Odgovara:
Silvija Havrle, dr.vet.med.,
Pet centar Ulica kralja P. Svačića 61, Osijek

P: S koliko mjeseci starosti je najbolje početi davati vitamine i malt pastu i u kojim količinama patuljastom kuniću ? Što napraviti ako neće malt pastu?
Hvala,
Vesna

 

O: Europski kunić (lat. Orcyctolagus cuniculus) vuče podrijetlo iz JZ Europe i SZ Afrike. Spada u grupu sisavaca, ali ne u red glodavaca već u red dvojezubaca, porodica zečevi u koju spadaju kunić i zec. Dvojezupci imaju četiri sjekutića u gornjoj čeljusti.

Pasmine kunića su: Patuljasti, Ovnoliki, Angora i Rex. Životni vijek im je oko 10 godina. Kunići nisu posebno boležljivi. Zdrav kunić je živahan i spreman na kretanje, nos je normalno suh, a oči zdrave i bistre. Nemojte ih držati na propuhu niti izlagati ekstremnim vremenskim prilikama.

 

Najosjetljiviji im je probavni sustav pa je pravilna prehrana vrlo važna. Pošto kunići imaju ustaljene navike, važna je dosljednost u količini i vrsti hrane. Prečesto mijenjanje hrane dovodi do poremetnji u njihovom probavnom sustavu. Sijeno, povrće i sjemenke su im osnovna hrana. Sijeno se daje svakodnevno u neograničenim količinama, a povrće različitih vrsta da bi dobili sve potrebne hranjive sastojke i vitamine. Od povrća se preporuča mrkva, peršin, djetelina, bosiljak, metvica, listovi brokule, cvjetovi i listovi maslačka, vanjski listovi salate endivije, kelj, blitva, mlada pšenica.

 

Kvalitetne mješavine sjemenki i sijeno možete pronaći u svim trgovinama Pet centra.

 

Do tri mjeseca starosti se može davati sjemenki koliko mogu pojesti, a kasnije se količina smanjuje, jer hranjenje isključivo sjemenkama dovodi do pretilosti, bolesti srca, jetre i bubrega zbog velike količine kalorija i kalcija te manjka vlaknastih tvari. Treba im biti uvijek dostupna svježa i čista voda.

 

Preporuča im se davati i mlade, neprskane grančice voćaka jabuke i lješnjaka radi trošenja sjekutića koji stalno rastu. Osim povrća, kunići vole i voće, ali se ono daje u malim količinama, kao desert, jer zbog velike količine šećera može doći do poremetnji u probavnom sustavu i proljeva koji jako brzo dovodi do dehidracije i uginuća. Mogu im se davati jabuke, kruške, banane, naranče, breskve, ananas, šljive, ali sve dobro oprano i posušeno.

 

Ponekad vlasnici primjete da kunići jedu svoj izmet (koprofagija), ali to je kod kunića normalna pojava. To se događa, jer prilikom primarne probave u fecesu ostane i do 60% neiskorištenih vitamina B kompleksa pa ponovnim konzumiranjem kunić nadoknađuje propušteno.

 

Kunići se linjaju svaka tri mjeseca i trebalo bi ih četkati. Za razliku od mačaka, kunići ne mogu probaviti progutanu dlaku te može doći do začepa. Za sprečavanje toga, važnu ulogu ima stalna dostupnost sijena u prehrani.

 

Kod gore navedenih problema sa probavnim sustavom kunića, najbolje je potražiti savjet veterinara.

 

U trgovinama Pet centa osim hrane, možete pronaći i vitamine i minerale u obliku kamena ili granulata , a mogu se davati prema potrebi ako sa hranom ne dobivaju sve što im je potrebno.