širiti mala tamna mrlja ispod donje usnice, a treći dan na tom mjestu otpala je i dlaka. Opadanje dlake se kroz narednih par dana proširilo na veći dio glave, vratu, pod pazuhom lijeve prednje šape, malo i po trbuščiću i na pregibu zadnje lijeve noge. Veterinar je nakon pregleda zaključio da prije davanja bilo kakvih lijekova treba učiniti analizu u veterinarskom zavodu što smo i učinili i sad čekamo rezultate. Kako na Vašim stranica imate objašnjenja što su najčešći uzroci opadanja dlake kod mačaka naša pitanja su:

1. mogu li se te bolesti (ili nametnici) prenijeti na čovjeka?
2. koliko su dugotrajna takva liječenja u mačaka?
3. jesu li te bolesti u mačaka potpuno izliječive?
S poštovanjem, Pantalon

O:  U otprilike 40% razloga za posjet veterinaru radi se o problemima kože i dlake.

Najčešći uzrok češanja i gubitka dlake je običan ugriz buhe. Neke mačke može podražiti neznatna količina sline koju buha ostavlja tijekom hranjenja. Prekomjerno lizanje, posebno leđa, dovodi do gubitka dlake i ograničenih zacrvenjelih područja s krastama. Koža može pucati pri čemu mogu nastati dublji defekti. Ako Vaša mačka izlazi u područje gdje ima i drugih životinja, pretpostavite da će doći u kontakt s buhama.

Buhe i krpelji osjećaju se kao kod kuće i kod nas i kod mačaka. Ako Vaša mačka ima buhe, uši ili krpelje, pregledajte je i liječite insekticidom koji Vam je preporučio Vaš veterinar. Kako biste uklonili nezrele ili nametnike u mirovanju, očistite i dom.

Dermatofitoze su gljivične infekcije dlake i dlačnih folikula, koje mogu zahvatiti bilo koji dio tijela. Gljivične kožne infekcije lako se prenose s mačaka na ljude i obrnuto. Vrlo su zarazne, posebice za djecu. Dugodlake mačke često su nosioci gljivica, bez očitih kliničkih simptoma, što znači da šire uzročnike, ali same ne pokazuju nikakve znakove infekcije.

Što se tiče liječenja, potrebno je mačku kupati u šamponu na osnovi mikonazola. Manje zahvaćena područja ponekad se mogu uspješno liječiti tako da se obriju i lokalno se primjenjuje krema ili losion protiv gljivica (mikonazol ili ketonazol). Češće, mačka treba i na usta uzimati antibiotike, obično grizeofulvin, i to najmanje mjesec dana. Terapija se nastavlja barem još 2 tjedna po nestanku znakova ili do 2 tjedna nakon negativne mikrobiološke pretrage na gljivice.

POSTAVITE PITANJE NAŠIM VETERINARIMA

Postavite pitanje našim veterinarima na adresu e-pošte: veterinar@pet-centar.hr