Povratak

Potkožni mjehur kod zamorca - apsces, tumor ili cista

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
franjo_hrgota

 
Odgovara:
Franjo Hrgota, dr. vet. med.,
Pet centar, B. Gumpca 32, Pula 

P: Imam dva zamorca, muški je dugodlaki star 4.g. i ženka je kratkodlaka stara 3.g., oboje su zajedno 2.5.g u jednoj gajbi, odlično se slažu i maze, no nikada nisu imali leglo. Živahni su, veseli i zdravi. No, ženka unazad 2.5. mjeseca ima potkožni mjehur (kod zadnje desne nogice), kada sam primjetila taj problem mislila sam da je možda gravidna . No, s vremenom je mjehur narastao do sadašnjih 4 cm,  iako ona normalno jede, spava, pije vodu, šeta po stanu i vesela je odvela sam je veterinaru jučer, 26.8. Veterinar je isključio tumor  jer je mjehur mekan i primjetio je gubitak dlake po trbuhu, rekao da misli da je u pitanju cistitis. S obzirom da nema drugih promjena kod nje, poslao me na veterinarski fakultet. Za to nemam financijskih mogućnosti, a htjela bih joj pomoći, te Vas molim za savjet može li joj se pomoći putem hrane ili nekih vitamina ili da samo čekam, što je najgore?
Marijana

O: Potkožni mjehur koji spominjete može biti apsces, tumor ili cista.

Apsces predstavlja nakupinu gnoja u novostvorenoj šupljini. Nastaje najčešće vezano za različite traume, ujede, udarce, ogrebotine i sl. Gnoj je potrebno evakuirati a šupljinu apscesa ispirati sterilnom hipertoničnom otopinom više puta dnevno.

Tumori kod zamoraca mogu nastati na različitim mjestima, a smatra se da je jedan od najčešćih tumora kod zamoraca trihofolikulom - benigni tumor bazalnih stanica epidermalnog sloja kože. Veoma često dolazi na slabinskom području, jasno je ograničen i može se kirurški ukloniti. Poteškoće može uzrokovati ukoliko se nalazi na mjestu koje je izloženo iritaciji. Lipom predstavlja dobroćudni tumor masnog tkiva. Nije bolan i uobičajeno ne uzrokuje nikakve probleme, a po potrebi može se kirurški ukloniti. Mogući su i tumori mliječne žlijezde, dobroćudni i zloćudni. Ciste nisu česte, a obično se radi o folikularnim cistama kože odnosno korijena dlake.

Mogućnosti koje imate sami na raspolaganju nisu velike. Prvenstveno bi trebalo utvrditi o čemu se radi – postaviti dijagnozu, a potom poduzeti potrebne mjere. Preporučujem da ipak kontaktirate neku od veterinarskih ambulanti za male životinje u kojoj imaju veterinara koji je blizak sa patologijom zamoraca. On će Vam dati najkorisnije savjete vezano za Vašeg zamorca, unutar razumnih financijskih okvira.