Odgovara:
Martina Kuzmanić, dr.vet.med.,
Pet centar Škurinjska cesta 1, Rijeka

P: Molim Vas recite mi ima li razlike u hranjenju sirijskog i kineskog hrčka? Zapravo što sve smiju jesti i piti i što im treba davati od vitamina ili drugih preparata? Od kakvih sve bolesti oboljevaju? Hvala, Vesna

O: Sirijski (zlatni hrčak) i kineski hrčak zadnjih su godina najpopularniji i svjetski najrašireniji mali kućni ljubimci. Sirijski hrčak naraste do 18cm maksimalno, težine do 120 g, životnog vijeka do 2 godine i dolazi u 40 različitih kombinacija vezano uz dlaku (duge, kratke, satenske, kovrčave) i boju (zlatni, krem, cimet, žuti, sivi, dvobojni ili trobojni).

Kineski hrčak razlikuje se od sirijskog dužim i užim tijelom i kraćim repićem. Ženke hrčaka su veće, dominatnije i agresivnije nego mužjaci iste vrste. Ako se nalazi veći broj hrčaka u kavezu i dopiru do Vas čudni zvukovi iz tog smjera, budite sigurni da je borba u tijeku, izazvana uvijek od ženki. Odmah odvojite povrijeđene od ostalih, do ozdravljenja.

Razlike u ishrani ovih dviju vrsta hrčaka nema i nije nužna, jer većina vlasnika ih hrani kombiniranom suhom hranom namijenjenoj istodobno ishrani više vrsta malih glodavaca tipa zamorac, miš, hrčak, kunić. Preporučamo da ipak nabavite gotovu hranu namijenjenu isključivo za hrčke jer su osjetljivi na manjak proteina (mora biti 15-20% proteina) i vitamina E i D , a veličina komada hrane prilagođena je njihovoj veličini i lakše je probavljaju. Također možemo im priuštiti i dodatnu hranu kao tvrdo kuhano jaje, jabuku, mrkvu, kukuruz (suhi klip sa zrnjem), zob, brokulu, karfiol, celer, sir, suhi kruh, lješnjak. Sve navedene namirnice treba dati u malim količinama, jer suvišak svježe hrane izaziva meku stolicu i proljev, dok previše suhe hrane dovodi do začepljenja. Ne smije im se davati čokolada, češnjak, luk, slatka, slana i masnija hrana. Voda mora biti uvijek dostupna i u zatvorenim pojilicama da ne bi došlo do zagađenja vode bakterijama iz okoliša na koje su hrčci veoma osjetljivi.

U kavezu moraju imati dosta hrane, igrački, mineralni kamen, suhi kukuruzni klip, komad drveta, grančicu, a sve to da im zaokupi svakodnevnu pažnju i da pri tome troše prednje zubiće. Inače u slučaju dosade grickaju opremu u kavezu(žice, zdjelice i pojilice) i pri tome se često mehanički ozlijede.

Najčešće bolesti kod njih su prehlade (zaraze se od svojih vlasnika), bolest mokrog repa (bakterijska bolest uz teški proljev, posljedica stersa u mladih primjeraka), proljevi i začepi kod nepravilne prehrane (previše voća i povrća u ishrani), kožni paraziti (šugarci, uši i buhe), paralize (manjak vitamina E i D) te tumorzne izrasline u i na tijelu.

U Pet centru naći ćete svu potrebnu hranu za hrčke kao i vitamine (GERVIVET, SANTALINA N6) nužne u ishrani svakog kućnog ljubimca.