Odgovara:
Davorka Balantin, dr.vet.med.,
Pet centar Heinzelova 60, Zagreb

P: Imam hrčka koji se prije par dana udario između lijeve noge i testisa. Problem je u tome što se rana inficirala te je infekcija napredovala. Kod lokalnog veterinara sam dobila mast za njegovanje, međutim zanima me postoji li oralno liječenje te određena ishrana u ovom slučaju.
Unaprijed hvala, Nataša.

O: Lijek je tvar ili kombinacija tvari koja se koristi radi liječenja ili sprečavanja bolesti kod ljudi i životinja ili se koriste radi postavljanja dijagnoze ili radi obavljanja, ispravljanja ili modificiranja fiziološke funkcije organizma.

Lijek se u organizam može unijeti enteralno - preko probavnog sustava, i to na usta (peroralno), pod jezik (sublingvalno) ili preko debelog crijeva (rektalno), zatim parenteralno - direktno u tkiva injektiranjem pod kožu, u mišić ili u venu i inhalacijski - udisanjem preko respiratornog sustava. Lijekovi se mogu primjenjivati i lokalno, na koži, a u humanoj medicini i transdermalno (lijek se oslobađa iz flastera - npr. hormoni). Lijekovi se nadalje dijele na one za vanjsku i za unutarnju primjenu, na tekuće i čvrste oblike lijekova, na gotove lijekove, magistralne i galenske pripravke.

Hrčak, kao i drugi glodavci, pokazuje alergijsku reakciju na određene antibiotske preparate, stoga Vam svakako preporučam da konzultirate svog veterinara i nabavite veterinarski recept za antibiotik. Od antibiotika za peroralnu primjenu za male životinje kod nas u veterinarskim ljekarnama Pet centra možete nabaviti Vetoquinol-ov "Tetraseptin" suspenziju - tetraciklinski preparat koji se daje 3 puta dnevno direktno u usnu šupljinu ili umiješan s hranom ili vodom. Liječenje traje 3 - 10 dana, a koristi se kod infekcija dišnog sustava, upale srednjeg uha, meningitisa, gastrenteritisa, cistitisa, nefritisa i bakterijskih infekcija. Također od Vetoquinola imamo i sulfonamidski preparat namijenjen malim životinjama "Relardon" (pas, mačka, kunić, zamorčić, hrčak, ukrasne ptice) koji se daje 2 - 3 puta dnevno, u usta, hranu ili vodu, kroz 3 - 10 dana, razrijeđen vodom i koristi se kod sekundarnih bakterijskih infekcija, infekcija dišnog, uroginitalnog i želučano crijevnog trakta, tonzilitisa, otitisa, kokcidioze i puerperalne bakterijske upale. O izboru lijeka će odlučiti Vaš veterinar, koji će Vam ujedno i napisati veterinarski recept s kojim možete podići lijek u veterinarskoj ljekarni.

Što se prehrane bolesnog hrčka tiče, hrana mora biti kvalitetna, uvijek svježa i lako probavljiva. Nemojte mu sada u ovakvom stanju puno mijenjati način prehrane, jer je sve to stres za oslabljeni organizam i mogle bi se javiti teže posljedice. Svaki dan mu obavezno treba pregledati izmet (da li je tekući ili kruti) i uzima li redovito hranu. Nemojte zaboraviti da su hrčci jako male  i osjetljive životinje i zbog toga se s liječenjem treba početi što ranije.