zdravka_rumiha1

 
Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb 

P: Imam mačku koju je udario auto prije četiri dana. Veterinar je odmah došao i pregledao kičmu. Kaže da nema oštećenja (koliko sad može ocijeniti). Ali su mu oduzete zadnje noge i rep. Prva dva dana nije se ni micao, a sad polako sjeda, ali noge i rep i dalje ne funkcionišu. On redovno jede i mokri, ali nema stolicu. Većinu vremena leži. Ne mjauče, samo kad mu dirnem kičmu. Molim Vas, ako ima nešto da bi mu moglo pomoći recite mi. Hvala unaprijed!

Danijela

O: Kralježnica (columna vertebralis) je glavni oslonac trupa nužan za pokretanje, potporu trupa i glave, stabilizaciju zdjelice, stav tijela i zaštitu osjetljivih struktura kralješničke moždine. Kralježnica se dijeli na vratni, leđni, slabinski, križni i repni dio. Koštane elemente vratnih, leđnih i slabinskih kralježaka međusobno odvajaju međukralješnični diskovi. U središtu kralježnice nalazi se kralježnički kanal u kojem je smještena leđna moždina. Uloga leđne moždine je prijenos informacija između mozga i drugih dijelova tijela i obratno.

Najčešće posljedice traume donjeg dijela tijela mačke je upravo povreda kralježnice, pri čemu nastaju frakture ili luksacije kralješaka, no najčešće se radi o uklještenju živca. Ovakve se ozljede liječe mirovanjem, lijekovima protiv bolova te vitaminskom terapijom B-kompleksa (imaju snažan neurotropan učinak). Ukoliko navedene konzervativne metode liječenja ne poluče željenim rezultatom u razumnom vremenu, pristupa se kirurškom zahvatu oslobađanja pritiska živčanog tkiva koštanim ulomcima, kralješničkim diskom ili drugim tkivnim strukturama ovisno o ozljedi. Kada se smanji pritisak, postepeno se vraćaju neurološke funkcije u normalu.

Oporavak traje različito dugo, no najčešće se spominje period od oko 6 tjedana kada se počinju primijećivati poboljšanja zdravstevnog stanja. Prognoza i brzina oporavka ovisi prvenstveno o težini i kroničnosti kliničkih znakova prije samog kirurškog zahvata ili poduzetog konzervativnog liječenja.

Nemogućnost defeciranja upućuje na slabu ili nedostatak prijenosa živčanih impulsa te predstavlja nepovoljan prognostički znak i oštećenost same kralježničke moždine.

Stoga Vam savjetujem da se ponovno obratite Vašem veterinaru te ga uputite, ukoliko već niste, o stanju Vaše mačke. Naime, u ovakvim slučajevima neminovno je načiniti kompletan pregled ortopedskog sustava, s naglaskom na RTG-snimci, a po potrebi i mijelografiji, kako bi se razlučilo što se točno zbiva sa Vašom ljubimicom. Tada se, prema nalazu, terapija može adekvatno poduzeti. Ukoliko Vaš veterinar ne raspolaže potrebnim tehničkim uređajima za navedene pretrage, možete se obratiti na Veterinarski fakultet, na Zavod za rendgenologiju, ultrazvučnu dijagnostiku i fizikalnu terapiju te Kliniku za kirurgiju, ortopediju i oftalmologiju.

OZNAKE: